Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
Komentáře k článkům

Pádler 4/2017 – slovenské řeky Orava, Dunajec a Váh, rozhovor s nevidomým kajakářem, extrémní expedice Sary Jaz v Kyrgyzstánu a mnoho dalšího

Choroš
Choroš

Četl jsem "poslední miminko". Pěkné číslo, ale co mě dostalo je věnovat 4 stránky naprostým amatérúm. S Luckou Vlčkovou jsem komunikoval a snažil se přispět radou. To co ale obsahuje článek mě ubezpečilo o tom, že jsou ještě větší diletanti než jsem si myslel. Připravovat se na rádoby vodáckou expedici ( už to slovo mě nadzvedlo) plavbou po přehradě a pak plížením se kolem pobřeží na Jadranu, to je silné kafe. Dokonce jsem vyhledal článek, který je inspiroval. Ono se ubytovat v nějakém resortu a vyjet pár set metrů okolo, to není expedice a o vodáctví nemůže být řeč. My jsme letos byli s Pašíkem na Raja Ampat podruhé. Máme v místě napádlovaných za dvě cesty více než 500 km. Je to velice náročná oblast s řadou nebezpečí. Kdyby vyjeli na té své nafukovačce někam dál a o korál udělali díru, což se může snadno stát, tak jim nikdo nepomůže. Na houbovité ostrůvky ani nevylezou. Co mořský krokodýl? Ataků je tam za rok několik. Je to ale jejich boj. Jen by redakce měla selektovat, co uveřejnit a co radši ne. Kolik bylo záchranných akcí na Jadranu, když se změní počasí. Nedovedu si představit i jen za většího větru a mořských proudů, co by na té nafukovačce dělali v tom Chorvatsku? A to je civilizace. Na Papui je odliv,příliv cca 1,5 m. V řadě průlivů se stává z moře silně proudící řeka.

Proč se dělají školení o bezpečnosti na řekách, školí se seekajakáři, jak se mají chovat v krizových situacích? Časopis Pádler pak naprosto s klidným svědomím uveřejní článek, který může být návodem pro další. Pěkné fotografie motivují. Cestování dnes není problém, je to jen otázka času a peněz. Jestliže dostávají prostor takoví "vodáci", tak to přestává být časopis pro opravdové vodáky. V Hydru a Pádleru mi bylo uveřejněno již 45 článků. Vždy jsem se snažil, aby to bylo motivací a impulsem pro následovníky, kteří by se do dané oblasti chtěli podívat. Po tomto uveřejněném článku zvažuji, jestli ještě něco psát, jestli se svými názory už mezi normální vodáky nepatřím.

Nebo naopak, popsat jak jsem se na nafukovacím lehátku při opalování na vodě na Máchově jezeře připravoval na Vasův běh. Źe to nemá s vodou nic společného? Naopak sníh je jenom voda v pevném skupenství. To by mohlo pro Pádler být zajímavé. Dal bych to klidně i na 6 stránek. Jenže i ty lyžařské maratony mám za sebou. Většinu v Evropě jsem absolvoval, takže zase jsem někde jinde.

10. 11. 2017, 21:29:23

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ