HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

15 km po Divoké Orlici

14. května se koná Vypouštění Pastvinské přehrady aneb 40. ročník závodu „15km po Divoké Orlici“. Startuje se v Nekoři pod malou přehradou. Cíl je před mostem za soutokem Rokytenky s Divokou Orlicí. V průběhu závodu je 6 jezů, z toho u prvního je nařízeno přenášení. Obtížnost terénu je WW II.Blíží se termín závodu, a s letošním nedostatkem vody se velká část vodáckého světa přesune na Divokou Orlici. V posledních letech se množství lodí, člunů, raftů a všeho na vodě plovoucího neustále zvyšuje. Jsme rádi, že je o Divokou Orlici takový zájem, ale samozřejmě nám to přidělává i spoustu práce a starostí a nutí k některým opatřením.

První z kroků, který jsme vyzkoušeli již v loňském roce, je přesunutí našeho závodu až na 12. hodinu. Toto rozhodnutí se setkalo s velmi kladným ohlasem především z řad závodníků. Je pravda, že kdo si chce sjet celý úsek až do Potštejna, musí z Nekoře vyrážet již ráno, nejpozději tak do 10 hodin a poté se na trati „neplete“ v době závodu.

Druhým krokem bude od letošního roku zpoplatnění splouvání. Zástupci našeho klubu (řádně označeni pořadatelskými visačkami s razítkem klubu) budou na startu v Nekoři a v Líšnici prodávat „plavenky“ za symbolických 20 Kč na osobu.

Další kroky by mohly následovat v příštích letech, a to především zajištění WC na startu, případně zabezpečení jezů i mimo dobu konání závodů apod.

Zároveň bych chtěla i upozornit na některá nebezpečí na řece. Tím největším je určitě hned první jez v Nekoři, asi 500m pod silničním mostem (ř. km 55). Přestože je označen páskou jako nesjízdný a pro závodníky je zakázaný, velké množství vodáků si ho „troufá“ sjíždět. Ostatní jezy jsou po prohlídce a po uvážení schopností sjízdné nebo se dají poměrně dobře přenášet. A připomínám i nejhezčí, ale nejobtížnější úsek Litického oblouku, který je sjízdný nejlépe v době odstávky elektrárny od 11 do 14 hodin.

Zájemci o účast v závodě najdou více informací a přihlášku na www.sportorlice.wz.cz, nebo si jí můžou stáhnout zde.

Propozice závodu najdete zde.

Yvona Franková, KV Žamberk, [email]fryvona@seznam.cz[/email]


06.05.2011, Pořadatel akce


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ