HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Klasiky Pucónu

Klasiky Pucónu Letos jsem přistál v Santiagu na Silvestra v poledne a po novoročním večírku na pláži Vina del Mar a několika dnech následné rekonvalescence jsem pokračoval busem do Pucónu na každodenní pádlování. Hladiny řek byly sice nižší, nicméně pro plánovaný dvoutýdenní trip pro Gene17 naprosto dostačující.Pucón s Villaricou v pozadí

Po zakempování vyráží kluci na Todo Palguin a já se peru se španělštinou a najímám auto. Vše je nakonec v pohodě. Geir Inge přijíždí hned další den a rozpádlováváme se na místních klasikách. Trancura na začátek a druhý den už si to vezeme na Palguin, který se vám pokusím představit. Palguin pramení na úpatí nádherné sopky Villarica. Jde o creek s malým průtokem, ale o to větším spádem. Většinou se rozděluje na tři části a to netradičně na horni (alto), střední (medio) a spodní (bajo).

První Combo Upper

Nejznámější je alto se svými čistými skoky do výšky sedmi metrů s několika úzkými průskoky a přenášením (portacion), které jsme před dvěma lety s Demshitz nazvali Exportacion. Já osobně tomuto divnému něčemu říkám záchodová mísa. Jezdit se dá nicméně jen za správné vody a většinou jen hlavou dolů. Pak následuje několik peřejí a jsme u mostíku, kde začíná medio.

Upper, 7 m

Medio je známé hlavně díky svému 22 metrovému super čistému vodopádu. Nicméně ještě nad ním je několik peřejí, které stojí za zmínku. Po nasednutí či pokračování z alta je po chvilce přenášení dropu zvaného Turbina a po několika stech metrech přijde jedna z mých oblíbených atrakcí, drop zvaný Boof to Swim.

Boof to Swim

Jde o cca 5 metrů vysoký drop dopadající na kamenou plotnu končící ve velkém valci. Za nižší vody se dá boofnout na plotnu a nasledně do válce. Za vyšší vody vás válec ne vždy ochotně pustí. Boof to Swim

Po Boof to Swim přijde třešnička na dortu a to 22 metrů vysoký vodopád Palgiun Medio chráněný třímetrovým dropem Stout 10. Většina pádlerů volí skluz do kraťoučkého bazénku mezi oběma dropy, před technickým WW V Stout 10 přímo nad vodopádem velikosti paneláku.

Stout 107m

Já jel oba dropy poprvé před dvěma lety a popravdě jsem letos nebyl o moc méně nervózní. Hlavně dobrých sjezdů jako je Stout 10 není mnoho. Lajna je proklatě úzká a představa záseku ve válci 5 metrů nad velkým vodopádem není nic moc. Nicméně všechno vyšlo a chvilku po přistání pod Stoutem 10 vyjíždím z mikrovracáku a šteluju se na lehčí, ale o hodně vyšší drop. Vše jde dobře, po chvíli odhazuju pádlo a přistávám docela měkce o 20 metrů níže. Paráda, ještě počkat na ostatní co nasedají níž a můžeme vyrazit dál po proudu na Palguin Bajo.

middle

Palguin Bajo má trochu jiný charakter. Je plný menších dropů a kamenitých peřejí s jedním nutným přenášením. Bajo má svoje kouzlo a bývá často nespravedlivě opomíjený. Hlavní perličkou je zde technický triple drop a poté autoboof podobný prvnímu skoku na Egue tesně za zmíněným přenášením. Pak už je to pohodička až na take out.

Nos Vemos en Chile

[i]Poznámka redakce: pokud vás lákají vodopády, těšte se na nové vydání HYDROmagazínu, které se právě tiskne. Dočtete se v něm víc o Chilském Pucónu a jeho okolí, o dalších oblastech bohatých na vodopády, o tom, jak vodopády (ne)jezdit a nechybí samozřejmě ani "krvavé" historky, které se opravdu staly a spousta parádních fotek.[/i]


12.02.2012, Jakub Šedivý


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ