HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Artic Return Adventure Tour

Artic Return Adventure Tour

Timo Palo a Audun Tholfsen, dva polární dobrodruzi podnikli expedici, při které chtěli zjistit, zda je možné dostat se ze Severního pólu na Špicberky bez podpory, na lyžích a kajaku.Inspirací jim byla snaha Fridtjofa Nansena, který, poté co opustil loď Fram zamrzlou v ledových krách, chtěl spolu s jedním z nejvěrnějších – Hjalmarem Johansenem dosáhnout pólu na lyžích a se psím spřežením. Jejich pokus se nezdařil a skončili v Zemi Františka Josefa a do Norska se dostali těsně před návratem lodi Fram se zbývající posádkou. Nedosáhli pólu, ale dostali se k němu blíže, než kdokoli před nimi.

Timo Palo a Audun Tholfsen začali svou expedici na Severním pólu a skončili jí 3. června, po 72 dnech putování, přistáním na Spitsbergen - největším ostrově Špicberk ve městě Longyearbyen. Ukončili tím 72 dnů dlouhou cestu přes Severní ledový oceán, která byla dlouhá 1600 kilometrů.

Převzato z playak.com a doplněno.


22.11.2012, Věra Kučerová


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ