HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Paddle Expo 2013 – novinky zahraničních výrobců 1

Paddle Expo 2013 – novinky zahraničních výrobců 1 Kromě českých firem, které jsme společně prošli posledně, se na Paddle Expo samozřejmě prezentovalo i mnoho firem ze zahraničí. Protože se letos zúčastnilo téměř stejně firem jako v rekordním roce 2012, nedokázali jsme samozřejmě obejít všechny, ale zaměřili jsme se alespoň na ty, které jsou známé v našich končinách. A vezmeme to hezky podle abecedy.ADVENTURE TECHNOLOGY

Výrobce pádel Adventure Technology se na svém stánku chlubil velikou záplavou nových pádel. Proti svému dosavadnímu trendu se nyní rozhodli zcela inovovat a začali vyrábět sklolaminátové listy, u kterých se chlubí, že vydrží nejvíce ze všech pádel. V nabídce jsou pádla jak na divokou vodu, tak touring a seakajaking a několik druhů žerdí z různých materiálů. Při detailním průzkumu to vypadá, že se AT inspirovalo na správných místech. Doufejme, že se pádla brzy dostanou k nám a budeme mít možnost je proklepnout v pořádném testu.

Pádlo AT HerculesNová řada pádel AT

ASTRAL

Astral přepracoval svoji seakajakářskou vestu Seawolf, která se teď velmi podobá osvědčenému divokovodnímu modelu Green Jacket. Je vidět, že u Astralu našli tu správnou cestu a té se hodlají držet. Boty Brewer a Rasler se doposud vyráběly s podrážkou Five Ten, která musela vypadat podle představ výrobce. Právě proto si Astral vyvinul i vlastní podrážku, která by měla být ještě více přilnavá. Funguje na principu automobilových pneumatik - když se bota ohne, otevřou se jakési šupinky, které by měly přilnavost boty výrazně zvýšit. Pro dívky Astral přidal jednu barvu bot, aby měly větší výběr při tvoření svojí vodácké garderoby.

Astral SeawolfPřilnavější podrážkaNová barva bot Astral

CAMARO

Rakouský výrobce vodáckého oblečení a vybavení předváděl na svém stánku velmi názorně svoje nové triko z nenasákavých vláken, které je určené pro letní pádlování, protože s ním stačí zatřepat a je suché. Právě toto triko na stánku neustále kropili vodou a předváděli „osušovací“ proces. Prohlédli jsme si také kolekci nových vodáckých bund. Jednu z nich, nazvanou Spray Top, naleznete v HYDROreview v HYDRU 4/13. Z materiálu vsází Camaro na neopren Titanium, který je tenký, proto velmi elastický a navíc nenasákavý a bude se používat na většinu jejich výrobků. Například v zajímavých kraťasech Evo Pants, které mají vnitřní neopren odepínací a lze je tedy použít jako vodácké i běžné kraťasy.

Vždy suché triko Camaro

Také nás zaujalo, že na všechny svoje výrobky poskytuje Camaro tříletý bezplatný servis. Prostě poškozený výrobek pošlete na opravu a nikdo se nebude ptát proč a jak k poškození došlo, výrobek jednoduše opraví a pošlou zpět.

Stánek firmy Camaro

DAGGER

Firma Dagger se protentokrát zaměřila na vylepšování v kategorii touring lodí a představuje dvě velikosti kajaku Stratos. Loď je určena spíše pro rekreační pádlování a tomu odpovídá i jednoduchá vnitřní výbava. Zejména velmi snadno a jednoduše posouvatelné nožní opěrky vypadají zajímavě. Působí sice trochu „fórovým dojmem“, ale nebudeme předejímat dokud jsme nezkoušeli. Rozhodně je nastavení opěrek snadné a rychlé.

Dvojice nových kajaků StratosDetail systému posouvání opěrek na nohy

EXO

Italské Exo představilo jako největší novinku svoji novou creekovku SIX 340, kde číslo 340 značí objem lodi v litrech. Kajak se zatím vyrábí v jedné velikosti a měl by doplnit řadu menších kajaků XT. SIX byl zatím představen ve verzi prototypu, nicméně se prý jedná o téměř finální verzi (ta už závodila na letošním Adidas Sick Line). U Exa si dali pořádnou práci a vylepšili sezení, které je upevněno na kolejnici pod sedačkou (ta v lodi drží díky upevnění na přední i zadní výztuhy paluby) a dále k límci lodi. Do skořepiny se tedy minimálně vrtá. Jedinými šrouby skrz skořepinu jsou ty pro opěrky na nohy. Dotahování zádové opěrky kajaku je vyřešeno šňůrkami, podobně jako u Jackson lodí. Kajak SIX působí na první pohled velmi bachratým dojmem a je vidět, že toho hodně prorazí. Nicméně díky plochému dnu a velmi ostré hraně asi nebude vhodným řešením pro začátečníky, ale ocení jej spíše zkušenější jezdci, kteří už si s hranou vědí rady. A co musíme u této lodi ještě zmínit je široká nabídka barevných variant. Exo jich má v katalogu plných 15 (!), takže by si měli vybrat i opravdoví modelové.

Exo SIX 340Nové Exo sezení

Z další novinek nás u Exa ještě zaujal mořský kajak XM 515, který je vyroben z třívrstvého sendvičového plastu. Kajak má poměrně vychytané detaily paluby. Například přihrádku na umístění GPS či mapy.

Řada pouzder Gooper Hermetic

GOOPER HERMETIC

Vodotěsná pouzdra Gooper Hermetic, která se pyšní magnetickým samozavíráním, se rozrostla o mnoho velikostí. Oproti loňskému jednomu modelu nyní můžete mít pouzdra Gooper Hermetic ve variantách určených pro malý mobilní telefon, ale také pro pořádný tablet. Celkem je vyrobeno pět velikostí. Velmi si navíc ceníme toho, že ze spodního rohu pouzdra odstranili gumový roh, který výrazně snižoval objem obalu. Pán na stánku Gooperu všem kolemjdoucí sebral jejich telefon a spolehlivost pouzdra předvedl ve vlastním akváriu.

JACKSON KAYAK

Americký výrobce plastových lodí pro letošní rok zcela změnil filosofii distribuce svých výrobků a přešel k systému výhradních dovozců. Dealerem pro Česko se stal VODÁK sport, který jedná i o zastoupení pro Slovensko, tam ale zatím není zcela jasno.

Rybářské lodě Jackson

Z lodních novinek určitě stojí za smínku nová verze rodeovky Rock Star 2014 (pomalu už se v těch Super Starech, Starech a Rock Starech ztrácíme) a také creekový kajak Karma, který se už na Paddle Expo objevil vloni jako prototyp a nyní je z něho zcela nová loď, která už brázdí světové řeky. Když se člověk podívá na stánek Jacksonu je patrné, že Jackson se zaměřuje hlavně na rybaření z kajaku. Stánku dominovaly rybářské kajaky Cruise 10 a také model Big Rig, který je možno osadit motorem a udělat si z něho malý motorový rybářský člun. Velmi příjemné je u rybářských lodí Jackson i to, že se k nim automaticky dodávají držáky na pruty a další vybavení, které bývají u jiných značek pouze za příplatek. A aby rybáři měli z čeho vybírat zdobilo Jackson stánek i prkno SUP, které je primárně určeno na rybolov. Pokud by vás však nebavilo celý den na rybách stát můžete si tento paddleboard osadit sedačkou a chytat jako ze sit on top kajaku.

Jackson KarmaJackson Rock Star 2014

Našim pozorným očím také neuniklo, že na všech lodích Jackson je kromě vlastního loga také logo výrobce vodotěsných kamer GoPro. Tyto dvě firmy zahájily spolupráci a každá loď, kterou Jackson vyrobí je rovnou opatřena držáčkem na GoPro kameru, většinou na přídi.

LANGER

Německý výrobce Langer měl na svém stánku „pouze“ nové neoprenové boty poměrně zajímavé konstrukce. Jedná se o celoneoprenovou botu se silnější gumovou podrážkou, která je ale poměrně ohebná a tak by nemusela při sezení v uzavřených lodích vadit. Podrážka tvoří poměrně slušnou ochranu i pro prsty a bota by tak mohla být velmi vhodnou i na pořádnou divokou vodu a do složitého terénu. Celá bota se dá jednoduše zašněrovat a měly by výborně padnout na nohu. Uvnitř boty jsou vyjímatelné vložky, díky kterým by měla bota snadno vysychat. V botě se tedy snoubí vlastnosti neoprenu, výhoda šněrování a pevná podrážka.

Neoprenové boty Langer

LIQUIDLOGIC

U lodí Liquidlogic doznaly mírného vylepšení sedačky v touringových modelech Coupé a Deuce Coupé, nicméně hlavní atrakcí byl kajak Stinger respektive Stinger XP (verze s vodotěsnou komorou). Stinger je pro naše končiny zcela atypickou lodí. Jeho původ patří na fenomenální americký Green Race, kde se pořádá závod kategorie long boats, kam přesně Stinger patří. Jedná se tedy o dlouhý (cca. 380 cm) úzký kajak a velmi brzy bychom jej měli mít k vyzkoušení. Nemůžeme se dočkat! Stinger XP je navíc opatřen zadní vodotěsnou komorou, aby byl vhodný na vícedenní výlety. Všechny lodě Liquidlogic s označením XP mají u své komory inovovaný gumový kryt, který by měl zajišťovat lepší vodotěsnost. Stingery i další lodě Liquidlogic se mimo jiné budou nabízet ve dvou krásných nových barvách – oranžové a zelené.

Liquidlogic Stinger (nahoře) a Stinger XP (dole)Nový dekl lodí Liquidlogic XPSedačky v sit on topech

NATIVE WATERCRAFT

Tato americká firma představila zbrusu nový rybářský sit on top kajak Slayer, který má variabilní sedačku, která jde i pohodlně složit a uložit na zadní palubu. Vnitřní prostor lodě je prostorný a zcela plochý, aby se uvnitř dalo dobře chodit a rybařit i ze stoje. Změn se lodě Native Watercraft dočkaly také v barevnosti, jen nám přijde, že růžovo černý rybářský kajak není zrovna nenápadný, ale asi je to věc názoru a módy.

Rybářský sit on top slayerNové barvy lodí Native Watercraft

OLD TOWN

U klasického výrobce kánoí a kajaků Old Town nás zaujal rybářský kajak pojmenovaný Predator. Mezi jeho hlavní přednosti bude určitě patřit vychytaná a do mnoha poloh nastavitelná sedačka, která rybářům zajistí pohodlné sezení po dlouhé hodiny. Pro rybáře je právě tato část lodi tou nejzákladnější. Zajímavým prvkem jsou také dřevěné panely upevněné na bortech lodi, do kterých si rybáři sami dle svých potřeb mohou navrtat držáky na pruty a další vybavení. Když se panel opotřebí jednoduše se vymění a lze navrtávat směle dál.

Old Town PredatorDřevěná plocha pro uchycení držáků na pruty

Další novinky zahraničních výrobců, které nás na Paddle Expo 2013 zaujaly přineseme brzy.

Reportáž o novinkách českých výrobců čtěte v článku Paddle Expo 2013 – co přivezli naši.


10.10.2013, Petr Snížek


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ