HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Tits Deep: Největší překážkou v pádlování je jen naše hlava

Tits Deep: Největší překážkou v pádlování je jen naše hlava Již více než rok se můžete na internetu setkat se skupinkou pádlujících děvčat, která si říkají Tits Deep. Co název Tits Deep znamená? Jak vznikl? A co Tits Deep vlastně je? Na to vše odpovídá zakladatelka Katrina van Wijk.Extrémní kajaking už dávno není disciplína jen pro chlapy. Naopak, v poslední době vystrkuje růžky čím dál tím víc pádlujících slečen, které sjíždí stejné, ne-li obtížnější úseky řek, ale se srovnatelnými úspěchy. Jedním příkladem za všechny je mezinárodní dívčí seskupení Tits Deep, které vzniklo loni v listopadu. Zeptali jsme se její zakladatelky Katriny van Wijk, jak to celé začalo a v čem jsou holky podle ní lepší pádlerky než kluci.

Jak jsi přišla na název Tits Deep, a co si pod tím máme představit?

Tits Deep (volně přeloženo „až po prsa“) začalo zhruba před rokem během tréninku na Green River Narrows Race 2012 v Severní Karolině. Měla jsem před sebou jednu z těch větších peřejí, co na trati je. Najela jsem do ní a voda mě naprosto spolkla, vážně doslova až po prsa. Když jsem z ní vyjela, byla jsem úplně durch a jen nadšeně křičela, že to bylo po prsa.

Teď je Tits Deep něco jako hnutí, které podporuje ženy v extrémních sportech.

Co je tedy hlavním cílem Tits Deep a proč si myslíš, že je důležité, aby takové hnutí vůbec existovalo?

Chci motivovat a inspirovat ženy, ale i muže, aby posouvali svoje limity a hranice svých vlastních možností. V extrémním sportu, ale i jinde. Tits Deep představuje ty z nás, které se věnujeme extrémním sportům profesionálně.

Kdo tedy konkrétně tvoří jádro Tits Deep?

V podstatě kdokoliv, kdo chce. Hlavní ambasadoři jsou ale většinou pádlerky. Postupně se rozrůstáme i do dalších sportů jako jsou horská kola, freesking, wakeboarding a snowboard. A konkrétní jména? Katrina Van Wijk, Louise Urwin, Louise Jull, Nicole Mansfield, Erin Clancey, Nouria Newman, Martina Wegman, Mariann Saether, Shannon Carrol, Christy Prior, Trish Bromley atd.

Už máte za sebou tři video epizody „Tits Deep“. Na čem pracujete dál?

Momentálně pracujeme na webovkách, kde bychom holkám daly prostor, aby sdílely svoje fotky, videa, zážitky apod. Cokoliv, co pro ně bylo „až po prsa“a někam je to posunulo. Chystáme i soutěže o příběh měsíce a roku. A spolu s Erin Galey z In The Flicker pracuju na tom, abychom každý měsíc vydali na webu video, které mapuje extrémní sportovkyně z celého světa.

Ožehavá otázka na konec: Myslíš si, že jsou holky lepší pádlerky než kluci, v čem jsou naopak horší?

Myslím si, že máme úplně stejný potenciál být skvělými kajakářkami jako jsou chlapi. Vždyť jde vždycky jen o to zkrotit energii divoké vody ve svůj prospěch. Holky mají sice míň síly, ale tenhle nedostatek doháníme v technice a strategii obecně. Největší překážkou pro nás je asi jen naše hlava. Máme tendenci nad vším moc přemýšlet. Jak v jednom z rozhovorů řekla Andrea Davis: „Musíme popustit uzdu našemu vnitřnímu blbečkovi.“

Katrina van Wijk je extrémní kajakářka stabilně se už několik let pohybující mezi top pádlerkami světa (3. místo v loňské WWGP). Pochází z Ottawy, letos v zimě se chystá do Brazílie na ryze holčičí prvosjezd a expedici.

foto: archiv Tits Deep


13.12.2013, Lenka Krsová


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ