HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

AKTUALIZOVÁNO: První letošní obleva proběhla a ve vodácky populárních řekách je víc stromů než obvykle. Podívejte se kde.

AKTUALIZOVÁNO: První letošní obleva proběhla a ve vodácky populárních řekách je víc stromů než obvykle. Podívejte se kde.

V pátek 22. února se díky spojení deště a vysokých teplot letos poprvé navalila voda do koryt českých řek a to i ve vyšších polohách. Mnoho vodáků neotálelo a vyrazilo si zapádlovat, ale taky nám do redakce přišlo dost varování před stromy, kterých je, dle všech informací, po tuhé zimě bohaté na sněhovou pokrývku, více než obvykle.Kamenice (Tanvaldská) – úsek z Plavů

Z této velmi populární řeky dorazila hned dvě varování. Za jedno děkujeme Vaškovi Vajskebrovi, za druhé Honzovi Pohankovi. Kamenici spluli v pátek při průtoku 13,5 m3/s na vodočtu v Jesenném.

První stromy na Kamenici potkáte ještě před Držkovskými schody, jedná se o dvě padlé Olše, které byly za této vody včas viditelné a jejich překonání nevyžadovalo vystoupení z řeky. Držkovské schody jsou čisté. V peřeji Okýnka (peřej s pomníčkem) je v levé části starý buk (byl zde už dříve), na kterém je nachytané množství větví. Za uvedené vody prý šel dobře vidět a místo šlo jet „na voči“.

Nejzásadnější potíže jsou v úseku okolo Prádelny (peřej s levým a pravým ramenem okolo velkého kamene uprostřed). Již v příjezdu sem, ihned pod soutokem se Zlatníkem (srub na levém břehu) je strom přes celou řeku, Který bylo za dané vody třeba obnést. Dále následují dva menší stromy s větvemi až do vody, které se dají objet u levé skály, ale musíte si být jistí, že to stihnete a nebudete mít potíže (!) a pak už přichází Prádelna, ta má zcela zablokovaný levý průjezd a je třeba jet pravým, který byl za této vody průjezdný. Za nižší vody bude nejspíš neprůjezdné i pravé rameno, protože je v něm pod vodou strom, pak bude nejlepším řešením vysednutí u Zlatníku a obnesení celého úseku.

Dále je vše čisté až pod Tobogán. Ještě nějaké náplavy jsou nad vysokým jezem před Jesenným, ale ty byly řešitelné a obtížnost už tady není tak vysoká.

Prořezání Kamenice 3. března

Výše popsané stromy byly 3. března trochu umravněny partou z TJ Delfín Jablonec n. N. Konrétně nám situaci popsal Matěj Koudelka a připojil i krátké video.

Vyříznutá velká olše v nástupním voleji, strom v peřeji před Držkovem ponechán, vpravo jde vrchem, vlevo spodem. V soutěsce uříznutý strom nad vodou na začátku, pod přítokem Zlatníku. Nicméně je tam ještě kmen pod vodou, všechna jde ale přes něj, jen to dělá vlnku navíc. V soutěsce ořezány větve mocného buku, který je bezpečné 4 metry nad hladinou (teklo 10 m3/s) a položený listnáč - jde tedy v klidu stihnout pravé (to obvyklé) rameno spodní části prádelny, levé je ucpané. Prostřílený místo je čistý, Tobogán čistej, je proříznutá blokáda v druhé peřeji pod Tobogánem, takže taky čisto.

Uklízeli jsme my s Jelenem, Vašek, Míra, Martin, Jana, ze břehu podporovali, vázali a benzín nosili Markét, Fína a Robert.

Uklid Kamenice TJD from Gustomorbido Productions on Vimeo.

POKUD MÁTE DALŠÍ INFORMACE O STROMECH A JINÝCH NEBEZPEČÍCH NA NAŠICH I ZAHRANIČNÍCH ŘEKÁCH, NAPIŠTE NÁM NA SNIZAK@PADLER.CZ, INFORMACE PŘIDÁME DO ČLÁNKU A NA AKTUALIZACI NÁLEŽITĚ UPOZORNÍME!

Kamienna

Petr „Číva“ Čivrný se vypravil na polskou Kamiennou a i zde je hlášených několik nepříjemných stromů. Většina z nich v prudkém úseku hned na začátku (od jezu dolů), kterému se přezdívá „motokros“. Ve strmé sekci pod jezem je několik stromů a další jsou ve výjezdu z této obtížné pasáže. Dle Čívových informací je nejlepší v této situaci motokros vynechat a nasedat až pod ním. V řece jsou stromy i dále, ale situace už je tu prý přehlednější.

Stromy blokují i motokros na polské Kamienné / F: ČívaStromy blokují i motokros na polské Kamienné / F: Číva

Horní Jizera

Stromy máme také hlášeny z Horní Jizery, z úseku pod Železničním mostem. Na ten se byl pěšky podívat Pavel Hodur. Stromy v korytě viděl a vyfotil kus pod velikou peřejí, do které se najíždí hned po jezem u železničního mostu. Za ní se řeka na chvíli rozlije a pak přichází ostrov. Stromy jsou vedle ostrova v levém rameni.

Pohled do koryta horní Jizery / F: Pavel HodurPohled do koryta horní Jizery / F: Pavel Hodur

Pohled do koryta horní Jizery a označené stromy / F: Pavel HodurPohled do koryta horní Jizery a označené stromy / F: Pavel Hodur

Označení polohy stromů v korytě Horní Jizery / F: Pavel HodurOznačení polohy stromů v korytě Horní Jizery / F: Pavel Hodur

Jizera – Riegrovka

Z tohoto úseku nám poslal krátké informace na facebooku Jakub Šmakal. Údajně zde byl přenesen pouze jeden malý strom, který byl ale pohodlně viditelný z dálky.

Doubrava z Bílku

Na Doubravu z Bílku vyrazil Tomáš „Čechy“ Čech. Jeho zpráva zněla doslovně takto: Stromů tam bylo až zbytečně moc... něco šlo přejet, něco podjet a nevím kolik bylo potřeba přenést, ale vždy šlo bezpečně a včas zastavit.

Vodopád na Doubravě pod Bílkem, na konci laguny jsou viditelné napadané stromy / F: Tomáš ČechVodopád na Doubravě pod Bílkem, na konci laguny jsou viditelné napadané stromy / F: Tomáš Čech

Oslava

Informaci z Oslavy nám poslal Jirka Doležal: 23. 2. 2019 jsme ve třech (Dan, Míra a já) sjeli Oslavu od Velkopolského mlýna na Skřipinu. Řeka je čistá, bez ledu, jen občas pár ker pohozených na březích. Padlé kmeny tam nějaké jsou, ale všechny jsou viditelné z dálky a v pohodě objetelné. Měli jsme 11 kubíků.

Rakousko

Na vodu se vydali už také vodáci v Rakousku. Spluté už jsou letos například Saalach v úseku Teufelsschlucht (Lofer), kde nejsou hlášené žádné potíže, ale zatím je řeka nepřehledná kvůli sněhovým čepicím na kamenech. Splutý je už také Lammer v úseku Lammeröffen – zde je vše čisté, jenom stěny jsou ještě pořád jeden velký ledopád, takže vystoupení je téměř nemožné. A o uplynulém víkendu se první vodáci vydali také na Koppentraun, zde je množství naplavených stromů a také několik lavin spadlých až do řeky. Za současné situace je nesjízdný druhý katarakt (Neviděná, Himalája), zbytek řeky je průjezdný, ale s velikou opatrností. Ze všech těchto řek přinesl informace přes svůj facebookový profil Robert Machacek.

Jeden ze stromů na rakouské Brandenberger Ache / F: Gerhard BrauneJeden ze stromů na rakouské Brandenberger Ache / F: Gerhard Braune

První splutí letošního roku má za sebou také populární Brandenberger Ache, kde je také hodně stromů a stěny soutěsky jsou na mnoha místech pokryté ledem. Informace sdílel na svém facebooku Gerhard Braune.

Naarn

Několik stromů hlásili i vodáci, kteří vyrazili (o víkendu 2. a 3. března) na řeku Naarn na rakouské straně Šumavy. V řece je prý několik stromů, ale v hlavních peřejích je čisto.

Německo

Wolfsteiner Ohe + zdrojnice Saußbach a Reschbach

Info dával na facebook Jarda Jakoubek: Kdyby se někdo chystal na Wolfi až to poteče, tak na Saußbachu a Reschbachu jsou napadané stromy v řece každých 50 metrů v některých místech jich je i několik na sobě. Od soutoku se to zlepšilo, strom je "jen" každých 200 metrů. Od továrny na karbid je řeka čistější.

I na německé Wolfsteiner Ohe a jejích zdrojnicích je stromů mnoho / F: Jarda JakoubekI na německé Wolfsteiner Ohe a jejích zdrojnicích je stromů mnoho / F: Jarda Jakoubek

 

Na jarních řekách pozor!

Brzké jaro a jeho oblevy jsou v našich podmínkách nejlepším obdobím roku pro splouvání všemožných řek, které bývají po zbytek roku hluboko pod limity sjízdnosti. Je ale třeba pamatovat na několik specifik, která tato splutí mají:

  • Voda je velmi studená a je třeba se správně obléknout – platí, že se neoblékáme podle teploty vzduchu, ale podle teploty vody. Mnoho řek navíc teče v hlubokých a zalesněných údolích, kam slunce svítí jen malou část dne nebo vůbec. Znamená to tedy, že když máte při převlékání na nasedání krásné počasí, můžete za chvíli připlout do míst, kde bude o mnoho stupňů méně nebo i mrznout.
  • Sníh a led se ve stinných a chladných údolích řek dokážou držet velmi dlouho. Pokud už jste tedy okopali záhonek u domu vězte, že v údolí Kamenice jsou ještě závěje! Sníh a led přímo v korytě řeky mohou silně zkomplikovat plavbu a sníh a led na březích zase prohlížení, obnášení nebo případný únik z řeky.
  • Po zimně bývá v korytech řek mnoho nových překážek, většinou napadaných stromů a naplavených větví. Jezděte proto se vší opatrností a sledujte aktuální informace. Zvýšené průtoky v řekách zároveň znamenají snadnější pohyb překážek korytem, takže strom, který byl při první jízdě někde, může být při další jízdě klidně o veliký kus níž nebo mohl připlavat jiný! Buďte vždy ve střehu!
  • Řeky mohou prudce stoupat. Kombinace sněhové pokrývky (která je letos ve vyšších polohách opravdu silná), teplého počasí a případného deště, dokáže způsobit prudký nárůst průtoku v řekách. Sledujte proto online vodočty, počasí a další faktory, které mohou stav vody ovlivnit. Mnohokrát se stalo, že skupina nasedala na řeku za optimálního průtoku a do cíle dojížděla za povodně!
  • Nejezděte sami! Tohle pravidlo platí vždy a samozřejmě i na jarních řekách. Když se něco semele, nebude okolo nikdo, kdo by vám pomohl.

05.03.2019, Redakce


Diskuse


David Hlaváček
David Hlaváček

Na Šumavě to samé,

Wolfi - téměř nejetelná kvůli stromům, možná ale spraví velká voda

Otter - jeto v prosinci, ještě před skutečnou zimou a už zde bylo velké množství stromů - 3 přes celou řeku, 2 z nich ve velmi nebezpečných místech s téměř žádnými vracáky + další stromy které zahrazují část koryta a nikdo neví zda přes zimu další nepřibyly

25. 02. 2019, 11:01:13
Jiří Helán
Jiří Helán

Doplnění k Oslavě,

jeli jsme v něděli 24.2. dolní úsek od Skřipiny do Ivančic při stavu ca. 9 m3. Spadlé stromy se dají většinou objet. Jeden strom pod Čučicemi je ale přes celou řeku, lze dobře zastavit a přenést. Potom o něco níž, kde se rozděluje řeka do dvou ramen, v levém dva kmeny za sebou, které šly přejet, ale za nižší vody to bude asi neprůjezdné. Jet tedy pravým ramenem.

26. 02. 2019, 07:47:34
Kamenda - od soboty 2.3.
Kamenda - od soboty 2.3.

Borci z TJ Delfín Jablonec, z.s. během soboty 2.3.19 pročistili celou Kamendu (Standardstrecke), že je nyní celá sjízdná (i pro rafty). V.

02. 03. 2019, 21:13:55
Zuzka
Zuzka

Děkujeme borcum z TJ Delfín, dnes jsme Kamenici jeli a byla to paráda nemuset řešit prenasky kvůli stromům

03. 03. 2019, 20:13:21
žralok
žralok

po dnešku může být o dost hůř , teď jsem napřklad mluvil s týpkem , co zaváží šumavu a do dost vesnic se přes padlý stromy nedostal

10. 03. 2019, 19:43:22
Vojta
Vojta

Na březích Metuje v úseku Peklo probíhá nyní těžba dřeva. Kmeny jsou tahány napříč řekou na stranu se silnicí. Zároveň jich teď několik leželo v korytě. Bylo třeba tady dávat zvýšený pozor a prostor těžby celý přenést. Zvýšený pozor je nutné dávat i při příjezdu po silnici z důvodu zvýšeného pohybu těžké techniky a pracovníků. Mimo aktuálně těžené plochy leží jeden vyvrácený strom přes řeku také hned na začátku peřejnaté pasáže u ústí Olešenky.

13. 03. 2019, 12:21:16
Vojta
Vojta

I po poslední vichřici Eberhard je Kamenice z Plavů stále sjízdná bez vystupování kvůli stromům, takže bych chtěl také poděkovat partičce, která to tu vyřezala. Pokud se pokračuje dál až na soutok s Jizerou, tak jednou bylo třeba jít z lodi ven cca 500 m za návratem posledního náhonu pod Jesenným. Na z pravého břehu spadlý strom se zachytila další kláda, která zatarasila levou část koryta. Za velké vody půjde jet přes, resp. ji řeka nejspíše sama pošle někam dál.

15. 03. 2019, 20:40:43

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze