Na Soče, nejpopulárnější slovinské řece, hrozí enormní zdražení splavenek

Na Soče, nejpopulárnější slovinské řece, hrozí enormní zdražení splavenek

V uplynulém týdnu se na sociálních sítích začala šířit italská petice proti zdražování poplatků na řece Soče, která je velmi populární i mezi českými vodáky. Požádali jsme proto Matěje Sottnera, který je v Bovci i na Soče jako doma, o podrobněšjí vysvětlení situace.

Starostové obcí Tolmin, Kobarid a Bovec připravili novelu vyhlášky upravující pravidla na Soče, která počítají s extrémním zdražením splouvání této populární alpské řeky. Denní permit na kajak by měl stát 15 Eur namísto dosavadních 3 Eur. Sezónní splavenky pak chtějí zdražit z 30 Eur na 200 Eur. Nehorázné zvýšení cen se má samozřejmě dotknout i všech ostatních plavidel, ale to asi veřejnost nepobouří tolik. Kupříkladu pro naší agenturu to ale má znamenat nárůst z dosavadních 2500 Eur na sezónu na 7500 nebo až dokonce 10 000 Eur.

Celé to ale nedává smysl, protože ty poplatky mají sloužit k úpravě parkovišť, přístupových a odstupových cest, převlékáren a záchodů, jenže doposud se nikdy všechny vybrané prostředky do těchto věcí neinvestovaly všechny. Každý rok něco zbylo a to si obce rozebraly a lepily s tím díry svých rozpočtů. Například Bovec z vybranýh peněz dotuje provoz lanovky na Kanin, která je prodělečná a kajakáři sem kvůli ní nejezdí. Dalším paradoxem je, že toto není jediný nárůst poplatků obci, protože s letoškem zásadně narostla i turistická taxa. U kempu z 0,63 na 1,5 Eur (z toho zůstane obci 1,2 Eur) a u apartmánů z 1,26 na 2 Eur (pro obec zůstane 1,5 Eur). Italové už proti nárůstu poplatků za Soču podepisují petici. Připojte se k signatářům i vy, prosím.

Děkuju

Matěj Sottner

alpicenter.cz

Zkušenosti čtenářů

Kocourek Miroslav

nesouhlasim se zdrazovanim poplatků za spluti Soči

Pavel

A nějaký důvod proč nesouhlasíš ?

Roman Koudelka

Možná to bude na cisterny s vodou co budou vozit k prameni. Poslední dva roky je to krásná řeka bez vody.

Karel Demboro

Tak to dopadá, když firmy pořádají svoje „teambuildingy“ a cpou se kam nemají.
Vltava OUT, parkovné na Salze, teď Soča. To se nám ta komercionalizace a vydělávání na vodáctví začíná pěkně obracet vodákům. Jen tak dál.

Jan Novák

Co na to číci hlavně, aby to dopadlo dobře

michal

„Naučte se ovládat čtyři věci: lačnost, chtíč, prchlivost a spánek“ -Pythagoras
Starostové evidentně neovládají první dvě….. vodáci mají co dělat, aby ovládli třetí…a s takovou vodáctví na Soče upadne do spánku
🙁
„Snažte se ovládat čtyři věci: žaludek, spánek, sex a prchlivost.“ — PythagorasZdroj: https://citaty.net/citaty/21063-pythagoras-snazte-se-ovladat-ctyri-veci-zaludek-spanek-sex/čtyři věci
„Snažte se ovládat čtyři věci: žaludek, spánek, sex a prchlivost.“ — PythagorasZdroj: https://citaty.net/citaty/21063-pythagoras-snazte-se-ovladat-ctyri-veci-zaludek-spanek-sex/
Snažte se ovládat čtyři věci: žaludek, spánek, sex a prchlivost.“ — PythagorasZdroj: https://citaty.net/citaty/21063-pythagoras-snazte-se-ovladat-ctyri-veci-zaludek-spanek-sex/

Zdeněk princ

Ahoj všichni,
asi mne budete chtít za můj názor ukamenovat, ale já se jim nedivím.Pokud budu mít na svém pozemku něco zajímavého na co se občas někdo přijde podívat a zdvořile se mne zeptá jestli může,sám mu otevřu branku.Pokud se mi tam budou hrnout stovky lidí,ani se nezeptaj jestli můžou a navíc někdo za moji zajímavost bude vybírat pro sebe peníze, tak to asi také zpoplatním a obeženu to ostnatým drátem.Za celou tuto situaci si myslím můžeme děkovat těm, kteří nejvíc křičí protože poplatky navíc jim zmenší zisk z jejich výdělečné činnosti.Je jedno, jestli jsou to půjčovny na Vltavě nebo cestovky venku.Navíc se tito lidé občas chovají jako h……da.Příklad:jistá cestovka rozebrala dálniční oplocení nad Imstem, aby mohla dát rafty na vodu a nemusela platit na klasickém nástupním místě.Pokuta je přišla tenkrát na asi 30 000 šilinků a museli se na ni skládat účastníci, protože delegát neměl tolik peněz.Osobně jsem to viděl když jsme projížděli okolo a pak s nimi mluvily na vodě. Bohužel takových historek s veselícími se účastníky zájezdů, kteří mi např. málem zničily markízu u auta v kempu (Isel Ainet) a vedoucí zájezdu se divila proč mi to vadí , vždyť oni jsou na dovolené a chtějí se bavit (jedna nejmenovaná ck z Pardubic) .Pak se nemůžete divit místním, že jim lezeme krkem. Pokud se podíváte na Taru, tam se platí dle lodě asi 40 až 50 E na hlavu, ale jste na vodě sami a za  tu pohodu a klid když se nemusím vyhýbat opileckým posádkám raftů mi to stojí. Až do Černé hory budu mít cestu, tak si to znova sjedu a nebudu litovat E protože v celém nákladu na cestu to zas není až tak zásadní položka.Pokud někdo nechce jezdit k sousedům a ctít jejich pravidla, může sedět doma, to ho nic nestojí.Doufám že jsem Vás moc nenas…..l ale pouze jsem projevil svůj názor.S pozdravem Zdeněk Princ.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: