HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno
Nafukovací lodě

RECENZE: Zray Drift - nafukovací kajak s vlastnostmi pevné lodi

Střelec
Střelec

Jaká je rychlost? Chystam se jít do Flairu od Allroundmarinu, což je o něco kratší singl (cca 390x70, váha přibližně 15 kg, nominální nosnost 230), mám v úmyslu používat to jako mořák. Dal by se na tom na podzim z Tróje do Mělníka udržet peloton?

20. 06. 2018, 17:19:48
Snížák
Snížák

Na úrovni seakajaku to opravdu není. Na nafukovačku je to rychlý.

21. 06. 2018, 08:14:12
Střelec
Střelec

Solar 410 byl taky rychlej - na nafukovačku. Tohle je ještě rychlejší, placaté dno bude mít menší plochu než ekvivalentní buřtové. Koukal jsem, že Zray dělá ještě hybrida - drop-stich dno a klasické buřtové boky, tedy varianta, kterou loni v Tróji zkoušel u Solaru Gumotex.

Drift by šel možná tunit - amputovaz originál flosny, na jejich místo napasovat úchyty s nasazovacíma ploutvema od Gumotexu. Na všechny typy by šla ušít šprajda...

Objednal jsem si Flaira, s trochou štěstí dorazí do tří neděl. Podle rozměrů a váhy by mohl být rychlejší než Drift, navíc nemá pevné ploutve, jen jednu demontovatelnou vzadu. Až to budu mít, můžem se domluvit na srovnávačce - třeba na OCmánii.

23. 06. 2018, 20:55:55

Já už jsem kajak vrátil, byl jen zapůjčený kvůli testu...

24. 06. 2018, 19:49:22
Zbyněk
Zbyněk

Mám také dotaz na rychlost - jako vlastník docela příjemné vzducholodi Helios2 od Gumotexu, považuji právě její rychlost za katastrofu - kdyby mi upadly ruce, tak 5 km/h je max. (měřeno GPS na voleji). Předpokládám, že Zray pojede alespoň trochu rychleji? Třeba 8 - 9 km/h nebo tak něco:)

Ale to řešení dna mě tedy dost děsí! Látka nemůže vydržet věčně a do lodi za chvíli poteče spodem. První, co by šlo dolů, by byly flosny! Mám rád Ohři:)

Ovšem Flair mě VELMI zaujal - provedení i cena! Prosím Střelce o výsledek testu rychlosti, pokud možno změřit mobilem na neproudící vodě, tedy letecky řečeno, IWS (Indicated Water Speed) :))

Díky moc

25. 06. 2018, 09:00:45
Střelec
Střelec

S používáním elektroniky jsem skončil někde u mailu, GPS nevlastním ani jako aparát, ani jako programové vybavení v něčem jiném. Takže jestli budu řešit rychlost, tak stylem definovaná vzdálenost/čas. Ale než loď dorazí, bude to trvat možná tři neděle, nebo dýl. Až bude, může se dohodnout nějaký testování, případně srovnávačka. Flair mam objednanej u marine.cz (v oficiální nabídce není, ale firma dováží jiné lodě  od Allroundmarin, takže jsme se dohodli). cenu mi spočetli na 18 800,- a půlku chtěli předem jako zálohu. Na Allroundmarin sice nemám nejlepší reference co do kvality, ale nabízí jako jediný rozměrové parametry, které mi vyhovují. Obecně má tahle konstrukce jeden nedostatek - pokud se drbne komora a nateče do ní, nikdy nepůjde dokonale vysušit, spojky časem uhnijí a z ploché části se stane buřt (a loď na odpis). Drblá povrchová tkanina se zalepí snadno, tam problém nebude.

25. 06. 2018, 18:52:26
Zbyněk
Zbyněk

Ok, to bych moc rád, dovezu svůj titanik a porovnáme. Pravda je, že Gumotex má kvalitní materiál, ale neřeší dynamiku přídě, což je škoda, lodi pak vodu hrnou před sebou. Moc rád se na Flair podívám. Na Zdriftu mě odrazuje váha a to podivné řešení dna, ale možná jsem pouze skeptik.Vcelku nepochybuji o tom, že obě lodě strčí Gumotex do kapsy co se týká rychlosti. Ale osmnáct tisíc za loď, která má výrazně limitovganou životnost, se mi také dávat nechce. spojky jsou z čeho a jak cca dlouho má vydržet dno ploché?

26. 06. 2018, 08:44:02
Střelec
Střelec

Realitu uvidíme, až to dorazí. Na odrbávání na skoro žádné říční vodě si nechm Solar, dokud nebude na hranici rozpadu, Flair budu mít jako náhradu mořáku na stojatou vodu. Jak to tak vypadá, v budoucnu nic než přehrady sjízdné asi nebude. Ale rozhodně ho prubnu na OC manii v Roztokách na kanále. Počítam, že odolnost bude odpovídat standardu. Dokud se nedostane voda do komor, může to vydržet hodně dlouho. Tuhý plochý dno by mělo teoreticky vydržet víc, než měkký buřtový, ale to je otázkou budoucí praxe. Rozhodně se nedoporučuje nechávat ten zázrat natlakovanej na sluníčku (třeba před hospodou).

26. 06. 2018, 16:59:30
Zbyněk
Zbyněk

Já se obávám, že až zjistím, že skoropevná vzducholoď jede dvojnásobnou rychlostí, už mě nebude Helios bavit, ale to už moc předjímám. Jsem na Flair zvědavý!

28. 06. 2018, 13:03:11
Střelec
Střelec

To já taky. A to může bejt ještě zajímavější- výrobce k tomu nabízí elektropohon, lze ho montovat i na jejich SUPy. Blok se zdrojem je uvnitř, s pohonnou jednotkou v drážce pro flosnu je propojenej vylejvacím otvorem.

Pro čudlobijce se prozměnu dělá rybářská sada na míru, s echolotem a držákama na pruty - všechno je umístěný na speciálním šprajcu, kotveným na boky a opěrku pro nohy.

Jestli jsou pro námořnictvo proti.ponorkový verze s vrhačem hlubinných pum napojeným na echolot katalog neuvádí....

Zatim k tomu nikdo nevymyslel oplachtění, ale to se nejspíš objeví nejpozději příští rok.

29. 06. 2018, 19:39:00
Zbyněk
Zbyněk

Jo tak jestli bude protiponotková verze s vrhačem hlubiných pum, tak tu chci, na Ohři bude super:)) Na motorek jsem koukal, ale to je na můj vkus příliš drahá hračka, pádlo je pádlo:) Zray je větší a těžší, přiznám se, že ta váha mě děsí, protože tahat to přes jezy v sólu už nebude taková legrace, jako tahat Helios, nebo Flair. Ale u Flairu by mě zajímala reálná životnost. Nerad bych vyhodil osmnáctku za loď na dva roky.

02. 07. 2018, 10:21:39
Střelec
Střelec

Tak je Flair doma. Hladkovodní testy budou následovat. Doma jsem to vyndal z igelitu a cvičně nafouk. První poznatky: Přiloženou pumpou se to nafukuje dost rychle. Bude se to blbě skládat. Je to tuhý a obě špice jsou u dna vyztužené vevařenými plastovými díly. Bude nutné dořešit šprajc pro nohy - supluje ho jen popruh se sucháčem. Kryty palub jsou bez výztuží, loď má uvnitř jen šest ok (4 na sedačku a 2 na parodii opěrky), ve špicích jsou manipulační madla. Připoutání bagáže tedy bude poněkud problematické. Sedačka má odnímatelný soklík z látkou potažené pěny, měloby to funhovat jako "záchranný polštářek".  Komplet postrádá návod, potřebné informace o provozním tlaku a přibalené výbavě jsem lovil z katalogu na netu.

10. 07. 2018, 17:24:50
Zbyněk
Zbyněk

Hm, takže občanská vybavenost minimální:) Mě to přišlo, jako docela minimalistické řešení. Ale jsem zvědavý na testy rychlosti. Mimochodem, zaujalo mě tohle: https://www.youtube.com/watch?v=1LBIPCiU04k S tím by se už asi podzimní peloton stíhat dal, ale bágl se stabem v tom člověk nepřeveze. Měl jsem pocit, že Flair dělají i ve dvoumístné verzi? Alespoň to tam psali. Na pumpě není manomentr s ryskou?

11. 07. 2018, 06:43:05
Střelec
Střelec

Je i dvoumístná verze, jmenuje se Force. S bagáží a zásobama na tři dny (i se mnou cca 150 Kg) byla na Lipně průměrná rychlost Flairu cca 4 km/h - včetně svačin, focení, schovávání před bouřkou a podobně - takže reálná asi pět. Boky jsou relativně nízký, občas tam šplouchá. soklík pod sedačku (schwimmkissen) se mi neosvědčil - dostal jsem těžiště moc vysoko. Pokud máš sedačku rovnou na dně, tak musíš po nějaký době vylejt, abys neseděl v louži, kterou si pádlem, občasným šplouchnutím vlny a vodou z bot vytvoříš. Flosna je dlouhá, na stojatý vodě skvělá, na tekoucí  ji není třeba montovat (loď se pak dobře točí). Ale nebylo by od věci pořídit do drážky nějakou ochrannou záslepku. Počítam, že prázdná (jenom se suchejma hadrama v loďáku) bude ta loď opravdu rychlá. Co ve mě budí obavy - to jsou ty plastový špice. Štěrk, písek dobrý, ale přímej náraz v plný rychlosti do šutru nebo skok do hloubky do betonu by nemusely ustát. A je otázka, čím to opravit, aby to drželo. Pumpa má dva režimy a tlakoměr s dvojí stupnicí(Br/PSI). Vzhledm k tomu, že v extra příslušenství lze dokoupit i manometr, bude aparát na pumpě spíš orientační. Tvar pumpy je ale dobře vymyšlenej a dělá se s ní dobře. Ale je otázkou, kolik vydrží páčka přepínače režimu, poři foukání jedu do tvaru v dvoučinném a tlakování v jednočinném. Jde to docela rychle.

13. 07. 2018, 21:10:57
Robert
Robert

Ahoj,

ta rychlost 5 km/h není nic moc, Solar mi na stojaté vodě dělá 7 km/h (mimochodem, před dvěma lety jsem na něm pelotonu na cestě do Mělníka ujel, oni byli dokonce tak pomalí, že jsem je potkal ve Vraňanech, když jsem cestou zpátky vyjížděl z plavebního kanálu).

Proč vlastně Gumotex ještě nemá v nabídce ten zrychlený Solar s drop stitch dnem, když už ho vloni ukazovali na veletrhu v Norimberku?

14. 07. 2018, 06:34:52
Střelec
Střelec

Nízká rychlost je daná dvěma faktory - s lodí se teprv seznamuju a letos nemam moc naježděno, takže výkon ručiček není valnej. Solar je dobrej na klasický řece, ale na přehradě z něj víc jak čtyři kiláky za hodinu (s nákladem) nedostanu. A do Mělníka to celkem teče. Chování a výkony Flairu bych přirovnal ke kratšímu mořáku.

Gumotex je kapitola sama pro sebe, proč myslíš, že jim postupně zdrhají vývojáři?

14. 07. 2018, 19:39:17
Zbyněk
Zbyněk

Průměrná rychlost, včetně prostojů, nic neříká, to není realita, ale výsledek mnoha proměnných. Flair nemůže být díky tvaru pomalejší, než vzducholoď z Gumotexu, je užší a má pěkný tvar přídě. Gumotex má obecně špatné tvary přídě - alespoň na Solaru a Heliosu určitě, plochá příď hrne vodu a brzdí. Prý se zamyslí nad změnou konstrukce, ale moc tomu nevěřím. Další kapitolou jsou ty "vodotěsné" vaky - po roce a půl poižívání jsem ho z legrace napustil vodou a odtékala tisíci dírkami rychleji, než přitékala. Atd. U Solrau mě maxmálka 4 km/h nepřekvapuje, jsou to nepovedné necky, Helios je lehčí a kompaktnější, plus skvělé jsou nafukovací paluby, zpevní loď a chrání před vlnami.

Flair mi právě přijde jako zbytečně nízký, borty by mohly být vyšší. Jak vidím, vylévací otvor bude možná k něčemu až tak po průjezdu Pilařem:)) Já si tedy bez potíží udržím v lodi sucho, pokud nejedu rozvodněnou Bílinu. Případně když se zrovna nepokouším překonat lana v Tróji v lednu při 320ti kubíkách průtoku. Ale Flair musí mazat dvojnásobnou rychlostí a rád bych si to potvrdil. Na Force jsem se díval, váha je slušná, ale cena už tedy méně, 27 000 bych za to nedal, i když by se tam bágl s věcmi vozil daleko pohodlněji. V Heliosu hodím bágl dopředu a jedu, u Flairu bych musel rozdělit věci dopředu a dozadu a to už je komplikace. Na sportovní jízdu bez věcí to ale musí být prima.

Zray mi přijde daleko pohodlnější a propracovanější, stabilnější, ale 27 kilo je příšerná váha, to už prostě není na delší nošení a už vůbec ne na přenášení jezů. Plus vléct na zádech Zray a ještě věci na víkend, to možná ještě tak ve dvaceti, ale teď už ne.

Pod Vraňany je to prima svezení, pokud bude pěkný úplněk, rád bych si to sjel v noci. Ta peřejka pod Lužcem je docela v pohodě.

16. 07. 2018, 09:25:01
Robert
Robert

U Solaru je maximálka nějakých 8km/h, necky to jsou celkem dost povedené. Vodu sice hrne, ale díky velke délce, která se nasledně projevuje v menším ponoru, té vody zase tak moc není. Navíc má valcové boky (jeden válec, žádné dělení na buřty), takže tam bez obav láduju nadlimitní tlak a získám tím větší pevnost a rychlost lodi.

Pro představu: před dvěma týdny jsem dal 55 km ze Suchdola do Veselí za 8 hodin a 10 minut (start 8:35, dojezd 16:45, trasa přes Novou řeku); před rokem jsem se neoficiálně zúčastnil maratonu na Berounce s časem 7:08.

Před lety jsme s kamarádem srovnávali na Ohři výkon Solaru a Safari. Ve vlnách je rychlost stejná, na voleji je Solar o kus rychlejší.

16. 07. 2018, 17:29:24
Střelec
Střelec

Nepsal bych v případě Flairu o vylévacích otvorech, v praxi jde jen o průchodky pro technická zařízení, protože při mý váze je i vršek podlahy pod čarou ponoru. Průřez lodí je v zásadě hranatý účko, boky by to sneslo o 10 cm vyšší. Za sedačku se vleze 120l vak, byť ne optimálně, pro transport se vyplatí koupit někde skládací rudlík. Akorát je třeba znát při nákupu rudlíku rozměry dna lodě, aby to nedopadlo, jako u mě. Vzaljsem,co bylo k mání a ta mrcha rudlík je o 5 cm širší, než dno, takže jsem ho vezl na přední palubě. Na řece není dobré používat ploutev, do její drážky by se ale vyplatilo vyrobit vhodně tvarovanou záslepku. Rozhodně doporučuju nespěchat a počkat na další typy, tenhle poddruh nafukovaček je na začátku vývoje, Chobotničák dokonce někde narazil na velkej nafukovací maňas. Časem možná budou i nafukovací plachetnice - trup typu šarpie je pro tohle ideální.

Vezmu tu obludu na OCmanii, uvidíme, co tam dokáže.

16. 07. 2018, 11:36:29

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ