RECENZE: Zray Drift — nafukovací kajak s vlastnostmi pevné lodi

RECENZE: Zray Drift — nafukovací kajak s vlastnostmi pevné lodi

K recenzi se k nám dostala unikátní loď, kajak vyrobený z materiálu dropstitch, na který jsme zvyklí hlavně u paddleboardů. Co to znamená? Kajak je skladný stejně jako nafukovací lodě, ale díky materiálu, který je možno silně natlakovat (až 8 PSI) se jeho vlastnosti velmi blíží pevným lodím.

Dodává: Snowboardel, www.snowboardel.cz
Testovali: Petr Snížek, Marie Snížková, Martin Bouzek

Údaje výrobce:
Materiál: PVC dropstitch
Délka: 426 cm
Šířka: 81 cm
Hmotnost: 24,8 kg
Nosnost: 240 kg
Infocena: 17 990 Kč

Kajak Zray Drift je dodáván s kompletním příslušenstvím (mimo vesty a helmy). V balení je kajak se sedačkami, pumpa s manometrem, opravná sada, transportní vak, dvě skládací pádla (možno udělat K1 i C1) a přídavná flosna.

Popis

Kajak Drift je vyroben z dropstitch materiálu tloušťky 3‘‘. Sestavení kajaku je dle přiloženého návodu poměrně jednoduché, pořadí nafukování ventilů je označeno čísly. Asi nejméně obvyklým prvkem je řešení dna. Mezi borty je natažena syntetická tkanina, která tvoří vnější dno lodi a jsou k ní zvenčí připevněny dvě menší plastové flosničky (jedna vpředu a druhá vzadu). Vprostřed lodi je ještě slot na dlouhou demontovatelnou flosnu, která se v případě potřeby jednoduše nasune a zajistí plastovým kolíčkem. Kromě upevnění flosniček má tkanina také funkci ochrany vnitřního dna před prodřením. Po nafouknutí bortů se po dně lodi rozprostře deska, která je také vyrobena z dropstitch materiálu, nafoukne se a tvoří pevné dno. A jak dno v lodi drží? Jakmile deska začne nabývat na rozměrech, začne se zasouvat pod borty (v tento moment doporučuji ještě překontrolovat správné umístění po celém obvodu) a po dotlakování je v lodi upevněna právě zasunutím pod borty. Najednou tedy máte komplet dropstitch kajak.

Dropstitch kajak Zray Drift
Dropstitch kajak Zray Drift

Z dalších prvků umístěných na kajaku zmíním pevným plastem vyztužené špice, které ochrání materiál při případných nárazech nebo dření o překážku. Přední i zadní špice kajaku jsou překryté krátkými palubami, které jsou opatřeny křížnou pruženkou, pod kterou lze zasunout drobnosti, jež chcete mít během plavby po ruce. Na přídi i zádi je madlo z plochého popruhu vystlané gumovým návlekem pro pohodlnější nošení. Uprostřed lodi jsou ve dně dva uzavíratelné odtokové otvory. Abyste se k nim snadno dostali, i když je loď nafouknutá, je dropstitchové dno v místech těchto otvorů vybrané. Dno je opatřeno poutky pro upevnění nožních opěrek. Ty jsou tvořeny plastovou trubičkou obalenou měkkou pěnou a nejlepší je zasunout opěrky do připravených oček před plným natlakováním dna. Na vnitřní straně bortů lodi jsou připravená očka pro upevnění sedaček. Sedačky jsou tvořeny sedací částí, která je vyztužena pevným materiálem a zádovou opěrkou, která je nafukovací. Upevnění sedaček se provádí plochými popruhy umístěnými na bocích zádové opěrky, které nacvaknete k příslušným očkům pomocí plastových karabin. Podle počtu jezdců lze umístit jednu sedačku dopředu a druhou dozadu nebo jednu doprostřed. Další upevnění sedačky nemají, sedací část je pouze volně položena na dně lodi a to, že se nebude pohybovat dopředu a dozadu zajišťuje tření. Přiznávám, že jsem z toho řešení nebyl zpočátku nadšený, ale praxe ukázala, že s pohybem sedaček není jediný problém.

Sedačka má nafukovací opěrku a pevný sedák
Sedačka má nafukovací opěrku a pevný sedák
Špice kajaku kryje tvrdý plast, palubky jsou opatřeny kříženou pruženkou
Špice kajaku kryje tvrdý plast, palubky jsou opatřeny kříženou pruženkou

Na vodě

Během zkoušení na vodě jsme kajak vzali do míst, kam patří – klidný tok řeky Malše v Českých Budějovicích, na Vltavu a další podobná místa, ale taky jsme ho vyzkoušeli na kanále v Českém Vrbném, kde sice nemá co dělat, ale zajímalo nás, jak se popasuje s proudy, vracáky, vlnami a válci.

Začněme klidnou vodou. Tady je Zray Drift jako doma a přesně sem bych ho i doporučil. Klidné dostatečně hluboké toky nebo turistika po vodních nádržích. Vzhledem k tomu, že loď má vpředu a vzadu dvojici nedemontovatelných flosniček není příliš vhodná na řeky, které často dokážou překvapit mělčinou a kvůli flosnám si také nesjedete moc jezů. Hrozilo by totiž jejich poškození nebo celkové odtržení. S manželkou jsme několikrát trefili mělčinu na Malši a v takovém případě je ihned nutné z lodi vystoupit a popotáhnout ji na hlubší vodu. Flosničky sice neutrpěly žádné závažné poškození, ale proč je trápit… Pokud do středu lodi přidáte středovou flosnu, která je opravdu dlouhá, tak už musíme jet v hloubce alespoň 50 cm. Tuto flosnu byste tedy asi dřív zlomili, než utrhli od dna, ale oba případy jsou nepříjemné. Pojďme už ale k jízdním vlastnostem.

Dno kajaku je tvořeno šedým materiálem, na kterém jsou upevněny dvě pevné flosny a slot pro třetí flosnu
Dno kajaku je tvořeno šedým materiálem, na kterém jsou upevněny dvě pevné flosny a slot pro třetí flosnu

Zray Drift je poměrně úzký a na první pocit méně zkušeného jezdce (manželka) docela vratký. Není to ale nic závažného a velmi brzy si člověk zvykne. U zkušených pádlerů to nebude žádný problém. Loď jede příjemně rychle a díky flosnám není obtížné udržet přímý směr. Co je ale příjemné nejvíc, je právě tuhost lodi, kterou jí dává dropstitch materiál. Loď se ani ve vlnách nijak nekroutí, můžete směle používat náklony, prostě paráda. V dvoumístném obsazení mi trochu vadilo, že při sezení vzadu se před vámi borty lodi rozšiřují a zpočátku jsem o ně škobrtal rukama, ale po chvíli jsem si zvyknul a už to bylo bez potíží. Když jedu v lodi sám je situace lepší, protože sedím v nejširším místě. V menších peřejích a vlnkách do lodi nenateče ani přes špice ani bokem, protože borty jsou i v zatížení dvěma lidmi a nějakou bagáží dostatečně vysoké. Co se týká bagáže, tak v případě, že na lodi jedete ve dvou, jí moc nepoberete, ale do přídě a zádě a pod pruženky se na jednodenní výlet se svačinou a suchými věcmi v klidu zabalíte. V jednom člověku můžete loď vytížit víc a nebude problém, nosnost 240 kg je opravdu velkorysá. Sedačky jsou pohodlné, zejména bohatě naducané zádové opěrky, které vám dodají pocit, jako když sedíte doma v křesílku.

Vyjížďka po Malši
Vyjížďka po Malši

Test na kanále v Českém Vrbném byl hodně za hranicí toho co má Zray Drift dokázat, ale hodně nás překvapil. Výjezdy do proudu a zavěšování vracáků je na lodi opravdu zážitek a připadáte si skutečně jako na pevné lodi. Hrana lodi docela funguje a ani ve velkých proudech jsme nenabírali bokem (v obsazení 2 muži – 2x 90 kg). Ve vlnách a válcích jsme samozřejmě vodu nabrali a pak jsme zkoušeli, jak rychle z lodi vyteče. Bohužel odtokové otvory jsou malé a celkově není loď dimenzována na takové zalití, ale po pár minutách strávených v tišině voda vytekla a my jsme kanál úspěšně dojeli. Kdyby měl kajak efektivnější odtokový systém a demontovatelné flosny, není vůbec co řešit ani na terénu WW III. Sedačky „na tření“ dobře držely i při jízdě v divoké vodě.

Zkoušení kajaku v jednomístném obsazení
Zkoušení kajaku v jednomístném obsazení

Shrnutí

Kdybych to mě shrnout, tak mě kajak Zray Drift velmi mile překvapil. Bylo mi jasné, že dropstitchová loď bude mít vlastnosti blížící se pevným lodím, ale nečekal jsem, že to bude až tak dobré. I když se jedná spíše o rekreační model, vše dobře funguje a je promyšlené, na žádné závažné nedostatky jsme během testování nenarazili. Drifta bych vám nedoporučil na splouvání českých řek, které trpí nedostatkem vody a ani, když jste nároční jezdci. Výborný ale bude pro méně náročné vodáky, kteří chtějí vrazit spíš na hluboké vodní toky, klidně i mírně proudící a skvělý bude na větších vodních plochách s dostatečnou hloubkou. Nijak se tu s ním nenadřete, pojede příjemně rychle a rovně a díky designu lodi u toho budete i dobře vypadat!

Líbí se mi:

  • tuhost lodi
  • zajímavé řešení dna
  • jízdní vlastnosti

Mohlo být lepší:

  • flosny mohly být všechny demontovatelné

Zkušenosti čtenářů

Střelec

Jaká je rychlost? Chystam se jít do Flairu od Allroundmarinu, což je o něco kratší singl (cca 390×70, váha přibližně 15 kg, nominální nosnost 230), mám v úmyslu používat to jako mořák. Dal by se na tom na podzim z Tróje do Mělníka udržet peloton?

Snížák
Střelec:

Na úrovni seakajaku to opravdu není. Na nafukovačku je to rychlý.

Střelec
Snížák:

Solar 410 byl taky rychlej – na nafukovačku. Tohle je ještě rychlejší, placaté dno bude mít menší plochu než ekvivalentní buřtové. Koukal jsem, že Zray dělá ještě hybrida – drop-stich dno a klasické buřtové boky, tedy varianta, kterou loni v Tróji zkoušel u Solaru Gumotex.
Drift by šel možná tunit – amputovaz originál flosny, na jejich místo napasovat úchyty s nasazovacíma ploutvema od Gumotexu. Na všechny typy by šla ušít šprajda…
Objednal jsem si Flaira, s trochou štěstí dorazí do tří neděl. Podle rozměrů a váhy by mohl být rychlejší než Drift, navíc nemá pevné ploutve, jen jednu demontovatelnou vzadu. Až to budu mít, můžem se domluvit na srovnávačce – třeba na OCmánii.

Snížák
Střelec:

Já už jsem kajak vrátil, byl jen zapůjčený kvůli testu…

Zbyněk

Mám také dotaz na rychlost – jako vlastník docela příjemné vzducholodi Helios2 od Gumotexu, považuji právě její rychlost za katastrofu – kdyby mi upadly ruce, tak 5 km/h je max. (měřeno GPS na voleji). Předpokládám, že Zray pojede alespoň trochu rychleji? Třeba 8 – 9 km/h nebo tak něco:)
Ale to řešení dna mě tedy dost děsí! Látka nemůže vydržet věčně a do lodi za chvíli poteče spodem. První, co by šlo dolů, by byly flosny! Mám rád Ohři:)
Ovšem Flair mě VELMI zaujal – provedení i cena! Prosím Střelce o výsledek testu rychlosti, pokud možno změřit mobilem na neproudící vodě, tedy letecky řečeno, IWS (Indicated Water Speed) :))
Díky moc

Střelec

S používáním elektroniky jsem skončil někde u mailu, GPS nevlastním ani jako aparát, ani jako programové vybavení v něčem jiném. Takže jestli budu řešit rychlost, tak stylem definovaná vzdálenost/čas. Ale než loď dorazí, bude to trvat možná tři neděle, nebo dýl. Až bude, může se dohodnout nějaký testování, případně srovnávačka. Flair mam objednanej u marine.cz (v oficiální nabídce není, ale firma dováží jiné lodě  od Allroundmarin, takže jsme se dohodli). cenu mi spočetli na 18 800,- a půlku chtěli předem jako zálohu. Na Allroundmarin sice nemám nejlepší reference co do kvality, ale nabízí jako jediný rozměrové parametry, které mi vyhovují. Obecně má tahle konstrukce jeden nedostatek – pokud se drbne komora a nateče do ní, nikdy nepůjde dokonale vysušit, spojky časem uhnijí a z ploché části se stane buřt (a loď na odpis). Drblá povrchová tkanina se zalepí snadno, tam problém nebude.

Zbyněk
Střelec:

Ok, to bych moc rád, dovezu svůj titanik a porovnáme. Pravda je, že Gumotex má kvalitní materiál, ale neřeší dynamiku přídě, což je škoda, lodi pak vodu hrnou před sebou. Moc rád se na Flair podívám. Na Zdriftu mě odrazuje váha a to podivné řešení dna, ale možná jsem pouze skeptik.Vcelku nepochybuji o tom, že obě lodě strčí Gumotex do kapsy co se týká rychlosti. Ale osmnáct tisíc za loď, která má výrazně limitovganou životnost, se mi také dávat nechce. spojky jsou z čeho a jak cca dlouho má vydržet dno ploché?

Střelec

Realitu uvidíme, až to dorazí. Na odrbávání na skoro žádné říční vodě si nechm Solar, dokud nebude na hranici rozpadu, Flair budu mít jako náhradu mořáku na stojatou vodu. Jak to tak vypadá, v budoucnu nic než přehrady sjízdné asi nebude. Ale rozhodně ho prubnu na OC manii v Roztokách na kanále. Počítam, že odolnost bude odpovídat standardu. Dokud se nedostane voda do komor, může to vydržet hodně dlouho. Tuhý plochý dno by mělo teoreticky vydržet víc, než měkký buřtový, ale to je otázkou budoucí praxe. Rozhodně se nedoporučuje nechávat ten zázrat natlakovanej na sluníčku (třeba před hospodou).

Zbyněk
Střelec:

Já se obávám, že až zjistím, že skoropevná vzducholoď jede dvojnásobnou rychlostí, už mě nebude Helios bavit, ale to už moc předjímám. Jsem na Flair zvědavý!

Střelec

To já taky. A to může bejt ještě zajímavější- výrobce k tomu nabízí elektropohon, lze ho montovat i na jejich SUPy. Blok se zdrojem je uvnitř, s pohonnou jednotkou v drážce pro flosnu je propojenej vylejvacím otvorem.
Pro čudlobijce se prozměnu dělá rybářská sada na míru, s echolotem a držákama na pruty – všechno je umístěný na speciálním šprajcu, kotveným na boky a opěrku pro nohy.
Jestli jsou pro námořnictvo proti.ponorkový verze s vrhačem hlubinných pum napojeným na echolot katalog neuvádí….
Zatim k tomu nikdo nevymyslel oplachtění, ale to se nejspíš objeví nejpozději příští rok.

Zbyněk
Střelec:

Jo tak jestli bude protiponotková verze s vrhačem hlubiných pum, tak tu chci, na Ohři bude super:)) Na motorek jsem koukal, ale to je na můj vkus příliš drahá hračka, pádlo je pádlo:) Zray je větší a těžší, přiznám se, že ta váha mě děsí, protože tahat to přes jezy v sólu už nebude taková legrace, jako tahat Helios, nebo Flair. Ale u Flairu by mě zajímala reálná životnost. Nerad bych vyhodil osmnáctku za loď na dva roky.

Střelec

Tak je Flair doma. Hladkovodní testy budou následovat. Doma jsem to vyndal z igelitu a cvičně nafouk. První poznatky: Přiloženou pumpou se to nafukuje dost rychle. Bude se to blbě skládat. Je to tuhý a obě špice jsou u dna vyztužené vevařenými plastovými díly. Bude nutné dořešit šprajc pro nohy – supluje ho jen popruh se sucháčem. Kryty palub jsou bez výztuží, loď má uvnitř jen šest ok (4 na sedačku a 2 na parodii opěrky), ve špicích jsou manipulační madla. Připoutání bagáže tedy bude poněkud problematické. Sedačka má odnímatelný soklík z látkou potažené pěny, měloby to funhovat jako „záchranný polštářek“.  Komplet postrádá návod, potřebné informace o provozním tlaku a přibalené výbavě jsem lovil z katalogu na netu.

Zbyněk
Střelec:

Hm, takže občanská vybavenost minimální:) Mě to přišlo, jako docela minimalistické řešení. Ale jsem zvědavý na testy rychlosti. Mimochodem, zaujalo mě tohle: https://www.youtube.com/watch?v=1LBIPCiU04k S tím by se už asi podzimní peloton stíhat dal, ale bágl se stabem v tom člověk nepřeveze. Měl jsem pocit, že Flair dělají i ve dvoumístné verzi? Alespoň to tam psali. Na pumpě není manomentr s ryskou?

Střelec

Je i dvoumístná verze, jmenuje se Force. S bagáží a zásobama na tři dny (i se mnou cca 150 Kg) byla na Lipně průměrná rychlost Flairu cca 4 km/h – včetně svačin, focení, schovávání před bouřkou a podobně – takže reálná asi pět. Boky jsou relativně nízký, občas tam šplouchá. soklík pod sedačku (schwimmkissen) se mi neosvědčil – dostal jsem těžiště moc vysoko. Pokud máš sedačku rovnou na dně, tak musíš po nějaký době vylejt, abys neseděl v louži, kterou si pádlem, občasným šplouchnutím vlny a vodou z bot vytvoříš. Flosna je dlouhá, na stojatý vodě skvělá, na tekoucí  ji není třeba montovat (loď se pak dobře točí). Ale nebylo by od věci pořídit do drážky nějakou ochrannou záslepku. Počítam, že prázdná (jenom se suchejma hadrama v loďáku) bude ta loď opravdu rychlá. Co ve mě budí obavy – to jsou ty plastový špice. Štěrk, písek dobrý, ale přímej náraz v plný rychlosti do šutru nebo skok do hloubky do betonu by nemusely ustát. A je otázka, čím to opravit, aby to drželo. Pumpa má dva režimy a tlakoměr s dvojí stupnicí(Br/PSI). Vzhledm k tomu, že v extra příslušenství lze dokoupit i manometr, bude aparát na pumpě spíš orientační. Tvar pumpy je ale dobře vymyšlenej a dělá se s ní dobře. Ale je otázkou, kolik vydrží páčka přepínače režimu, poři foukání jedu do tvaru v dvoučinném a tlakování v jednočinném. Jde to docela rychle.

Robert
Střelec:

Ahoj,
ta rychlost 5 km/h není nic moc, Solar mi na stojaté vodě dělá 7 km/h (mimochodem, před dvěma lety jsem na něm pelotonu na cestě do Mělníka ujel, oni byli dokonce tak pomalí, že jsem je potkal ve Vraňanech, když jsem cestou zpátky vyjížděl z plavebního kanálu).
Proč vlastně Gumotex ještě nemá v nabídce ten zrychlený Solar s drop stitch dnem, když už ho vloni ukazovali na veletrhu v Norimberku?

Střelec

Nízká rychlost je daná dvěma faktory – s lodí se teprv seznamuju a letos nemam moc naježděno, takže výkon ručiček není valnej. Solar je dobrej na klasický řece, ale na přehradě z něj víc jak čtyři kiláky za hodinu (s nákladem) nedostanu. A do Mělníka to celkem teče. Chování a výkony Flairu bych přirovnal ke kratšímu mořáku.
Gumotex je kapitola sama pro sebe, proč myslíš, že jim postupně zdrhají vývojáři?

Zbyněk

Průměrná rychlost, včetně prostojů, nic neříká, to není realita, ale výsledek mnoha proměnných. Flair nemůže být díky tvaru pomalejší, než vzducholoď z Gumotexu, je užší a má pěkný tvar přídě. Gumotex má obecně špatné tvary přídě – alespoň na Solaru a Heliosu určitě, plochá příď hrne vodu a brzdí. Prý se zamyslí nad změnou konstrukce, ale moc tomu nevěřím. Další kapitolou jsou ty „vodotěsné“ vaky – po roce a půl poižívání jsem ho z legrace napustil vodou a odtékala tisíci dírkami rychleji, než přitékala. Atd. U Solrau mě maxmálka 4 km/h nepřekvapuje, jsou to nepovedné necky, Helios je lehčí a kompaktnější, plus skvělé jsou nafukovací paluby, zpevní loď a chrání před vlnami.
Flair mi právě přijde jako zbytečně nízký, borty by mohly být vyšší. Jak vidím, vylévací otvor bude možná k něčemu až tak po průjezdu Pilařem:)) Já si tedy bez potíží udržím v lodi sucho, pokud nejedu rozvodněnou Bílinu. Případně když se zrovna nepokouším překonat lana v Tróji v lednu při 320ti kubíkách průtoku. Ale Flair musí mazat dvojnásobnou rychlostí a rád bych si to potvrdil. Na Force jsem se díval, váha je slušná, ale cena už tedy méně, 27 000 bych za to nedal, i když by se tam bágl s věcmi vozil daleko pohodlněji. V Heliosu hodím bágl dopředu a jedu, u Flairu bych musel rozdělit věci dopředu a dozadu a to už je komplikace. Na sportovní jízdu bez věcí to ale musí být prima.
Zray mi přijde daleko pohodlnější a propracovanější, stabilnější, ale 27 kilo je příšerná váha, to už prostě není na delší nošení a už vůbec ne na přenášení jezů. Plus vléct na zádech Zray a ještě věci na víkend, to možná ještě tak ve dvaceti, ale teď už ne.
Pod Vraňany je to prima svezení, pokud bude pěkný úplněk, rád bych si to sjel v noci. Ta peřejka pod Lužcem je docela v pohodě.

Robert
Zbyněk:

U Solaru je maximálka nějakých 8km/h, necky to jsou celkem dost povedené. Vodu sice hrne, ale díky velke délce, která se nasledně projevuje v menším ponoru, té vody zase tak moc není. Navíc má valcové boky (jeden válec, žádné dělení na buřty), takže tam bez obav láduju nadlimitní tlak a získám tím větší pevnost a rychlost lodi.
Pro představu: před dvěma týdny jsem dal 55 km ze Suchdola do Veselí za 8 hodin a 10 minut (start 8:35, dojezd 16:45, trasa přes Novou řeku); před rokem jsem se neoficiálně zúčastnil maratonu na Berounce s časem 7:08.
Před lety jsme s kamarádem srovnávali na Ohři výkon Solaru a Safari. Ve vlnách je rychlost stejná, na voleji je Solar o kus rychlejší.

Střelec

Nepsal bych v případě Flairu o vylévacích otvorech, v praxi jde jen o průchodky pro technická zařízení, protože při mý váze je i vršek podlahy pod čarou ponoru. Průřez lodí je v zásadě hranatý účko, boky by to sneslo o 10 cm vyšší. Za sedačku se vleze 120l vak, byť ne optimálně, pro transport se vyplatí koupit někde skládací rudlík. Akorát je třeba znát při nákupu rudlíku rozměry dna lodě, aby to nedopadlo, jako u mě. Vzaljsem,co bylo k mání a ta mrcha rudlík je o 5 cm širší, než dno, takže jsem ho vezl na přední palubě. Na řece není dobré používat ploutev, do její drážky by se ale vyplatilo vyrobit vhodně tvarovanou záslepku. Rozhodně doporučuju nespěchat a počkat na další typy, tenhle poddruh nafukovaček je na začátku vývoje, Chobotničák dokonce někde narazil na velkej nafukovací maňas. Časem možná budou i nafukovací plachetnice – trup typu šarpie je pro tohle ideální.
Vezmu tu obludu na OCmanii, uvidíme, co tam dokáže.

Robert, Střelec – díky za příspěvky. Safari je pseudoraft na WWIII, takže nic na rychlost. S Flairem tedy asi ještě počkám, není kam spěchat, tedy doufám, Helios snad chvíli vydrží a na řeky okolo Prahy mi zatím stačí. Flair nepotřebuje rudlík, je to lehké, ale Zray už je na náklaďák:)
Nedáme někdy nějakou společnou plavbu?:)

Robert

Společnou plavbu zkusit můžeme. O útercích a čtvrtcích od pěti jezdíváme se safarkářským komandem v Troji, o sobotách jezdím turistiku na Solaru. Kontakt na mne je snadno k nalezení skrze žebříčky najetých kilometrů na serveru Raft.

Střelec

Flair potřebuje jiný batoh než originál, jinak se bez rudlíku neobejdeš. Díky plastovým špicím a relativně tuhému materiálu se hodně špatně skládá a originál batoh má popruhy koncipované na postavu krychlového tvaru o hraně  150 cm. Když si nahodím na rameno jeden popruh, druhý vychází cca 10 cm vedle druhého ramene. To, co by mělbýt prsák vychází přes krk. Popruhy batohu navíc nejsou na koncích založené, takže v nezatíženém stavu mají tendenci vypadávat samovolně z přezek. Váhově je to ale dobré. Až se mi podaří najít rozumný systém balení lodě (na co nejmenší rozměry), stane se i transport snesitelnou záležitostí. ještě doporučuju hednu věc – přidat k lodi houbu. Jednak je na plochém dně pořád nepříjemně nacákáno a před balením  je ideální na vysušení různých zákoutí, ale bude dobrá i na očištění boků – špína z vody se usazuje na čáře ponoru a díky specifickému povrchu natlakované lodě nejde jen tak opláchnout.

Zbyněk:
Střelec:

Robert: našel:) Změnil bych motto na „kdo nejezdí v létě, nemá vodu“:) Ozvu se, respektive mám hned návrh pro oba majitele vzducholodí – co byste řekli úplňkové pavbě 27.7. z Kralup do Mělníka? Pípadně protože bude zatmění Měsíce, raději 26.7.? Jediné složitější místo v noci bude ta peřejka před Úporem, ale je v pohodě. Auto bude čekat v Mělníku pod mostem.
Střelec: houbu mám z Gumotexu, ale na cesty si beru ručník, utírám si nohy, abych neseděl ve vodě a loď před sbalením také. Houbou pak doma dořeším špínu na čářě ponoru. Asi s nákupem ještě počkám, přijde mi to všechno hodně nedomyšlené a dávat za dvoumístnou verzi takový ranec se mi také nechce.

Střelec

Víkend kolem 27. jsem v Kestřanech na rejžování v roli vařiče fazolí pro regiment. Co takhle o tejden pozdějc? Kudy se obnáší zdymadlo pod Kralupama? V noci určitě neotvírají….
Co se týká nákupu, opravdu bude lepší počkat na další vývoj. Kdybych do něj mohl kecat, doporučil bych u singlu vyjít z Flairu, ale udělat ho s vyššíma bokama, dořešenou nožní opěrkou, přidal bych manipulační madla na střed lodi a zvýšil množství vnitřních úchytů. K tomu bych ještě přihodil záslepku do drážky pro ploutev, aby se neponičila tam, kde se ploutev nedá použít.

Zbyněk
Střelec:

No astronomické jevy na nás nepočkají:)) Zdymadla se obnáší obě vlevo a v pohodě.
Já si raději počlám Flair vypadá sice dobře, ale je to loď na klidnou vodu a není moc dotažená, uvidíme s čím přijdou.

Střelec

Sleduj nabídku v Německu, Rakousku a na Slovensku. U nás jsme obligátně na chvostu. Kdyby v Gumotexu nechrápali na vavřínech, mohl tu bejt touhle technologií dělanej Scout economy, nebo obdoba starý otevřený laminátky Malše, ta měla pro tuhle technologii ideální tvar.

Robert
Střelec:

Tak jsem vznesl dotaz ohledně toho nového Solaru přímo na Gumotex. Loď se bude jmenovat Thaya, prodávat se bude od listopadu a narůst rychlosti oproti Solaru očekávají minimálně 10-15%.

Tibor
Střelec:

JJ, například dobře vypadá Itiwit X500.

Zbyněk
Střelec:

Super, pokud Thaya nebude za třicet a nebude vážit třicet, jsem na ní zvědavý:) Však je masíruju dva roky, aby něco udělali s tou tupou přídí většiny jejich kajaků. Zatím není kam spěchat. BTW noční sjezd Vltavy Kralupy – Mělník byl prima, hlavně pak ta neregulovaná část pod Vraňany a noční peřej, kde Měsíc zaleze za stromy a v naprosté tmě před tebou narůstá hukot a rycnlost 🙂

Střelec

Itiwit dobře vypadá, ale pro mě je malej a dostat do něj bagáž (tedy víc než suchý hadry na převlečení) bude docela vopruz. Pro jezdce do cca 80 kg + pár hodně odlehčených věcí na jednu noc ale nemusí bejt špatnej – průřez má blíž k mořáku než k maňasu. Obecnej problém tohodle typu konstrukce ale budou velký rozměry po sbalení i při zachování rozumný hmotnosti.

Střelec

Tak jsem zjistil, že mi do Allroundmarinu pasuje ploutev od Itiwitu, prodávaná v Decathlonu jako „SUP FIN L BLACK“. Je určená pro čluny a paddleboardy ITIWIT, ale zjevně se v Číně používají jedny součástky na víc značek. Jde o větší ploutev s plochou kolíčkovou pojistkou zasouvanou z boku skrz drážku v kolejničce a otvorem v zadní části ploutve. Je velmi pravděpodobné, že stejný dílbude pasovat do lodí a prken různých firem.

Tibor
Střelec:

Tak to by do něj mohl pásnout i elektromotor Aquamarina pro SUP. Je sice dražší, ale budeš jednoznačně nejrychlejší (než dojde baterka)

Střelec

Elektromotor+baterka je v místních poměrech zbytečnost a tahat bych se s tím nechtěl ani v případě, že bych sehnal odvoz. V mezičase jsem si dodělal z kusu trubky potažený mirelonem opěrku pro nohy a z ploutve od Itiwitu masivním pokrácením a dobroušením (z 25 cm na cca 5) zbastlil záslepku do drážky, abych ji neostrouhal na mělký vodě. Uvidíme, jakej to bude mít vliv na obratnost. S ploutví to zatáčí ztuha, bez ní se to točí hezky svižně, tak uvidím, jaký to bude s pahejlkem. Ještě jsem si z mirelonový trubice udělal krytky na přední karabiny sedačky – při delší plavbě mě dost tlačily do stehen. Ještě uvažuju o nákupu či výrobě několika dolepovacích ok,abych si usnadnil přivazování bagáže.

tibeťan

Myslite si, že je tato loď vhodná i na několikaměsíční plavbu po Dunaji? Vypadá dobře, dík za info spíš na mail ti*****@at***.cz
Jirka

Střelec

Tak jsem skouknul Drifta na živo v Boatparku. Proti Flairu to má hodně vysoký boky a v provedení singl to bude mít úžesnou kapacitu bagáže. Tvar trupu mě moc nenadchnul.ale na tuzemských tocích to bude dobé. Pevné ploutvičky budou opravdu problém, patrně je uživatelé velmi rychle amputují, ale je otázkou, jak se to bude potom chovat na voleji. Pokud někdo přijde na to, jak je dostat spolu s kolejnicí pro velkou ploutev dolů bez poškození dna, měl by informaci hodit do placu. Osobně bych úchyt velké ploutve uméstil na záď místo zadní malé a ploutev používaljen na dost hluboké vodě. Pokud by na tom někdo chtěl jezdit dlouhý štreky, asi by nebylo od věci udělat na loď nasazovací šprycdeku, jako se používalana starý otevřenky.

Střelec

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Karel

Ahoj Gumaři, celý „aktivní“ vodácký život jsem strávil na pevných lodích. Vlastním sice prastarý helios, i jsem ho brával na moře, když byly děti, ale ve větru a na delší plavby v singlu nic moc.
Lákají mě na stará kolena vzdálené mořské destinace, ale možnost si půjčit loď v místě je omezená a drahá, a kdo ví jakou…  Navíc jsem v sobotu při plavbě z Krhanic přenášel přes Vrané třicetikilový mořský Necky a náležitě je proklínal…
Díval jsem se na Framaru a líbila se mi, těch 16kg musí být úžasné, ale ten číňan Itiwit X500 vypadá ještě lépe; bohužel  nosnost 125kg nic moc. Nechystá se ho někdo otestovat naživo?
Jinak moje preference jsou rychlost a pohodlí, snadná manipulace s bagáží, pokud možno zakrytá loď, i když je to možná předsudek.
Trochu otázka kvality provedení – gumotex je asi opravdu kvalita. Jinak kdyby se někdo chtěl svézt na plastový vobludě výměnou za gumu, nabízím pražským projíždku/dopravu po Slapech, Štěchovicích a případně tu Sázavu, pokud vydrží alespoň 20m3

[email protected]

Ahoj, uz ho mam, zajtra ho idem otestovat. Ak je to este aktualne, kludne napis mail a pytaj sa, pripadne sem napisem volake postrehy.  Prahu mam od ruky, keby mas cestu na slovensko a chces vyskusat ten itiwit, pripadne safari330, solar 410, pis 🙂

Filip
[email protected]:

Ahoj,
vyzerá, že máš dosť skúseností s nafukovacími kajakmi. Chcel by som sa spýtať na Tvoje osobné skúsenosti s loďou ZRAY DRIFT – pozitívaúnegatíva. Nie je nad osobnú skúsenosť. Akurát vyberám medzi 2-miestnymi verziami kajakov ZRAY DRIFT a AQUA MARINE TOMAHAWK. Drift sa dá aktuálne kúpiť za 525€, Tomahawk za 590€.
Budem vďačný za každú radu.
Ak sa Ti nechce vypisovať, kľudne mi pošli len Tvoje číslo a ja Ti zavolám.
Ďakujem
Filip

[email protected]

A este pozor na rozdiel v cene na svk a v cz. U nas je citelne lacnejsi, keby ste nad nim uvazovali.

Přemysl Kyselák

To jsem z tho jelen, vždy jsem si myslel, že kajak byl na divokou vodu, ale že kajaky se teď dělají na volej a kanoe na ww3. To je prča.

Petr

Ted‘ jsem koupil nový model 2023. Už má upravené dno, jenom 2 flosny obě demontovatelné a nově výpustě umístěny uprostřed kajaku. Výrobce dobře upravil. Jinak zray drift je velice dobře zpracovaný a po nafouknutí tvrdý jako skála.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: