Kam s dětmi na vodu? 3 tipy na řeky, které si užijí i ti nejmenší

Kam s dětmi na vodu? 3 tipy na řeky, které si užijí i ti nejmenší

Nevíte, kam vyrazit s dětmi na víkend nebo co s nimi podniknout o letních prázdninách? Pořiďte si kajak, kánoi nebo raft a vydejte se objevovat malebnou krajinu a historické památky z líně tekoucí Lužnice, Berounky nebo tajemné Ploučnice.

Po Lužnici chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko

Jedna z nejoblíbenějších splavných řek u nás se vyznačuje klidným proudem, který unáší kajak chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko. Při plavbě si užijete výhled na rozlehlé louky, malebná údolí i hluboké lesy a nouze nebude ani o kulturní vyžití. Za návštěvu stojí rybníkářské město Třeboň, kde si pochutnáte na vyhlášených kapřích hranolkách, nebo historický Tábor, kde se osvěžíte pivem z místního pivovaru.

Berounka – krajem Oty Pavla

Berounku proslavil spisovatel Ota Pavel, který do jejího kraje zasadil děj mnoha svých povídek a knih. Kraj, kterým Berounka protéká, je vskutku malebný a hodný objevování – ať už pěšky, z cyklistického sedla, nebo třeba z kajaku. Řeka se údolím vine líným tempem, plavbu po ní si proto náležitě užijí i začátečníci nebo rodiny s malými dětmi.

Kromě téměř nedotčené přírody po cestě potkáte také celou řadu historických památek – například zapomenutý hrad Věžka, zříceninu hradu Libštejn nebo známé hrady Křivoklát a Karlštejn.

Ploučnice aneb Výlet panenskou krajinou

Při sjíždění Ploučnice si přijdou na své zejména dobrodružné povahy. Řeka byla ještě donedávna skryta ve vojenském prostoru Ralsko v Libereckém kraji, proto ji dosud lemuje zcela nedotčená příroda a divoké lesy. Naopak občerstvení ani kempy tam nehledejte, spolehnout se musíte na své vlastní zásoby. Místo památek si užijete meandry Ploučnice, strmé pískovcové skály i průjezd ve skále s vytesaným otvorem Pekelný jícen.

Co zabalit s sebou?

Pokud vyrážíte na vodu s dětmi, nepodceňte přípravu. Pro sebe i děti zabalte:

  • plovací vesty,
  • vodácké přilby,
  • boty do vody,
  • nepromokavý vak na osobní doklady, oblečení a elektroniku.

Důležitý je také výběr správné lodi. Na českých řekách se nejčastěji setkáte s kánoí, nafukovacím raftem a kajakem, jejichž širokou nabídku najdete na Heurece. Pokud plánujete strávit léto na vodě, investice do vlastního plavidla se vám jistě vyplatí.

Zkušenosti čtenářů

Teq

Ploucnice pro mensi deti neni!!! Horni usek po Hradcany jeste jde, ale to mate za pul dne spluty, pak vas ceka prolezani krovi a prelezani kmenu a z toho moc decka odvareny nebudou. Spis rodice budou odvareny z decek. Jinak s Berounkou a Luznici lze i souhlasit, stejne tak Dyje, Morava atd.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: