HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Kapky


Na řece Otavě záchranáři lovili plavajícího muže, zachránit se jej nepodařilo

Na řece Otavě záchranáři lovili plavajícího muže, zachránit se jej nepodařilo

V neděli 17. března v dopoledních hodinách vyjížděli k řece Otavě záchranáři, policisté, několik jednotek hasičů a také vrtulník. Důvodem byl muž plovoucí v řece. Informace z tisku bohužel nejsou zcela přesné a místy se rozcházejí, ale z dostupných informací se zdá, že 49 letý muž plul po řece sám na nafukovací kanoi Baraka, která se později zachytila na jezu v Radešově (ř. km 106,6), odkud se jí nepodařilo vyprostit. Muž plaval v korytě řeky a záchranáři ho vylovili až po několika kilometrech. Muž na sobě měl pouze vestu, přilbu ne (byl poraněn na hlavě). Ihned začaly pokusy o oživění, které pokračovaly i v průběhu transportu do nemocnice v Plzni. Bohužel se muže již oživit nepodařilo.

O události ihned informovaly různé české noviny a je zajímavé, jak se někdy informace rozcházejí. Podívejte se na: novinky.cz, Klatovský deník, Blesk.cz, Týdeník Policie, iDnes.cz.

Doubrava Pařížov - Ronov zrušena! Jedno z nejpopulárnějších českých odemykání řeky letos nebude

Doubrava Pařížov - Ronov zrušena! Jedno z nejpopulárnějších českých odemykání řeky letos nebude

Odemykání řeky Doubravy ve Východních Čechách a splutí z Pařížova do Ronova nad Doubravou patří mezi nejpopulárnější vodácké akce v Česku. Bohužel, letošní Odemykání, které bylo plánované na víkend 30. a 31. března je zrušeno! Podrobnosti prý pořadatel brzy zveřejní na svém webu - údajně selhal "lidský faktor podobně jako na Chrudimce.

Studenti se v rámci projektu Čistá řeka snaží uzdravit Vltavu. Zapojit se může každý vodák!

Studenti se v rámci projektu Čistá řeka snaží uzdravit Vltavu. Zapojit se může každý vodák!

Objem plastového odpadu v mořích a oceánech představuje environmentální katastrofu. V mořích pluje přes čtvrt milionu tun plastového odpadu, do poloviny století bude v oceánech více plastů než ryb. Víte jak dlouho přitom trvá, než se rozloží jedna PET lahev? Dlouhých 450 let! Že vás tato čísla stále nezvedla ze židle? Možná vás bude zajímat, že čtyři pětiny pitné vody obsahují mikroplasty…

Vltava je často považována za nejkrásnější řeku České republiky. Pramení na Šumavě, protéká mimo jiné Českým Krumlovem, Českými Budějovicemi, Prahou a v Mělníku se vlévá do Labe, které dále protéká Německem a ústí až do Severního moře. V letních měsících je pak naší nejoblíbenější vodáckou destinací.

Během vodácké sezóny se na Vltavě spotřebuje několik milionů jednorázových plastových kelímku. Studenti Pražského humanitního gymnázia se proto rozhodli říci DOST! Snaží se přesvědčit vodáky, majitele kempů a restaurací, aby jednorázové plastové kelímky přestali používat. Projekt může podpořit každý z nás tím, že v kempech a restauracích (nejen) podél Vltavy budeme vyžadovat možnost pít ze skla nebo vratných kelímků.

Za nás „palec hore“!

Projekt nabízí velmi zajímavou možnost pro majitelé kempů a restaurací – pokud se zavážete, že nebudete používat jednorázové plastové kelímky, bude tým Čistá řeka vaši restauraci/kemp propagovat mezi vodáky.

Více informací o projektu hledejte na stránkách www.cistareka.eu a na Facebooku.

Na vodu legálně s 0,5‰ alkoholu v krvi, odhlasovali poslanci. Má to ale jistá pravidla

Na vodu legálně s 0,5‰ alkoholu v krvi, odhlasovali poslanci. Má to ale jistá pravidla

Vodáci budou smět vyrazit nově na většinu našich řek s alkoholem v krvi a to do hladiny 0,5‰. Ve hře byla i hranice 1‰, ale ta neprošla. Verdikt, ale zatím není definitvní, zákon totiž ještě musí potvrdit Senát, který jej může i upravit. Hranice alkoholu neplatí pro všechny! Maximálně půl promile alkoholu v krvi platí pro toho, kdo vede plavidlo, posádka lodi omezena není a zákon platí pouze na dopravně nevýznamných cestách. Těmi dopravně významnými u nás jsou dolní tok Labe, Vltavy a Moravy. Za porušení zákona hrozí pokuta až 100 000 Kč. Inspektoři se zaměřují hlavně na větší motorové lodě, ale občas jsou kontrolováni i běžní vodáci na kánoích či raftech.

Podrobnosti hledejte například na idnes.cz.

Výstava urbanistické studie Botič přiblíží vizi rozvoje nejdelšího pražského potoka nejen vodákům

Výstava urbanistické studie Botič přiblíží vizi rozvoje nejdelšího pražského potoka nejen vodákům

Botič, též Vinný potok, je nejdelším pražským potokem, který protéká rozmanitým terénem hustě zastavěné plochy i relativně neporušené přírody. Střední část, přírodní památka Meandry Botiče, má podobu přirozeně meandrujícího toku s řadou tůní, výskytem chráněných a ohrožených druhů ptactva a společenstvem vodních živočichů.

Urbanistická studie Botič se zabývá architektonicko-urbanistickými hledisky, hledá ideální vytvoření podélného zeleného komunikačního koridoru a rozvíjí užívání veřejného prostoru v jeho okolí. Tzn. navrácení života k potoku, jeho rehabilitace a zatraktivnění, podpora rekreační hodnoty území. Zároveň klade důraz na vegetační, krajinářské a protipovodňové úpravy toku a jeho blízkého okolí.

Vernisáž výstavy návrhu urbanistické studie Botič proběhne v pondělí 11. 3. od 19.00 hodin ve Středisku územního rozvoje v přízemí budovy B úřadu městské části (Vršovická 68, Praha 10). Výstava bude přístupná od 4. 3. do 29. 3. ve výlohách střediska 24 hodin denně nebo v otevírací době – středa 8.00 – 12.00 a 14.00 – 18.00. Cílem je veřejnosti co nejvíce přiblížit vizi rozvoje tohoto toku a jeho blízkého okolí.

Více na informací zde.

Urbanistická výstava Botič

 

Vodácký spolek Posejdon zve do knihovny v Orlové na výstavu Vodáci Moravskoslezského regionu

Vodácký spolek Posejdon zve do knihovny v Orlové na výstavu Vodáci Moravskoslezského regionu

Tisíce vodáků do Moravskoslezského kraje zavítá zejména v době, kdy lze sjíždět Moravici nebo Ostravici. Vedle toho jsou celoročně sjízdné také vybrané úseky Olše, Odry a Opavy. A protože vodáci z Karviné – Hraničáři, slaví 50 let, rozhodl se spolek Posejdon uspořádat putovní výstavu s názvem Vodáci Moravskoslezkého regionu.

Bylo to při sázení Hraničářské lípy na loděnici v Karviné (28.10.2018), kdy Jaroslav Jarinkg Prymus přišel s nápadem: „… a když je to 50. výročí, co výstava… nechystá se?“ Já den na to rezervoval místo v Městském domu kultury v Karviné už na prosinec 2018 s tím, že kdyby Hraničáři potřebovali na přípravu více času, bude výstava širšího rozsahu. Informoval jsem o tomto plánu představenstvo Spolku Posejdon, radu Loděnice pod hradem a vedení VK Tzunami Ostrava. Myšlenka se všem líbila, a tak začaly práce na putovní výstavě Vodáci Moravskoslezského regionu.“ říká Roman „Pudink“ Štolfa ze spolku Posejdon o vzniku vodácké výstavy.

Výstava už prošla městy Karviná a Dolní Lutyně. Nyní se přesouvá do Orlové, kde potrvá od 28. 2. 2019 až do 2. 4. 2019, navštívit ji můžete v budově městské knihovny – otevírací doba: Po, Út, Čt a Pá 8–18 hod; So 8–12 hod; St zavřeno. V Červnu výstava zavítá do Bohumína a od července až do září potom zakončí svou štaci v Ostravě.

Na slovenském řece Hron se budou mít vodáci zas o něco lépe

Na slovenském řece Hron se budou mít vodáci zas o něco lépe

Na populární slovenské řece Hron, která je v sezoně hojně využívána vodními turisty, došlo v létě minulého roku k vstřícnému kroku vůči vodákům. Na jezu v Hronské Dúbravě (ř. km 134,1), který je klapkový a tudíž nesjízdný, byl otevřen rybochod, kterým je možné jez splout nebo alespoň lodě skoníčkovat. Odpadá tak dřívější náročné a dlouhé přenášení.

(foto: maps.google.com)

Letošní splutí Chrudimky pod Sečí je zrušeno

Letošní splutí Chrudimky pod Sečí je zrušeno

Jarní vodácká sezóna ještě pořádně nezačala a již nám do redakce přišla první zpráva o zrušení tradiční akce. Letošní splutí Chrudimky pod přehradou Seč, plánované v termínu 6.4.2019 se bohužel neuskuteční. Pořadatel akce nezískal potřebné povolení. Sám k tomu dodává: "Majitel MVE (věčný stěžovatel pan Bušek) využil situace a napadl rozhodnutí kraje. Poté se konala schůzka na kraji, kde se ozvala CHKO Žel. Hory, že vzhledem k hydrologickému suchu nesouhlasí s akcí a bylo rozhodnuto o osudu sjezdu."

Spolek Sportovní-klub.cz zve na ples

Spolek Sportovní-klub.cz zve na ples

Již tuto sobotu 16. 2. se v Horních Bludovicích uskuteční ples spolku Sportovní-klub.cz. Podrobnější informace najdete na plakátu (pro zvětšení klikněte) nebo na facebookové události.

Slovinská řeka Soča letos pro vodáky nepodraží, co ale příští rok?

Slovinská řeka Soča letos pro vodáky nepodraží, co ale příští rok?

V minulém týdnu otřásla vodáckým světem zpráva, že se na nejpopulárnější řece Slovinska a zároveň jedné z nejpopulárnějších řek Evropy - Soče, chystá několikanásobné zdražení splavenek. Byli jsme velmi potěšeni, jak rychle se informace mezi našimi čtenáři šířila a kolik podpisů z řad českých vodáků přibylo do petice.

Na facebookovém profilu Soča Valley se včera objevila zpráva, že pro letošek se ceny splavenek měnit nebudou, ale to bylo vcelku jasné od začátku. Případné zdražení by mělo platit až od roku 2020 a tak je stále třeba být ve střehu, podpořit petici a snažit se enormnímu zdražení zabránit.

Situaci samozřejmě sledujeme a budeme i nadále přinášet nejaktuálnější informace.