HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Kapky


Výrobce pádel TNP vyhlašuje další soutěž - půjde v ní o milion

Výrobce pádel TNP vyhlašuje další soutěž - půjde v ní o milion

Český výrobce pádel TNP vyhlásil v průběhu tohoto týdne na svém webu a facebooku další soutěž. Tentokrát se hraje o pádla Aker, Rapa Carbon a Wolferine Carbon a zadání je jendoduché. Musíte si správně tipnout, kdy výrobnu opustí milionté vyrobné pádlo. Více informací hledejte přímo na stránce s pravidly soutěže.

Vávra Hradilek: Třídit odpad? Samosebou!

Vávra Hradilek: Třídit odpad? Samosebou!

Snad každý z nás o tom někdy v životě snil… Alespoň na malou chviličku. No neříkejte, že vás nikdy nenapadlo, jaké by to bylo stát se popelářem. Česká kajakářská špička - Vávra Hradilek dostal možnost si tuhle roli vyzkoušet.

Protože Vávrovi záleží na životním prostředí a ekologii, je pro něj třídění odpadu a recyklace velkým tématem. V rámci kampaně projektu Samosebou natočil Vávra unikátní 360° video, ve kterém se dozvíte, jak to vypadá v třídírně odpadu. A co Vy? Třídíte? Třiďte!

Unikátní 360° video

Rozhovor o návštěve třídičky, přírodě a stejku s Vávrou Hradílkem

Ponožkoboty Skinners jsou vhodné do každého cestovatelského batohu. Nezaberou místo a poslouží

Ponožkoboty Skinners jsou vhodné do každého cestovatelského batohu. Nezaberou místo a poslouží

Na první pohled vypadají jako ponožky, jakmile si je ale prohlídneš důkladněji, zjistíš, že se v nich skrývá mnohem víc. Parťák na vycházky, na domácí cvičení, na hory a zejména na dlouhé cesty s minimem zavazadel. Jejich největší výhodou je totiž fakt, že se vlezou do kapsy. To jsou Skinners – ryze český vynález.

ZET Cross se představuje

ZET Cross se představuje

Český výrobce kajaků, firma ZET Kayaks včera na svém facebookovém profilu představil nový kajak, který by měl být brzy dokončený. Jmenuje se Cross, bude dlouhý 272 cm s objemem 350 litrů a uveze pádlery do 100 kg. Těšíme se až bude upečeno!

Waka Kayaks Steeze - revoluce v kajacích?

Waka Kayaks Steeze - revoluce v kajacích?

Nový kajak by do konce roku měla vypustit do světa firma Waka Kayaks. Zajímavé je, že by se mělo jednat o loď s nastavitelným objemem. Plánovaný kajak by se měl jmenovat Steeze a v základním tvaru se jedná o loď dlouhou 270 cm s plochou zádí. Na záď je ale možné přidat plastový blok, který zvýší objem a z lodi udělá creekovku. Pro více informací sledujte facebook výrobce.

Kalendář WHITEWATER 2019

Kalendář WHITEWATER 2019

Už se stalo tradicí, že na podzim připravuje náš stálý spolupracovník David „Vory“ Sodomka kalendář nazvaný jednoduše WHITEWATER a v něm představuje top snímky ze svých kajakářských výprav a expedic z poslední doby. Letos poprvé uveřejňuje v kalendáři pouze fotky z uplynulé sezony a jako obvykle je na co se koukat. Kalendář je vytištěn ve formátu A2, samozřejmě plně barevný a jeden kus stojí 590 Kč. Pokud o něj budete mít zájem, stačí se ozvat autorovi na d.sodomka@gmail.com nebo www.facebook.com/david.sodomka a nebo www.davidsodomka.cz.

Pražský podzimní vodácký bazar už tento víkend

Pražský podzimní vodácký bazar už tento víkend

Tradiční Pražský podzimní vodácký bazar pořádaný firmou Boatpark se letos uskuteční v sobotu 13.10. Jako obvykle se můžete těšit na výprodej věcí z půjčovny a také výprodej testovacích věcí, slevy na nové zboží v prodejně a populární "hrabák". Více informací hledejte v našem kalendáři nebo na stránkách Boatparku.

Na Lechu se objevil nový sifon. Dávejte pozor!

Na Lechu se objevil nový sifon. Dávejte pozor!

Na Lechu, v začátku spodního úseku (Warth - Steeg) je sifon jak kráva (při našem stavu 5m3/s mizí 100% vody do sifonu). Těžko soudit, zda se při větší vodě zalije. Po kusu klidného pádlování za mostem ve Warth následuje mini soutěska, kde se dříve stavělo vpravo v lagunce přímo nad boofem do korýtka trochu proti levé skále (je to první větší místo na tomto úseku). Jak situace vypada se můžete podívat na fotografii. Dnes je již jen příjezd do bývalé lagunky, ze které se nyní stal sifon v podstatě sebevražda, není kde zastavit. Měli jsme tam nehodu a s obrovským až gigantickým štěstím bez zranění, vyprostit loď trvalo věky. Buďte tedy opatrní. Informaci jsme přidali i do RiverApp.

Chalupa kvůli zdravotním komplikacím odstoupil ze závodu Prague Hamburg Rowing Race

Chalupa kvůli zdravotním komplikacím odstoupil ze závodu Prague Hamburg Rowing Race

Extrémní závod Prague Hamburg Rowing Race, o jehož startu jsme vás v minulém týdnu informovali, překročil svou půlku, legenda českého veslařského sportu a nositel Ceny Thomase Kellera za celoživotní přínos veslování Václav Chalupa už ale do cíle bohužel nedojede. Kvůli silným bolestem zad musel ze závodu odstoupit.

V pátek 5. října veslaři završili šestou etapu závodu, čímž absolvovali první polovinu trasy Praha – Hamburk, kam by měli dorazit 11. října. Pro olympionika Václava Chalupu byl závod na single skifu životní výzvou. O zápis do Guinnessovy knihy rekordů tak budou usilovat už jen Aleš Nejedlo, zakladatel regaty a Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu. Oba rovněž na single skifech, což se nikdy předtím nikomu nepovedlo.

„Bohužel, zdravotní komplikace mi neumožnily závod dokončit. Kluci tak na sedmou etapu nastoupili už beze mě. Je to obrovská výzva a moc jim ten Guinnessův rekord přeju. Závod rád podpořím i v budoucnu. Chtěl jsem touto cestou představit veslování jako sport rekreační a to se, myslím, povedlo,“ říká olympionik Václav Chlupa.

Vodohospodáři zneužili povodně a rozbagrovali břehy tatranských řek

Vodohospodáři zneužili povodně a rozbagrovali břehy tatranských řek

V chráněném území Tater vodohospodáři po povodních upravují břehy divokých řek nešetrným a necitlivým způsobem. Bagry a buldozery nezasahují jen tam, kde to ohrožuje majetky a lidi, ale i na místech, kde to nemá žádný smysl, likvidují tak ekosystém řek. Upozornil na to docent Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského Tomáš Derka a jeho kolegové.

Tomáš Derka vysvětluje, že řeka se během povodně mění a překládá své koryto. Při povodni se celá říční niva zaplaví a vleče po dně sedimenty, unáší a ukládá stromy, kusy břehů a když voda opadne, teče často jinde než před povodní. Tehdy se ekosystém resetuje, omladí. Množství vzácných rostlin a živočichů je navíc vázáno na obnažené plochy, které vznikají po povodních. Úpravy břehů řek se znatelně dotýkají přírody, proto by po povodních měla probíhat pouze nezbytná opatření.

Původní článek: dennikn.sk/1229442/prirodovedec-vodohospodari-zneuzili-povodne-aby-brehy-tatranskych-riek-rozryli-bagrami


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ