HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Recenze: WAKA OG – povedená creekovka pro větší jezdce

Recenze: WAKA OG – povedená creekovka pro větší jezdce

Waka OG mě svým tvarem uchvátila už vloni na podzim, kdy jsem jí poprvé viděl. To, že hodně vychází z první Tuny, pro mě představovalo opravdu silný magnet a pořádně jsem se těšil na první svezení. To sice přišlo až nedávno, ale přineslo to, na co jsem tak dlouho čekal. Teda ne úplně, protože jsem musel hodně přivřít oči nad technickými řešeními.
Dodává: HG Sport

www.hgsport.cz

Testoval: Matěj Sottner

 

Údaje výrobce:

Délka: 263 cm

Šířka: 69 cm

Hmotnost: 22,5 kg

Objem: 360 l

Jezdec: 65 – 110 kg

Barvy: žlutá, červená, modrá, limetka

Infocena: 29 900 Kč


První věc, kterou jsem z kajaku viděl, byla popruhová madla na zadní palubě, která mi jsou doteď záhadou. Důvěru ve mě nebudí, ale asi je opravdu levné a jednoduché je vyrobit a tedy i trochu ušetřit. Ostatní madla jsou plastová a jejich pevnost snad nikdy nevyzkouším. Na nošení prázdné lodě ale pohodlně stačí. Vylévací ventil je částečně zapuštěný, takže jeho úplné uražení by nemělo hrozit. Límec lodi je velký a široký a vyžaduje poměrně velkou špricku.

Paluba kajaku Waka OGPaluba kajaku Waka OG

Waka OG - pohled z bokuWaka OG - pohled z boku

Když jsem si poprvé do OG sedal, zjistil jsem, že stehenní opěrky, které jsou pevnou součástí límce, zasahují tak nízko do lodi, že nemůžu ani nasednout, v případně potřeby ani vyplavat a z nalézání a vylézání jsem si nad koleny udělal slušné modřiny. Pak jsem opěrky trochu zbrousil rašplí a potíže ustoupily. Jen je to nevratný zásah.

Detail stehenní opěrky a ráčnyDetail stehenní opěrky a ráčny

Polstrovaná plastová sedačka je pohodlná a má obrovský prostor k uložení házečky či menšího peli case. Boční opěrky díky velkým suchým zipům drží na svém místě.  Zádovka na ráčny je standardní a při pádlování drží na svém místě. Opěrky na nohy jsou pohodlné a na každé straně jsou přichycené dvěma šrouby. Z vnitřní výbavy mě teď už znepokojuje jen plech, který drží přední pěnovou vzpěru. Není opracovaný (začištěný) a několikrát jsem se už o něj škrábl do holeně.

Za límcem najdeme pouze dvojici textilních madelZa límcem najdeme pouze dvojici textilních madel

Už na první pohled je jasné, že se OG rychle vynořuje a boofuje vždy, když na boof pomyslíte (výrazný rocker). Profil dna zároveň zajišťuje snadnou manévrovatelnost kajaku. Hrany po celé délce dna dodávají hravost a dobrý pocit při spoustě manévrů.

Teď už ale konečně k tomu ježdění. OG docela slušně zrychluje a k dosažení plné rychlosti tak stačí pár záběrů. Nejde ale tvarově o loď závodní a její plná rychlost tomu odpovídá. Na klidné vodě i v peřejích kajak dostatečně drží směr a zůstává velmi dobře ovladatelný. Právě díky snadnému ovládání mám občas pocit, že je loď až neuvěřitelně lehká. Pokud alespoň trochu pádlujete, nenechá se OG zastavit kdejakou vlnou či válcem. Když dáte kajaku trochu více dynamiky, pozitivní vlastnosti se jen umocní. Zachová si výbornou ovladatelnost, je dobře předvídatelný a navíc vás odmění výrazným zrychlením na všech dopadech, vjezdech do vracáků i na výjezdech do proudu. Je to pocit, jak kdyby vás někdo zezadu postrčil (stejný zážitek nabízela i první Tuna). Díky hranám je snadné na OG využívat proudy a zábavné surfovat na vlnách. Většina pozitivních vlastností kajaku zmizí, když jedete v záklonu, či máte sezení příliš vzadu, ale to nelze považovat za chybu kajaku.


Detail nešikovně vyřešeného uchycení přední pěnové výztuhy

Díky výraznému rockeru budete na OG jezdit válce pěkně vrchem

Waka OG při testování na Soče

 

Prohlédněte si všechny fotografie z testování...


Zatím jsem na OG jezdil jen na Soče a Koritnici za vyšších vodních stavů a s jejími vlastnostmi jsem opravdu spokojen. Nikdy jsem neměl pocit, že by se loď zachovala neočekávaně, nebo že by byla nestabilní. Ani při delším sezení mě ještě nebolely nohy. Při mých 80 kg a 184 cm plave OG hezky na hladině, ale nemám z ní pocit velké lodi - buldozéru. Ještě jsem se nezkoušel zabalit na vícedenní kajakování, ale myslím, že na to kluci ve Waka kayaks mysleli a v zádi je dostatek místa. Kvalitu plastu posoudit neumím. Za mě tedy tvarově skvělá loď, kterou kazí jen její technické provedení. To ale naštěstí nemá na funkci vliv.

Líbí se mi:

  • akcelerace
  • ovladatelnost
  • rocker

Mohlo být lepší:

  • madla
  • stehenní opěrky

04.06.2018, Matěj Sottner


Diskuse


Vladimír
Vladimír

Plně souhlasím se vším uvedeným a hlavně s posunem sezení vpřed. Je výborně točivá a pokud není pevně vedená, tak si občas točí i kam chce sama :) Ale to vedení zase výborně podporují výrazné hrany. Pro ty, kdo potřebují častěji eskymovat a moc to nedávají - na eskymování složitější. No a úplně boží loď pro ty, kteří oscilují na akademickém rozhraní docent - přescent.

07. 07. 2018, 10:55:52

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ