HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Seakajak


Sám na kajaku – z Bratislavy do Bratislavy cez Neusiedler See

Sám na kajaku – z Bratislavy do Bratislavy cez Neusiedler See

Je ešte na svete čo objavovať? A to aj pre nás, bežných vodákov, ktorí majú len 4 týždne dovolenky na celý rok? Bratislava je pre vodákov veľmi dobrou lokalitou: mohutný Dunaj s čarovnými ramenami na slovenskej, maďarskej i rakúskej strane, čunovská divoká voda a rieky Morava a Leitha. Najbližšie „takmer more“ 30 km dlhé Neusiedler See (či po našom Neziderské jazero) tiež nie je ďaleko.

Vodáctví po švédsku

Vodáctví po švédsku

Vodáctví je velmi široký pojem. Vodákem se může nazývat každý, kdo se vlastní silou pohybuje na nějakém plavidle po vodní hladině. Sportů, které můžeme do této kategorie zařadit, je mnoho. Nechci určovat, kdo se může za vodáka považovat, a kdo ne. Letos jsem ale o tom začal vážně uvažovat, protože jsem se setkal s vodáctvím, které u nás, ale i jinde na světě, vlastně vyhynulo.

Moravská moře

Moravská moře

No jasně, na Moravě moře není. Ale když se to tak vezme, moře má na Moravě velkou tradici. V minulých 700 milionech let tu totiž bylo několikrát a naposled se zdrželo víc než 10 milionů let. Podle druhů zkamenělin, které se na Moravě nacházejí, to bylo zřejmě mělké moře plné řas, podobné dnešnímu Sargasovému moři. Nedávno se tu ale našly zkameněliny světélkujících hlubinných ryb. Takže kdo ví, jak to s tím pradávným výběžkem oceánu Tethys vlastně bylo.

Deltou Dunaje na seakajaku aneb rybí hody po rumunsku

Deltou Dunaje na seakajaku aneb rybí hody po rumunsku

Už dlouho jsem toužil uskutečnit výpravu na seakajacích do Rumunska, do delty Dunaje. Byl jsem v této oblasti už dvakrát, ale tenkrát jsme se plavili jako „paďouři“ na raftech, vybavených přívěsným motorem Tumler. Obě expedice jsem absolvoval jako doprovod na plastovém kajaku a právě tehdy jsem začal pomýšlet na týdenní akci na seakajacích.

Kolem Krku na seakayaku

Kolem Krku na seakayaku

Začíná zima, já sedím v teple obýváku a vzpomínám, co všechno jsme se ženou tento rok podnikli. Jedna velmi vydařená akce byla červnová návštěva Chorvatska, kde jsme strávili krásný týden pádlováním okolo ostrova Krk.

Jižní Florida, ráj pohodových pádlistů

Jižní Florida, ráj pohodových pádlistů

Do Miami na jižní Floridě jsem se nastěhoval v létě roku 2001, poté co jsem tuto část naší planety několikrát navštívil. Vyrůstal jsem spíše v hornatém prostředí, a tak na mě rovinatost floridské krajiny působila docela nudně.

Závodu O Vltavotýnskou kremroli se letos zúčastnilo přes 50 posádek

Závodu O Vltavotýnskou kremroli se letos zúčastnilo přes 50 posádek

Začátkem listopadu proběhl v Týně nad Vltavou třetí ročník závodu na seakajacích. Tomu, že se listopadové závody O Vltavotýnskou kremroli pomalu stávají tradicí, nasvědčuje stále se rozrůstající startovní listina.

Uvidíme se na Obzorech?

Uvidíme se na Obzorech?

Ahoj, nejspíš už víš, že příští víkend se v Praze zase koná festival Obzory, kde se objeví i vodáci. Nepřijdeš se podívat? Já tam určitě jdu, protože to, co slibuje program, se v Česku jen tak vidět nedá. Mě samozřejmě bude nejvíc zajímat část pro vodáky.

Chorvatský Rab – Tak si představuju léto s kajakem

Chorvatský Rab – Tak si představuju léto s kajakem

Ve čtvrtek třicátého dubna vyzvedávám ve Svésedlicích ve firmě Havel Composites nové uhlíkové pádlo a v Břeclavi v Gumotexu lodě. Ke kajaku Seawave, který výborně sloužil při loňském pádlování po Bajkalu přibírám ve druhém pytli ještě Framuru – novinku minulého roku. Má být ještě rychlejší a díky jiné konstrukci užší z venku, a přitom širší zevnitř... Tak uvidíme!

Štafetový rozhovor – Standa Chládek

Štafetový rozhovor – Standa Chládek

V dnešním díle štafetového rozhovoru vyzpovídáme českého seakajakáře Standu Chládka. Pokud by o tom snad stále ještě někdo pochyboval, následující řádky dokonale přesvědčí o tom, že Standa je nejen vodákem tělem i duší, ale především velkým dobrodruhem. Z nejedné jeho vzpomínky Vám bude běhat mráz po zádech.