Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Mladí čeští sjezdaři předjeli na MS zbytek světa „o parník“

Mladí čeští sjezdaři předjeli na MS zbytek světa „o parník“

Od 25. do 29. července se na rakouské řece Mur konal sjezdařský vrchol sezony pro závodníky kategorie juniorů a U23. Česká výprava ukázala světu totální nadvládu a vylovila z řeky nespočet medailí.Cinkalo to hned první den

Hned první závodní den přinesl pro české barvy mnoho skvělých umístění. O absolutní bombu dne se ale postaraly české dívky závodící v kategorii K1, když dokázaly obsadit pozice od prvního do čtvrtého místa. Klára Hricová, Barbora Dimovová, Karolína Paloudová a Gabriela Satková ukázaly, že s českými sjezdařkami se nemůže nikdo na světě měřit.


Singlkanoista Vladimír Slanina / F: Alena Ceplová

Gabriela Satková v kategorii C1 / F: Alena Ceplová

Juniorská hlídka kajaku žen / F: Alena Ceplová

Prohlédněte si všechny fotografie k článku...


Seniorská mistryně Evropy Klára Hricová hned na úvod šampionátu potvrdila, že výsledek který předvedla v Makedoském Skopje rozhodně nebyl náhoda a brala zlato. „Po umístění na seniorském mistrovství Evropy jsem už dnes cítila trochu tlak na to, že se ode mě očekává dobrý výsledek. Kvůli tomu jsem byla před závodem nervózní a přišlo mi, že trochu tuhnu, dala jsem do toho ale všechno a s výsledkem jsem samozřejmě nadmíru spokojená. Ještě jsem ani sama neviděla výsledky. Vystoupila jsem z lodi, všichni gratulovali, spousta euforie. Jak to dopadlo časově, se budu ještě muset podívat, teď mám prostě jen obrovskou radost.“ Říká Hricová. Její výkon už jen podtrhly neuvěřitelné výsledky stříbrné Barbory Dimovové, bronzové Karolíny Paloudové a bohužel bramborové Gabriely Satkové.

Kajakářka Klára Hricová / F: Alena CeplováKajakářka Klára Hricová / F: Alena Ceplová

V kategorii kajakářek do 23 let hájila české barvy, dnes už zkušená závodnice Martina Satková, která se dokázala ze slalomové přípravy vrátit ke sjezdové lodi a vybojovala výborné třetí místo. „Popravdě se mi nejelo moc dobře. Už asi po minutě mi přišlo, že nemůžu a říkala jsem si, že jsem přepálila start. Nejsem teď na takhle dlouhé tratě zvyklá. V závodě jsem nechala absolutní maximum a jsem ráda, že je z toho třetí místo, protože to bylo opravdu velice náročné.“ Komentuje svůj výkon Satková.

Singlkanoista Vojtěch Skořepa / F: Alena CeplováSinglkanoista Vojtěch Skořepa / F: Alena Ceplová

Mezi singlkanoisty byl jedním z favoritů českokrumlovský závodník Vojtěch Skořepa. Po loňské stříbrné medaili z juniorského ME mířil tento mladý závodník na nejvyšší příčky, což se mu povedlo více než dobře, když dnes dokázal zvítězit a získat tak titul mistra světa v klasickém sjezdu. „Výsledek je to naprosto skvělý. Samozřejmě, že jsem po loňském druhém místě doufal, že bych se letos mohl posunout o stupínek výš. Splnil jsem si jeden velký sen.“ Spokojeně hodnotí svůj výkon Skořepa.

Oficiální stránky MS juniorů a U23 ve sjezdu na divoké vodě www.Murau2017.com.

Své zkušenosti v závodě zúročil také elitní český singlíř Vladimír Slanina, který se však musel sklonit na druhém místě před francouzským reprezentantem Theo Viensem. O další dva tituly mistrů světa se postarali kanoisté Filip Jelínek s Václavem Kristkem, kteří zvítězili v kategorii deblkánoí do 23let, a Martina Satková, která k bronzu mezi kajakářkami přidala zlato v kategorii singlkanoe žen.

Neméně výborných výsledků dosáhla Gabriela Satková, která si po nešťastném čtvrtém místě v kajaku spravila chuť a vybojovala druhé místo. Další dvě bronzové medaile pak ve svých kategoriích přidali dvojice Tomáš Hendrych s Richardem Nachtigalem a dívčí dvojice Dominika Dvořáková s Marií Němcovou.

Den druhý - závod hlídek v dlouhém sjezdu

Druhý den mistrovství světa juniorů a U23 na rakouském Muru přinesl české výpravě další cenné kovy. Pět titulů mistrů světa a jeden titul vícemistrů.

V juniorských kategoriích byl závod hlídek obsazen ve třech kategoriích. Největšími favoritkami na zisk zlaté medaile byly kajakářky Klára Hricová, Barbora Dimovová a Karolína Paloudová. Ty své papírové předpoklady pro vítězství potvrdily a získaly titul mistryň světa. „Naprosto ideální tým na hlídku, sedlo nám to, vyšlo vše, co jsme plánovaly a ještě navíc jsme mistryně světa. Co víc si přát.“ Komentuje výkon Klára Hricová. „První půlku mi přišlo, že za holkama trochu zaostávám. V druhé půlce jsem to ale stáhla a dojely jsme jako jeden tým.“ Dodává další členka zlaté hlídky Dimovová.

Juniorská hlídka kajaku žen / F: Alena CeplováJuniorská hlídka kajaku žen / F: Alena Ceplová

Stříbrnou medaili pro sebe urvali juniorští singlíři, závodící ve složení Vojtěch Skořepa, Vojtěch Klíma a Matěj Ruffer. „Problémy na trati nebyly, jeli jsme maximum, na které jsme dnes měli. Na první místo to nestačilo, ale i stříbro je skvělé. Pro Vojtu Klímu je to první juniorské mistrovství, takže s výsledkem jsme více než spokojeni.“ Říká tahoun stříbrné hlídky Vojtěch Skořepa. Úspěchy českých juniorů podtrhla pátým místem družstvo kajaku mužů.

Druhý den ale patřil především kategorii U23, kde dokázali Češi získat čtyři z pěti možných titulů. Zlaté medaile si odváží hlídka kajaku žen ve složení Martina Satková, Gabriela Satková a Barbora Bayerová. Stějně jako hlídka singlířek, ve které se opět představily obě sestry Satkovy a doplnila je českokrumlovská závodnice Karolína Paloudová.

Juniorská hlídka singlířů / F: Alena CeplováJuniorská hlídka singlířů / F: Alena Ceplová

Svůj titul si domů vezou také singlíři do 23 let. Vladimír Slanina, Michal Šmoldas a Václav Kristek bojovali především s hlídkou Francie a Itálie, nakonec z tohoto souboje vyšli jako vítězové. „Nebyl to snadný závod. Startovali jsme jako předposlední před družstvem Fracie. Měli jsme tedy kladné mezičasy na Italy, ale nevěděli jsme, jak jsou na tom Francouzi za námi, takže jsme prostě jeli, co to dalo a hlídali jsme si náskok na Italy. Nakonec se to ukázalo jako dobrá taktika, protože hlídka Itálie skončila druhá a Francouzi až třetí. Pro nás to znamenalo zisk zlata, což je to nejlepší, co jsme si mohli přát.“ Bilancuje průběh závodu Vladimír Slanina.

Hlídka deblířů U23 / F: Alena CeplováHlídka deblířů U23 / F: Alena Ceplová

Stejně jako singlkanoisté si své zlaté medaile vezou do Čech také deblkanoisté Filip Jelínek s Václavem Kristkem, Michal Šmoldas s Karlem Šotolou a Tomáš Hendrych s Richardem Nachtigalem. Družstvo kajakářu do 23 let skončila v nabité konkurenci na pátém místě.

Zlatý závěrečný den pro českou výpravu

Poslední den šampionátu přinesl Čechům další čtyři individuální tituly mistrů světa. O dva juniorské se postaraly Barbora Dimovová a Gabriela Satková. Další dva přidali „třiadvacítkáři“ Vladimír Slanina a Martina Satková.

Juniorská kajakářka Barbora Dimovová bude na letošní mistrovství ještě dlouho vzpomínat. Své druhé místo z dlouhého sjezdu totiž posunula ještě o stupínek výš a veze si domů zlatou medaili. „Naprosto skvělý pocit, je to největší medaile, kterou jsem kdy vyhrála, takže jsem moc šťastná. Před závodem jsem byla celkem nervózní, protože jako vítězka kvalifikace jsem startovala až poslední a hlavně finále je jen na jednu jízdu, takže buď a nebo. Nejtěžší pasáž na trati, jsem si trochu pohlídala, abych neudělala žádnou chybu. To se povedlo a v té klidnější části už jsem to mohla pořádně rozbalit.“ Říká čerstvá mistryně světa Dimovová. Na stupně vítězů vystoupala společně s Dimovovou bronzová Gabriela Satková. Ta po kajakářském závodě přesedlala na singlkanoi, ve které dokázala svůj výsledek posunout až na nevyšší příčku.

Martina Satková slaví světový titul / F: Alena CeplováMartina Satková slaví světový titul / F: Alena Ceplová

Vladimír Slanina dnes opět předvedl, že sprint je jeho doménou, když nechal všechny soupeře za sebou a zvítězil. „Dnešní finále bylo v naší kategorii tak trochu o štěstí. Byli jsme opravdu vyrovnaní a šlo hlavně o to, komu vyjde voda. Štěstí se pro jednou usmálo na mě, voda vyšla ideální a já jsem žádnou chybu neudělal. Možná, že právě soupeři nějakou menší chybičku udělali, a proto mám teď titul já. Před startem jsem byl dneska celkem nervózní, trochu jsem se uvolnil, až když pípla fotobuňka a já vyrazil na trať.“ Popisuje své pocity Slanina.

Čtvrtý individuální titul posledního dne přidala do sbírky Martina Satková, která si tak zlepšila náladu po čtvrtém místě z kajaku žen. „Jelo se mi dobře. Jen se trochu stydím, protože mi moje mladší sestra, která startovala v juniorské kategorii, dala tři vteřiny. Z toho soudím, že jsem mohla jet o něco rychleji. S časem tedy nejsem úplně spokojená, ale s výsledkem samozřejmě ano. Na trati byla místa, kde jsem mohla pár věcí udělat jinak, třeba si přehodit pádlo na druhou stranu. Voda se tady ale dost motá a v tréninku mě to stálo i převrácení, takže jsem ten přehoz nakonec zavrhla.“ Komentuje průběh své jízdy Satková.

Kompletní česká reprezentace / F: Alena CeplováKompletní česká reprezentace / F: Alena Ceplová

Poslední individuální medailí byl bronz kajakářky Kláry Paďourové, která ukázala, že po krátké pauze od mezinárodního závodění je opět zpátky a to ve skvělé formě. „Jelo se mi skvěle a hlavně fanoušci na břehu výborně povzbuzovali, což mě hnalo dopředu. Vlny se mi otevřely a jízda i výsledek byly nad moje očekávání. Kvůli škole nebyla moje příprava na mistrovství taková, jakou bych si představovala. To že jsem i přesto zajela takový výsledek, mě žene v tréninku dopředu a mám chuť se do toho zase pořádně opřít. Teď se budu snažit nominovat na seniorské MS a tam případně zajet co nejlepší výsledek.“ Dodává Paďourová.

Závěrečný závod družstev ve sprintu se nesl ve stříbrném duchu. Na druhém místě skončila mezi juniory hlídka kajakářek i singlkanoistů. V kategorii U23 stříbro urvali singlkanoisté i deblkanoisté. Jediným dalším medailovým úspěchem, který přerušil řadu druhých míst, byla bronzová medaile družstva kajakářek do 23 let.


01.08.2017, Antonín Haleš


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ