HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Sázava z Kácova do Českého Šternberka – s dětmi na sit-on-topu

Sázava z Kácova do Českého Šternberka – s dětmi na sit-on-topu

Hledali jsme kam se s dětmi vydat na Sázavu na jednodenní výlet a jako ideální nám vyšel úsek z Kácova do Č. Šternberka. Místo obvyklé kanoe jsme zvolili sit-on-top, tedy plavidlo připomínající turistický kajak, ale pro letní výlet na klidnou vodu s dětmi ještě vhodnější než kajak. Oboje byla dobrá volba.Úsek z Kácova do Č. Šternberka jsme vybrali jako ideální pro jednodenní výlet s dětmi z následujících důvodů:

Celková délka splutí je pouze 11,7 km. Za den jsme s dětmi schopni ujet i přes 20 km, ale máme vyzkoušeno, že ideální je něco přes 10 km. Je pak víc času na zastávky a děti mají víc času na hraní a různé blbiny. Víc si to užijí a my jsme méně ve stresu.

Na sit-on-top z Kácova do Č. Šternberka

Jde o bezpečný úsek. Cestou jsou tři sjízdné jezy, nic extra nebezpečného. To se samozřejmě může lehce změnit za velké vody, ale za naší vody (kolem 30 kubíků v Kácově), byly první dva jezy v pohodě sjízdné i s dětmi. Třetí jsme si raději sjeli bez dětí, přece jen možnost převrácení zde byla vyšší.

Na sit-on-top z Kácova do Č. Šternberka. Jez Pelíškův most.

Hned u prvního jezu Pelíškův most je na levém břehu občerstvení „U čerta“. Poměrně slušný výběr jídla i pití za přijatelné ceny. Pro děti měli i palačinky s ovocem a se zmrzlinou. Kafe nic moc. Přímo od stánku můžete sledovat většinou úspěšné, občas ale i neúspěšné pokusy o splutí jezu.

Na sit-on-top z Kácova do Č. Šternberka. Občerstvení „U Čerta“

Druhý jez, v Mazourově, je také v pohodě. My ho jeli nalevo od šlajsny. Větší skupina, kterou jsme zde potkali, ho jela v pravé části řeky a (až na výjimky) úspěšně. Za naší vody by to šlo i šlajsnou, ale s dětmi se nám tam nechtělo.

Na sit-on-top z Kácova do Č. Šternberka. Jez Mazourov.

Jinak voda byla tak akorát, až nás překvapilo, jak často řeka pěkně tekla, voleje byly v podstatě pouze nad jezy.

Na sit-on-top z Kácova do Č. Šternberka

Jako lodě jsme zvolili sit-on-topy. Na Sázavě je to novinka. Měli jsme je půjčené od Bisportu a je to jejich první sezóna, kdy je nabízejí.

Jak vypadají, vidíte na fotkách. Pádluje se na nich kajakářskými pádly a sedíte na nich také jako na kajaku. Výhodou, nejenom pro plavbu s dětmi, je, že jsou extrémně stabilní. Děti na nich mohou za jízdy doslova běhat, přelézat z lodě na loď a nehrozí, že by došlo k převrácení. Nemusím asi zmiňovat, že to děti baví o dost víc než běžné kánoe.

Na sit-on-top z Kácova do Č. Šternberka

Lodě jsou také rychlejší než běžné plastové kanoe, jeden pádlující sit-on-topista s dětmi na lodi, celkem v pohodě stačí kanoi s dvěma pádlujícími.

Nevýhodou je, že v podstatě sedíte ve vodě, takže to chce teplé počasí. Loď také nepobere moc bagáže, a přestože se na loď dají připevnit i dva barely, na několikadenní výlet to bude pouze pro vodáky, co toho sebou moc nepotřebují. Ale na jednodenní splutí, za pěkného počasí – ideální!

Na sit-on-top z Kácova do Č. Šternberka

V Českém Šternberku jsme nakonec návštěvu hradu nestihli. Stihli jsme ale místní samoobsluhu, kde mají báječné domácí koláče. Cena myslím sedm nebo osm korun. Doporučujeme.

Na sit-on-top z Kácova do Č. Šternberka. Sámoška v Č. Šternberku s bezva koláčkama.

Sázava má ještě jednu poměrně zásadní výhodu a tou je vlak. Trať v podstatě kopíruje řeku a vlak staví každých pár minut v každých Kotěhůlách. Můžete si tak vybrat z nepřeberného množství výletů podle svého gusta. Do Kácova je to z Prahy něco přes dvě hodiny.

Na sit-on-top z Kácova do Č. Šternberka. Základna Bisportu v Kácově.

U řeky je také mnoho kempů, občerstvoven a vodáckých půjčoven. My jsme si lodě půjčili v Bisportu v Kácově. Kromě Kácova mají základny ještě na Stvořidlech, v Zruči n. S., Č. Šternberku, Sázavě, Čerčanech, Týnci n.S a v Pikovicích. Pokud jedete od základny k základně, neúčtují vám žádnou dopravu. Půjčení sit-on-topu (včetně 2 pádel, 2 vest a barelu) na jeden den stojí 390 Kč.


17.07.2017, Ondra Müller


Diskuse


Shit on topy patří do zemí, kde není vodáctví tradiční. Zatažení tohoto pleva do naší domoviny, kde každý umí držet v ruce kanoistické pádlo je dost ošklivá věc a zničí to ještě slušný pohled na naše řeky. Nehledě na to, že to je hnusný komerční článek jsou vodáci na shit on topech na každé vlnce mokří a to vzhledem k našemu počasí si určitě užijou jen s malou rýmou
18. 01. 2014, 10:07:24

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze