HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Strasti a radosti vodákovy holky (část první) – Ahoj!

Strasti a radosti vodákovy holky (část první) – Ahoj!

„Ahoj! Ahoj! Ahoj!“ volám všude zmateně. Kdyby jen zmateně, já volám i nadšeně! Je to jako tik, nedá se kontrolovat. Když odcházím z trafiky s lístkem, i s paní jízdenkářkou se loučím neformálním pozdravem. A pak celá opocená a rudá zdravím pana řidiče taktéž.Toužím po soucitném pohledu hodném duševně choré puberťačky, se kterou mává dospívání. To mi ale už nikdo nesežere, a tak se se studem vzdaluji a modlím se, ať už tohle peklo skončí.

Jdu spát. Probouzím se vlastním křikem: „Ahoj!“ Ptáte se, proč tenhle očistec? Zabouchla jsem se do vodáka. A asi sakra špatně. Chodit v tom neumím. Bez chyb však není úspěchu, a tak se ztrapňuji. Nejdřív před vodáky, a pak před normálními smrtelníky.

Totiž jako každá průměrná (nevodácká) lidská bytost jsem vychována k prvotnímu formálnímu pozdravu, a až po nesmělé konverzaci a lehkém sblížení je možné navázat na dobrý den tímhle ah(n)ojem. Někdy stále přetrvává vykání, ale ahoj už máte povoleno. Povolení záleží na míře empatie a jakési lehké konverzační chirurgie. Pak je vám nabídnuto tykání a máte vyhráno. Ovšem proces se občas zdá být těžký a zdlouhavý. Někteří si to zkracují kapesní placatkou, přesněji obsahem v ní, anebo lahváčem v ruce. Tihle většinou tykají všem rovnou na potkání a nadšeně entuziasticky volají ahoj, a pak potichu dodají: „Kámo, nemáš cígo?“ A naneštěstí se mé chorobné, nekontrolované ahoj s největší pravděpodobností podobá tomuto, s trojkou v žíle. Bohužel.

Olej v Rakousku. Tedy jak pro koho...Olej v Rakousku. Tedy jak pro koho...

No, a teď si vezměte, když se 20 let učíte tuhle doktořinu tykání, vykání, formalit, sbližování a rozeznávání lidí, co vám sice blízcí nejsou, ale vy, díky jejich vyprázdněné placatce, ano. Pak vám do cesty přijde nějaký maník s pádlem v ruce a totálně vás zjebe, když hezky formálně pozdravíte jeho o 30 let staršího kamaráda dobrým dnem. Vy jste samozřejmě nadšené, když vás vezme do svého přirozeného prostředí. Loděnice. Snažíte se hlavně nic neposrat a nasát co nejvíce informací. A tak stojíte jako přikované, uculujete se a pozorujete.

Vidíte, že ten váš si s tamtím vyká a automaticky vykřiknete: „Dobrý den!“ Jenže tamten o 30 let starší kamarád se na vás podívá jaksi zvláštně, poté stočí pohled na toho vašeho a posílá mu jakési lítostivé a nezvučné aaah. Jako by chtěl říct: „Ty vole, kamaráde, co to je?!“ Ten váš zlehka pokrčí rameny: „No jo, já vím. Je blbá, ale ono to bude dobrý.“

Během téhle mikro-konverzace vám v hlavě proběhne dost otázek – zda-li má kamarád, soudě dle výrazu, odpor k ženám, ke světu nebo jestli má jen blbej den. Vy si mezitím nenápadně, nervózně osaháváte obličej snažíce se zjistit, jestli odpověď není na vašem čele v podobě zaschlé marmelády z rána. Po všech těchto sebetrýznivých myšlenkových pochodech konečně přijde násilně vytlačená odpověď: „Dobrý den, slečno.“

Místo aby přemýšlel, kam mě vezme na rande, vymýšlí nejlepší lajnu.Místo aby přemýšlel, kam mě vezme na rande, vymýšlí nejlepší lajnu.

Starší kamarád odchází s dřevěným pádlem v ruce a vy se divíte, že ho nepoužil jako vražednou zbraň. „Nikdy. Nikdy takhle vodáky nezdrav! Kdo říká nazdar, je sokol. Kdo říká dobrý den, je pitomec.“ velmi přísně a vážně se mi Matěj podíval do očí. A jak řekl, tak jsem udělala. Stejně energicky jsem zdravila v loděnici všechny, které jsem potkala. Starší, mladší, mladé, batolata, psy.

Oříškem je ale rozeznávat vodáky v jejich nepřirozeném prostředí. Musíte se opravdu drsně otlouct, než se dostanete do jádra alchymie vodáckého zdravení. Nikdo vám neřekne, zda je rozdíl v ahojování na vodě, v loděnici, anebo například v poslední tramvaji do Jablonce. A tak vám nezbývá nic jiného než zkoušet.

A jak jsem zkoušela, zjistila jsem, že naštěstí pro mě, se v Matesově skvadře objevuje sokolů a pitomců velice poskrovnu. Tím pádem mé rozeznávací centrum zakrnělo a zvesela jsem se po vodácku zdravila s každým jeho známým. Jakože hodně nadšeně a s křečovitým úsměvem.

Lásko, copak ty nevidíš ten válec?Lásko, copak ty nevidíš ten válec?

Prosím vás ale. Nezakrňte jako já v rozeznávání lidí normálních a vodáků. Mohli byste způsobit riziko vydědění vaší drahé polovičky. Jako jsem já tu svou vystavila. Přiblížím.

Z dálky u stánku se zmrzlinou vidím Matěje a jeho asi tak o 30 let starší kamarády čekající ve frontě. Zezadu se k ním připlížím, trochu se rozkašlu, abych se uprostřed slova trapně nezakuckala, a vychrlím: „Ahoj!“ Matějovi spadne dvacka pod moje nohy, zvedne ji a podává zmrzlináři: „Tati, mami, tohle je Linda.“ Kdo by chtěl nevydědit syna, co si dobrovolně nabrnkl duševně chorou? Ale jako…V tom, aby se prase vyznalo.

Vodáci a jejich ahoj. Pryč s tímhle ah(n)ojem. Říční Bože, chraň mě!

O autorce:

Rodačka z Jablonce sídlící momentálně v Cardiffu, kde studuje film. Často fňuká, chybí jí naše hory, lesy. Bývala závodící dráhovou běžkyní. Běžkyní je stále, občas závodící, dráhová už moc ne. Jinak všeobecně docela sportovně založená.
Historky čerpá především ze svých punkových cest po všudemožnu. Ať už je to Gruzie, Rumunsko, Arménie anebo jen Rakousko s vodáckou partou a jejím partnerem/parťákem, který se ji snaží naučit něco málo z jeho umu.
Co se její kajakářské kariéry týče, vyniká především v počtu krys na počet řek. Celkově musela pivo z boty pít dvakrát, aby si nerozhněvala říční bohy.
Momentálně je ve fázi, kdy se snaží zašprajdovat napoprvé a rychle, jet rovně na tekoucí vodě a nepouštět pádlo. Ale pevně věří, že se jednou naučí jezdit tak, že zapadne do party, pro ní teď, vodáckých bezmozků.


26.02.2018, Linda Mejstříková


Diskuse


Mejla
Mejla

Moc hezky napsaný! Jsem se opravdu zasmál!

27. 02. 2018, 11:50:21
VV
VV

Jj, supr. Krásná ... naše přehrada! Ale já přeci nejsem o 30 starší! :)

Tak zítra Na Mýtě... ;-)

12. 03. 2018, 12:40:06

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ