HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Morava – řeka bez front u jezů a dostatkem vody po celý rok

Morava – řeka bez front u jezů a dostatkem vody po celý rok

Řeka Morava už léta patří mezi letní vodácké klasiky. Zajímavých je hlavně 100 km z Hanušovic až do hanácké metropole Olomouce. Jako jedna z mála českých a moravských toků je Morava sjízdná celkem pohodlně po celý rok. I v obdobích největšího sucha je na většině úseků Moravy stále dost vody na příjemnou plavbu.Nejdivočejší úseky řeky z Hanušovic, přes Rudu nad Moravou, do Postřelmova, si v létě většinou neužijete, pokud vydatně nezaprší, nebo pokud nevyrazíte brzy z jara. Řeka je tady velice citlivá na vodní stav, který se určitě vyplatí sledovat a když voda je, stojí za to si sem vyrazit. Svižný úsek plný rychlých peřejí a zatáček je perfektní. Pro majitele nafukovacích lodí platí, že by si k limitům sjízdnosti měli přičíst 10 cm.

Na Moravě s raftemNa Moravě s raftem

Od soutoku Moravy s Desnou v Postřelmově je vody vždycky dost. Z tohoto místa, Na Pískáči v Postřelmově, startuje drtivá většina vícedenních plaveb. Rychlíci dojedou z Postřelmova do Olomouce i za 3 dny, ale běžná pohodová plavba spojená s výlety do okolí řeky zabere 5 dní.

Ukázka 3D mapy řeky MoravyUkázka 3D mapy řeky Moravy

Start a cíl vaší vodácké dovolené můžete kombinovat dle libosti. Podle vašich zkušeností, možností dopravy a času, který chcete trávit pádlováním, můžete začít a skončit na kterémkoli místě ze seznamu nástupních a výstupních míst. I když je Morava stále více ježděná řeka, budete na ní mít pocit soukromí. Ne zřídka budete pádlovat jejími vodami sami a vždy bez front u jezů.

Stále populárnější jsou jednodenní a dvoudenní plavby. Jako jednodenní plavbu zvolte určitě parádní úsek Mohelnice - Litovel. Dobré vlakové spojení vám vyřeší problém s dopravou a tento úsek nabídne vše podstatné z Moravy. Na dvoudenní výlety už jsme zase na startu v Postřelmově.

V Litovelském Pomoraví se podíváte do krásné přírodyV Litovelském Pomoraví se podíváte do krásné přírody

A v srpnu, v pokročilé vodácké sezoně je jednoznačnou jedničkou plavba Litovel – Olomouc. Otevírá se totiž hlavní tok pod Litovlí tekoucí skrz přírodní rezervaci a ten stojí za to.

Vody Moravy využívá k tréninku i vodácký oddíl v LitovliVody Moravy využívá k tréninku i vodácký oddíl v Litovli

Nejdůležitější místa na vaší plavbě

Kde se najíte a přespíte? Jak se tam dostanete?

HANUŠOVICE - nouzové tábořiště, hospoda, obchod, vlak

RUDA NA MORAVOU - tábořiště, hospoda, obchod, vlak

POSTŘELMOV - tábořiště, hospoda, obchod, vlak

VILA HÁJ - tábořiště, hospoda

MOHELNICE - tábořiště, hospoda, obchod, vlak, autobus

NOVÉ MLÝNY - tábořiště, hospoda

LITOVEL - tábořiště, hospoda, obchod, vlak, autobus

HYNKOV - tábořiště, hospoda, obchod, autobus

HORKA - hospoda, obchod, vlak, autobus

OLOMOUC - tábořiště, hospoda, obchod, vlak, autobus

Pro zapůjčení lodí doporučujeme půjčovnu IN LIFE - www.in-life.czSem vložte diskusní příspěvek.


 
 

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ