Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Bílá voda – jedna ze zdrojnic Punkvy

Bílá voda – jedna ze zdrojnic Punkvy

Bílá voda je vcelku nenápadným tokem, skrývajícím se v poloslepém údolí, protínajícím náhorní plošinu Drahanské vrchoviny. Hlavní zdrojnice této říčky pramení jižně od Protivanova v n. v. 638 m a pak zvolna klesá k Holštejnu. Její vody se po vstupu na vápencové podloží propadají do podzemí. Největší množství vody pojme propadání Nová Rasovna (n. v. 443 m).Informace o řece

 • Úsek: Rozstání, Panský rybník – Holštejn silniční most
 • Délka úseku: 9 km
 • Doporučený počet dní: 1 den
 • Obtížnost: ZW, WW I, WW II
 • Sjízdné: na jaře a po deštích
 • Vodočet: 

   Po překonání podzemního vodopádu prochází aktivní tok Bílé vody jeskyní Piková dáma, jeskyní Spirálovou, jeskyní 13C a Amatérskou jeskyní, kde se stéká se Sloupským potokem a tvoří říčku Punkvu. Bílá voda odvodňuje plochu 65 km². Povrchový tok říčky měří 20,2 km, z nichž je 9 km splavných. Sjízdnost nejlépe posoudíte u silničního mostu v Rozstání nebo na Holštejně.

   Pod rozstáním

   Vhodné východisko plavby po říčce se nachází pod hrází Panského rybníka v Rozstání. Pod obcí vodoteč vchází do hlubokého lesnatého údolí, kde se v korytě o šířce 3 – 4 m objevují lehčí peřeje. Plavbu poněkud komplikuje zarostlý meandrující úsek mezi osadou Baldovec a areálem autokempu, který je vhodnější za vysokého vodního stavu vypustit.

   Blížíme se k mostu v Baldovci

   V Baldovci

   Pohled z mostu v Baldovci

   Vodácky nejhodnotnější úsek říčky začíná pod hrází vodní nádrže nad obcí Holštejn. Plavbu tu výrazně zpestří peřeje obtížnosti do WW II, rozvalené kamenné stupně a šikmé přírodní prahy s válci. Splutí je nutné ukončit u silničního mostu v Holštejně, kde začíná přírodní rezervace. V tomto místě se nachází i vodočet.

   Ke splouvání toku jsou vhodnější uzavřené lodě. Za nižší vody ji zvládne i posádka otevřené kánoe.

   Dopravu kolem říčky jde zajistit pouze vlastními automobily. Příjezd k vodě je možný jen v obcích a na mostech. Ubytování se dá celoročně zajistit v kempu v Baldovci, stravování v Baldovci a na Holštejně.

   Bílá voda – jedna ze zdrojnic Punkvy

   Plavbu můžete spojit s návštěvou outdoorového centra v kempu Baldovci. K dispozici vám bude 23 m vysoká lezecká stěna a lanové centrum. Nenechte si ujít návštěvu severní části Moravského krasu se zříceninou hradu Holštejna, „propadání“ Bílé vody, Sloupského potoka, přístupnými Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi, jeskyní Balcarkou a dalšími krasovými jevy.

   Ať se vám u nás líbí.


   Pokud jste zaznamenali na toku nějaké změny, neváhejte a napište nám je do komentářů nebo na aneta@padler.cz


   08.11.2017,


   Sem vložte diskusní příspěvek.


    
    +   = 
   *napište slovy, kolik je pět plus pět
    
   * - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů