Střední Berounka – s romantikou Oty Pavla

Střední Berounka – s romantikou Oty Pavla

Tento úsek je ve znamení křivoklátských lesů s romantikou Oty Pavla a středověkými hrady. Dál za Roztoky u Křivoklátu už „přibývá civilizace a končí romantika“. Největším nebezpečím jsou tu opět jezy, pod nimiž za vyššího stavu vody může číhat past v podobě válce s nebezpečným vývarem.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Plzeňský kraj
Název řeky
Berounka
Délka plavby
2 dny
Délka úseku v km
19
Obtížnost
ZW
Sjízdné
celoročně
Název vodočtu
Liblín
Nízká voda
80 cm
Střední voda
150 cm
Vysoká voda
170 cm
Úsek
Zvíkovec – Roztoky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Jednodenní, nebo při okukování krajiny a při výpravách do okolí i dvoudenní výpravu začínáme u silničního mostu Zvíkovec – Slabce (ř. km 81,6). Milovníci trekingových nafukovacích plavidel, jako je Palava nebo „gumotexový“ kajak, se sem dostanou autobusem od vlakové zastávky Zbiroh. Lépe řečeno do centrální části obce Zvíkovec na kopci a poté pěším přesunem k řece.

U železničního mostu (ř. km 62,4) v Roztokách u Křivoklátu je možnost ukončení plavby. I když podle mapy by „teoreticky“ šlo ukončil plavbu u železniční stanice, je skutečnost taková, že vás dělí pruh zahrádkářské osady a boční rameno toku.

Ještě další úsek do Nižboru či až do Berouna je zajímavý, jedná se ale o rekreační oblast devastující romantiku.

Berounka je vhodná i pro rodiny s dětmi
Berounka je vhodná i pro rodiny s dětmi

Příroda a historie:

Vplouváme do křivoklátských lesů, které zejména na pravém břehu skrývají mnohé rezervace (Týřov, Velká Pleš, Vysoký Tok, U Eremita). O to více si pak všimneme na levém břehu výrazných prvků, jako je Čertova skála nebo strmá stráň Nezabudických skal.

Kraj zkamenělin a rybaření Oty Pavla. Ale také zbytky kdysi velice dobře opevněného hradu Týřov, který je nedaleko od ústí Úporského potoka (ř. km 74,0). Blízko řeky najdeme několik dalších zajímavých míst. Od jezu Čilá to máme jen 2,5 km ke Skryjskému jezírku.

Klidná romantická plavba po Berounce
Klidná romantická plavba po Berounce

Kouřimeckou rybárnu známe jako chalupu převozníka Proška z filmu Smrt krásných srnců, natočeného podle povídek Oty Pavla. Jeho skutečné místo působení je však přívoz V luhu blízko Nezabudic, kde je i muzeum Oty Pavla. Ale ještě než k přívozu dojedete, nevynechejte hospodu U Rozvědčíka. Od ústí Tyterského potoka je to k ní jen 200 metrů.

Nákupy a občerstvení:

V horní části obce Zvíkovec je obchod i hospoda. Pak vás v sezoně budou lákat stánky u tábořišť, ovšem počítejte s minimálně šestikilometrovými prolukami. V Roztokách u jezu je příjemná znovuotevřená hospoda U Jezzu, (za povodní 2002 srovnána se zemí) u mostu hotel Roztoky a mezi mosty silničním a železničním po pravé ruce natrefíte na hospodu v zahrádce.

První pomoc:

Od silničního mostu Skryje – Týřovice nadále povede aspoň po jednom břehu Berounky silnice nebo železniční trať (je to dáno tím, že vedení komunikace po břehu toku bylo často výhodnější, než jejich budování v náročném terénu kopců a strmých kamenitých strání). Ovšem příjezd vozu zdravotnické záchranné služby garantuje pouze silnice. Pohotovostní a stomatologické služby jsou jinak k mání až v Berouně.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: