Čistá řeka Sázava

Dobrovolníci před letošní turistickou sezónou opět uklidí břehy řeky Sázavy. Tradiční akce, známá jako Čistá řeka Sázava, se uskuteční již po sedmnácté!

Datum
8. 4. 2022
Datum (do)
10. 4. 2022
Typ
Jiné
Místo konání Kácov – Pikovice
Organizátor Posázaví o.p.s.

Řeka Sázava se bude uklízet i letos, už posedmnácté!

Sedmnáctý ročník tradičního jarního úklidu známého pod názvem Čistá řeka Sázava se uskuteční od 8. do 10. dubna 2022. Jeho podoba bude záležet na aktuálních epidemiologických opatřeních. Dobrovolníci se ale na pomoc řece nemusí vydat jen během uvedeného prodlouženého víkendu, uklízet břehy mohou po celý rok.

„Sbírat odpadky kolem řeky mohou zájemci kdykoli, třeba až konce vodácké sezony spojené se zamčením Sázavy na konci října,“ řekla Bohunka Zemanová, ředitelka společnosti Posázaví o.p.s., která organizuje úklid osmdesátikilometrového úseku mezi Kácovem a Pikovicemi. Dobrovolníci se mohou k úklidu hlásit od 10. ledna 2022 prostřednictvím formuláře na www.cistarekasazava.cz. V případě rodin nebo větších skupin doporučujeme přímo kontaktovat Bohunku Zemanovou, e-mail zemanova@posazavi.com nebo tel.: 723 881 081. Aktuální informace budou také na facebookové stránce projektu.

Poslední dva ročníky projektu ovlivnila koronavirová pandemie – původně třídenní hromadná akce se proměnila na individuální a „protáhla“ se na půl roku. Dobrovolníci k řece vyráželi od dubna do konce října sami nebo po malých skupinkách a ze břehů sbírali vše, co tam nepatří. Jen v loňském roce tak okolí řeky Sázavy „zbavili“ kolem 15 tun odpadků. Jen pro zajímavost: celkové množství odpadků sesbíraných v 16leté historii projektu se pohybuje kolem 400 tun a pomáhalo při tom 15,5 tisíce dobrovolníků! V posledních letech je ale obecně odpadků méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už naštěstí nevznikají.

Jak to všechno začalo

Jarní úklid řeky Sázavy odstartoval z iniciativy Báry Čmelíkové pod názvem Čistá řeka Sázava v roce 2006. Cílem bylo uklidit břehy řeky a její okolí od nepořádku, který tam v předchozích letech zanechaly povodně. Prvního ročníku akce se ujal svazek obcí Malé Posázaví, který na to dostal evropskou dotaci. Od roku 2007 převzala organizátorskou taktovku společnost Posázaví o.p.s. a peníze na úklid získává od obcí a měst, sponzorů a dárců. Každoročně v polovině dubna, před zahájením turistické sezóny, pod jejím vedením stovky dobrovolníků sesbírají z okolí řeky vše, co tam nepatří – plastové lahve, kusy igelitů, staré pneumatiky, zbytky konstrukcí všeho druhu, torza nábytku i lodí…

V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se čistí pod taktovkou více organizátorů napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v České republice, který inspiroval další podobné aktivity. Uklízí se například Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje… Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech. A je jedno, pod hlavičkou jaké kampaně se tak děje. Důležité je, že se do podobných akcí zapojuje čím dál víc lidí.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

Kontakt pro další informace:

Bohuslava Zemanová, zemanova@posazavi.com, 723 881 081

Jaroslava Tůmová, tumova@posazavi.com, 602 216 637

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: