HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Čistá řeka Sázava

Dobrovolníci před letošní turistickou sezónou opět uklidí břehy řeky Sázavy. Tradiční akce, známá jako Čistá řeka Sázava, se uskuteční již po šestnácté!

Datum
9. 4. 2021
Typ
Jiné
Místo konání Kácov – Pikovice
Organizátor Posázaví o.p.s.

Neopakovatelný, náročný, nezapomenutelný, přátelský, laskavý… jaký ještě je projekt Čistá řeka Sázava? Zeptejte se dobrovolníků – těch, kteří rok co rok na jaře neváhají přiložit ruku k dílu při tradičním úklidu, který zbaví odpadků břehy jedné z nejvyhledávanějších českých řek. A že jich za těch 15 let existence projektu bylo! Jen pro zajímavost: 15,5 tisíce dobrovolníků sesbíralo bezmála 400 tun odpadků.

Čtvrtou pětiletku dobrovolníci odstartují 9. až 11. dubna 2021.

Jak bude letošní úklid vypadat? Setkají se party skalních příznivců, nebo budou stejně jako loni dobrovolníci k řece vyrážet individuálně? To bude záležet na aktuální epidemiologické situaci. Jedno je ale jisté – koronavirus akci nezastaví! Doporučujeme proto zájemcům, aby sledovali webové (www.cistarekasazava.cz) a facebookové stránky projektu.

V šestnáctileté historii projektu to bylo loni poprvé, kdy se akce v plánovaném termínu neuskutečnila – v minulosti ji nezastavil déšť, sníh, mráz ani ledové kry. Loňský úklid ale poznamenal nástup koronavirové pandemie, která zásadně změnila jeho podobu – původně třídenní hromadná akce se proměnila na individuální a „protáhla“ se na půl roku.

Dobrovolníci k řece vyráželi od dubna do konce října sami nebo po malých skupinkách a ze břehů sbírali vše, co tam nepatří. Víc než kdy jindy se tak naplnilo motto projektu, že „Tři dny v roce nestačí!

S úklidem 90kilometrového úseku mezi Kácovem a Pikovicemi, který organizuje Posázaví o.p.s., loni nakonec pomáhalo 448 lidí, kteří naplnili odpadky 291 velkých pytlů. Vyčíslit, kolik tun to bylo, je prakticky nemožné, protože pytle s nasbíraným odpadem nikdo nevážil. Jedno je ale jisté – kromě tradičních odpadků se jako důsledek pandemie ve větší míře objevily použité plastové rukavice a roušky.

Jak to všechno začalo

Jarní úklid řeky Sázavy odstartoval z iniciativy Báry Čmelíkové pod názvem Čistá řeka Sázava v roce 2006. Cílem bylo uklidit břehy řeky a její okolí od nepořádku, který tam v předchozích letech zanechaly povodně. Prvního ročníku akce se ujal svazek obcí Malé Posázaví, který na to dostal evropskou dotaci. Od roku 2007 převzala organizátorskou taktovku společnost Posázaví o.p.s. a peníze na úklid získává od obcí a měst, sponzorů a dárců. Každoročně v polovině dubna, před zahájením turistické sezóny, pod jejím vedením stovky dobrovolníků sesbírají z okolí řeky vše, co tam nepatří – plastové lahve, kusy igelitů, staré pneumatiky, zbytky konstrukcí všeho druhu, torza nábytku i lodí…

V prvních ročních se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí od pramene, napříč dvěma kraji – Středočeským a Vysočinou, dohromady přes 200 kilometrů. Spolu s Posázavím o.p.s. úklid organizují místní akční skupiny Lípa pro venkov z.s., Královská stezka o.p.s. a Havlíčkův kraj o.p.s. Přidávají se další organizátoři – dobrovolníci se starají například o řeku Vrchlici, Benešovský, Dojetřický, Štěpánovský, Křešický, Talmberský, Jevanský potok nebo potok Mnichovka. Partnery projektu jsou Povodí Vltavy, státní podnik, ČEPS, a.s., Lesy ČR, státní podnik a půjčovna lodí Bisport.

Úklid řeky Sázavy je nekomerční aktivitou, založenou na dobrovolnictví a na příspěvcích desítek sponzorů – od drobných dárců po větší firmy. Pomoci může každý, ať už přímo zapojením se do úklidu, poskytnutím materiální pomoci nebo zasláním příspěvku na sbírkový účet číslo 1249/326666339/0800.

Projekt Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v České republice, který inspiroval další podobné aktivity. Uklízí se například Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje… Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech. A je jedno, pod hlavičkou jaké kampaně se tak děje. Důležité je, že se do podobných akcí zapojuje čím dál víc lidí.

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: