Packraft je na našich řekách stále více k vidění. Je mnoho dobrých vodáků, kteří našli v tomto ultralehkém plavidle zalíbení, a také mnoho začátečníků, kteří s packraftem začínají. Je ale třeba si uvědomit, že jakkoliv se packraft podobá kajaku, některé věci umožňuje dělat jinak.
Ztracený na jižní polokouli, kousek pod kontinentem zvaným Austrálie, se nachází ostrov zhruba o velikosti České republiky. Do dnešních dob si Tasmánie uchovala ráz divokého a neobydleného ostrova. Přes 40 % jejího území dnes pokrývá hustý porost deštného pralesa či horské masivy. Díky své izolaci přežila na Tasmánii spousta unikátních druhů rostlinstva a živočišstva.
O packraftingu toho u nás bylo zatím napsáno málo, ale něco přece. Aktuálně tato vodácká disciplíná prochází slušným boomem, kterému určitě pomáhá i začátek výroby revolučních packraftů v Česku pod značkou ROBfin. Packrafting je oproti konvenčním vodáckým disciplínám jiný v mnoha věcech a jednou z nich je i záchrana respektive sebezáchrana. Jinde platí striktní zákaz se k lodi přivazovat, u packraftu se to naopak doporučuje. Proč? Na to odpoví následující instruktážní video. A pokud by vás toho o packraftech zajímalo víc, mrkněte na YouTube kanál ROBfin videos, kde to najdete víc!
Packrafty jsou u nás málo známými plavidly, ale vězte, že se to brzy změní. V Americe packrafting prochází nebývalým boomem a ten pomalu začíná i u nás. V Pádlerovi jsme v minulosti o packraftingu už několikrát psali a také jsme recenzovali několik packraftů zahraniční výroby. Nyní jsme ale dostali k vyzkoušení packraft, který by se dal nazvat revolučním, navíc je celý dílem tuzemského výrobce Roberta Kazíka – firma ROBfin.
Taky vás lechtá u pupku, když vyrazíte na vodu někam, kde nikdo z party nebyl? My jsme si během jednoho krásnýho večírku naordinovali Gruzii. A abychom se nemuseli mordovat s kajakama, tak rovnou na packraftech. Pěkně začátkem října, co končí ostatní pádlovací radovánky, ale zima ještě daleko.
Dlouho jsme měli horní úsek Divoké Orlice s peřejemi pod Zemskou bránou v hledáčku, ale minulé roky buď nebyla voda, nebo odtekla dříve, než jsme se k řece dostali.
Twist je dvoumístný nafukovací kajak určený spíše na klidnější vodu. Výrobce ho doporučuje do obtížnosti WW I. Jedná se o tříkomorové plavidlo s poměrně nízkými boky, profilovaným dnem a plochou přídí i zádí bez palub či vlnolamů. Jak už se stalo zvykem, pro testovací účely jsme zvolili terény o 1-2 stupně obtížnější, než udává výrobce. Byli jsme zvědaví, jak se v takovém prostředí bude plavidlo chovat.
Mnohým čtenářům HYDRA asi došlo, že odmlka, která na webu nastala v druhé půli ledna, znamenala, že jsme se pilně připravovali na spuštění webu nového. A ten je skutečně tady. Pojďme si společně představit, co všechno na Pádler.cz najdete.
Testovaný člun patří do široké rodiny tzv. „packraftů“. Jde o čluny velmi lehké, jejichž využití je podle jednotlivých typů dosti široké. Od člunů pro velmi těžké vody až po ty, které jsou určené pro hladkou vodu – tedy na jezera a přejezdy lehkých řek.
Packraft Alpacka Gnu Vectran jsme otestovali na kanále v Českém Vrbném. První překvapení přišlo při zdvihnutí lodě. Celé plavidlo totiž váží pouhých 4,8 kg. Oproti jiným nafukovačkám je váhový rozdíl až neuvěřitelný. Materiál přitom vypadá docela odolně. Packraft je tvořený hlavním obvodovým válcem a středovým válcem určeným ke klečení.