HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Trénink pádlování

Trénink pádlování
TRÉNINK: Nevíš jak dál? Padej na kanál!

TRÉNINK: Nevíš jak dál? Padej na kanál!

V minulém článku jsem psal o strachu a teď se k němu vrátím. Akorát to tentokrát bude strach z pokroku. Každý se po nějaké době dostane na určitou technickou úroveň a proces zlepšování se zastaví. V lepším případě stagnuješ a v tom horším se začneš zhoršovat. Mozek má tendenci eliminovat nepříjemné vzpomínky, a proto je docela obtížné věřit, že jsi minulý rok jezdil stejně jako letos. Propadáš lehké deziluzi a dáváš věci na jistotu. Bojíš se zkoušet nové věci, protože bys je mohl nezvládnout. Tím vzniká začarovaný kruh, v němž neopouštíš komfortní zónu a ta se postupně zužuje.

Trénink pádlování
TRÉNINK: Bojíš se? Měl bys! Aneb než začne nová sezona…

TRÉNINK: Bojíš se? Měl bys! Aneb než začne nová sezona…

Fotbal mě nebaví. Buď čeká na štěstíčko, nebo si hraje svoji hru. Ovšem rozhovory se špičkovými trenéry mne vždy zajímají. Jindřich Trpišovský, úspěšný trenér Slavie, prohlásil, že fotbalisté mají největší problém s tím, co jim tři týdny nezopakujete. Myslím, že ani kajakářům nebude po roce vadit malé opakování a rozšíření loňských informací. Navíc budu přidávat pár tipů k zvýšení bezpečnosti na řece. Tentokrát proběhneme obecnou přípravou před jarními klasikami, zlepšíme dopředný záběr, ale hlavně se budeme bát!

Divoká voda
Vyšla kniha Za úspěchem ve vlnách

Vyšla kniha Za úspěchem ve vlnách

Právě vyšla vodácká kniha od trenéra a bývalého úspěšného závodníka ve vodním slalomu Jana Busty nazvaná Za úspěchem ve vlnách. Kniha si klade za cíl komplexně informovat o tréninku vodního slalomu včetně takových aspektů jako je psychická příprava, regenerace nebo výživa. Nejvíce prospěšná bude kniha pro trenéry vodního slalomu, ale jak sám autor říká v rozhovoru o svém díle, v knize si najdou svoje i závodníci, obyčejní vodáci, rodiče dětí, které s vodou začínají nebo sportovci z úplně jiných sportovních oborů. Pokud byste si knihu, jejíž cena je příznivých 300 Kč, rádi koupili, tak se podívejte sem. My už máme v redakci recenzní výtisk a brzy o knize napíšeme naše první dojmy.

Jak na to?
TRÉNINK: Zimní pohádka aneb co se dá trénovat přes zimu

TRÉNINK: Zimní pohádka aneb co se dá trénovat přes zimu

Bylo nebylo, propádloval ses ke konci další sezóny. Vybavení číhá ve skříni na nečekané oblevy a ty pomalu plánuješ, jaká bude další sezona. Každým dnem bez kajaku se tvé cíle zvyšují. Vzpomínky se jemně mění a ty nepříjemné mizí úplně. To, že jsi vyplaval na Kamenici pod Tobogánem, protože jsi nemohl nahmatat lagunku, se noří do zapomnění a jasným cílem se stává Kamenice horní, kde s hmatáním lagunek věru problém nebude. Během zimy se formuje příští sezóna a uvidíš, že bude stačit několik drobných změn, aby byla lepší než ta minulá.

Divoká voda
TRÉNINK: Časování záběru a správná stopa

TRÉNINK: Časování záběru a správná stopa

Jarní pádlování končí, letní ledovcovky začínají nabírat sílu a internet se plní krásnými záběry z divokých peřejí. Možná je ti líto, že některé záběry z kamery musíš vystřihnout a není to kvůli kapičce na objektivu. Na kanále pádluješ jako z učebnice, ale v nepřehledných přírodních peřejích jsi zmatený jako Pohlreich ve školní jídelně. Viníci jsou většinou dva: špatné časování záběrů a špatná stopa. Obojí je poměrně snadné zlepšit a trénink tě určitě bude bavit. Už jen proto, že část tréninku se bude odehrávat na gauči, část v peřejích a pár záběrů přidáme tradičně i na klidné vodě.

Divoká voda
Další ročník HIKO Whitewater kempů je tady!

Další ročník HIKO Whitewater kempů je tady!

Hukot peřejí, ozvěna nadšených hlasů, malé skupinky lidí v kajacích následující svého instruktora. Spousty z Vás napadne, co se to opět děje v Pražské Troji? Žádná novinka, právě probíhá další ročník HIKO Whitewater kempů!

Jak na to?
Videoškola eskymáckého obratu

Videoškola eskymáckého obratu

Zimní období je pro mnoho vodáků obdobím návštěvy bazénů a tréninku eskymování. Pokud byste chtěli načerpat trochu teorie z výukových videí, pak určitě doporučujeme trilogii britského kajakářského centra Glenmore Lodge, kde pochopíte mechanizmy fungování eskymáckého obratu a třeba se naučíte i pár vychytávek, které vám pomohou při zdokonalování se. Tak zvedejte, jaro se už brzy zeptá!

Paddleboarding
Krumlovský vodácký maraton už za měsíc – připravte se podle odborně sestaveného tréninkového plánu

Krumlovský vodácký maraton už za měsíc – připravte se podle odborně sestaveného tréninkového plánu

Pouhý měsíc zbývá do startu nejpopulárnějšího českého maratonského závodu, kterým je Krumlovský vodácký maraton. My vám dnes přinášíme důležité informace o této velké události a také tréninkový plán, který vám pomůže se na závod skvěle připravit. Ať už jste skutečný závodník nebo „jen“ hobby jezdec.

Freestyle
Helix a bazén

Helix a bazén

Helix a bazén? Jak to jde dohromady? No, popravdě nejde. I když…, ale k tomu se dostaneme. Dnes bych se chtěl věnovat bazénové sezoně a trochu helixu, což je figura, která se poštěstí jen pár vyvoleným. Proč? Protože nejbližší vhodný playspot je 1000 km daleko.

Freestyle
Fisher King

Fisher King

Není nad to se z výšky dívat na spot. Záď lodi vytvoří vějíř z vody a vy po úchvatné podívané pokračujete v cartwheelech. Či dokonce rovnou nasadíte na Tricky Woo? A čím větší playspot, tím větší podívaná. Na The Wall (Lyon) už je to skoro letecká vložka. O čemže to tu básním? No přece o Fisher Kingovi, o entry move, neboli figuře, provádějící se při nájezdu do playspotu. A podle obtížnosti za ni dostanete i body. V tomto případě celých 60.

Freestyle
Splitwheel

Splitwheel

Splitwheel je figura, se kterou přišel EJ a vyhrál díky ní mistrovství světa na Occoe v roce 1993. To byla doba, kdy (podle jeho slov) firmy začaly vyrábět lodě na rodeo a začala éra retentivních figur.

Freestyle
Jak se dělá Phonics Monkey

Jak se dělá Phonics Monkey

Poslední figurou z královské trojky McNasty, Phonics Monkey a Tricky Woo, je ta pojmenovaná po jedné epizodě ze Southparku. Je to figura, kterou předvedl singlíř Stepan Paetsch na Preworlds v Sydney v roce 2004 a díky níž získal více bodů než kajakáři. Figura kombinující retentivní piruetu a Air Loop. Ano, to je Phonics Monkey.

Freestyle
Loop vs. Space Godzilla

Loop vs. Space Godzilla

Vypadá to jako loop, a není to loop co je to? Space Godzilla. Ee, tak jednoduché to nebude. Může to být Godzilla, a nemusí to být Godzilla. Může to být tzv. Air Wheel nebo nějaký patvar při pokusu o salto. Pravidla sice hovoří jasně, ale lidi v tom dělají nepořádek. Podle pravidel je Space Godzilla (dále SG) Air Loop s půlvrutem (otočení okolo podélné osy lodi o 90 stupňů) uprostřed skoku.

Freestyle
Blunt a Round House

Blunt a Round House

Stejně jako je Cartwheel základem jízdy ve válci, je Blunt základem pro vlnu. Z Bluntu vychází poměrně široká škála figur jako Pan-Am, ale i California Roll či Flipturn. Mají podobné zahájení. Nejpopulárnější v Americe je Blunt, kde se jezdí na vlně, zatímco v Evropě patří prvenství Cartwheelu.

Freestyle
Tricky Woo

Tricky Woo

Začínáme! CNAWR pro vás letos připravuje seriál instruktážních článků a videí(!), které vám pomohou zvládnou moderní freestylové figury. První díl napsal PePe z Pluta. Takže přejeme příjemnou zábavu a hodně vytrvalosti při tréninku. Všichni jste už asi Tricky Woo viděli. Takovej ten přetočenej a nedotočenej splitwheel následovanej otočkou na zádi zvanou wingover a zakončenou cartweelovým endem, případně následovanej dalšími cleany. Ha, přetočenej nedodotčenej splitwheel, co je to za blbost? (Si z nás zase utahuje, to bude nějaká plutonština!)