Trénink pádlování

Jak na to?
TRÉNINK: Provázej tě síla správným směrem

TRÉNINK: Provázej tě síla správným směrem

V minulém dílu seriálu o kajakářském tréninku jsme se naučili správně rozcvičit a připravili jsme se na začínající sezonu. Dnes budeme zatáčet všemi možnými (i nemožnými) způsoby. Tak si dejte pozor, aby se vám nezatočila hlava.

Divoká voda
TRÉNINK: Jak na dobrý start do nové sezony?

TRÉNINK: Jak na dobrý start do nové sezony?

Zima odešla a pečlivé sledování videí na YouTube tě psychicky posílilo. Zdá se, že jen minimum peřejí odolá teoreticky vytříbenému stylu, který jsi okoukal od světových kajakářů. Ovšem nejsi jelito a dobře víš, že jarní realita bude malinko jiná. Tělo ztuhne, sucháč se v pase zúží a kajak o pár kil ztěžkne. Jak to tedy udělat, aby byl start do sezony hladký?

Divoká voda
Další ročník HIKO Whitewater kempů je tady!

Další ročník HIKO Whitewater kempů je tady!

Hukot peřejí, ozvěna nadšených hlasů, malé skupinky lidí v kajacích následující svého instruktora. Spousty z Vás napadne, co se to opět děje v Pražské Troji? Žádná novinka, právě probíhá další ročník HIKO Whitewater kempů!

Jak na to?
Videoškola eskymáckého obratu

Videoškola eskymáckého obratu

Zimní období je pro mnoho vodáků obdobím návštěvy bazénů a tréninku eskymování. Pokud byste chtěli načerpat trochu teorie z výukových videí, pak určitě doporučujeme trilogii britského kajakářského centra Glenmore Lodge, kde pochopíte mechanizmy fungování eskymáckého obratu a třeba se naučíte i pár vychytávek, které vám pomohou při zdokonalování se. Tak zvedejte, jaro se už brzy zeptá!

Paddleboarding
Krumlovský vodácký maraton už za měsíc – připravte se podle odborně sestaveného tréninkového plánu

Krumlovský vodácký maraton už za měsíc – připravte se podle odborně sestaveného tréninkového plánu

Pouhý měsíc zbývá do startu nejpopulárnějšího českého maratonského závodu, kterým je Krumlovský vodácký maraton. My vám dnes přinášíme důležité informace o této velké události a také tréninkový plán, který vám pomůže se na závod skvěle připravit. Ať už jste skutečný závodník nebo „jen“ hobby jezdec.

Freestyle
Helix a bazén

Helix a bazén

Helix a bazén? Jak to jde dohromady? No, popravdě nejde. I když…, ale k tomu se dostaneme. Dnes bych se chtěl věnovat bazénové sezoně a trochu helixu, což je figura, která se poštěstí jen pár vyvoleným. Proč? Protože nejbližší vhodný playspot je 1000 km daleko.

Freestyle
Fisher King

Fisher King

Není nad to se z výšky dívat na spot. Záď lodi vytvoří vějíř z vody a vy po úchvatné podívané pokračujete v cartwheelech. Či dokonce rovnou nasadíte na Tricky Woo? A čím větší playspot, tím větší podívaná. Na The Wall (Lyon) už je to skoro letecká vložka. O čemže to tu básním? No přece o Fisher Kingovi, o entry move, neboli figuře, provádějící se při nájezdu do playspotu. A podle obtížnosti za ni dostanete i body. V tomto případě celých 60.

Freestyle
Splitwheel

Splitwheel

Splitwheel je figura, se kterou přišel EJ a vyhrál díky ní mistrovství světa na Occoe v roce 1993. To byla doba, kdy (podle jeho slov) firmy začaly vyrábět lodě na rodeo a začala éra retentivních figur.

Freestyle
Jak se dělá Phonics Monkey

Jak se dělá Phonics Monkey

Poslední figurou z královské trojky McNasty, Phonics Monkey a Tricky Woo, je ta pojmenovaná po jedné epizodě ze Southparku. Je to figura, kterou předvedl singlíř Stepan Paetsch na Preworlds v Sydney v roce 2004 a díky níž získal více bodů než kajakáři. Figura kombinující retentivní piruetu a Air Loop. Ano, to je Phonics Monkey.

Freestyle
Loop vs. Space Godzilla

Loop vs. Space Godzilla

Vypadá to jako loop, a není to loop co je to? Space Godzilla. Ee, tak jednoduché to nebude. Může to být Godzilla, a nemusí to být Godzilla. Může to být tzv. Air Wheel nebo nějaký patvar při pokusu o salto. Pravidla sice hovoří jasně, ale lidi v tom dělají nepořádek. Podle pravidel je Space Godzilla (dále SG) Air Loop s půlvrutem (otočení okolo podélné osy lodi o 90 stupňů) uprostřed skoku.

Freestyle
Blunt a Round House

Blunt a Round House

Stejně jako je Cartwheel základem jízdy ve válci, je Blunt základem pro vlnu. Z Bluntu vychází poměrně široká škála figur jako Pan-Am, ale i California Roll či Flipturn. Mají podobné zahájení. Nejpopulárnější v Americe je Blunt, kde se jezdí na vlně, zatímco v Evropě patří prvenství Cartwheelu.

Freestyle
Tricky Woo

Tricky Woo

Začínáme! CNAWR pro vás letos připravuje seriál instruktážních článků a videí(!), které vám pomohou zvládnou moderní freestylové figury. První díl napsal PePe z Pluta. Takže přejeme příjemnou zábavu a hodně vytrvalosti při tréninku. Všichni jste už asi Tricky Woo viděli. Takovej ten přetočenej a nedotočenej splitwheel následovanej otočkou na zádi zvanou wingover a zakončenou cartweelovým endem, případně následovanej dalšími cleany. Ha, přetočenej nedodotčenej splitwheel, co je to za blbost? (Si z nás zase utahuje, to bude nějaká plutonština!)

Divoká voda
Krajské kolo MČRE v Šumperku

Krajské kolo MČRE v Šumperku

V Šumperku proběhne poslední únorovou sobotu krajské kolo Olomouckého kraje mistrovství ČR v eskymování. Všechny vodáky zvou pořadatelé TYDRA, půjčovna lodí a Dům dětí a mládeže Vila Doris Šumperk ve spolupráci s Akademií Vodák Sport a ČSK.