TRÉNINK: Časování záběru a správná stopa

TRÉNINK: Časování záběru a správná stopa

Jarní pádlování končí, letní ledovcovky začínají nabírat sílu a internet se plní krásnými záběry z divokých peřejí. Možná je ti líto, že některé záběry z kamery musíš vystřihnout a není to kvůli kapičce na objektivu. Na kanále pádluješ jako z učebnice, ale v nepřehledných přírodních peřejích jsi zmatený jako Pohlreich ve školní jídelně. Viníci jsou většinou dva: špatné časování záběrů a špatná stopa. Obojí je poměrně snadné zlepšit a trénink tě určitě bude bavit. Už jen proto, že část tréninku se bude odehrávat na gauči, část v peřejích a pár záběrů přidáme tradičně i na klidné vodě.

ČASOVÁNÍ ZÁBĚRU

V současné jízdě na divoké vodě je správné načasování klíčového záběru velmi důležité. Každý určitě zažil, že se mu nepodařilo trefit hranu a místo elegantního boofu předvedl solidní divadlo. Určitě se shodneme, že trénovat časování záběru na hraně obtížného stupně je náročné, a proto začneme na klidné vodě.

Klidná voda

Vezmi si na trénink několik tenisáků nebo na fotkách použitých kačenek. Během rozpádlování si zopakuj všechny zásady správného záběru a najeď si několik dlouhých oblouků. Dej si pár ostrých rovinek maximální silou záběru. Dávej pozor, abys zasazoval pádlo dostatečně daleko, neskláněl hlavu a celé tvé tělo bylo uvolněné.

Začni jednou kačenkou, kterou hodíš pár metrů před sebe a volným tempem se rozjedeš vpřed. Pohled směřuje na pevný bod na břehu a ty se snažíš zasadit list pádla těsně před kačenku. Snaž se, aby rytmus tvých záběrů byl pravidelný a záběr u kačenky působil jako organická součást běžné jízdy vpřed. Kačenku vnímej periferně, jakmile k ní budeš upírat pohled, stočí se ti loď. Na klidné vodě to vyřešíš drobnou korekcí v dalším záběru, ale za hranou stupně se ti žádná korekce nepodaří a padnout šikmo do silného vývaru vyvolá v lepším případě bujaré veselí kamarádů.

Častá chyba, kdy kajakář sleduje bod zasazení pádla do vody, místo aby se díval ve směru jízdy / F: Jirka Klán
Častá chyba, kdy kajakář sleduje bod zasazení pádla do vody, místo aby se díval ve směru jízdy / F: Jirka Klán

Dalším krokem je provést před kačenkou silný klíčový záběr. Rozjeď loď střední rychlostí, po záběru před kačenkou musíš pocítit „poskočení“ lodě, protáhni ruce dopředu a snaž se, aby loď bez pádlování pokračovala dále rovně. Pokud máš na vodě parťáka, požádej ho, aby sledoval kačenku. Neměla by se pohnout, pokud ji strhává vír před pádlem, utrhl jsi vodu a záběr ztrácí na efektivitě. Uber sílu a soustřeď se na správnou techniku.

Vezmi šest kačenek, rozházej je po hladině a zvol si mezi nimi trasu. Střídej klíčové záběry levou a pravou rukou. Postupně zrychluj, ale nikdy na úkor technicky kvalitního provedení záběru. Na konec si udělej pár jízd na čas a zazávoď si s kamarády. Troška „závodního stresu“ tě připraví na těžší situace na řece.

Další díly seriálu o vodáckém tréninku a mnoho dalších rad k pádlování najdeš v rubrice Jak na to

Divoká voda

Začneme v oblíbených vlnách, na snadném a známém úseku. Pádluj v klidném tempu a zasazuj pádlo za vrcholky vln. Užívej si pocit, jak loď zrychluje a ty periferně vnímáš místa, kam zasazuješ pádlo. Daří se ti to? Vyber si výraznější vlnu. Zasaď pádlo za vrchol vlny a udělej silný záběr. Loď by měla vyrazit dopředu a měl bys slyšet charakteristické bouchnutí dna o hladinu. Ve větších vlnách si můžeš báječně zaskákat a pořád se zlepšuješ.

Trénink časování záběrů na hladkých kamenech / F: Jirka Klán
Trénink časování záběrů na hladkých kamenech / F: Jirka Klán
Trénink časování záběrů na hladkých kamenech / F: Jirka Klán
Trénink časování záběrů na hladkých kamenech / F: Jirka Klán

Hladké, nekonečnou silou řeky obroušené kameny jsou báječným tréninkovým prostředkem.  Zkoušej je líznout dnem a jen tak mimochodem se nechej vznést do vzduchu. Dopadni a pádluj dále. Aby se ti to povedlo, je důležité přesně načasovat záběr. Provádíš ho na opačné straně, než je kámen. Zasazuješ list do vody těsně předtím, než se příď dotkne kamene a nesmíš se zaklonit. Není to úplně snadné, mnohokrát do kamene narazíš a mnohokrát ho mineš. Ovšem v tu chvíli, kdy začneš trefovat každý kámen, máš jistotu, že jsi se naučil správně časovat klíčové záběry.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: