Kajakářská pádla TNP jsou nově k dostání s inovovanými žerděmi ze sklolaminátu a karbonu. Bylo tedy samozřejmé, že jejich test jsme si nemohli nechat ujít.
Majitel firmy Panenka Paddles nám na testování zapůjčil nové kajakářské pádlo pojmenované LADY, které je už podle názvu určené pro kajakářky. Už méně je z názvu patrné, že pádlo je vhodné také pro kajakáře juniory. My jsme ho po dobu více než dvou měsíců intenzivně testovali na českých slalomových tratích a rovněž na norských řekách.
Vodáckých knih není nikdy dost. Proto je skvělé, že vyšla další, tentokrát dokonce o paddleboardingu, což dost možná znamená, že se jedná o vůbec první českou paddleboardistickou knihu. Pojďte se podívat, co v díle Na paddleboardu za snem najdete.
Když mi přišel balíček s kajakem Halve, tak jsem si nejdřív myslel, že se asi někdo spletl a zapomněl mi tam něco přibalit nebo mi poslali jiný kajak. Jenže ono ne. Vypadl na mě lehký bílý batůžek a v něm bylo všechno, co jsem očekával. Brada až na zem a už chápu, co výrobce skrývá pod pojmem „packayak“.
„To snad ani není možný, jak se ta loď točí! To určitě sedím v nějakém divném proudu. Zkusím to na druhou stranu. Aha! Takže ta loď se prostě točí jedním záběrem.“ Tak přesně tohle mi proběhlo hlavou, když jsem si poprvé sednul do Beastu na začátku slalomky na Saalachu v Loferu. Proč mě to tehdy tak udivilo? Protože Beast od Prijonu se zdá obrovský! Má výtlak 360 l, což je stejně jako má Director od ZETka a když jsem si loď přebíral v HG Sportu, tak jsem reálně uvažoval, že na víkend vezmu i menší creekovku, která bude víc odpovídat mým 75 kg.
Na loňské The Paddle Sports Show ve Štrasburku vyhrál kajak Seashine ocenění Paddle Sports Product of the Year v kategorii Inflatables a už tehdy jsem se těšil, až ho budu mít na recenzi. Letos na jaře jsem se dočkal, kajak řádně vyvětral a tady to máte.
K otestování jsme obdrželi nafukovací kajak od francouzského výrobce Aquadesign, který nese název Epyx. Jedná se o dvoumístný kajak jednoduché konstrukce určený zejména na rekreační účely – na klidnou vodu či příbřežní moře, ale zvládnout by měl i tekoucí terény do WW II. Tak schválně…
Boty ULTRA III od renomovaného výrobce „bosé obuvi“ VIVOBAREFOOT bych z vodáckého hlediska popsal jako minimalistickou volbu na vodní turistiku, případně botu vhodnou na nejrůznější vodácké tréninkové a závodní aktivity, která je ovšem dobře použitelná i na suchozemské radovánky.
Po mnoha dobrých zkušenostech s nafukovacími loděmi vyrobenými kompletně z materiálu drop-stitch jsem se nemohl dočkat, až se projedu na trojmístné kánoi Tomahawk. Pojďte se podívat, co je tahle loď zač a jak se nám na vodě osvědčila.
K jarnímu testování jsme obdrželi nafukovací rekreační kajak Koloa 360, který kombinuje drop-stitch technologii a běžné nafukovací válce. S manželkou jsme tuto loďku vyvezli na klidné i tekoucí vody a podělíme se s vámi o své dojmy.
Ninja nebo Ninja 2? Na první pohled se jedná o téměř identické kajaky, ale přece jsou odlišné. Model Ninja 2 vychází ze svého jmenovitého předchůdce, který spatřil světlo světa teprve před rokem a který se od ostatních creekových lodí liší především seříznutou zádí.
Testování novinky od ZET Kayaks bylo svěřeno dvěma testerům různých výškových a váhových kategorií, protože tato loď je univerzál pro menší i velké jezdce. Zástupcem kategorie větších jezdců byl Honza Kolář, zkušenosti menšího kajakáře popsal Lee Royle.
Tak tahle věc tady dlouho chyběla. Kombinace lehké závodní bundy a odolné špricdeky, která se nezalekne nejen drsných soubojů třeba při kayakcrossech, ale ani pádlování na divoké vodě za přívětivého počasí.
Packrafting už zdaleka není tak nezvyklým sportem jako před 10 lety a ze současné nabídky plavidel si vybere skoro každý. Člověk, který je spíše trekkerem než vodákem, může ale narazit na problém při hledání lodi, která je co nejlehčí a zároveň uveze velký náklad. Na českých vodách není většinou potřeba transportní hmotnost příliš řešit, ale když je to k řece tři dny pěšky, pronese se každý gram… a těžký batoh s výbavou pak nesmí potopit loď.
Zajímavá plavidla v tomto segmentu nabízí nepříliš známá německá firma Anfibio. Vzhledem k mojí tělesné výšce a požadavku na vysokou nosnost padla volba na prodloužený model Delta MX, doplněný pádly Vertex Tour nebo Fly (podle aktuální potřeby) od stejného výrobce.
Je to asi 55 let, co brány Lettmannu opustila loď s názvem Olymp z dílny Klause Lettmanna. Olymp byl evolucí dvou předchozích slalomových lodí Gyro a Slip této německé značky a získal si popularitu po celém světě. Vždyť jen v licenci jej stavělo 20 (!) výrobců lodí a s velkou pravděpodobností se tak stal nejkopírovanější lodí na světě. Po 55 letech se Olymp vrací na světovou scénu a míří na olympijské hry do Paříže 2024, kde se utká se svými konkurenty, kterým dala vzniknout nová olympijská disciplína – kayakcross. Olymp se řadí po bok lodím jako Zet Chili, Pyranha Ripper (v mnoha generacích), Spade Barracuda nebo RTM Paname. Krom posledně zmíněné jsem jezdil na všech a mohu je tedy dobře porovnat.