Vodácké centrum ve Znojmě není jen obyčejná půjčovna lodí, jde o komplexní vodácké centrum, které se zabývá bezpečností na řekách, pořádá kurzy pro různé věkové kategorie i úrovně vodáků, produkuje vodácký podcast „S proudem“, natáčí edukativní videa a mnoho dalšího. Eliška, která stojí za vodáckým podcastem, si pro své rozhovory hledá různé zajímavé vodáky a tentokrát přináší zajímavý rozhovor s Petrou Grosovou o WW rescue-semináři chystaném na duben příštího roku.
Letošní mistrovství Evropy juniorů musela kvůli zdravotním problémům vynechat. V rukou nedokázala udržet ani kartáček na zuby, natož aby mohla pádlovat. S náročným obdobím se vodní slalomářka Klára Kneblová nakonec zvládla vypořádat a mezi světovou juniorskou elitu se vrátila silnější, především mentálně. „Když jsem seděla na kajaku ve startovních blocích, poprvé v životě jsem se na tom startu smála a radovala se z toho, že tu jízdu můžu jet. Že můžu ukázat, co umím,“ popisuje své dojmy ze světového šampionátu 18letá odchovankyně olomouckého oddílu. V Krakově nakonec vybojovala pět cenných kovů, z toho tři zlata, což se na jedné vrcholné akci dosud nikomu nepodařilo.
V průběhu letošního května a června měli čeští vodáci a vodácké rodiny možnost zapojit se do výzvy GUMOTEXu – „Staň se tváří Gumotexu“. Vybraní zájemci se měli stát hlavními hvězdami pětidenního focení a natáčení flotily člunů Gumotex na rakouské řece Salze.
Honza Hocek nás zásobuje kvalitními články se skvělými fotografiemi už asi 15 let. Od výprav do neuvěřitelných destinací jako Antarktida nebo Francouzská Polynésie až po splutí „obyčejných“ českých turistických řek s rodinou nebo i sólo. K tomu podniká dlouhé treky a jejich trasy i sám vytyčuje, jezdí na kole, lyžích, cestuje po světě a taky píše knihy. Není toho vůbec málo.
Když jsem se připravoval na tento rozhovor, zjistil jsem, že o své „oběti“ vlastně nic moc nedokážu vyšťourat – sem tam nějaký útržek, pár slov na Wikipedii a dost. Jirkovi jsem to hned v úvodu setkání říkal a ukázalo se, že rozhovory v podstatě nedává. Mám velikou radost, že na rozhovor pro Pádler kývnul, a ještě větší radost mám z toho, že jsme to jen tak zdvořilostně neodbyli, ale opravdu poctivě jsme pokecali. Pojďme na to, tohle se zaručeně nikde jinde nedočtete.
Na krátký rozhovor, který nakonec nebyl až tak krátký, jsem ulovil Pavla Šálka, zvaného Ešus, který je místopředsedou Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS), organizace, která už několik let velmi úspěšně hájí práva vodáků na českých řekách. Pojďte Ešuse poznat nejen jako „pana místopředsedu“, ale taky jako vodáka.
Když se řekne Nouria Newman, asi by člověk jen těžko hledal vodáka, kterému se pod tímto jménem něco nevybaví. Drobná Francouzka už pěkných pár let udivuje svět divoké vody tím, co dokáže, a neustále jede bomby, dál a dál. Kdybychom se podívali jen na uplynulý rok – o Nourii byl natočen celovečerní film Wild Waters. Když se člověk podívá na výsledky nejrůznějších kategorií v anketě Whitewater Awards, najde v nich Nourii na předních příčkách skoro všude, kde na předních příčkách může být. K tomu četné závodní úspěchy… A připomínám, to je jen loňský rok!
V neděli 30. dubna zemřel ve věku nedožitých 88 let legendární vodák a tvůrce vodáckých kilometráží Branislav „Brunďa“ Davídek. Připomeňme si ho v rozhovoru, který jsme s Brunďou dělali v roce 2017. Přinášíme jej v neupravené podobě.
Jirka Kronika je dlouholetým předsedou vodáckého oddílu TJ Slovan Jindřichův Hradec, no vlastně je i člověkem, který založení oddílu pamatuje, protože byl jeho přímým účastníkem a jedním z iniciátorů. Kdo by to nevěděl, tak tento oddíl byl po dobu 40 let pořadatelem vodáckého turistického závodu pro mládež na Hamerském potoce. Za tuto svoji dlouholetou činnost byl Jirka v roce 2022 vyhlášen osobností vodní turistiky v rámci ankety Kanoista roku. Já jsem se s Jirkou potkal v jedno slunné páteční odpoledne přímo v Jindřichově Hradci a trochu jsme si jeho vodáckou kariéru zrekapitulovali.
25. února tohoto roku zemřel Miloslav „Milo“ Duffek, československý emigrant, který proslul nejen příběhem svojí emigrace, kvůli které se dobrovolně vzdal titulu mistra světa, ale také revolučním přístupem k vodnímu slalomu.
Jednou ze skutečných hvězd českého sjezdu na divoké vodě je Ondra Rolenc přezdívaný Rolda, který už dlouhá léta pravidelně získává medaile na tuzemských závodech i na podnicích evropského a světového významu. Na singl i debl kánoi. Když na letošním MS v Treignacu prohlásil, že už to možná bylo naposledy, řekl jsem si, že by bylo dobré se s ním potkat a vyzpovídat ho. Ukázalo se (naštěstí), že s tím koncem kariéry to není vůbec tak žhavé, ale k tomu se dostaneme…
V říjnu 2022 vydalo nakladatelství Klika vodáckou knihu Jiřího Červinky s názvem Mistři divoké vody. Obsahuje deset komentovaných rozhovorů a k tomu deset krátkých vodáckých příběhů. Připomíná úspěchy našich vodáků na MS na divoké vodě v 50.–70. letech dvacátého století. Přináší také unikátní fotografie z doby černobílých peřejí a válců.
Míra Kodada – muž, který miluje divokou vodu natolik, až se stal držitelem českého rekordu v nejvyšším sjetém vodopádu. Přitom začínal na klidných vodách v jihočeské Majdaleně. Na vrcholu své kariéry se být necítí; pádlovat prý člověk může i ve stáří, stačí udržovat se v kondici a nevyjít ze cviku. Míra je akční člověk, pádler, táta na plný úvazek a v neposlední řadě ambasador BUSHMAN. Už více než tři roky pojí své jméno s českou značkou oblečení, vyráběného z přírodních materiálů, a doplňků, které dělají příjemnější náročné, i ty běžné, každodenní expedice….
Vladimír Cvrček, skautskou přezdívkou Vezír (1939), prošel radostnou, ale i strastiplnou vodáckou a skautskou cestou, kterou poznamenaly zejména politické režimy. S oddílem absolvoval několik zahraničních expedic, například do Polska, Slovenska a Maďarska, a byl i u porevoluční obnovy skautingu. Je stále aktivním členem náčelnictva Junáka a dlouho byl hlavním kapitánem vodních skautů.
Úspěšně kombinuje kánoi s kajakem, patří k nejúspěšnějším reprezentantkám ve sjezdu na divoké vodě. Byť věkem stále patří do kategorii do 23 let, vozí medaile i ze seniorských šampionátů. Tu nejcennější vybojovala Marie Němcová ve sprintu na letošním mistrovství světa v Treignacu a přidala stříbro z klasického závodu. V celkovém hodnocení Světového poháru ovládla kategorii singlkanoistek a skončila druhá mezi kajakářkami. Na konci srpna pak absolvovala mistrovství Evropy do 23 let v Banja Luce, kde vybojovala čtyři zlaté medaile, včetně individuálního titulu. A i když ji sjezd ze začátku vlastně moc nebavil, teď by ho za nic nevyměnila.