Na rozhovor s Monikou jsem se chystal už nějaký čas, ale vždy je potřeba počkat, až se sejde všechno, co se sejít má. V tomto případě se to potvrdilo na víc než sto procent, protože Monika na jaře letošního roku vydala knihu, což už je samo o sobě dobrým důvodem pro rozhovor. Nakonec tomu okolnosti chtěly ještě tak, že jsem se s ní na povídání domluvil zrovna na den, kdy v Liberci toto svoje „děťátko“ křtila, takže jsem se rovnou zúčastnil i slavnostního aktu. A ono by to stejně jindy nešlo, protože v době, kdy jsme si povídali, zbýval Monice týden a kousek do odletu na další velkou zahraniční cestu a vy tyto řádky čtete v době, kdy už jí má Monika za sebou.
Před 20 lety vznikla rodinná firma SUNDISK, za kterou si asi většina vodáků vybaví vodácké půjčovny na Jizeře, Nise a Dyji a zázemí, které k těmto půjčovnám patří. Jenomže SUNDISK není jenom půjčovna lodí, je to rozvětvená struktura, která toho dělá hodně a v mnoha oblastech. O vzniku a vývoji firmy jsme si povídali s jejím zakladatelem Martinem Bauerem mladším.
Miroslav Šperk je paraplegikem. Úraz míchy se mu stal v šestnácti letech. Jeho životní filozofie je postavena na vášni ke sportu. Sám říká, že kdyby se nevrátil ke sportu, těžko by dokázal najít sebevědomí v sobě samém. Sportem jeho úraz začal a sportem se také dokázal vrátit zpět do reálného života. Reprezentoval Českou republiku na Paralympijských hrách v letech 2004 a 2008. Je generálním sekretářem Českého paralympijského výboru. Závodně se jako hendikepovaný sportovec věnoval vrhu koulí, hodu diskem, alpskému lyžování i basketbalu a před pár lety našel vášeň v kanoistice. Rozhovor s Mírou Šperkem byl neuvěřitelně inspirující a jeho cesta může být motivací (nejen) pro osoby s podobným životním osudem.
Diplomat, překladatel, spisovatel, cestovatel, polárník, pořadatel Arktického festivalu a už podruhé v životě taky vodák, který (právě až na druhý pokus) zjistil, že žít bez kajaku se mu nechce. Nebudu to dál okecávat, pojďme raději Zdeňka poznat společně.
Rozhovor s Petrem jsem plánoval už dlouho, ale nikdy jsem to nedotáhnul do konce. Když mi ale vloni začátkem sezony při jednom telefonátu z ničeho nic nabídl ke koupi jeho firmu (nekoupil jsem ji), bylo jasné, že teď už to dotáhnout musím. Počkal jsem, až bude prodej dokončen, a potom jsem se s Petrem domluvil na setkání u něj doma. Přísedícími nám byli Petrova manželka Alenka a taky nový majitel firmy Panenka Paddles Jirka Lula.
Franta Košina zvaný Frkoš měl loňský rok velmi úspěšný. Oslavil devadesáté narozeniny a získal od Českého svazu kanoistů ocenění Osobnost vodní turistiky. Tohle všechno ale nepřišlo samo od sebe. Franta je celoživotním vodákem a činovníkem ve vodáckém klubu v Karlových Varech a zároveň vedl přes padesát ročníků závodů na řece Teplá. S lodí i bez lodě procestoval pěknou řádku zemí a kromě vody se taky věnoval vysokohorské turistice a běžeckému lyžování. Pojďte ho se mnou poznat trochu blíž.
S Jelenem (Milanem Hanušem) jsme si chtěli povídat o tom, jaké cesty mohou vést k založení a úspěšnému rozšiřování nového vodáckého oddílu. Nakonec z toho je pestrý rozhovor nejen o jeho začátcích ve skautu, na vodě, bohatém působení v Prázdninové škole Lipnice, výpravách na seakajacích i o tom, proč mu dává smysl dobrodružná výchova v přírodě, kterou skautské (nejen) vodácké oddíly nabízí.
Vodácké centrum ve Znojmě není jen obyčejná půjčovna lodí, jde o komplexní vodácké centrum, které se zabývá bezpečností na řekách, pořádá kurzy pro různé věkové kategorie i úrovně vodáků, produkuje vodácký podcast „S proudem“, natáčí edukativní videa a mnoho dalšího. Eliška, která stojí za vodáckým podcastem, si pro své rozhovory hledá různé zajímavé vodáky a tentokrát přináší zajímavý rozhovor s Petrou Grosovou o WW rescue-semináři chystaném na duben příštího roku.
Letošní mistrovství Evropy juniorů musela kvůli zdravotním problémům vynechat. V rukou nedokázala udržet ani kartáček na zuby, natož aby mohla pádlovat. S náročným obdobím se vodní slalomářka Klára Kneblová nakonec zvládla vypořádat a mezi světovou juniorskou elitu se vrátila silnější, především mentálně. „Když jsem seděla na kajaku ve startovních blocích, poprvé v životě jsem se na tom startu smála a radovala se z toho, že tu jízdu můžu jet. Že můžu ukázat, co umím,“ popisuje své dojmy ze světového šampionátu 18letá odchovankyně olomouckého oddílu. V Krakově nakonec vybojovala pět cenných kovů, z toho tři zlata, což se na jedné vrcholné akci dosud nikomu nepodařilo.
V průběhu letošního května a června měli čeští vodáci a vodácké rodiny možnost zapojit se do výzvy GUMOTEXu – „Staň se tváří Gumotexu“. Vybraní zájemci se měli stát hlavními hvězdami pětidenního focení a natáčení flotily člunů Gumotex na rakouské řece Salze.
Honza Hocek nás zásobuje kvalitními články se skvělými fotografiemi už asi 15 let. Od výprav do neuvěřitelných destinací jako Antarktida nebo Francouzská Polynésie až po splutí „obyčejných“ českých turistických řek s rodinou nebo i sólo. K tomu podniká dlouhé treky a jejich trasy i sám vytyčuje, jezdí na kole, lyžích, cestuje po světě a taky píše knihy. Není toho vůbec málo.
Když jsem se připravoval na tento rozhovor, zjistil jsem, že o své „oběti“ vlastně nic moc nedokážu vyšťourat – sem tam nějaký útržek, pár slov na Wikipedii a dost. Jirkovi jsem to hned v úvodu setkání říkal a ukázalo se, že rozhovory v podstatě nedává. Mám velikou radost, že na rozhovor pro Pádler kývnul, a ještě větší radost mám z toho, že jsme to jen tak zdvořilostně neodbyli, ale opravdu poctivě jsme pokecali. Pojďme na to, tohle se zaručeně nikde jinde nedočtete.
Na krátký rozhovor, který nakonec nebyl až tak krátký, jsem ulovil Pavla Šálka, zvaného Ešus, který je místopředsedou Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS), organizace, která už několik let velmi úspěšně hájí práva vodáků na českých řekách. Pojďte Ešuse poznat nejen jako „pana místopředsedu“, ale taky jako vodáka.
Když se řekne Nouria Newman, asi by člověk jen těžko hledal vodáka, kterému se pod tímto jménem něco nevybaví. Drobná Francouzka už pěkných pár let udivuje svět divoké vody tím, co dokáže, a neustále jede bomby, dál a dál. Kdybychom se podívali jen na uplynulý rok – o Nourii byl natočen celovečerní film Wild Waters. Když se člověk podívá na výsledky nejrůznějších kategorií v anketě Whitewater Awards, najde v nich Nourii na předních příčkách skoro všude, kde na předních příčkách může být. K tomu četné závodní úspěchy… A připomínám, to je jen loňský rok!
V neděli 30. dubna zemřel ve věku nedožitých 88 let legendární vodák a tvůrce vodáckých kilometráží Branislav „Brunďa“ Davídek. Připomeňme si ho v rozhovoru, který jsme s Brunďou dělali v roce 2017. Přinášíme jej v neupravené podobě.