Myslím, že dlouho nezapomenu Vášův výraz během finále MS v Bratislavě. Po své jízdě byl na první pozici, ale po něm jela jedna legenda za druhou. Hvězdy ovšem postupně padaly a každá z nich posunula Vášovu bradu o pěkný kus níž a oči mu vytlačila z důlků o něco víc. A jak se chytal za hlavu… Nakonec z toho byla totální euforie, nejpřekvapenější výraz roku a titul mistra světa pro Česko v kategorii C1 po čtyřiačtyřiceti letech. Prostě fantazie! Pojďte toho borce, který má ještě všechno před sebou, ale už je mistr světa, poznat trochu líp.
Kajmana znám od doby, co jsem začal v Praze studovat vysokou školu. Nabízel mi tehdy, abych s ním na léto odjel na řeku Payette do USA. Odmítl jsem, on letěl. Těžko říct, co by se stalo, kdybych letěl taky, ale Kajmanovi to pořádně změnilo život a od té doby je prakticky pořád na cestách s kajakem a někdy ještě s lyžemi. Absolvoval mnoho expedic, pořídil spousty fotek a teď si našel čas povědět nám o tom.
Vavřinec Hradilek je kajakář na divoké vodě, stříbrný medailista z Olympiády v Londýně a dvojnásobný mistr světa. Na Novém Zélandu má druhý domov. Tentokráte se na něj vydal s fotografem Janem Kaslem, který „Zemi bílého mraku“ miluje stejně jako on. Která místa byste podle nich neměli minout?
Trvalo to, ale to tak u dobrých věcí, které člověk dělá hlavně srdcem a ne penězi, bývá. Pojďte se podívat na příběh lodě Hot Wings od Honzy Choutky, kterou si sám vysnil, vymyslel, …
Když Michael „Ovar“ Odvárko v roce 2010 obnovoval závod Budějovice – Praha, Mojžu myšlenka nadchla, ale v té době měl nabitý program zahraničními závody v reprezentačním maratonském dresu. O rok později už mu Budějovice do celkové přípravy na mistrovství světa v maratonu pěkně zapadly a první vítězství tak bylo doma. Od té doby je Petr nejen pravidelným závodníkem, který se každoročně pere o první příčku do posledních sil, ale především jedním z organizátorů legendárního vodáckého etapového závodu na 170 km.
Míra, Mirda, Mireček, Mirek, princ Miroslav, Midrži… tak říkají lidi okolo vody Mírovi Kodadovi, týpkovi, který jezdí na divokou vodu už 25 let pěkně zvostra a nejspíš mu to ještě nějaký čas vydrží. Já osobně jsem s Mírou zažil hodně věcí na vodě i mimo ni, ale jak rozhovor ukázal, je toho pořád mnoho, co jsem o něm nevěděl. Pojďte se to dozvědět společně se mnou.
Aniol Serrasolses vletěl na scénu světové divoké vody v roce 2009 a od té doby jeho hvězda zářit nepřestává. Vysoké vodopády, sjezdy legendární Stikine za co nejkratší čas, expedice v mnoha zemích světa, prvosjezdy, nepřeberné množství triků z kategorie downriver freestyle na neuvěřitelných místech… Pojďte si o tomhle týpkovi s RedBull helmou něco přečíst.
Dnes máme pro naše čtenáře nachystaný rozhovor s jednou z nejvýraznějších postav českého vodáctví. S Petrem Ptáčkem, který se dá bez jakékoliv nadsázky označit za bojovníka za práva vodáků. Nevěříte? Tak čtěte a pochopíte.
S Mílou jsem v kontaktu od doby, co se motám kolem vodáckého časopisu, ale když jsem se chystal na rozhovor, zjistil jsem, že toho o něm vlastně zas až tolik nevím. Skoro nikde na sebe nic neprozradil… nebo to neumí najít gůgl. O to víc jsem se na povídání těšil. Zase načerpám kupu nových informací. Povedlo se a tady vám přepis našeho klábosení servíruju… A taky doufám, že už to byl jeden z posledních rozhovorů, které nás Covid donutil dělat na dálku.
V dětském věku bojoval se strachem, voda jej zvlášť nebavila a jezdil spíš proto, aby držel krok s kamarády. Přesto se mu nakonec podařilo těžké začátky překonat a i zásluhou svědomité přípravy si vodní slalomář Lukáš Rohan v loňské sezoně vyjel kvalifikaci na olympiádu v Tokiu a přiblížil se tak dosažení nejvyšší mety.
„Ahoj, na Doubravě jsme dnes našli pádlo se samolepkou VK Slavia Hradec Králové, přikládám fotku. Předání nějak domluvíme.“ Tenhle email jsem na podzim poslal hradeckým vodákům. Odpověděl Petr Dittrich, že pádlo je skutečně od nich a že si ho vyzvedne, až pojede kolem mého bydliště, protože tudy jezdí na chalupu. Když jsme se domlouvali na rozhovor, už to tak růžové nebylo. Mě zrovna obcházel strašák coviďák a než jsem měl v ruce negativní test, tak byly uzavřené okresy. Bylo mi líto, že rozhovor nemůžeme s Petrem dělat osobně, ale snad se ještě někdy zastaví. I bez osobního setkání toho na sebe prozradil dost…
Dne 22. února 2021 zemřel ve věku 74 let při výstupu na Kilimandžáro polský dobrodruh Aleksander „Olek“ Doba, který byl známý hlavně svými přeplavbami Atlantského oceánu. Naše redakce měla tu čest udělat s Olekem rozhovor v roce 2015, kdy získal ocenění Dobrodruh roku od National Geographic a kdy měl za sebou teprve dvě přeplavby Atlantiku. Tento rozhovor vám nyní přinášíme jako vzpomínku na Oleka a jeho neuvěřitelný život.
Že rozhovor s Anežkou bude „tak trochu smršť“, to jsem tušila, ještě než jsme se potkaly. Myšleno v tom nejlepším slova smyslu – ta pozitivní energie, která je mladičké sjezdařce a rychlostní kanoistce z Českého Krumlova vlastní, člověku prostě rozzáří den. Navíc, kdyby Áňa nebyla přesně taková, jaká je (čti s rohlíkem od ucha k uchu za každých okolností), jen těžko by se navzdory vážné nemoci dokázala úspěšně prát na poli profesionálního sportu.
S Pígem jsem v kontaktu už nějaký ten rok. Je to člověk, který dal za posledních deset let vodáckému světu, lépe řečeno vodáckým knihovnám, pět knih s vodáckými povídkami a k tomu přidal i nějaký ten vodácký zpěvník. Tuhle jeho životní éru, a zároveň knižní edici, zakončila nedávno vydaná kniha Vlnožrouti. Nepovídali jsme si ale zdaleka jenom o literatuře…
Red Bull vyzpovídal českého sportovce Lukáše Kubričana o tom, jak chutnají stupně vítězů na Red Bull Dolomitenmann, proč na závod jezdí už 10 let a jak se na takový extrém dá připravit.