Slalom a sjezd

Rozhovory
Klára Kneblová: Překonat těžké chvíle tě vždycky udělá silnějším

Letošní mistrovství Evropy juniorů musela kvůli zdravotním problémům vynechat. V rukou nedokázala udržet ani kartáček na zuby, natož aby mohla pádlovat. S náročným obdobím se vodní slalomářka Klára Kneblová nakonec zvládla vypořádat a mezi světovou juniorskou elitu se vrátila silnější, především mentálně. „Když jsem seděla na kajaku ve startovních blocích, poprvé v životě jsem se na tom startu smála a radovala se z toho, že tu jízdu můžu jet. Že můžu ukázat, co umím,“ popisuje své dojmy ze světového šampionátu 18letá odchovankyně olomouckého oddílu. V Krakově nakonec vybojovala pět cenných kovů, z toho tři zlata, což se na jedné vrcholné akci dosud nikomu nepodařilo.

Divoká voda
Vzpomínání na Špindlerův Mlýn

V dobách, kdy ještě nebyl jediný umělý slalomový kanál, se zraky milovníků divoké vody upíraly na přírodní tratě. Cestovat do zahraničí byl velký problém, na závody v kapitalistické cizině každoročně vycestovalo jen několik vybraných jedinců. Trénink nebo vodní turistika v alpských zemích byly pro většinu vodáků jen snem.

Divoká voda
První sjezdy na Kamenici

Během závodění ve slalomu i sjezdu jsem zažil řadu situací, které byly někdy k smíchu, jindy k zamyšlení. To samozřejmě mohou prožít i vodáci jezdící takzvaně pro radost. V 70. a 80. letech minulého století se většinou pouštěli do souboje s divokou vodou lidé, kteří chtěli svoji výkonnost měřit, takže museli závodit.

Rozhovory
Ondřej Rolenc: Čím těžší trať, tím víc si v tom libuju

Jednou ze skutečných hvězd českého sjezdu na divoké vodě je Ondra Rolenc přezdívaný Rolda, který už dlouhá léta pravidelně získává medaile na tuzemských závodech i na podnicích evropského a světového významu. Na singl i debl kánoi. Když na letošním MS v Treignacu prohlásil, že už to možná bylo naposledy, řekl jsem si, že by bylo dobré se s ním potkat a vyzpovídat ho. Ukázalo se (naštěstí), že s tím koncem kariéry to není vůbec tak žhavé, ale k tomu se dostaneme…

Rychlost a maratony
Technické problémy, dobrá nálada – proběhl první ICF Virtual World Cup

V sobotu 17. 12. proběhl první virtuální světový pohár v kanoistice. Český tým, který se skládal z kajakářky Anežky Paloudové, olympijského vítěze Jiřího Prskavce, parakanoisty Miroslava Šperka a dalších, se připojil z loděnice v pražské Troji. I přes technické problémy dali závodníci i závodnice do svých výkonů maximum a závod provázela dobrá nálada.

Rozhovory
Sjezdařka Marie Němcová: Nejsem vzdávač

Úspěšně kombinuje kánoi s kajakem, patří k nejúspěšnějším reprezentantkám ve sjezdu na divoké vodě. Byť věkem stále patří do kategorii do 23 let, vozí medaile i ze seniorských šampionátů. Tu nejcennější vybojovala Marie Němcová ve sprintu na letošním mistrovství světa v Treignacu a přidala stříbro z klasického závodu. V celkovém hodnocení Světového poháru ovládla kategorii singlkanoistek a skončila druhá mezi kajakářkami. Na konci srpna pak absolvovala mistrovství Evropy do 23 let v Banja Luce, kde vybojovala čtyři zlaté medaile, včetně individuálního titulu. A i když ji sjezd ze začátku vlastně moc nebavil, teď by ho za nic nevyměnila.

Reportáže z akcí
Finále Světového poháru vodních slalomářů – 5 medailí a hodně úspěchů v celkovém hodnocení.

Na španělské trati v Seu d’Urgell 2. 9. odstartovalo Finále Světového poháru vodního slalomu 2022. Z kvalifikací postoupily všechny české lodě a čeští favorité Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Tereza Fišerová udělali první krok k tomu, aby si odvezli umístění v letošním celkovém hodnocení poháru.

Mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let v Bosně přineslo 40 českých medailí

Slavnostní ceremoniál 24. srpna oficiálně zahájil mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let ve sjezdu na divoké vodě. Šampionát hostila bosenská Banja Luka, která závody ožila 25. až 28. srpna. Na startu se představilo celkem 28 českých sportovců v obou věkových kategoriích a česká výprava tradičně patřila k velkým medailovým favoritům.

4. světový pohár ve vodním slalomu hostilo Pau. Češi vybojovali dvě medaile.

Ve francouzském Pau 26. srpna odstartoval 4. světový pohár ve vodním slalomu, kam se přímo z Lipna přesunula česká reprezentace. Náročný přesun i aklimatizaci ale slalomáři a slalomářky zvládli. Kvalifikacemi prošly téměř všechny české lodě, svou jízdu nezvládla pouze kajakářka Barbora Valíková.

Mistrovství Evropy mladých vodních slalomářů zcela ovládly české barvy

11. srpna v Českých Budějovicích odstartoval evropský šampionát mladých vodních slalomářů.

Kajakář Vít Přindiš se stal v Augsburgu poprvé mistrem světa, kanoistky vezou zlato z hlídek

Kajakář Vít Přindiš se v Augsburgu stal mistrem světa ve vodním slalomu a po třech evropských titulech včetně jednoho v extrémním slalomu slaví nejcennější zlato. Olympijský vítěz z Tokia Jiří Prskavec měl nejrychlejší čas, ale čtyři trestné sekundy ho srazily na páté místo.

Rozhovory
Jiří Pultera: U tréninku vodního slalomu vlastně nikdo úplně neví, která cesta je správná

Když se na podzim loňského roku objevila na vodáckých webech zpráva, že se mění šéftrenér české reprezentace ve vodním slalomu, našlo se mnoho vodáků, kteří vlastně ani pořádně netušili, že taková funkce existuje nebo kdo jí vykonává. Možná to bylo tím, že tuhle funkci zastával skoro 30 let stejný člověk, možná tím, že ve „světle reflektorů“ se hřejí spíše sportovci a jejich trenéři. Každopádně tím člověkem byl Jirka Pultera, kterého jsme pro vás vyzpovídali.

Prskavec zvítězil ve 3. kole SP v Tacenu. Přindiš přidal stříbro v Extreme Kayaku. Kanoisté na medaile nedosáhli.

Česká slalomářská reprezentace má za sebou rychlý přesun z Polska do Slovinska. Stejně, jako v Krakově, se i v Tacenu dařilo spíše kajakářům. Jiří Prskavec zvítězil ve své královské disciplíně, Vítek Přindiš pak v kontaktním závodě plastových lodí Extreme Kayak obsadil druhé místo.

Českým slalomářům se na závodech Světového poháru dařilo. V Krakově získal zlato Přindiš.

Druhé kolo závodů světového poháru se odehrálo o minulém víkendu v polském Krakově. Vít Přindiš se vybojoval individuální zlatou medaili, stříbro pak Tereza Fišerová na kajaku a bronz přidali Jiří Prskavec, Martina Satková a Amálie Hilgertová.

Hrdinkou závodů Světového poháru v Praze je dvakrát zlatá Fišerová.

O minulém víkendu hostila Praha první letošní závody Světového poháru ve vodním slalomu. Úspěšní byli tentokrát hlavně singlíři, Tereza Fišerová vyhrála zlato, Martina Satková a Lukáš Rohan přidali bronz. Třešničkou na dortu je zlato Fišerové z Extreme Slalomu. Nejlepší český kajakář Jiří Prskavec skončil čtvrtý.