Evropský šampionát v italské Ivrei odstartoval kvalifikačními jízdami kajakářek a kajakářů. Všechny české lodě si ve čtvrtečním programu dokázaly poradit s náročnou tratí a v sobotním semifinále nastoupily v kompletním složení. Nejrychlejší jízdu předvedl Jiří Prskavec a Kateřina Minařík Kudějová.
V současné době, kdy se nějaké delší cestování pomalu stává vzácností, byla celá česká slalomářská špička při plánování „zimní“ nebo spíše „jarní“ přípravy postavena před nelehkou situaci.
Že rozhovor s Anežkou bude „tak trochu smršť“, to jsem tušila, ještě než jsme se potkaly. Myšleno v tom nejlepším slova smyslu – ta pozitivní energie, která je mladičké sjezdařce a rychlostní kanoistce z Českého Krumlova vlastní, člověku prostě rozzáří den. Navíc, kdyby Áňa nebyla přesně taková, jaká je (čti s rohlíkem od ucha k uchu za každých okolností), jen těžko by se navzdory vážné nemoci dokázala úspěšně prát na poli profesionálního sportu.
Právě vyšla vodácká kniha od trenéra a bývalého úspěšného závodníka ve vodním slalomu Jana Busty nazvaná Za úspěchem ve vlnách. Kniha si klade za cíl komplexně informovat o tréninku vodního slalomu včetně takových aspektů jako je psychická příprava, regenerace nebo výživa. Nejvíce prospěšná bude kniha pro trenéry vodního slalomu, ale jak sám autor říká v rozhovoru o svém díle, v knize si najdou svoje i závodníci, obyčejní vodáci, rodiče dětí, které s vodou začínají nebo sportovci z úplně jiných sportovních oborů. Pokud byste si knihu, jejíž cena je příznivých 300 Kč, rádi koupili, tak se podívejte sem. My už máme v redakci recenzní výtisk a brzy o knize napíšeme naše první dojmy.
Z páteční kvalifikace prvního světového poháru ve vodním slalomu ve slovinském Tacenu postoupily do semifinále všechny české lodě. Kvůli velké vodě ale ještě dvě hodiny před startem nebylo jisté, jestli se dnes závod vůbec pojede.
Sobota 3. 10. byla prvním finálovým dnem na ME juniorů a závodníků do 23 let v polském Krakově. O medaile bojovali juniorští a U23 kanoisté a juniorské a U23 kajakářky.
V Praze-Troji se v termínu 18. – 20. září konalo dlouho očekávané Mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Přestože se akce nevyhnula jistým omezením, diváků nejen naše reprezentanty přišlo podpořit i tak dost a českým závodníkům se nakonec podařilo vybojovat mnoho cenných kovů.
Prskavec mezi kajakáři, Kudějová mezi kajakářkami, Rohan mezi kanoisty a Fišerová mezi kanoistkami. To jsou králové a královny letošní série Českého poháru Skupiny ČEZ, která čítala sedm závodů, pět se počítalo.
V sobotu 29. 8. bojovali vodní slalomáři pod lipenskou přehradou v rámci 5. Českého poháru Skupiny ČEZ o tituly mistrů a mistryň České republiky.
Navzdory všem komplikacím, které provázely řadu vodáckých akcí v letošním roce se i letos podařilo uspořádat legendární Hiko Devils Extreme Race a celé vodácké Lipno, které je tradičně tuzemským vodáckým svátkem. Na nejoblíbenější český závod v extrémním pádlování se už po 14. sjedou kajakáři ze všech koutů světa, aby poměřili svoje síly. Jestli o tuhle show nechcete přijít, doražte i vy. A na co se můžete těšit? Na pádlování od rána do večera, legendární REPRESENT Helltrain Shuttle, turnaj v páce a noci plné tance, hudby a zábavy. Termín akce je 28. – 30. 8. 2020.
To, co se našim kajakářům povedlo v loňském roce na světové scéně, je neskutečné. Vít Přindiš a Jiří Prskavec si mezi sebou „rozdělili“ všechny tituly, které ve slalomářské sezóně mohli získat. Nejprve se Přindiš stal evropským šampionem, Prskavec na něj navázal, když se stal vítězem celkového hodnocení světového poháru a nakonec i mistrem světa.
Na start kvalifikace rankingového závodu Australian Open, který vodním slalomářům odstartoval letošní důležitou olympijskou sezónu, se v pátek 21. 2. postavilo 29 českých závodníků a do víkendových semifinálových bojů postoupily téměř všechny české lodě.
Slalom na divoké vodě se dá nazvat královskou disciplínou mezi pádlovacími sporty. Odvážní muži a ženy, kteří se ladně proplétají mezi brankami v divokých peřejích. Sport, ve kterém pořád přetrvává kamarádství a určitá dávka nonkonformity a rebelství. Lukáš Pollert, Štěpánka Hilgertová, Vávra Hradilek, Kača Kudějová či Jirka Prskavec – to jsou jména úspěšných slalomářů, která jsou povědomá i neznalcům divoké vody. Pojďme se teď podívat na to, kdy a jak je nejlepší se slalomem na divoké vodě začít, aby z vašich ratolestí jednou třeba vyrostli neméně úspěšní a populární sportovci.
Kdo z vodácké veřejnosti by jméno Dana Stacha neznal. Bývalý český reprezentant ve vodním slalomu od vody nikdy neodešel a vedle práce pro vědeckou redakci České televize, komentování různorodých sportovních akcí pod hlavičkou MaD speakers, dlouhých běhů i jiných sportovních aktivit a oddaným drbáním kocoura Pana Rozárky si i dnes najde chvíli času na trénink s kamarády v pražské Troji.
Právě to, že se Amálka narodila do slavné vodácké rodiny, ji zásadně ovlivnilo a formovalo. Přestože ji rodina nikdy do ničeho netlačila, možnost bojovat ve vodnímu slalomu o stupně vítězů přemohla lásku ke koním a zlákala mladou reprezentantku, která se tak jízdě na kajaku věnuje již deset let.