Václav Chaloupka se stal v Bratislavě mistrem světa, Satková přidala bronz

Václav Chaloupka se stal v Bratislavě mistrem světa, Satková přidala bronz

Spojené Mistrovství světa v Bratislavě mají spolu se sjezdaři za sebou i vodní slalomáři. Historický úspěch povedl kanoistovi Václavu Chaloupkovi – jako první český singlíř od roku 1977 vybojovat titul mistra světa. Čeští kajakáři roli favoritů nepotvrdili.

Závody týmů: zlato a dvě stříbra

Český tým vodních slalomářů zahájil Mistrovství světa v Bratislavě úspěšně, v týmové soutěži se mistryněmi světa staly kanoistky Tereza Fišerová s Gabrielou a Martinou Satkovými. Českému triu se ve stejném složení podařilo navázat na triumf z nedávného mistrovství Evropy do 23 let. „Dnešní závod byl opravdu skvělý. Zopakovaly jsme parádní jízdu ze Solkanu a jsem ráda, že to vyšlo na zlato,“ těšilo vítězku hodnocení Světového poháru, Terezu Fišerovou. Druhou příčku obsadily Španělky, bronz získaly Rusky.

Mistryně světa v hlídkách C1

Stříbro v kategorii kajakářek vybojovalo české trio Kateřina Minařík Kudějová, Antonie Galušková a Lucie Nesnídalová. O titul mistryň světa je připravil suverénní britský tým, který dojel do cíle s náskokem více než pěti vteřin. „Pro mě i pro Lucku se jedná o vůbec první seniorské mistrovství světa. To, že nám hned napoprvé klapla medaile, je neuvěřitelné a jsem moc ráda, že jsme dnešní závod zvládly psychicky ustát,“ radovala se Galušková. „I já mám obrovskou radost. Je to super start do celého mistrovství. Navíc jsme pro Česko, byť v jiném složení, zvládly obhájit stříbro z roku 2019, což nás moc těší,“ dodala Nesnídalová. Na stupních vítězů je doplnily bronzové Slovenky.

Kajakářky v cíli slaví druhé místo

Třetí slalomářskou medaili získal tým kanoistů ve složení Lukáš Rohan, Václav Chaloupka a Vojtěch Heger. „Jsme naprosto spokojení. Jeli jsme jízdu, na které jsme se domluvili, a jsme hlavně rádi, že jsme to po dlouhé době prolomili a v tomto složení bereme první medaili,“ hodnotil stříbrný medailista z Tokia, Lukáš Rohan. „Myslím, že tam malé chybky byly, ale jízda byla téměř perfektní. Francouzi zkrátka jeli trochu jinou ligu a zaslouženě se stali mistry světa,“ doplnil Heger. Třetí příčku brali opět reprezentanti Slovenska. 

Závod hlídek C1

Nejnabitější kategorie kajakářů nabídla souboj 20 týmů. Češi nastupovali v roli velkých favoritů a stejně jako kajakářky coby obhájci stříbra z posledního světového šampionátu. Zkušený tým však o medaili připravila kolize na deváté brance mezi Jiřím Prskavcem a Vítem Přindišem.

Nepočítali jsme s tím, že bychom se tam mohli potkat tak brzo. Bohužel jsme se srazili i pádly ve vzduchu, čímž se mi nepodařilo dostat do desítky a musel jsem se vracet. Mrzí mě to, protože jízda nebyla špatná, ale s takto velkou chybou se na medaili pomýšlet nedá,“ přiznal zlatý olympijský medailista, který se svými reprezentačními kolegy Vítem Přindišem a Vavřincem Hradilkem skončil na nepopulárním čtvrtém místě. Znovu triumfovali Francouzi, Slovensko bralo nečekaně stříbro a bronz získali Slovinci.

Závod hlídek K1

Finále kajakářek a kajakářů: Česko bez medaile

Čtvrteční program na světovém šampionátu v Bratislavě se nesl v duchu kvalifikací vodních slalomářů. Do víkendových semifinálových bojů postoupilo všech 12 českých lodí. V sobotu ale bohužel čeští závodníci roli favoritů nepotvrdili. Do finále se probojovala jen Antonie Galušková, která v nabité konkurenci vybojovala šesté místo.

Antonie Galušková

Kdyby mi někdo včera řekl, že budu šestá, tak to rozhodně beru všemi deseti,“ radovala se po závodě Galušková. „Jsem ráda, že jsem v Bratislavě mohla startovat a utkat se s těmi nejlepšími světovými závodnicemi. Po nevydařených akcích do 23 let jsem trošku ztratila sebevědomí. Na seniorských akcích se mi popravdě jezdí mnohem líp, s klidnější hlavou. Snažím se vždy bojovat o co nejlepší umístění, ale na druhou stranu nemám tolik zkušeností jako většina startovního pole. Dnešní výsledek mi udělal opravdu velkou radost,“ hodnotila dvojnásobná juniorská mistryně světa.

Kateřina Minařík Kudějová

Závod ovládla Němka Ricarda Funk, která dosáhla mimořádného úspěchu – dokázala v jednom roce vyhrát olympijské hry i světový šampionát. „Snila jsem o olympiádě, pak jsem ji vyhrála, což samo o sobě bylo opravdu šílené. A k tomu dnes vítězství na mistrovství světa. Teď mám pocit, že jsem dosáhla svých snů. Trénovala jsem na tento rok opravdu hodně a vyplatilo se to,“ radovala se v cíli Funk, kterou na stupních vítězů doplnily stříbrná krajanka Elena Apel a bronzová Britka Kimberley Woods.

Finále kajakářů se nečekaně odehrálo bez účasti českých reprezentantů. Jiří Prskavec skončil po chybě v úvodní pasáži na jedenáctém místě. „Špatně jsem odhadl vodu v brance číslo 3, chtěl jsem ji zkrátit, ale přitekl mi seshora proud, musel jsem se vyklánět do výjezdu, utekla mi špička, tím pádem jsem podjel čtyřku, což byla ztráta tak dvou tří vteřin. Zkrátil jsem následně vše, na co jsem si věřil,“ popsal olympijský šampion.

Jiří Prskavec

Mezi desítku nejlepších se neprobojoval ani úřadující mistr Evropy a vítěz hodnocení Světového poháru Vít Přindiš, kterého do finále nepustila trestná padesátivteřinová penalizace na 21. brance.

Trestných padesát vteřin zaznamenal i druhý muž kvalifikace Vavřinec Hradilek, a to o bránu výše. „Tento šampionát nám bohužel nevyšel, ani v hlídkách. Není obvyklé, aby do finále nepostoupil ani jeden český kajakář,“ poznamenal stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012. Závod ovládnul Francouz Boris Neveu, stříbro bral Ital Marcello Beda a bronz Španěl Joan Crespo.

Finále kanoistek a kanoistů: senzační zlato a bronz

Kanoista Václav Chaloupka dosáhl v Bratislavě mimořádného úspěchu. Jako první český singlíř od roku 1977 vybojoval na mistrovství světa zlatou medaili, a to hned ve svém debutu v rámci seniorského světového šampionátu. Úřadující mistr Evropy do 23 let dokázal porazit nabité startovní pole, včetně olympijského vítěze Benjamina Savšeka či domácích hvězd Alexandera Slafkovskeho a Mateje Beňuše.

Václav Chaloupka na stupních vítězů

V cíli jsem se pořád chytal za hlavu, protože za mnou postupně jeli mistři Evropy, světa, olympijští medailisté a lidi, ke kterým jsem já sám vzhlížel, když jsem byl v žácích nebo juniorech. A najednou se všichni postupně začali řadit za mě, což bylo zkrátka něco neuvěřitelného. Dnešek je splněný sen,“ přiznal se zlatou medailí na krku nový světový šampion.

Václav Chaloupka

Pro největší dosavadní úspěch v kariéře, třetí místo z MS, si dojela další z debutantek, Gabriela Satková.Popravdě nemůžu uvěřit, že se to opravdu stalo. Byla jsem šťastná už z toho, že jsem si vyjela finále, a to, že mám medaili – na to opravdu nemám slov,“ radovala se 19letá Satková. „Snažila jsem se nikam nespěchat, věděla jsem, že bych ze zbrklosti mohla udělat nějaké chyby. Dávala jsem si pozor a byla jsem důsledná, což podle mě byl dneska ten klíč. Jsem už sice mistryně Evropy, ale tohle je pro mě obrovský výsledek. Jela jsem na stejné lodi i tu Evropu, je to pro mě srdcovka a ani se mi nebude chtít začít jezdit na jiné,“ dodala šťastná Satková.

Gabriela Satková

Pro titul mistryně světa si i s dvěma trestnými vteřinami dojela Němka Elena Apel, stříbro brala Britka Mallory Franklin. Olympijská vítězka Jessica Fox kvůli 50 vteřinové penalizaci ve finále chyběla.

Gabriela Satková na stupních vítězů

Závěr šampionátu patřil extrémnímu slalomu. Po nevydařeném semifinále v obou kategoriích si chuť spravila Australanka Jessica Fox i Brit Joseph Clarke. Z české trojice dopadla nejlépe Kateřina Minařík Kudějová, která vypadla v semifinále. Úřadující evropský šampion a vítěz Světového poháru v této disciplíně Vít Přindiš vypadl ve čtvrtfinále, stejně jako bronzová medailistka v extrémním slalomu z MS do 23 let Antonie Galušková. 

Český tým vodních slalomářů si z mistrovství světa odváží dvě individuální a tři týmové medaile.

Gabriela Satková a Václav Chaloupka

Foto: Kanoe.cz/ Aleš Berka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: