Mladí vodní slalomáři zářili na ME ve slovinském Solkanu

V minulém týdnu proběhlo ve slovinském Solkanu Mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let. Čeští slalomáři zopakovali úspěchy z Mistrovství světa – vybojovali celkem 15 medailí.

Závody hlídek

O první českou medaili na šampionátu se postaral tým kanoistů do 23 let. Zkušená posádka ve složení Václav Chaloupka, Vojtěch Heger a Matyáš Lhota nestačila pouze na vítězné Francouze, kteří byli o necelé čtyři desetiny rychlejší. „Je to medaile, takže jsme spokojení, ale na druhou stranu jsme i trošku zklamaní, protože jsme si chtěli dojet pro zlato,“ přiznal Heger. „Váša je tento rok naposledy v kategorii do 23 let a Maty před sezonou oznámil, že bude končit kariéru, takže jsme se chtěli společně rozloučit zlatem. Bohužel se nám to nepovedlo, tak je to takové hořkosladké, ale jízda byla dobrá, Francouzi zkrátka byli jen o trošku lepší.“

Hlídka kanoistů

Druhý cenný kov v kategorii do 23 let přidaly úřadující mistryně světa z Tacenu. Sestry Satkovy tentokrát nastoupily společně s Terezou Fišerovou a bezchybnou jízdou si dojely pro titul evropských šampionek. „Máme z toho velkou radost. Konečně se nám v tomto složení i celkově v kategorii U23 podařilo sjet opravdu super jízdu,“ radovala se starší ze sesterského dua Martina. „Tak, jak jsme si to s holkama naplánovaly, tak to i vyšlo. Pro mě a Terku to navíc je poslední akce na třiadvacítce a zakončit to společným titulem v hlídkách je úplně skvělé.“

Hlídka kanoistek

Bez medaile skončilo trio českých U23 kajakářek. Antonie Galušková, Lucie Nesnídalová a Tereza Fišerová, na nepopulárním čtvrtém místě skončili i úřadující mistři světa do 23 let, kajakáři Tomáš Zima, Jan Bárta a Jakub Krejčí. V juniorské kategorii si pro titul na kánoi dojely sestry Tereza a Klára Kneblovy s Lucií Doleželovou, stříbro přidali singlíři ve složení Adam Král, Martin Kratochvíl a Matyáš Říha. Kajakářské týmy bohužel skončily bez medaile.

Individuální závody kajakářů

První individuální mistrovský titul vybojoval úřadující mistr světa do 23 let kajakář Jakub Krejčí. Další cenný kov do české sbírky přidala Tereza Fišerová, která se představila na kajaku coby své doplňkové disciplíně, a vybojovala bronz. Pátou příčku bere kajakář Jan Bárta, ostatní čeští U23 závodníci skončili před branami finále. „Je to báječné, ale zatím vůbec netuším, co cítím, ještě jsem to asi nevstřebal,“ přiznal novopečený evropský šampion Krejčí. „Jízda proběhla poměrně podle představ. Vždycky se najdou chyby, které se dají zlepšovat, ale bylo to tak, jak jsme si s trenérem naplánovali. I na této trati, která zrovna nepatří k mým oblíbeným, to vyšlo na zlatou medaili a je to úžasné.“

Jakub Krejčí

Český výběr slavil i v juniorské kategorii – jediný český finalista mezi kajakáři Martin Rudorfer je novým mistrem Evropy, Tereza Kneblová skončila na pátém místě, její mladší sestra Klára o příčku za ní.

Extrémní slalom

Večerní závody extrémního slalomu na mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let zcela ovládla česká výprava. Pro druhý titul evropského šampiona do 23 let si dojel Jakub Krejčí, druhý juniorský titul ze Solkanu vybojoval Martin Rudorfer, zlatá Tereza Fišerová přidala do sbírky už třetí cenný kov a první medailový úspěch na šampionátu slavila juniorka Tereza Kneblová.

Individuální závody kanoistů

Dva mistrovské tituly a jedno stříbro v kategorii do 23 let, další stříbro mezi juniory. Tak zní bilance závěrečného dne mistrovství Evropy ve vodním slalomu ve slovinském Solkanu. Václav Chaloupka si ve svém posledním závodě v kategorii U23 dojel pro zlato, vítězstvím v mládežnické kategorii se rozloučila i Tereza Fišerová, Vojtěch Heger přidal stříbro, stejně tak juniorský závodník Adam Král.

Tereza Fišerová

Olympionička Tereza Fišerová v Solkanu startovala ve dvou individuálních závodech, dvou hlídkách a extrémním slalomu. Nakonec pět startů přetavila ve čtyři medaile – tři zlaté a jednu bronzovou. Poslední zlato přidala v dnešním závodě singlkanoistek. „Bylo to opravdu náročné a jsem ráda, že už to mám za sebou. Z pěti možných medailí vyšly čtyři, z toho tři zlaté. Kdyby mi to někdo řekl předem, tak tomu nevěřím. Nesmírně šťastná jsem za tu poslední jízdu na singlu, protože ta vyšla přesně podle plánu a zvedlo mi to trošku sebevědomí po olympiádě – že když chci, tak to jde,“ radovala se Fišerová, kterou na stupních vítězů doplnily stříbrná Britka Bethan Forrowová a Monica Doria Villarublová z Andorry.

Vojtěch Heger

Následovalo finále kanoistů, do kterého se probojoval bronzový medailista z letošního MS do 23 let Václav Chaloupka i loňský mistr Evropy Vojtěch Heger. Jako první startoval Heger a předvedl skvělou jízdu v nejrychlejším čase dne. Václav Chaloupka se titulem mistra Evropy rozloučil s kategorií do 23 let. „Líp už to dopadnout nemohlo. Opravdu jsem šťastný, že se mi podařilo vyhrát úplně poslední závod v mládežnické kategorii. Třešničkou na dortu je to, že jdeme na stupně vítězů společně s Vojtou. Je to splněný sen pro nás pro oba,“ radoval se čerstvý evropský šampion.