Mladí vodní slalomáři zazářili na mistrovství světa, odjíždí z Tacenu coby nejúspěšnější výprava

Mladí vodní slalomáři zazářili na mistrovství světa, odjíždí z Tacenu coby nejúspěšnější výprava

Ve slovinském Tacenu v úterý 6. 7. odstartovalo mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu. Na úvod šampionátu se uskutečnil závod hlídek ve všech kategoriích a Češi opět ukázali, že v týmových bojích patří mezi světovou špičku – dojeli si pro čtyři zlata a tři stříbra.

V nejnabitější kategorii kajakářů do 23 let se o velké překvapení postarala česká posádka Tomáš Zima, Jan Bárta a Jakub Krejčí. Do závodu vyrazili s těsnými rozestupy, které si dokázali udržet až do cíle a obsadili první místo. Na konečný výsledek si ale museli ještě počkat, jelikož se na start chystalo zbývajících šest týmů. „Před startem jsme se cítili všichni dobře, což se přeneslo i do závodu. Dole jsme se nevyvarovali menší chybičky, ale jinak byla jízda velmi povedená,“ okomentoval v cíli Jakub Krejčí. „Myslím si, že jsme předvedli vše, co umíme, a nakonec to dopadlo skvěle. Čekání po závodě jsme moc neprožívali, zkrátili jsme si ho společným vypádlováním,“ dodal Jan Bárta.

Další zlato do sbírky přidaly singlkanoistky, a to navzdory jednomu trestnému doteku. Do závodu vjížděly jako poslední, jakožto obhájkyně titulu z posledního šampionátu. V první polovině trati se triu ve složení Gabriela Satková, Martina Satková a Eva Říhová nepodařilo správně prostřídat lodě a sestry Satkovy si vyměnily pořadí, v poslední protivodě si Gabriela převzala vedení zpět. „Dnes to byl malý rodinný souboj, která ze sester dojede do cíle dřív,“ uvedla s nadsázkou starší Martina. „Jízda to nebyla bezchybná, ale tím, že je zlatá, je opravdu cenná.

Třetí českou medaili získali singlíři Václav Chaloupka, Vojtěch Heger a Matyáš Lhota, kteří si dojeli pro stříbro. „Předvedli jsme velmi povedenou jízdu. Pouze v první protivodě jsme se nevyvarovali drobnému nedorozumění, což nás bohužel stálo titul. S výsledkem jsme ale určitě spokojení,“ zhodnotil Heger.

C1 muži U23
C1 muži U23

Také českým juniorům a juniorkám se vstup do mistrovství světa vydařil skvěle. Zlato brala hlídka singlířů (Adam Král, Martin Kratochvíl, Matyáš Novák) i singlířek (Tereza Kneblová, Klára Kneblová, Lucie Doleželová). Stříbro v kategorii kajakářek přidaly sestry Kneblovy s Amélií Červenkovou, pro stejné umístění si dojel také kajakářský tým Jakub Mrázek, Martin Rudorfer a Matyáš Novák.

Kajakář Jakub Krejčí slaví titul mistra světa do 23 let

Český tým vodních slalomářů má nového světového šampiona. Ve slovinském Tacenu se jím stal 19letý kajakář Jakub Krejčí, který ve finále předvedl fantastickou jízdu s více než dvouvteřinovým náskokem na stříbrného Brita Jonnyho Dicksona. Dopoledne se také rozhodlo o medailistkách v kategorii kajakářek. Navzdory čtyřem trestným vteřinám zvítězila Francouzka Coline Charelová. Nejlepší z Češek Antonie Galušková skončila pátá, Lucie Nesnídalová brala osmou příčku.

Sám netuším, co říct. Je to úplně báječné, nedovedu teď popsat, jak se cítím,“ řekl dojatě v cíli kajakář Jakub Krejčí. „Taktika byla jednoduchá – zajet, co nejlépe dokážu, a při nejlepším vyhrát, což se nakonec opravdu povedlo. Snažil jsem se jízdu hlídat a jet bezpečně, abych rozhodčím nikde nedal šanci, a zároveň jsem si musel dávat pozor na vítr, který tu občas zavane. Ale nakonec to vyšlo takhle krásně,“ dodal nový mistr světa, kterého na stupních vítězů doplnil stříbrný Brit Jonny Dickson a jeho krajan Christopher Bowers. Krejčí byl zároveň jediným českým závodníkem ve finále – před branami elitní desítky skončil Jan Bárta (13. místo) i Tomáš Zima (25. místo).

V pátek se rozhodlo také o medailistkách mezi kajakářkami do 23 let. Jako druhá v pořadí se na trať vydala česká reprezentantka Antonie Galušková, která se do finále probojovala devátým časem. Bohužel zaznamenala dvousekundovou penalizaci za dotek v 10. bráně, a nakonec skončila na pátém místě. „Byla to slušná jízda, bohužel jsem medaili ztratila v desítce. Ale i tak jsem ráda, že jsem zvládla zajet páté místo. Je to super a výsledek beru všema deseti,“ zhodnotila juniorská mistryně světa z roku 2017. „Finále by mělo být rychlejší než semifinále, což dnes nebylo. I já jsem zajela pomalejší čas, to mě trošku mrzí. Chtěla jsem jet všechny kombinace napřímo, bohužel mi to nevyšlo. Ale i holky hodně kazily a vzhledem k tomu, jak těžká ta trať je, si myslím, že jsem se s tím nakonec popasovala dobře,“ dodala pátá nejrychlejší žena finále.

Mistr světa U23 Jakub Krejčí
Mistr světa U23 Jakub Krejčí

Také Lucie Nesnídalová měla velice dobře nakročeno na stupně vítězů, o medaili ji však připravila trestná padesátivteřinová penalizace na 16. bráně. „Došlo tam k jedné chybě, kdy jsem vyjela málo z protivody a musela jsem se odsazovat do další povody. Zřejmě jsem tam neměla část lodi, z čehož nakonec byla ta padesátka,“ popsala debutantka v kategorii do 23 let. „Samozřejmě mě to moc mrzí, taková chyba se zkrátka dělat nesmí. Jízdu ale celkově hodnotím dobře a jsem ráda, že jsem jinak jela vše tak, jak bylo v plánu,“ dodala Nesnídalová, která si ze šampionátu odvezla konečné 8. místo. Třetí z českých kajakářek Kateřina Beková skončila na 18. příčce.

Pro zlato si i přes čtyřsekundovou penalizaci dojela Francouzka Coline Charelová, stříbro získala její krajanka Romane Prigentová a bronz Američanka Ria Sribarová.

Čeští junioři vybojovali další čtyři medaile, Klára Kneblová mistryní světa

Další medailové klání, další česká radost. Mladí vodní slalomáři na světovém šampionátu opět ukázali svou sílu. Do pátečních finálových jízd singlířek a singlířů v Tacenu postoupili čtyři čeští reprezentanti a ani jeden ze závodu neodešel s prázdnou. Klára Kneblová se stala juniorskou mistryní světa, stříbro vybojovala její o dva roky starší sestra Tereza, stejný kov přidal Martin Kratochvíl a bronz získal Adam Král.

Sestry Kneblovy v Tacenu závodí v obou disciplínách, v pátek je čekal souboj mezi singlířkami. Ve finále předvedly famózní výkon, jako jediné se vyvarovaly trestným penalizacím a nechaly startovní pole daleko za sebou – bronzová Američanka Evy Leibfarthová ztratila na Terezu Kneblovou pět vteřin. Její mladší sestra Klára nakonec zvítězila s náskokem necelých šesti desetin. „Je to úžasné, pořád tomu nemůžu uvěřit,“ radovala se v cíli novopečená šampionka. „Chtěla jsem jet rozumně, nic nepřehánět a zvládnout to, na co mám. Za druhou brankou mě trochu kopl váleček, což mě malinko rozhodilo, ale myslím, že jsem to ustála dobře. Je to fantastický pocit,“ dodala Klára.

Jsem šťastná, že jsme na stupních vítězů obě, je to opravdu neskutečný pocit. Klárka jela skvěle a titul jí moc přeju, byla dnes opravdu nejlepší. Těším se na zítřejší závod mezi kajakářkami – třeba jí to tam vrátím,“ smála se starší Tereza.

Klára Kneblová
Klára Kneblová

Na skvělé výkony českých juniorek navázali také jejich reprezentační kolegové. Jedinou čistou jízdu ve finále předvedl kanoista Martin Kratochvíl a vybojoval stříbro. „Je to naprosto skvělé, jízda se mi opravdu povedla. Na první místo to sice nestačilo a vím, kde jsem mohl být rychlejší, ale už to nezměním. Jsem rád, že jsme na stupních společně s Adamem,“ zhodnotil Kratochvíl. Bronzový Adam Král přitom podle mezičasů mířil pro titul světového šampiona, ale dvouvteřinová penalizace na předposlední bráně ho nakonec odsunula na třetí pozici. „Finálová jízda byla úžasná. Ta chyba mě samozřejmě mrzí, šťouchu se určitě dalo vyhnout. Přehodil jsem si na levou ruku, která u mě pořád není dokonalá, a prostě se to stalo. Nedá se nic dělat, je to sport a s výsledkem jsem i tak opravdu spokojený,“ usmíval se v cíli Král. Vítězem se stal Ital Martino Barzon.

Chaloupka bere v Tacenu bronz

Stříbro a bronz. Taková je sobotní bilance českého týmu vodních slalomářů na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v Tacenu. Kanoista Václav Chaloupka si v náročném finále dojel pro bronzovou medaili, kajakář Martin Rudorfer přidal v juniorské kategorii stříbro. Do finále singlířek do 23 let se podařilo probojovat pouze Martině Satkové, která skončila na desátém místě.

Václav Chaloupka a Martina Satková, pouze tito dva čeští reprezentanti v sobotu v Tacenu bojovali o medaile v elitní desítce signlířů a singlířek do 23 let. „Bronz má dnes pro mě příchuť zlata. Finálová jízda byla opravdu boj, snažil jsem se to tlačit od startu do cíle a třetí místo je neuvěřitelné. Rozloučit se s posledním MS do 23 let bronzovou medailí je pro mě opravdu sen,“ reagoval bezprostředně v cíli Chaloupka, který si tak doplnil svou medailovou sbírku ze světových šampionátů do 23 let. Vítězství vybojoval Francouz Nicolas Gestin, stříbro získal jeho krajan Jules Bernardet.

Zbývající dva čeští singlíři se do finále neprobojovali, oba doplatili na penalizace. Matyáš Lhota zaznamenal čtyři trestné vteřiny na první a deváté bráně, Vojtěcha Hegera o elitní desítku připravil dotek na 14. bráně. „Svůj výsledek nemůžu hodnotit pozitivně. Chtěl jsem konečně prolomit tu smůlu, že se mi nikdy na mistrovství světa nepovedlo probojovat do finále, ale bohužel se to letos zase nepodařilo,“ popsal zklamaně Heger. „Nechci to úplně svádět na vodu, ale v tomto případě to tak trochu bylo. V protivodě na třináctce se voda hodně mele, napouští se a vypouští vracák, já ho měl zrovna napuštěný a během výjezdu mě voda dostala mimo bránu, z čehož pak přišel následný šťouch,“ popsal 20letý český reprezentant.

Václav Chaloupka
Václav Chaloupka

Jedinou finalistkou v kategorii singlířek byla Martina Satková. „Finále se vždycky počítá, ale má dnešní jízda opravdu nebyla dobrá. Nepodařila se mi naskočit první brána, z toho pramenil výjezd do další kombinace a udělala jsem stejnou chybu, co má sestra v semifinále. Tam už jsem věděla, že ta šance na medaili není, tak jsem se snažila dojet jízdu co možná nejlépe,“ přiznala česká reprezentantka, která se v Tacenu stejně jako Chaloupka účastnila svého posledního mistrovství světa v kategorii do 23 let. Její mladší sestře Gabriele se bohužel nevyvedla úvodní část semifinálové jízdy a po sérii trestných doteků na brankách 3, 4 a 6 skončila na 18. příčce, o místo za Evou Říhovou. Pro zlato si dojela Britka Bethan Forrowová, stříbro získala Slovenka Emanuela Luknárová a bronz Němka Elena Apelová.

Rudorfer je juniorským vicemistrem světa

V juniorské kategorii se stal vicemistrem světa kajakář Martin Rudorfer, kterého překonal pouze Francouz Titouan Castryck. „Finálová jízda byla skvělá, jsem rád, že jsem to takto zvládl. Když jsem dojel do cíle, tak mi bylo skoro jedno, jak to dopadne. Věřil jsem, že to na medaili bude stačit. Ale nebudu lhát, že mě výkon Francouze trochu zaskočil – už jsem se asi viděl s tou zlatou medailí. Teď už ale zase převládá radost,“ přiznal 17letý český reprezentant. Bronz získal domácí závodník Jan Locnikar, s téměř dvouvteřinovým odstupem skončil na čtvrtém místě český reprezentant Matyáš Novák.

Sestrám Kneblovým se na včerejší medailové umístění navázat nepodařilo, mladší Klára skončila čtvrtá a Tereza pátá. „Jízda nebyla úplně dobrá, proto mě výsledek dost překvapil. Je to nakonec skvělé umístění na to, jak to na trati vypadalo,“ přiznala čerstvá mistryně světa v kategorii C1. Hned za ní skončila starší ze sesterského dua Tereza, jejíž silnější disciplínou je singlkánoe. „Jsem opravdu spokojená, jízdu jsem si moc užila. Škoda těch tří šťouchů, ale nijak mě to netrápí. Technické pasáže jsem zvládla a budu odsud odjíždět rozhodně spokojená. Klárce titul na singlu obrovsky přeju, vůbec mě nemrzí, že mě porazila. Jsem ráda, jak jsme to obě zvládly. Přála jsem jí medaili i na kajaku, bohužel jí to nevyšlo, ale má na to ještě hodně času,“ usmívala se v cíli juniorská mistryně Evropy z roku 2020.

Martin Rudorfer
Martin Rudorfer

Češi se s Tacenem rozloučili čtyřmi medailemi v extrémním slalomu

Světový šampionát juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu uzavřely dnešní závody v extrémním slalomu. Pro druhý titul vicemistra světa si dojel Martin Rudorfer, stříbrem si spravila chuť Martina Satková, bronz přidala Antonie Galušková a stejný kov získala Tereza Kneblová. Český tým se v Tacenu stal nejúspěšnější výpravou díky zisku 11 individuálních a 7 týmových medailí.

Závěrečný den mistrovství světa se nesl v duchu divácky atraktivního extrémního slalomu, který přinesl hned čtyři české radosti. Stříbro v kategorii do 23 let vybojovala Martina Satková a ze své poslední akce do 23 let přece jen odjíždí s medailí. „S výsledkem v extrémním slalomu jsem nakonec spokojená, jelikož jsem ráno neodstartovala úplně nejlíp, navíc mě trochu limitovalo zranění – mezi startem a první bránou mě zasáhla loď do brady, v tu chvíli jsem měla černo před očima a moc si z toho nepamatuju,“ přiznala česká reprezentantka. „Ale věděla jsem, že chci postoupit, tak jsem zabrala. Každá jízda byla extrémní boj a medaile mě o to více těší. Mám sice nateklou tvář a bolí to, ale stálo to za to,“ dodala s úsměvem Satková.

Ve čtyřčlenném finále se po boku Satkové představila také Antonie Galušková a ani ona z Tacenu neodjíždí s prázdnou. „Musím se přiznat, že tato disciplína zrovna nepatří k mým nejoblíbenějším, ale byla tu dobrá trať a užila jsem si to. Bronz mě nakonec opravdu překvapil. Popravdě jsem spíš nekonfliktní člověk, nerada ohrožuju ostatní a zároveň nemám ráda, když někdo ohrožuje mě. Dneska to bylo celkem drsné, ale naštěstí jsme všichni vyvázli živí,“ oddechla si česká kajakářka. Závod ovládla Britka Nikita Setchellová.

Extrémní slalom na MS juniorů a U23 v Tacenu
Extrémní slalom na MS juniorů a U23 v Tacenu

Dařilo se i v kategorii juniorů. Pro druhý titul vicemistra světa si dojel Martin Rudorfer. „Slalomová medaile je sice cennější, ale závody v extrémním slalomu jsem si opravdu užil. Hlavní je jít do toho po hlavě a doufat, že to nějak dopadne,“ popsal Rudorfer. Vítězství vybojoval Američan Kaelin Friedenson, bronz získal Novozélanďan George Snook.

Juniorskou sbírku rozšířila bronzem Tereza Kneblová. Česká reprezentantka ve finálové jízdě mířila pro zlato, ale podjela jednu z protivod, což ji z první příčky nakonec odsunulo. „Naštěstí to vyšlo na třetí místo. Jsem moc spokojená, celý závod jsem si opravdu užila. Byla to má premiéra v extrémním slalomu a určitě si to ještě někdy budu chtít zajet,“ zhodnotila dvojnásobná medailistka. Ve finále se představila také Amélie Červenková, která skončila na čtvrtém místě. Vítězkou se stala Švýcarka Jessica Ducová, stříbro putovalo do Ruska zásluhou Mariny Novyshové.

Finále kajakářů do 23 let proběhlo bez české účasti, Jakub Krejčí a Tomáš Zima vypadli v semifinále. Zlato získal Švýcar Dmitri Marx, na druhém místě ho doplnil krajan Jan Rohrer a bronz připadl Jakubu Brzezinskemu z Polska.

Medailisté extrémního slalomu
Medailisté extrémního slalomu

Český tým juniorů a reprezentantů do 23 let odjíždí z Tacenu coby nejúspěšnější výprava s 11 individuálními medailemi (dvě zlaté, pět stříbrných, čtyři bronzové) a 7 cennými kovy v týmových soutěžích (čtyři zlata, tři stříbra).

Online výsledky najdete na siwidata.com. Livestreamy z prostředí vodního slalomu můžete sledovat na YouTube, fotografie najdete na Zoneramě. Český vodní slalom a sjezd můžete sledovat také na sociálních sítích – na Facebooku nebo Instagramu. Nově si z prostředí českého vodního slalomu a sjezdu můžete poslechnout také podcasty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: