Napínavá nominace vodních slalomářů je u konce

Napínavá nominace vodních slalomářů je u konce

Po čtyřech závodech Českého poháru Skupiny ČEZ ve vodním slalomu je definitivně známá sestava reprezentačních týmů pro nadcházející sezonu. Oproti loňskému složení seniorské reprezentace, která se představila i na ME 2021 v italské Ivrei, se vyměnila dvě místa.

V týmu kanoistek nově nastoupí po boku Gabriely Satkové její starší sestra Martina, svou premiéru v seniorské reprezentaci prožije kajakářka Lucie Nesnídalová. Napínavý boj mezi kajakáři nakonec ovládl Vavřinec Hradilek, složení singlířů se nemění.

O víkendu 22. a 23. května se na umělé slalomové dráze v Troji odjela druhá polovina nominačních závodů v rámci Českého poháru Skupiny ČEZ. Dramatické finále se odehrálo prakticky ve všech kategoriích, jelikož jediné bodově jisté místo ze soboty měla kanoistka Gabriela Satková. Ta napjatě sledovala, zda se v reprezentaci sejde se svou starší sestrou Martinou. Přestože Martina skončila v neděli pod stupni vítězů, o jediný bod porazila Evu Říhovou a může se tak těšit na nadcházející účast na Světových pohárech a mistrovství světa v Bratislavě. „Vždy to byl jeden z našich cílů, který jsme si obě přály. V reprezentaci jsme se dost střídaly, ale to, že se nám to nakonec podařilo oběma, je veliká odměna a jsem opravdu šťastná, že budeme na mezinárodních akcích závodit společně,“ těší se Martina. „Sama tomu doteď nemůžu uvěřit. Moc se na naše společné závodění těším,“ dodala Gabriela. Obě závodnice si navíc vyjely místo v reprezentaci do 23 let.

Václav Chaloupka
Václav Chaloupka

Ostře sledovaný souboj v kategorii kajakářů, kde zbývalo pouze jediné reprezentační místo, ovládl Vavřinec Hradilek. Ondřej Tunka totiž v neděli jen těsně nedosáhl na finále A, a přestože nakonec získali stejný počet bodů, o nominaci do reprezentace rozhodl vzájemný výsledek z posledního závodu – a ten vyšel lépe právě Hradilkovi. „Teď převládá hlavně únava. Ty dva nominační víkendy společně s mistrovstvím Evropy byly hodně náročné. Nicméně jsem samozřejmě rád, jak to dopadlo, předvedl jsem osm dobrých jízd, čehož si moc cením,“ okomentoval své nominační vystoupení Hradilek. Alespoň částečně si Tunka mohl spravit chuť odpolední nominací v extrémním slalomu, kde naopak přálo štěstí jemu, když zvítězil o jedinou setinu sekundy a stal se čtvrtým kvalifikovaným na závody Světového poháru. „S odstupem času to asi budu brát jako částečnou náplast, teď mě to ale opravdu mrzí,“ přiznal mistr světa z roku 2017. „Dobře jsem si nepřipravil desátou branku a nestíhal pak tu další, kterou jsem navíc šťouchnul, a od té doby se mi nedařilo dobře dostávat do dalších branek a nejelo mi to, jak mělo,“ zhodnotil svou nepovedenou jízdu, která ho stála možnost závěrečného finálového boje o reprezentaci.

Ještě dlouho po dojetí poslední kajakářky nebylo zřejmé, které dvě reprezentantky doplní v „áčku“ Kateřinu Minařík Kudějovou. Po nedělním finále měly totiž hned tři závodnice shodný počet bodů, proto následovalo přepočítávaní na vzájemná vítězství. „Myslela jsem si, že to mám vyjeté už ze soboty,“ přiznala nervózně Antonie Galušková, zatímco společně se sestrou Karolínou a Lucií Nesnídalovou čekala na definitivní rozsudek. „Nedělní závod se mi vůbec nepovedl. Dokonce se ke mně dostávaly zprávy, že v reprezentaci vůbec nejsem, tak jsem se s tím začala pomalu smiřovat, ale přitom jsem nevěděla, čemu věřit. Asi po půl hodině mi psal trenér, že to nakonec vyšlo mně a Lucce a že Kája skončila čtvrtá. Popravdě mě to mrzí, přála jsem si, abychom tam byly obě dvě sestry, ale nedá se s tím nic dělat, je to sport,“ uzavřela Galušková.

S celým průběhem Českého poháru byla nadmíru spokojená Lucie Nesnídalová, která letos poprvé závodila za kategorii U23, a výsledky z nominace ji navíc posunuly i do seniorské reprezentace. „Jsem opravdu hodně spokojená. Všechny nominační jízdy mi prakticky vyšly podle představ. Ne vždy to bylo perfektní, ale ani jednou jsem to nijak významně nepokazila. Zároveň musím říct, že mě dost mile překvapilo, jaké výsledky mi všechny ty závody přinesly – nakonec to klaplo i na seniorskou reprezentaci, což je pro mě veliké překvapení. Moc se těším na novou zkušenost s dospěláckými mezinárodními závody,“ radovala se Nesnídalová.

Reprezentační složení bez obměny zůstává v kategorii singlířů. Po boku Lukáše Rohana bude nadále nastupovat Václav ChaloupkaVojtěchem Hegerem, který v přímém souboji porazil o jediný bod Tomáše Raka. „V cíli jsem byl hodně nervózní, stejně tak před finále. Ale jízda se mi povedla a upřímně jsem nečekal, že mě kluci dokážou porazit, protože jsem zrychlil o čtyři vteřiny oproti té kvalifikační. Nakonec kluci předvedli super výkony a porazili mě, ale naštěstí mi to na áčko vyšlo,“ oddechl si Heger.

Jistotu reprezentačního místa mohl mít po sobotě Václav Chaloupka, ale zajel až šestý čas, a proto se musel o nominaci poprat v neděli. „Věděl jsem, že nemám po včerejšku nic jistého a že to mám ve svých rukou. Nervy pracovaly hodně, ale jsem rád, že jsem to ustál a reprezentaci si vyjel,“ usmíval se Chaloupka, který kromě soboty předváděl v Českém poháru velice stabilní výkony. „Zjistil jsem, že jsem zajel sedm čistých jízd z osmi, což je má dosud nejlepší statistika. Vyjma včerejší jízdy to bylo na opravdu vysoké úrovni, z čehož mám radost,“ dodal bronzový medailista z loňského ME v Troji.

Vojtěch Heger
Vojtěch Heger

Odpolední závody v extrémním slalomu, které uzavřely dva nominační víkendy, se vedle Ondřeje Tunky vydařily také Tereze Fišerové. Česká olympionička překonala všechny soupeřky, a kromě zajištění místa mezi kajakářkami v kategorii U23 bude nově nastupovat také jako čtvrtá česká loď v extrémním slalomu na závodech Světového poháru. „Tento závod jsem brala spíše pro zábavu, ale o to víc jsem ráda, že jsem dokázala zvítězit. Celý Český pohár se mi jel moc dobře, samozřejmě tam byly lepší i horší chvilky, ale jelikož z toho nejsem skrz zajištěnou reprezentaci tolik nervózní, tak si to co nejvíce užívám,“ uzavřela Fišerová.

Nový reprezentační tým se poprvé představí 11. až 13. června na Světovém poháru v pražské Troji. Reprezentaci do 23 let a juniory čeká v červenci mistrovství světa ve Slovinsku.

Reprezentační tým A 2021

  • C1 ženy – Tereza Fišerová, Gabriela Satková, Martina Satková
  • K1 ženy – Kateřina Minařík Kudějová, Lucie Nesnídalová, Antonie Galušková
  • C1 muži – Lukáš Rohan, Václav Chaloupka, Vojtěch Heger
  • K1 muži – Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek

Reprezentační tým U23 2021

  • C1 ženy – Tereza Fišerová, Gabriela Satková, Martina Satková
  • K1 ženy – Lucie Nesnídalová, Antonie Galušková, Tereza Fišerová
  • C1 muži – Václav Chaloupka, Vojtěch Heger, Matyáš Lhota
  • K1 muži – Jakub Krejčí, Jan Bárta, Tomáš Zima

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: