Historický úspěch Víta Přindiše ve finále Světového poháru, trofej vybojovala i Tereza Fišerová

Historický úspěch Víta Přindiše ve finále Světového poháru, trofej vybojovala i Tereza Fišerová

Českým reprezentantům se o víkendu ve francouzském Pau dařilo. Vít Přindiš se stal celkovým vítězem ve vodním slalomu kajakářů i v Extreme slalomu, Tereza Fišerová je celkovou vítězkou mezi kanoistkami. Kateřina Minařík Kudějová v sobotním finále kajakářek vybojovala stříbro.

Poslední letošní závody ze série světového poháru ve vodním slalomu vyvrcholily o víkendu ve francouzském Pau. Z pátečních kvalifikačních rozjížděk prošel český favorit Vít Přindiš bez problému, překvapivě až z druhé „opravné“ jízdy se kvalifikovala olympionička Fišerová i stříbrný olympijský medailista Rohan. Postoupily i další české lodě, Martina Satková dokonce mezi kanoistkami zvítězila. Závod skončil jen pro mladého kajakáře Jakuba Krejčího.

Lukáš Rohan, Pau

Finále kajakářů: zlatý Přindiš

V sobotním finále pak Přindiš potvrdil formu a podruhé v kariéře se stal vítězem série SP. „Pocity jsou nádherné, nečekal jsem ani to vítězství. Doufal jsem v dobrou jízdu, věděl jsem, že to je dneska strašně našlapané, ve finále bylo 5 nebo 6 kluků, kteří mě v pohodě mohli přeskočit v tom celkovém pořadí. Ty body jsem nepočítal a říkal jsem si prostě sjeď tu nejlepší jízdu, co dokážeš a uvidíš na konci, na co to bude stačit. Jedinou jistotu jsem měl s tím, že když vyhraju, tak to vyhraju celkově. To se naštěstí povedlo, takže nemusím nic počítat a je skvělé být podruhé v kariéře celkovým vítězem Světového poháru,“ říká šťastný Přindiš, dnešní vítěz a celkový vítěz Světového poháru 2021.

Vít Přindiš, Pau

Přindiš vyhrál Světový pohár v roce 2017 jako historicky první český kajakář. „Strávil jsem tady 5 týdnů na soustředění na jaře. Vypadá to, že se to vyplatilo, protože jsem se cítil opravdu skoro jako doma a ta voda mi seděla. Věděl jsem, na co mám reagovat a jsem rád, že jsem i ten tlak nahoře, když jsem slyšel kluky, jak zajeli výborné jízdy přede mnou – nikdo to nekazil a dokázal jízdu sjet, tak jsem ji sjel,“ popisuje český kajakář, který právě v Pau získal v roce 2017 také titul vicemistra světa.

Celkově druhý v žebříčku Světového poháru 2021 skončil Ital Giovanni De Gennaro, třetí Rakušan Felix Oschmautz.

Vít Přindiš s medailí pro vítěze závodu SP

Finále kajakářek: stříbro pro Minařík Kudějovou

Mezi ženami vybojovala stříbro kajakářka Kateřina Minařík Kudějová. „Jsem strašně ráda, protože mi to vlastně docela jelo. Já jsem vylepšila ty dvě velké chyby, co jsem měla v první jízdě, ale byly tam zase trošku menší chyby, tak nějak po celé jízdě, takže jsem úplně nečekala, že to bude na medaili. Ale vyšlo to, takže jsem hodně ráda,“ hlásí Minařík Kudějová, jejíž dnešní medaile bude určitě velkou psychickou podporou před světovým šampionátem na Slovensku.

Minařík Kudějová v Pau

Rychlejší byla jen Australanka Jessica Fox, která zvítězila i s 2vteřinovou penalizací o 0,72 vteřiny. „Jsem opravdu šťastná. Je skvělé vyhrát celkové hodnocení Světového poháru, protože to ukazuje vyrovnanost napříč všemi závody. Vždycky jsem byla na stupních vítězů, takže jsem opravdu spokojená,“ komentuje svůj výkon Fox, která se tak stala celkovou vítězkou Světového poháru 2021. Celkově druhá skončila Novozélanďanka Luuka Jones, třetí Slovinka Eva Terčelj.

Kateřina Minařík Kudějová se stříbrnou medailí

Finále kanoistů a kanoistek: zlato pro Fišerovou

Kanoistka Tereza Fišerová ve finále Světového poháru ve francouzském Pau prolomila sérii druhých a třetích příček, dosáhla na zlato a zvítězila tak i v celkovém hodnocení.

„Já tomu nemůžu úplně uvěřit, protože je to první zlatá medaile na svěťáku, a dokonce to vyšlo i v tom celkovém. Opravdu to úplně moc nechápu. Ale je to skvělý pocit,“ popisuje šťastná Fišerová, která vyhrála první zlatou medaili v kariéře.

Tereza Fišerová v Pau

„Ta jízda byla dobrá, byla tam dole maličká chybička na 22, tam jsem to chtěla jet trošičku líp. Ale stačilo to a jsem fakt šťastná,“ komentuje svůj dnešní výkon. Ten byl o 1,45 vteřin rychlejší než výkon olympijské vítězky – dosud neporazitelné Australanky Jessicy Fox. Třetí dojela Němka Elena Apel (s odstupem 1,83 od vítězky).

Fišerová díky dnešnímu vítězství ovládla celkové hodnocení Světového poháru. „Je to určitá náhrada za tu olympiádu, ale olympiáda je úplně jiný závod. Ale cítím formu před tím mistrovstvím světa, i když už jsem unavená, tak vidím, že to prostě jde,“ doplňuje Fišerová, první česká kanoistka, která ovládla celkové hodnocení Světového poháru. Celkové výsledky kopírují dnešní stupně vítězů. Druhá skončila Jessica Fox, třetí Elena Apel.

Tereza Fišerová s medailí

Žádný z českých kanoistů nedokázal proměnit finálovou účast v medaili. Aktuální mistr Evropy do 23 let Václav Chaloupka skončil 5., vicemistr Evropy do 23 let Vojtěch Heger 10. Vítězem závodu se stal domácí Francouz Denis Gargaud Chanut, druhý dojel olympijský vítěz Slovinec Benjamin Savšek a třetí Slovinec Luka Božič.

Extreme slalom: druhý titul pro Přindiše

Po včerejším triumfu kajakář Vít Přindiš přidává ve Finále Světového poháru stříbrnou medaili v Extreme slalomu a díky tomu bere i celkové vítězství ve Světovém poháru tohoto závodu. Slalomářka Martina Satková po vítězství z minulého týdne vypadla v první rozjížďce, Lucie Nesnídalová skončila v semifinále.

Extrem slalom v Pau

„Pocit je to skvělý, protože se to nikomu přede mnou nepodařilo. Myslím, že žádný český kajakář v historii nevyhrál Světový pohár v extrémním slalomu. A vyhrát oboje dohromady v jeden víkend se určitě nikomu nepodařilo, takže je to parádní úspěch a myslím, že do té letošní sezóny to krásně zapadá. Teď už zbývá jenom jeden závod přede mnou,“ říká dnešní celkový vítěz Přindiš a naráží na double z letošního mistrovství Evropy, kde vyhrál zlato ve vodním slalomu i Extreme slalomu. Dnešním vítězem se stal Španěl Joan Crespo, třetí skončil Ital Christian De Dionigi.

Vít Přindiš s trofejí pro celkového vítěze SP v Extreme slalomu a stříbrem z finále SP v Pau

Vodní slalomáře nyní čeká pár dní pauza a poté se celý reprezentační tým včetně všech olympioniků přesune do slovenské Bratislavy, kde je čeká světový šampionát (21.–26. 9.).

Foto: Franz Anton; Armelle Courtois; Tomáš Rak, Vojtěch Heger/ kanoe.cz, Nina Jelenc

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: