Čeští závodníci získali na Světovém poháru v Praze-Troji 2021 celkem pět kovů

Čeští závodníci získali na Světovém poháru v Praze-Troji 2021 celkem pět kovů

První letošní Světový pohár ve vodním slalomu odstartoval v Praze-Troji. Dopolední kvalifikace kajakářů vyhráli Foxová a De Gennaro, v kategorii kanoistů byli nejrychlejší Tasiadis a Franklinová. Kvalifikace českých slalomářů byla v Troji stoprocentní.

Kvalifikační jízdy kajakářek odstartovaly první závodní den Světového poháru ve vodním slalomu v Praze – Troji v pátek 11. června. První kvalifikační závody během pátečního dopoledne absolvovali kajakáři a kajakářky. Z první jízdy postupovala dvacítka závodnic, kterou doplnilo deset nejlepších z druhé jízdy. Mezi kajakářkami byla nejlepší Australanka Jessica Foxová, na kajaku se nejvíce dařilo. V odpoledních pátečních kvalifikacích se představili kanoistky a kanoisté. Mezi ženami zvítězila Britka Mallory Franklinová, nejlepším kanoistou byl Němec Sideris Tasiadis. Do semifinále postoupily všechny české lodě.

K1 ženy a muži

V úvodu se na start postavilo 56 kajakářek, které čekala dvoukolová kvalifikace. Z první jízdy postupovalo 20 nejlepších, další desítka pak z opravné jízdy. Vítězkou se stala suverénní Australanka Jessica Foxová, která zajela čistě v čase 95,15 s.

Jsem moc šťastná, že tu mohu být. Je velmi vzrušující být zpátky na startu a závodit, obzvlášť tady v Praze, kde je to vždy skvělé. Vzhledem k restrikcím ohledně cestování jsme si nebyli jistí, zda budeme moci dorazit. Pro mě osobně bylo velmi důležité přijet právě sem a jsem vděčná, že to vyšlo. Loňský rok byl těžký, jen jsme trénovali, žádné závody nebyly. Nezbývalo mi nic jiného než zůstat optimistická a dělat to, co umím. Miluji závodění a velmi mi chybělo. Proto jsem byla teď při závodě i trochu nervózní, přece jen to byl závod po delší době. Udělala jsem i několik chyb, ale i tak to byla dobrá jízda a jsem spokojená,“ pochvalovala si vítězka Foxová.

Jessica Foxová / F: Jan Homolka, kanoe.cz
Jessica Foxová / F: Jan Homolka, kanoe.cz

Z první jízdy rovnou do sobotního semifinále postoupila i česká dvojice Kateřina Minařík Kudějová (102,38 s) a Antonie Galušková (102,78 s, 2 vteřiny penalizace).

Postup jsem si jistila. Na přesazované branky jsem si dávala pozor, a nakonec mě překvapilo, že byly docela lehké. Jediné, co se mi nepovedlo, byla spodní část. Tu jsem zajela jinak, než jsem chtěla. Ale nechtěla jsem dělat zbytečné šťouchy a raději jsem jela na jistotu. Jsem ráda, že jsem postoupila rovnou z první jízdy. Je pro mne i velká motivace, že tu jsou i závodnice ze zbytku světa, se kterými jsme dlouho nezávodily. Na to jsem se moc těšila, obzvlášť když se jede doma, tady nám to jde vždycky dobře,“ řekla Minařík Kudějová.

Po ženách se mezi 25 branek vydalo 61 kajakářů. Z první jízdy postupovalo 30 závodníků, dalších 10 opět z opravných jízd. Bez obtíží si sobotní semifinále vyjeli všichni tři čeští reprezentanti – Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek a Vít Přindiš.

Jiří Prskavec (90,03 s, 2 vteřiny penalizace). „Můj čas byl druhý třetí nejlepší, to je pořád v pohodě. Myslím, že na naši jízdu nám trochu stoupla voda, já jsem chtěl jet jednu kombinaci víc na risk, než by bylo zdrávo a ukrátit si tak lajnu a z toho se vyklubal ten šťouch. Na kvalifikaci to je ale dobré. Upřímně jsem nečekal, že to bude takhle nasekané. Věděl jsem ale, že jedu tak dvě vteřiny za tím nejrychlejším, takže jsem ani do cíle už tak nespěchal. Můj plán byl postoupit hned z první jízdy, abych si trochu odpočinul, a to se povedlo,“ řekl Jiří Prskavec.

Nejlépe z českého trojlístku se vedlo Vítu Přindišovi, který se díky čisté jízdě v čase 89,22 s umístil na šestém místě. Kvalifikaci vyhrál Ital Giovanni De Gennaro, který zajel bezchybně v čase 87,22 s.

Moje jízda byla dobrá, hlavně prvních šest sedm branek bylo důležitých, pak už jsem to jen dojel do konce. Myslím, že to byla celkem lehká trať. Ale zítra začínáme zase nanovo. Je skvělé, že tu opět můžeme všichni závodit. Každý si teď o to víc váží úsilí a práce všech organizátorů,“ dodal italský kajakář.

Jiří Prskavec / F: Jan Homolka, kanoe.cz
Jiří Prskavec / F: Jan Homolka, kanoe.cz

C1 ženy a muži

Celkem 43 kanoistek se představilo v kvalifikaci, na 20 z nich čekal přímý postup do semifinále z první jízdy, dalších 10 pak z oprav. Kvalifikaci vyhrála Britka Mallory Franklinová (102,22 s, 2 vteřiny penalizace), hned za ní skončila Jessica Foxová z Austrálie, která se už dopoledne představila na kajaku. Třetí skončila Andrea Herzogová z Německa (105,77 s. 2 vteřiny penalizace).

Z českých lodí přímý postup slavila z pátého místa Tereza Fišerová (108,18 s, 2 vteřiny penalizace) a z osmého místa Gabriela Satková (109,33 s, 2 vteřiny penalizace).

Z jízdy mám smíšené pocity. Připadá mi, že se mi jelo docela dobře, ale přece jen jsem jela trochu jinak, než jak jezdím normálně. Některé brány byly docela na hraně, což je v kvalifikaci zbytečné. Jinak jsem ale s jízdou spokojená. Je super tady zase závodit s celou světovou špičkou. Můžeme se porovnat a závod je zas o něco zajímavější,“ řekla Satková.

Podařilo se mi normálně třetí branku projet, ale nešťastně jsem do ní šťouchla zadní stranou lodi. Bylo to asi špatným náklonem. Ale určitě mě to nijak nerozhodilo. Je to kvalifikace a myslím, že jsem takový závodník, který si může dovolit dát jeden šťouch, takže i přes ten dotyk jsem byla pořád v klidu. Byly tam sice nějaké menší chybičky, něco mi nevycházelo úplně podle plánu, ale celkově jsem se svojí jízdou spokojená,“ doplnila Tereza Fišerová.

Třetí česká loď, která patří Martině Satkové, se do semifinále probojovala až z druhé opravné jízdy výkonem 110,56 s.

Páteční kvalifikační jízdy uzavřeli kanoisté, kterých se na startu představilo 48. Zvítězil Němec Sideris Tasiadis, který zajel čistou jízdu v čase 94,03 s. Druhý byl Slovinec Benjamin Savšek (94,14 s) a třetí Denis Gargaut Chanut z Francie (94,32 s).

Musím říct, že trať není zas až tak lehká, jak by se mohlo zdát. Musíte si hlídat průjezdy, zkracovat dráhu, abyste byli rychlejší. Někdy to chce víc taktiky, najet si do branek víc zeširoka a nabrat větší rychlost. Tenhle závod je pro mne zároveň i příprava na olympijské hry, je to jeden z posledních mezinárodních závodů s takovou účastí přes Tokiem. Myslím, že jsme všichni šťastní, že se můžeme postavit na start a zazávodit si,“ řekl vítěz Tasiadis.

Ze 4. místa postoupil domácí Lukáš Rohan, který rovněž předvedl bezchybnou jízdu (94,62 s).

Ověřil jsem si, že není dobré chodit na trať v rámci předjízdy, kdy se trať teprve ladí, protože v tu chvíli je trať mnohem těžší. Při závodě se ale zlehčila, zvedli nám branky, takže to bylo jednodušší. Jsem rád, že se mi podařilo zajet čistě. Jel jsem první jízdu na své olympijské lodi, o to víc mne těší, že to takhle vyšlo a doufám, že v tom budu pokračovat i v neděli. To bude to nejdůležitější. Zaplaťpánbůh, že už zase můžeme závodit. Ta loňská sezona byla hrozně okleštěná, teď je tu nejužší světová špička. Můžeme se porovnat se všemi, i když pro nás je stále výhoda, že jedeme doma.

Do postupové dvacítky se v pohodě vešel i Václav Chaloupka (96,82 s).

Jízda nebyla zlá, byla to taková klasická kvalifikační jízda. Snažil jsem se to tam nasypat, ale trať není tak náročná, rozdíly jsou tam malé a jsem rád, že to na postup stačilo,“ řekl Chaloupka.

Do opravných jízd musel jít Vojtěch Heger, reparát však zvládl na jedničku a zajel čistou jízdu v čase 95,70 s.

Tereza Fišerová / F: Jan Homolka, kanoe.cz
Tereza Fišerová / F: Jan Homolka, kanoe.cz

Prskavec králem kajakářů na Světovém poháru v Troji

První medailisté letošního Světového poháru ve vodním slalomu v Praze-Troji jsou známí. Kategorii kajakářů suverénně ovládl Jiří Prskavec. Do finále kajakářek se z domácího týmu probojovala jenom Antonie Galušková, která nakonec vybojovala 9. místo. Vyhrála Polka Klaudia Zwolinská.

Sobota přinesla nesmírně napínavé finále kajakářek. Závěrečnou jízdu naprosto famózně zajela Polka Natalia Pacierpniková. Zvládla i těžkou střední pasáž a zajela čistou jízdu, přičemž zaznamenala do té doby nejlepší čas dne 102,49 s. Další závodnice pak více chybovaly. Překvapivě vedoucí Polku Pacierpnikovou mohla z nejvyššího stupně sesadit jen poslední závodnice v startovním poli, její krajanka Klaudia Zwolinská. Ta nejprve v horní části ztrácela, čistá jízda a hlavně mohutné záběry ve spodní části tratě ji však vyšvihly do čela v čase 100,58 s. Soutěž kajakářek tak překvapivě skončila polským doublem, Jessica Foxová bere třetí místo.

Nemůžu tomu uvěřit. Tolikrát už jsem byla v seniorském finále, ale nikdy to na medaili nestačilo. Vždycky jsem byla smutná, obzvlášť tady v Praze, protože zdejší trať miluji. Nikdy jsem neměla medaili a teď mám zlatou a medaili má i Natalia. To je perfektní. Finálová trať byla o dost těžší než semifinálová. V horní části se mi tolik nevedlo. Věděla jsem to i slyšela od komentátorů. Takže jsem se musela nakopnout a být rychlejší. Bylo hodně těžké to ustát v hlavě, pak i v rukách. Ale zvládla jsem to a jsem nesmírně šťastná,“ řekla nadšená vítězka Klaudia Zwolinská.

Jediná česká zástupkyně Antonie Galušková také nepředvedla ideální jízdu. Rovněž chybovala na brance 9, časově hodně ztratila v klíčové střední pasáži na brankách 17 – 19 a navíc se dotkla na brance 20.

Jiří Prskavec / F: Jan Homolka, kanoe.cz
Jiří Prskavec / F: Jan Homolka, kanoe.cz

Od začátku až do té brány 20 to bylo super, pak mě tam ale podržel válec, tam jsem nějakých šest vteřin mohla nechat a určitě mě to stálo lepší umístění. Ale je to moje první finále Světového poháru vůbec. Finálová trať byla mnohem techničtější, než ta včerejší v kvalifikaci. Taky bylo vidět, že holky hodně kazily. I ty, od kterých by se to nečekalo. To s vámi holt udělá trať, která je zamotaná,“ řekla Antonie Galušková, která nakonec skončila devátá.

Kategorii kajakářů opět ovládl Jiří Prskavec, který předvedl čistou jízdu a vyhrál po semifinále i finálový závod s časem 90,42 s. Druhou pozici získal italský závodník Giovanni De Gennaro výkonem 90,87 a třetí místo si z Prahy odnáší Francouz Mathieu Biazizzo (92,01 s). Vít Přindiš si zapsal 7. místo a Vavřinec Hradilek finálovou desítku uzavřel.

Vítězství je moc příjemné, navíc jsem jím završil svůj hattrick tady z Troje, vyhrál jsem tu poslední tři velké závody. Navíc dnes to bylo umocněné o to, že tohle byl můj desátý závod, podesáté jsem se dostal do finále, ale poprvé jsem semifinále vyhrál a ve finále jsem startoval jako poslední. Vítek jel přede mnou a moderátoři to úžasně vyburcovali a bylo dost těžké se při tom zkoncentrovat. Nahoře mi to úplně nevyšlo a až do cíle jsem to vlastně doháněl. Jsem strašně rád, že jsem to vydržel, dole mě to už hrozně bolelo. Ale je vidět, že forma přichází a z toho mám tu největší radost. Je to ujištění, že je člověk dostatečně rychlý a je tam, kde by měl být. Mám ještě měsíc a půl na to formu vyladit, ale myslím, že jsem na správné cestě a za to jsem strašně rád,“ pochvaloval si zlatý Jiří Prskavec.

První polovinu jsem zajel hezky, ale pak mi to přestalo vycházet. Neklouzalo mi to tak, jak bych chtěl. Před finále jsem si říkal, že předvedu rychlou jízdu, aby to Jířa na startu slyšel a trochu ho potrápil, ale nepovedlo se to. Měl to lehčí,“ smál se Vít Přindiš.

Vavřinec Hradilek / F: Jan Homolka, kanoe.cz
Vavřinec Hradilek / F: Jan Homolka, kanoe.cz

Rohan králem singlkanoistů, Fišerová bronzová v Troji

Skvělé výkony předvedli čeští singlkanoisté v nedělních finálových závodech Světového poháru ve vodním slalomu v Praze – Troji. Lukáš Rohan ovládl kategorii C1 mužů a mezi ženami vybojovala bronz Tereza Fišerová.

Jessica Foxová z Austrálie potvrdila svoji dominanci v této kategorii, která zvítězila doslova o parník před zbytkem startovního pole v soutěži singlířek. Jako jediná z top desítky zajela čistou jízdu, o téměř pět vteřin za ní dojela Němka Herzogová, z bronzu se nakonec radovala domácí závodnice Tereza Fišerová.

Jsem neskutečně ráda za ty dvě medaile tento víkend. Je to moje první velká akce po velmi dlouhém čase. Bylo to hlavně o tom, abychom zjistili, jak na tom jsme, abychom se potkali s holkami na mezinárodním závodu. Bylo to dnes težké. Jsem ráda hlavně za to, že se mi to ale fakt povedlo,“ řekla Foxová.

V cíli jsem si nemyslela, že to na medaili vyjde. Přece jen za mnou jela Mallory, a to je stejně dravá a vyrovnaná závodnice jako Jess, takže už jsem se smířila s tou čtvrtou pozicí. O to je ten pocit, který ke mně teď přichází, hezčí, že to vyšlo. Z trati jsem nervózní nebyla, těžké tratě mi vyhovují. Spíš jsem měla takové to klasické sevření žaludku před závodem. Ale snažím se na tom pracovat a myslím, že mi to vychází,“ řekla Tereza Fišerová.

Ve finále mužského kánoe Lukáš Rohan potvrdil, že může mít na velkých závodech ty nejvyšší ambice. Zvítězil časem 97,20 s i s dvojsekundovou penalizací. Za ním na stříbrné pozici David Florence z Velké Británie a Benjamin Savšek ze Slovinska.

Lukáš Rohan / F: Jan Homolka, kanoe.cz
Lukáš Rohan / F: Jan Homolka, kanoe.cz

Jak jsem ťuknul první bránu, prolétlo mi hlavou, jaký jsem trouba. Naštěstí tam nebyl moc čas přemýšlet a jel jsem dál. Myslím, že mi to vlastně i pomohlo, že to ze mě spadlo. Ne, že by to nemohlo být horší, ale když začnete šťouchem na první bráně, tak je to fakt špatné a prostě jsem jel víc, než co jsem měl v plánu. Všechno mi to vycházelo, ani upřímně nevím jak a díky tomu to byl tenhle neskutečný čas. Finálovou jízdu si vlastně moc nepamatuju, jel jsem ve velké euforii a zároveň i v lehkém naštvání z toho šťouchu. A jak mi to vycházelo, jelo se mi snadněji. Když jsem trať viděl prvně, říkal jsem si, že to bude hodně náročné. Včera to bylo ovlivněné tím, že některé branky byly hodně nízko, pro včerejší kategorie to bylo těžší. Nám je dneska trochu zvedly a díky tomu se většina těžkých kombinací dala zajet víc natěsno a tím pádem si to člověk zlehčil. Čistý čas 95 sekund je fantazie, je to 5 vteřin za Jirkou Prskavcem, to se mi mockrát nepovedlo. Je to jednoznačně můj největší úspěch kariéry. Navíc vyhrát se šťouchem je v našem sportu trochu neobvyklé a rozhodně to ukazuje, že ta jízda opravdu v něčem speciální. Porazit Davida a Benjamina a stát s nimi je neskutečné,“ byl nadšený z fantastického výkonu Lukáš Rohan.

Přindiš a Tunka vybojovali zlato a bronz v extrémním slalomu v Troji

Světový pohár ve vodním slalomu v Praze-Troji ukončilo finále závodu CSLX v extrémním slalomu. Vít Přindiš potvrdil aktuální dominanci v této disciplíně a po evropském titulu z Ivrei přidal i vítězství na Světovém poháru v Praze.

Druhé místo obsadil Novozélanďan Finn Butcher a bronz bere Ondřej Tunka. Závod žen vyhrála Corinna Kuhnle z Rakouska, stříbro získala Britka Fiona Pennie a bronz Ruska Krylová.

Mám tuto disciplínu rád. Bavilo mě to, řekl jsem si, že to zkusím jezdit. Byla to hrozná improvizace, ale měl jsem trochu jinou taktiku. Mohl jsem si vybírat startovní dráhu, protože jsem vyhrál kvalifikaci. Chtěl jsem vjet vždy první do úvodní brány. Ale celé je to hodně o štěstí,“ řekl Přindiš po medailovém ceremoniálu.

Čeští závodníci získali na Světovém poháru v Praze-Troji 2021 celkem pět kovů – zlato v K1 mužů, C1 mužů i CSLX mužů a bronz v kategorii C1 ženy a v CSLX mužů.

Světový pohár by se měl do Prahy -Troje vrátit přesně za rok 10.–12. 6. 2021.

Více informací najdete na www.slalomtroja.cz, online výsledky na www.canoeicf.com, livestreamy z prostředí vodního slalomu můžete sledovat na YouTube. Foto najdete na Zoneramě. Český vodní slalom a sjezd můžete sledovat také na sociálních sítích – na Facebooku nebo Instagramu. Nově si z prostředí českého vodního slalomu a sjezdu můžete poslechnout také podcasty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: