Čeští slalomáři bodovali ve 3. závodech SP v Seu d`Urgell. Zlato získali Přindiš se Satkovou, Fišerová stříbrná

Z domácích závodů pod lipenskou přehradou se částečně obměněný národní tým vodních slalomářů přesunul do španělského Seu d`Urgell.

Do víkendových semifinálových bojů postoupily všechny české lodě. Kateřina Minařík Kudějová i Karolína Galušková postoupily z první jízdy, do oprav musela Lucie Nesnídalová. Bez problémů se do sobotního semifinále kvalifikovali kajakáři. Ze třetí pozice postoupil evropský šampion Vít Přindiš, hned z první jízdy se kvalifikoval také čerstvý mistr České republiky Jakub Krejčí a ze 13. pozice postoupil také Ondřej Tunka.

Jakub Krejčí

Šestici kajakářů odpoledne doplnili kanoisté. Z 5. místa postoupila olympionička Tereza Fišerová, kterou doplnila Martina Satková. Do oprav musela jen Eva Říhová. Z českých kanoistů si dnes s tratí nejlépe poradil Václav Chaloupka, kterého doplnili Vojtěch Heger a Tomáš Rak.

Finále kajakářů

Vít Přindiš se stal vítězem 3. světového poháru ve španělském Seu d`Urgell.  Díky tomu se dostal do čela žebříčku celkového hodnocení Světového poháru 2021.

„Nějaké chybičky malinké jsem našel, ale jsem strašně spokojený, protože jsem vymazal nějaké chyby z první jízdy, které tam byly,“ hlásí v cíli Přindiš. Druhý dojel se ztrátou 0,36 vteřiny Rakušan Felix Oschmautz, třetí se ztrátou 0,50 vteřiny na vítěze Slovinec Peter Kauzer.

Vít Přindiš

Český kajakář se dnešním vítězstvím posunul do průběžného vedení celkového hodnocení Světového poháru 2021. Rozhodne se příští víkend ve finálovém závodě ve francouzském Pau. „To finále je ošemetné, protože je dvojnásobně bodované, takže tam se může stát cokoli. Teď jsem samozřejmě udělal dobrý krok k tomu, abych se umístil celkově dobře. Nicméně je před náma finálový závod, který se bude počítat o to víc. Pau je moje oblíbená trať, strávil jsem letos tam 5 týdnů na soustředění, nicméně nedá se nikdy nic říct dopředu, je to vodní slalom,“ popisuje Přindiš, který právě v Pau vyhrál svůj první titul mistra Evropy 2019 a také vicemistra světa 2017.

Kateřina Minařík Kudějová

Mezi kajakářkami byla nejrychlejší Australanka Jessica Fox s perfektním časem 89,92. Druhá skončila Britka Mallory Franklin (+ 3,66 vteřin), stříbrná olympijská medailistka na kanoi z Tokia, a třetí – i se 4 trestnými vteřinami – Slovenka Eliška Mintálová (+ 7,36 vteřin). Českým kajakářkám se do finále probojovat nepodařilo. Na 17. místě, s 2vteřinovou penalizací a se ztrátou 9,26 vteřin na vítězku semifinále Britku Mallory Franklin dojela Karolína Galušková.

Finále kanoistů

Kanoistka Tereza Fišerová vybojovala v sobotním finále stříbro za nedostižnou Jessicou Fox. Díky tomu je na 2. průběžné pozici v celkovém hodnocení Světového poháru. Těsně za branami finále dnes skončil kanoista Václav Chaloupka. Do finále se neprobojoval ani žádný další z českých závodníků či závodnic.

„Pocity jsou skvělé. Moc jsem nečekala, že by tady mohla být medaile, není to úplně můj oblíbený kanál. Ta finálová jízda až na 2 malé chybičky s tím, že z jedné pramenil ten šťouch, byla dokonalá,“ popisuje v cíli Fišerová.

Tereza Fišerová

Vítězkou závodu se o neskutečných 6,32 vteřin stala olympijská vítězka Australanka Jessica Fox. „Ta jela zase hrozně rychlou jízdu, řekla bych skoro nesmysl. Porazila i naše kluky… Na tu budu muset ještě hodně potrénovat,“ komentuje Fišerová dnešní výkon Australanky Fox. Třetí dojela domácí Španělka Nuria Vilarrubla (+ 7,36 vteřin).

Zklamání přineslo semifinále českých kanoistů. Ani jeden z nich se nedokázal mezi 10 nejlepších neprobojovat. 3 setiny za branami finále skončil Václav Chaloupka.

Extreme slalom

Slalomářka Martina Satková zvítězila v závodě Extreme Canoe Slalom na 3. světovém poháru ve Španělsku. „Pocity jsou skvělé, já jsem byla moc ráda už za to finále, a pak jsem si říkala buď placka, nebo ne. A bylo to super. Hned ze začátku jsem vedla, ale celý závod se rozhodl v poslední protivodě, tak jsem ráda, že v můj prospěch a že jsem si to užila. V cíli jsem se jenom smála, protože jsem měla fakt radost,“ říká česká závodnice, která v závodě „head to head“ zvítězila poprvé. Svou premiéru v závodě Extreme Slalom si však „odbyla“ letos na mistrovství světa do 23 let v Tacenu, kde vybojovala stříbro.

Z Čechů se nejvýše dostal Vojtěch Heger, který však minul poslední bránu a do finále nepostoupil. „Jsem zklamaný, protože jsem znova vypadnul v semifinále. Tím, že jsem singlíř a nemůžu tu kategorii moc jezdit, tak si užívám každý závod, kde mám tu možnost, kde to kajakáři odřeknou. Zatím jsem byl 2krát v semifinále a do finále jsem se nikdy nedostal,“ vysvětluje Heger.

Martina Satková

Mezi muži zvítězil Francouz Boris Neveu, druhý skončil Rakušan Mario Leitner, třetí Švýcar Manuel Munsch.

Letošní série Světového poháru bude vrcholit příští víkend (11.–12. 9.) ve francouzském Pau.