Mladí čeští sjezdaři mají za sebou úspěšné ME. Převálcovali zbytek Evropy.

Mladí čeští sjezdaři mají za sebou úspěšné ME. Převálcovali zbytek Evropy.

36 medailí – 23 individuálních a 13 hlídkových. Tolik trofejí přivezla česká reprezentace ze slovinského Solkanu. Suverénně se tak stala nejúspěšnější výpravou mistrovství.

Dlouhý sjezd

Mladý reprezentační tým zahájil čtyřdenní program evropského šampionátu naprosto famózně. Junioři brali čtyři mistrovské tituly, dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile. Pro první zlatou medaili mezi juniory dojel singlkanoista Karel Rašner. Na nejvyšší příčku vystoupal i juniorský kajakář Matyáš Novák, Tereza Kneblová a deblová posádka Petr Šmakal – František Salaj.

Karel Rašner

V nejnabitější kategorii kajakářů dominoval junior Matyáš Novák. Mistrovský titul v této kategorii České republice léta unikal. Po startu na evropském šampionátu ve vodním slalomu se zúčastnil i sjezdového mistrovství. Start v druhé disciplíně se vyplatil a Novák si dojel pro svůj první zlatý kov. „Před závodem jsem si věřil. Chtěl jsem si zlepšit náladu po slalomovém mistrovství Evropy, a to se povedlo. V cíli jsem byl naprosto vyčerpaný. Byl to rozhodně nejtěžší závod v mém životě,“ hodnotil Novák.

Adam Ondřich, Samuel Vejnar

Závody družstev

Závod družstev na evropském šampionátu ve sjezdu na divoké vodě navázal na úspěchy z prvního dne. Pro titul mistrů Evropy si dojelo ženské trio na C1, mužské družstvo na deblkanoi a juniorský tým singlkanoistů. Stříbro přidali juniorští kajakáři a kajakářky v kategorii U23 a bronz vybojovalo trio kajakářů U23 a kajakářek, tentokrát v kategorii juniorů.  Přidali do sbírky sedm cenných kovů.

Nejnapínavější a nejtěsnější výsledky přinesl závod v kategorii kajakářek do 23 let. Dramatický dojezd rozhodl o výsledném pořadí. Tři nejlepší družstva se vešla do dvou vteřin a pro mistrovský titul si dojela trojice z Itálie. Český tým ve složení Barbora Dimovová, Klára Vaňková a Zuzana Dziadková dojel druhý, pouhých šedesát setin za vítězkami.

Tereza Kneblová

O titul mistryň Evropy se postarala hlídka singlkanoistek. Marie Němcová, Tereza Kneblová a Jana Střílková potvrdily roli favoritek a na osmnáctiminutové trati zvítězily o neuvěřitelných 29 vteřin. Na zlatou vlnu navázali i čeští deblkanoisté, kteří nedali prostor ostatním státům a v tomto závodě urvali další titul mistrů Evropy. Další medaili do sbírky přidala juniorská hlídka kajakářek. Tereza Kneblová s Hanou Kolihovou a Michaelou Zedníčkovou vybojovaly bronzovou medaili. Stříbro vybojovali juniorští kajakáři, kteří po celou dobu závodu vedli napínavý souboj s italskými závodníky.

Barbora Dimovová

Sprint

Závěrečný den na mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let ve sjezdu na divoké vodě se nesl ve znamení sprintového finále. Česká ekipa předvedla absolutní nadvládu a získala dalších 13 individuálních medailí. Start v kategorii U23 přinesl českým barvám tři tituly – zlato vybojovala Barbora Dimovová a Vojtěch Matějíček na kajaku, na singlkanoi triumfovala Marie Němcová. V juniorské kategorii singlkanoistů získal své první individuální zlato František Salaj. Na úplný závěr šampionátu přidal český výběr sedm cenných kovů v hlídkách.

C1 junioři

Nejúspěšnější závodnicí českého týmu se stala Tereza Kneblová. Mezi juniorkami na kajaku si dojela pro titul vicemistryně Evropy. Každý svůj start proměnila v mistrovský kov. Tereza si tak z mistrovství odváží jedno individuální zlato, dvě stříbra a jeden bronz. „Až na finiš se mi jelo dobře. Posledních pár metrů jsem jela jen na jednu ruku, ale stačilo to na medaili, a to je pecka,“ komentuje stříbrnou jízdu Kneblová. „Mezi finále na kajaku a na singlu jsem neměla mnoho času. Z první jízdy jsem se nestihla úplně vzpamatovat a podle toho ta jízda i vypadala. Hodně jsem s tím bojovala a z druhého stříbra mám opravdu radost.“

Tereza Kneblová

S výsledky našich reprezentantů jsem velmi spokojený. Získali jsme medaile i tam, kde jsme to nepředpovídali. Rozdrtili jsme svět ve všech singlkanoistických kategoriích. Úspěchy ze závodu hlídek jen potvrdily kvalitu celého týmu,“ hodnotí mistrovské úspěchy šéftrenér reprezentačního družstva Robert Knebel. 

Foto: Aleš Berka/Kanoe.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: