Kajakář Vít Přindiš se stal v Augsburgu poprvé mistrem světa, kanoistky vezou zlato z hlídek

Kajakář Vít Přindiš se stal v Augsburgu poprvé mistrem světa, kanoistky vezou zlato z hlídek

Kajakář Vít Přindiš se v Augsburgu stal mistrem světa ve vodním slalomu a po třech evropských titulech včetně jednoho v extrémním slalomu slaví nejcennější zlato. Olympijský vítěz z Tokia Jiří Prskavec měl nejrychlejší čas, ale čtyři trestné sekundy ho srazily na páté místo.

Zlato pro kanoistky v týmech a kvalifikace

České kanoistky Tereza Fišerová, Gabriela Satková a Martina Satková otevřely své Mistrovství světa v německém Augsburgu zlatem. Obhájily tak titul šampionek z loňské Bratislavy. Ostatním kategoriím se bohužel jízdy nevyvedly. Kajakáři i kajakářky skončili 4., kanoisté až 6. Kanoistky zvítězily i se 3 trestnými doteky. „Jsem za to hrozně ráda, protože ten pocit po dojetí nebyl dobrý, navíc v cíli není výsledková tabule, takže jsme byly zklamané. Ale pak přišli ostatní z týmu a ptali se, proč jsme tak smutné,“ už se smíchem vypráví Martina Satková. 

Zlato z hlídek pro české kanoistky

Zklamání ze čtvrtého místa v hlídkách si muži vylepšili v kvalifikaci, o víc než vteřinu byli čeští kajakáři Vít Přindiš a Jiří Prskavec v kvalifikaci Mistrovství světa ve vodním slalomu nejrychlejší a seřadili se na prvních dvou postupových pozicích. Do sobotního semifinále se kvalifikoval také Ondřej Tunka i kajakářky Tereza Fišerová a Antonie Galušková. Jen Barbora Valíková na semifinále nedosáhla.

Jiří Prskavec ve finále

„Trať nebyla úplně nejtěžší. Záleželo trošku, kdo si vylosoval jakou vodu, hlavně nahoře. Já jsem měl dobrou, nemůžu si stěžovat. A jelo se mi hezky. Neriskoval jsem, to byl hlavní úkol. Strašně jsem se od rána bál, že si to nevyjedu první jízdou a budu tady muset čekat do 5 do odpoledne. To se naštěstí nestalo, můžu si jít dát oběd a odpočinout si. Takže za mě parádní den,“ s úsměvem hodnotil Přindiš, který v kvalifikaci zvítězil a do sobotního semifinále se tak pustil jako poslední startující loď.

Vít Přindiš v kvalifikaci

O 54 setin pomalejší byl olympijský vítěz Jiří Prskavec. „Já jsem se včera na tu trať ptal stavitele (Sebastian Schubert, pozn. red.) a říkal jsem mu, že je trošku moc lehká. On mi říkal: ‚Počkej na sobotu!’ Takže si myslím, že tam to bude chtít hodně zatočit a že to bude o hodně náročnější. Na druhou stranu úkol byl si to vyjet a ideálně z co nejlepší pozice, abychom se v sobotu mohli vyspat, a nepostupovat z druhé jízdy, abychom tady nemuseli trávit hodně času. To se nám splnilo, povedlo a teď je potřeba se zkoncentrovat na sobotní jízdy,“ spokojeně popisoval Prskavec.

Václav Chaloupka v kvalifikaci

V kvalifikačních jízdách se zapotili kanoisté. Mistr světa Václav Chaloupka, kanoista Vojtěch Heger i favoritka Tereza Fišerová museli nastoupit do opravných jízd. Tu ustáli bravurně a kvalifikovali se do nedělního semifinále. Těsně se jí vyhnul stříbrný olympijský medailista Lukáš Rohan, kterému hrozila 50vteřinová penalizace. Jediné sestry Satkovy – Martina a Gabriela – postoupily bez problémů z 1. jízdy.

Kanoista Václav Chaloupka obhajující titul šampiona neobstál v první velmi nervózní jízdě a musel do oprav. „Přestože jsem si nepřipouštěl tlak mistra světa, tak možná ten vnitřní tlak jsem v hlavě měl, možná to tam někde mám a na těch předchozích závodech jsem to dokázal odstranit. Tady to znovu vyvstalo a minimálně tu první jízdu to bylo vidět, že jsem byl hrozně nervózní. Ta jízda byla strašná. Trenér mi řekl, že hůř už to jet nejde a že už můžu jet jen líp, což myslím, že se podařilo, takže mám fakt radost,“ s úlevou vypravuje Chaloupka, který v druhé jízdě předvedl kvalitní výkon a zajistil si účast v nedělním semifinále.

Tereze Fišerové vypadává pádlo z ruky

Ani favoritka Tereza Fišerová si start na kanoi neudělala jednoduchý. Po velmi nepovedené první jízdě, kde na mezičase ztrácela 10 vteřin a při vjezdu do poslední protivody ztratila pádlo, musela nastoupit do oprav. „Myslela jsem si, že jsem zabrala o loď tím pádlem a nějak mi vyklouzlo. Ale trenér z videa usoudil, že jsem ho prostě zahodila a ono to tak vypadalo. Ale nevím, nedokážu to popsat, chtěla jsem si přehodit pádlo a najednou bylo pryč,“ popisuje Fišerová. V opravné jízdě si už ale postup pohlídala.

Zlatý Přindiš

V sobotu pokračovaly jízdy kajakářů, kde ve finále dokázal Vít Přindiš vybojovat své první individuální světové zlato. Na slavné slalomové dráze Eiskanal (Augsburg, Německo), kde vodní slalom v roce 1972 začal psát svou olympijskou historii.

Vítek se zlatem

„Nejkrásnější pocit v kariéře,“ šťastně hlásí Přindiš. „Protože je strašně vydřený. Ne že by ostatní nebyly, ale já jsem si po neúspěchu kvalifikace do Tokia řekl, že to bude můj cíl. Loni jsem byl v parádní formě na MS v Bratislavě a tam mi to ve finále uteklo na předposlední bráně a byl jsem z toho strašně zklamaný, protože jsem se cítil skvěle. Tohle je pro mě velké zadostiučinění, že jsem konečně na mistrovství světa na tom nejvyšším stupínku a ten závod je můj,“ popisuje novopečený šampion Přindiš, který dnes stříbrnému Giovannimu de Gennarovi z Itálie ujel o 0,71 vteřiny. Třetí skončil loňský vítěz Francouz Boris Neveu s odstupem 0,97 od vítěze.

„Konečně nejsem ta černá ovce, která by nebyla mistrem světa v individuálním závodě,“ vtipkuje Přindiš už s medailí na krku a naráží na české úspěchy, kdy z posledních 8 šampionátů čeští kajakáři získali 5 zlatých medailí, Přindiš nyní poprvé. „Takže jsem kluky dorovnal a teď mám samozřejmě motivaci ještě trumfnout Jířu. Já si teď užívám to, co jsem dokázal. Věnoval jsem tomu maximum času, všechno, co jsem dělal. Šetřil jsem se na to. Někteří mi dokonce vyčítali, že ani nevycházím z pokoje, ale já jsem chtěl předvést, co jsem potřeboval. Soustředil jsem se na to a jsem rád, že se to povedlo. Že jsem se nenechal strhnout tou atmosférou a předvedl jsem jízdu, kterou jsem chtěl,“ komentuje dny, které zlatému výkonu předcházely.

Mistr světa Vít Přindiš

Na břehu augsburské slalomové dráhy bylo během finále přes 8000 diváků. „Je to naprosto nádherná atmosféra. Ale přiznám se, že jsem si ji zatím úplně neužil. Buď jsem byl na vodě, nebo zavřený a snažil se to moc nevnímat. Teď jsem měl příležitost z pódia zjistit, kolik těch lidí tady je. Zítra si to konečně užiju, budu fandit, dívat se. Teď už se moc těším, až půjdu za rodinou, protože vyjížděli ve 4 ráno z Prahy,“ dodává Přindiš. Český favorit Jiří Prskavec předvedl ve finále závodu nejrychlejší čas, 4 trestné vteřiny ho odsunuly za medailové příčky na 5. místo. „Se svým výkonem na MS jsem asi – s odstupem času budu – spokojený. Nicméně teď to trošku bolí,“ smutně říká Prskavec.

Ani jedna z českých kajakářek se do finále mistrovství světa probojovat nedokázala. Antonie Galušková skončila 17., Tereza Fišerová „nasbírala“ na trati 54 trestných vteřin a skončila 29. Mezi ženami dnes kralovala domácí Richarda Funk, která obhájila titul šampionky z loňského roku. Druhá skončila Australanka Jessica Fox a třetí Němka Elena Lilik.

Vojtěch Heger skončil sedmý

Neděle: Kanoistům se ve finále nedařilo, z Augsburgu se vrací bez medaile.

Obhájce titulu Václav Chaloupka, kanoista Vojtěch Heger, Gabriela ani Martina Satková nezvládli svou finálovou účast proměnit v medaili. Čeští favorité Tereza Fišerová a Lukáš Rohan vypadli už v semifinále.

„S finálovou jízdou spokojený nejsem,“ neskrývá zklamání loňský mistr světa Chaloupka. „Myslím, že v druhé půlce mi trošku došlo a z toho se kupily technické chyby. Jak jsem jel 18. bránu na ‚esíčko‘, z druhé strany, tak to samozřejmě nebyl plán a přiznám se tam dole jsem už byl trošku kožený a bohužel. Samozřejmě jsem mířil výš,“ hodnotí Chaloupka, který se ztrátou 6,02 vteřin skončil na 9. místě. Vojtěch Heger skončil sedmý. Do finálové desítky kanoistek propluly obě sestry Satkovy, tam se ale oběma vršily chyby, které odsunuly Gabrielu na 7. a Martinu na 10. místo.

Tereza Fišerová na kajaku

Šampionát zakončilo finále Extreme Kayaku, kde se ale čeští reprezentanti neprobojovali z kvalifikačních jízd.

Foto: Iva Roháčková

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: