Mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let v Bosně přineslo 40 českých medailí

Mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let v Bosně přineslo 40 českých medailí

Slavnostní ceremoniál 24. srpna oficiálně zahájil mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let ve sjezdu na divoké vodě. Šampionát hostila bosenská Banja Luka, která závody ožila 25. až 28. srpna. Na startu se představilo celkem 28 českých sportovců v obou věkových kategoriích a česká výprava tradičně patřila k velkým medailovým favoritům.

V českém týmu nechyběla úřadující mistryně a vicemistryně světa Marie Němcová, stříbrná z letošního MS v Treignacu Klára Vaňková, čtyřnásobná medailistka z evropského juniorského šampionátu 2021 Tereza Kneblová či dva členové letošní zlaté kajakářské hlídky z MS Vojtěch Matějíček a Mikuláš Zapletal.

Český tým je skvěle připravený, momentálně je zde cítit zdravé předzávodní napětí,“ uvedl šéftrenér reprezentace do 23 let Lukáš Novosad. „Řeka Vrbas má trošku nižší stav, než na co jsme zvyklí, ale pořád je to dobré. Sportovci jsou rozjetí z posledního Českého poháru na Lipně, kde se závodilo o uplynulém víkendu. Snahou je si trošku odpočinout a dobře se na start zítřejších závodů naladit,“ doplnil Novosad.

Český tým u řeky Vrbas
Český tým u řeky Vrbas

Nabitý program zahájily ve čtvrtek 25. srpna sprintové rozjížďky. S výjimkou singlířek a deblových posádek postupovalo z prvních pokusů vždy pouze pět nejrychlejších, přičemž česká výprava měla v top pětce pokaždé své zastoupení. Ostatní lodě se dokázaly kvalifikovat druhou jízdou, před branami finále bohužel skončily čtyři české posádky. Tereza Kneblová ovládla klání singlířek, Vojtěch Matějíček zvítězil na kajaku, Matěj Vaněk dominoval mezi singlíři a Anna Retková vládla singlířkám.

Páteční program a první boje o medaile zvládli čeští reprezentanti na výbornou. Na singlu triumfovala Marie Němcová, vicemistryní Evropy se stala Tereza Kneblová. Svou první individuální medaili na mezinárodním šampionátu vybojoval kajakář Mikuláš Zapletal. Hned devět cenných kovů slaví junioři – ty nejcennější vybojovali Matěj Vaněk, Karel Rašner a Anna Retková.

Na kajaku jí od bronzu dělily pouhé čtyři setiny sekundy, na singlu už Marie Němcová nenašla přemožitele. „S jízdou jsem moc spokojená, myslím, že se mi moc povedla. Při rozjetí mi to popravdě moc nešlo, byla jsem z toho trochu špatná, ale pak jsem se dokázala uklidnit a předvedla super jízdu. V cíli jsem sice musela čekat na výsledky šesti dalších singlířek a byly to nervy, ale věděla jsem, že čas je dost dobrý a doufala, že to na bednu bude stačit. Jsem opravdu šťastná,“ radovala se Němcová, kterou na stupních vítězů doplnila stříbrná Tereza Kneblová. „Upřímně jsem se soustředila především na kajak, ale to byl asi klíč, proč to na singlu vyšlo líp – na startu jsem nebyla nervózní a sjela to, jak nejlíp to šlo. A navíc se to podařilo tak, že vyhrála moje kamarádka, což je to nejlepší, co se může stát. Podobně jsem to zažila i v Budějicích s Gabčou Satkovou a je skvělé to prožít znova,“ okomentovala stříbrná singlířka a zároveň pátá nejrychlejší kajakářka.

Marie Němcová
Marie Němcová

Úřadující vicemistryně světa kajakářka Klára Vaňková skončila na deváté příčce, Zuzana Dziadková dojela třináctá a přidala sedmou příčku na singlu. Singlířka Tereza Kratochvílová byla šestá. 

V mužské kategorii do 23 let se z první individuální medaile na mezinárodní scéně raduje kajakář Mikuláš Zapletal. „Jsem opravdu spokojený. Když jsem dojel do cíle, věděl jsem, že čas je výborný, ale myslel jsem, že kluci za mnou budou ještě rychlejší a že to na medaili stačit nebude. Ta radost pak byla úplně ohromná,“ usmíval se novopečený vicemistr Evropy. Jako šestý dosprintoval Jan Šindelář, vítězi kvalifikace Vojtěchu Matějíčkovi se finále bohužel nepovedlo a skončil desátý.

Čeští singlíři na medaili nedosáhli, nejlepší výkon předvedl pátý Filip Janů, Karel Rašner bral sedmou příčku a Petr Šmakal desátou. Janů se Šmakalem se následně představili i na deblu, kde obsadili šesté místo.

Velká euforie v českém týmu panovala po dojetí juniorských kategorií. Dvojnásobným mistrem Evropy se stal kanoista Matěj Vaněk, který ovládl individuální závod i následný debl s parťákem Karlem Rašnerem. „Je to super, jsem šťastný, že se mi podařilo cíl dvou zlatých medailí splnit. Přiznám se, že jízda na singlu se úplně stoprocentně nepovedla, u kamene mi to dost uteklo na levou ruku, ale naštěstí jsem to nějak zachránil. Po dojetí cílem jsem tušil, že by to mohlo stačit. Je skvělé, že to vyšlo,“ uvedl Vaněk, kterého na stupních vítězů v individuálním sprintu doplnil bronzový Ondřej Veselý. Matouš Beier bral šestou příčku, jeho bratr Alva obsadil osmou pozici. Sourozenecké duo následně získalo stříbro na deblu, posádka Němec-Veselý skončila pouhou setinu od bronzové medaile, dvojice Ondřich-Vejnar dosprintovala sedmá.

Matěj Vaněk
Matěj Vaněk

Stupně vítězek na singlu opanovaly české závodnice Anna Retková, Jana Střílková a Simona Bundová, přičemž Retková k mistrovskému titulu přidala stříbro na kajaku. „Je to úžasné, nepopsatelné. Na singlu to už nebyla tak ideální stopa jako na kajaku, hodně jsem kličkovala, ale přijde mi, že o to víc jsem do toho dávala a hrnula to dopředu,“ radovala se v cíli Retková společně s reprezentačními parťačkami. Michaela Anna Zedníčková si dojela pro sedmé místo.

Další cennou medaili pro český tým, tentokrát bronzovou, vybojoval kajakář Matyáš Novák. „Před jízdou jsem si myslel, že to bude dobré, cítil jsem se skvěle. Rozjel jsem to, stopa nahoře sice nevyšla optimálně, a i v cílové rovince jsem asi nechal nějaký čas, ale s výsledkem jsem rozhodně spokojený,“ uvedl olomoucký závodník. Hynek Mika skončil osmý, Samuel Vejnar čtrnáctý.

Páteční odpolední program by se dal nazvat jednoduše: osm startů, sedm medailí. Čeští sjezdaři v soutěži hlídek navázali na skvělé individuální výkony z dopoledního programu a rozšířili medailovou sbírku na evropském šampionátu o sedm dalších kusů. Kajakářkám do 23 let kralovaly Klára Vaňková, Marie Němcová a Tereza Kneblová, pro vítězství si dojela posádka C1 juniorů Matěj Vaněk, Ondřej Veselý, Matouš Beier. Němcová s Kneblovou a Annou Retkovou následně triumfovaly i na singlu.

Hlídkové závody odstartovaly juniorské kajakářky, česká posádka ve složení Kristina Novosadová, Anna Retková a Michaela Anna Zedníčková vybojovaly třetí příčku. Retková se později představila na singlu s Marií Němcovou a Terezou Kneblovou a dopomohla k zisku zlatých medailí. Právě toto trio závodnic absolvovalo v pátek velkou porci jízd – kromě individuálních startů v kategoriích K1 a C1 nechyběly ani v obou hlídkových posádkách. „Jelo se mi celý den dobře, závodní jízdy nejsou zas tolik náročné, i když je sprint docela dlouhý. Spíš si myslím, že je náročné to čekání mezi jízdami, pauzy nejsou zrovna nejkratší,“ zhodnotila Kneblová.

C1ž U23
C1ž U23

Se zraněním ramene se potýkala úřadující vicemistryně světa Klára Vaňková. Po devátém místě z individuálního závodu si spravila chuť v hlídce kajakářek a společně s Němcovou a Kneblovou vybojovala zlato. „Jsem neskutečně ráda, že jsem s holkami mohla jet a dokázaly jsme vyhrát. Rameno se snažím rozcvičit, před startem mi v něm trochu píchalo, ale vydržela jsem to a sjela to dobře, za což jsem ráda,“ těšilo Vaňkovou.

Medaili po nevydařeném individuálním finále slavil Vojtěch Matějíček, který se svými parťáky Mikulášem Zapletalem a Janem Šindelářem získal v napínavém souboji kajakářských hlídek bronz. „Medaile se vždycky počítá a jsem rád, že si přece jen nějakou odvezu. Poslední roky jsem spíš sprinter a myslím, že dlouhý sjezd tu bude svědčit jiným typům závodníků. Ale podám i zítra a pozítří svoje maximum a uvidím, na co to bude stačit,“ okomentoval Matějíček.

Třetí triumf dne slavil kanoista Matěj Vaněk. Po dvou zlatech z individuálního a deblového závodu přidal vítězství i v hlídkách společně s Ondřejem Veselým a Matoušem Beierem. Pro stříbro v kategorii kanoistů do 23 let si dosprintovali Alva Beier, Karel Rašner a Filip Janů. O stejný kov českou sbírku rozšířili deblkanoisté ve složení Beier-Beier, Vaněk-Rašner a Němec-Veselý.

Bez medaile tak skončila pouze jediná česká hlídka. Juniorští kajakáři Matyáš Novák, Samuel Vejnar a Hynek Míka totiž obsadili nepopulární čtvrtou příčku.

Po pátečním úspěšném klání ve sprintu přidali v sobotu čeští sjezdaři na divoké vodě čtyři zlata, šest stříbrných a čtyři bronzové medaile v klasickém závodě. Evropské tituly vybojovali junioři Matouš Beier, Matyáš Novák, Anna Retková a deblová posádka Adam Ondřich, Samuel Vejnar. V kategorii do 23 let slaví stříbro a bronz Tereza Kneblová, vicemistrem Evropy se stal Karel Rašner, bronz přidává Vojtěch Matějíček.

Karel Rašner
Karel Rašner

Čeští junioři potvrdili v Banja Luce fantastickou formu. Sobotní medailovou jízdu odstartovala kajakářka Kristina Novosadová, která si dopádlovala pro stříbro. „Tento závod byl fakt hodně dlouhý, nečekala jsem, že mě to bude stát tolik sil. Už zhruba v polovině jsem si říkala, prosím, ať už je to u konce. Ale kousla jsem se a jela, co to šlo. S výsledkem jsem opravdu spokojená,“ radovala se novopečená vicemistryně Evropy. Michaela Anna Zedníčková obsadila osmou pozici, Anna Retková dokončila devátá a Štěpánka Kleinová osmnáctá.

Následovalo klání singlkanoistů, kde první dvě příčky vybojovali čeští závodníci – pro titul si dojel Matouš Beier, stříbro slaví Ondřej Veselý. „Když jsem se dozvěděl, že bude mistrovství Evropy v Bosně, tak jsem byl rád, protože je to tu super a moc mi to tu sedí. Po dnešním ránu, kdy jsme se všichni trápili se zdravotními problémy, ten start vůbec nebyl jednoduchý. Jsem šťastný za to, jak to dopadlo,“ uvedl Beier. Matěj Vaněk bral čtvrté místo, Alva Beier sedmé.

Další titul do české sbírky přidal kajakář Matyáš Novák. „Závod jsem rozjel dobře, nahoře ruce mohly, v kaňonu mi to docela jelo, ve vlnách jsem si odpočinul a měl sílu i na spodní pasáž. Když jsem na posledním mezičase slyšel, že mám náskok 15 vteřin, tak jsem byl rád, že mám trochu rezervu. Jsem šťastný, že se mi podařilo obhájit titul z minulého roku, to byl můj cíl.“ Čtvrtého Samuela Vejnara dělily od bronzu tři vteřiny, Vojtěch Štýbnar dopádloval sedmý a Hynek Míka jedenáctý.

Stejně jako včera si první tři příčky na singlu rozdaly české reprezentantky. Z mistrovského titulu se opět radovala Anna Retková, o pouhou půl vteřinu za ní skončila Jana Střílková a bronz vybojovala Michaela Anna Zedníčková. „Momentálně cítím velkou únavu, ale ze všeho nejvíc radost. Je to opravdu skvělý výsledek a myslím, že hodně zasloužený. Přiznám se, že od poloviny jsem skoro nic nevnímala, točila se mi hlava, skoro jsem neviděla. Snažila jsem se dát do každého záběru všechno a vyšlo to,“ neskrývala nadšení Retková. Zbývající česká závodnice Simona Bundová brala šestou příčku.

Také závod deblířů opanovaly české posádky. Zvítězila dvojice Adam Ondřich – Samuel Vejnar, stříbro vybojovali Karel Rašner s Matějem Vaňkem, bronz Radek Němec s Ondřejem Veselým a čtvrtou příčku brali sourozenci Alva a Matouš Beierovi.

C2 hlídka
C2 hlídka

Medailová radost nechyběla ani v kategorii do 23 let. Stříbro na singlu a bronz na kajaku slaví Tereza Kneblová. „Tohoto dne jsem se bála, protože dvakrát dvacet minut naplno v tak malém rozestupu není jednoduché zajet. Jsem opravdu ráda za kajak, protože mít medaili v U23 na kajaku, o tom se mi ani nesnilo. Singl pak byl totální boj od startu do konce a to, že to vyšlo na stříbro, je super. Jsem za dnešek opravdu moc ráda.“ Zbývající české závodnice se vměstnaly do top desítky – kajakářka Klára Vaňková dopádlovala šestá, Zuzana Dziadková obsadila na kajaku i kánoi osmou příčku, Marie Němcová skončila čtvrtá na singlu a desátá na kajaku, Tereza Kratochvílová obsadila na kánoi sedmé místo.

Titul vicemistra Evropy na singlu vybojoval Karel Rašner. „Vzhledem k tomu, že jde o můj první rok do 23 let, tak jsem od toho upřímně moc nečekal. Hned od startu se mi nejelo moc dobře, předloktí jsem měl tuhé jako kámen, ale rozjel jsem to, překonal krizi, a nakonec to zvládnul. Jsem neskutečně rád, že se to takhle podařilo.“ Šestou příčku obsadil Petr Šmakal, Filip Janů bral patnácté místo.

Přestože si oproti sprintu na klasický závod tolik nevěřil, dokázal Vojtěch Matějíček vybojovat bronzovou medaili. „Po včerejšku jsem se možná trochu naštval,“ přiznal s úsměvem třetí nejrychlejší kajakář. „Řekl jsem si, že to zkusím a uvidím, jestli to vydržím. Na každém mezičase jsem chtěl být první, na tom posledním jsem slyšel, že jedu plichtu, tak jsem si řekl, že to musím vydržet. Sáhl jsem si na dno, druhou polovinu jsem dotáhl hlavou. Chtěl jsem si po včerejšku trochu spravit chuť a jsem opravdu rád, že to vyšlo.“ Jan Šindelář dokončil na pátém, Filip Novák na osmém a Mikuláš Zapletal na 32. místě. Bez medaile dnes skončila pouze kategorie deblkanoistů do 23 let, kde Filip Janů s Petrem Šmakalem skončili šestí.

Čeští sjezdaři na divoké vodě se v neděli s bosenskou Banja Lukou rozloučili ziskem šesti zlatých a jedné stříbrné medaile v klasickém závodě hlídek. Reprezentační tým na evropském šampionátu juniorů a závodníků do 23 let vybojoval neskutečných 40 cenných kovů a zcela ovládl hodnocení národů. Nejúspěšnějšími závodníky mistrovství jsou se 7 medailemi Ondřej Veselý, Matěj Vaněk, Karel Rašner, Anna Retková a Tereza Kneblová. Pět titulů bere Retková s Vaňkem, Kneblová a Marie Němcová triumfovaly čtyřikrát.

Retková, Novosadová, Zedníčková
Retková, Novosadová, Zedníčková

Závěr mistrovství Evropy mladých sjezdařů vyšel českému výběru téměř dokonale. Osm startů v klasických hlídkách dokázal proměnit v sedm medailí, přičemž šest z nich je zlatých a jedna stříbrná. Cenný kov unikl pouze kategorii juniorských kajakářů, kteří v nabitém závodě skončili sedmí.

Vystoupení našich závodníků na celém šampionátu bylo excelentní, nicméně hodnotím kladně i přístup sportovců v průběhu celého roku,“ uvádí šéftrenér reprezentace do 23 let Lukáš Novosad. „Celá cesta prochází náročnou nominací v Česku, samotné vyjetí reprezentačního místa je hodně obtížné. Už dva týdny před mistrovstvím, kdy jsme tu měli soustředění, jsme závodníky chválili, nakonec jsou z toho takto sympatické výsledky, a především velký příslib do budoucna. Je nám opravdu ctí pro takové družstvo pracovat.“

Unikátní situace panovala po dojetí hlídek singlířek – trio závodnic Marie Němcová, Tereza Kneblová a Anna Retková si totiž ze šampionátu odváží neuvěřitelných 18 medailí. Kneblová s Retkovou posbíraly každá po sedmi cenných kovech, přičemž Retková triumfovala pětkrát a Kneblová s Němcovou čtyřikrát.

Kompletní výsledky MEJ hledejte na siwidata.com

Byly to nepopsatelné čtyři dny, popravdě by mě ani ve snu nenapadlo, že by mistrovství Evropy mohlo dopadnout takto dobře. Hodně jsme si to tu užili a zároveň pořádně mákli, opravdu se to vyplatilo. Jsem šťastná, nemám slov,“ okomentovala dojatá Retková. „I já si to tu moc užila, ale na druhou stranu jsem ráda, že už je to za námi – protože to bylo opravdu náročné. Mám velkou radost z toho, jak to dopadlo, a těším se na to, až si pořádně odpočineme,“ doplnila Kneblová. „Tohle mistrovství bylo z pohledu českého týmu neuvěřitelně úspěšné. Nejen my tři, ale celý český tým si to opravdu užil. Z výsledků jsem nadšená, sny jsme si plnili všichni a můžeme odjíždět velmi spokojení,“ uzavřela Němcová.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: