Mistrovství Evropy mladých vodních slalomářů zcela ovládly české barvy

Mistrovství Evropy mladých vodních slalomářů zcela ovládly české barvy

11. srpna v Českých Budějovicích odstartoval evropský šampionát mladých vodních slalomářů.

Pro titul juniorských mistryň Evropy v hlídkách si hned první den dojely kajakářky Klára Kneblová, Kateřina Švehlová a Olga Samková. Čtvrté skončily závodnice do 23 let ve složení Antonie Galušková, Gabriela Satková a Lucie Nesnídalová. Kajakáře v obou věkových kategoriích bohužel odsunuly ze stupňů vítězů padesátivteřinové penalizace. Dopolední program patřil také individuálním kvalifikacím, kde si všechny české lodě v kategorii K1 zajistily postup do semifinále.

Hlídka C1 junioři během závodu
Hlídka C1 junioři během závodu

Druhý den na evropském šampionátu juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu přinesl českému týmu další medailovou radost. Pro nejcennější kov v závodě hlídek si dojely kanoistky Gabriela Satková, Tereza Kneblová a Eva Říhová, stříbro vybojovali junioři Lukáš Kratochvíl, Michal Urban a Tomáš Větrovský a tutéž medaili slaví i trio juniorek Klára Kneblová, Olga Samková, Adriana Morenová. Dopolední kvalifikací v kategorii C1 prošli všichni čeští závodníci bez potíží a domácí výprava tak šla do víkendového semifinále ve stoprocentním složení.

V sobotu český tým rozšiřil sbírku medailí. Před domácím publikem si pro první evropský titul v kariéře dojela kajakářka Antonie Galušková, loňský triumf obhájil českobudějovický rodák Jakub Krejčí. Stříbrnou medaili vybojovala juniorka Olga Samková, nejlepším z juniorských kajakářů byl osmý Štěpán Venc.

Antonie Galušková získala své první zlato na ME.
Antonie Galušková získala své první zlato na ME.

Tři jízdy, tři vítězství. Domácí borec Jakub Krejčí od kvalifikace nedal soupeřům šanci a po vítězném semifinále dokázal ustát i tlak posledního startujícího v patnáctičlenném finále. „Pocity jsou neuvěřitelné. Závodil jsem doma a obhajoval titul, což je vlastně ta nejhorší kombinace,“ smál se v cíli mistr Evropy. „Byl jsem opravdu nervózní a těší mě, jak jsem to ustál. Dnes jsem dokázal předvést dvě hezké jízdy a jsem neskutečně šťastný,“ doplnil rodák z Českých Budějovic, který si tak spravil chuť po desátém místě z letošního mistrovství světa do 23 let v Ivree. „Já ty neúspěchy beru jako skvělou zkušenost pro to se zlepšovat a motivovat se do dalšího tréninku. A z toho, co se dnes povedlo, jsem úplně nadšený.“

Premiérový titul na evropském šampionátu do 23 let vybojovala kajakářka Antonie Galušková, která do semifinále postoupila z devátého místa a ve finále tak startovala jako druhá. „Když jsem na startu slyšela, že Kuba vybojoval titul, tak jsem si řekla, že to musím taky zkusit,“ smála se dvojnásobná juniorská mistryně světa. „Zní to neuvěřitelně, už jen z důvodu, že jde o můj první evropský titul, a navíc doma. Těžko se hledají slova. Opravdu si toho moc vážím.“

Ve finále do 23 let se představila také vítězka kvalifikace a semifinále Lucie Nesnídalová. Poslední jízda jí však nevyšla podle představ, a nakonec elitní desítku uzavřela.

V kategorii do 23 let zůstali za branami finále čtrnáctá Gabriela Satková, dvacátý Jan Bárta a dvaadvacátý Tomáš Zima.

V individuálním závodě dojela Olga Samková druhá.
V individuálním závodě dojela Olga Samková druhá.

Juniorskou medaili pro český tým přidala kajakářka Olga Samková, která předvedla čistou jízdu a z domácího šampionátu si odváží stříbro. „Dnešek jsem si moc užila. Přiznám se, že nejvíc nervózní jsem byla před semifinále, ale na startu finále ze mě všechno spadlo a jelo se mi moc dobře, vše vycházelo tak, jak jsem chtěla. Se svou jízdou jsem velice spokojená. Domácí atmosféru jsem hodně vnímala, všichni mě hnali až do cíle a mají na tom úspěchu velkou zásluhu,“ uvedla Samková s úsměvem a stříbrnou medailí na krku. Vítězka semifinále Klára Kneblová zaznamenala dvě dvousekundové penalizace, které ji odsunuly na čtvrtou příčku.

Juniorští kajakáři skončili bez medaile, nejlepší českou jízdu předvedl úřadující vicemistr světa Štěpán Venc. Adam Semerád skončil ve finále devátý, Matyáš Novák bral jedenácté místo. Postup do finále unikl domácí závodnici Kateřině Švehlové, která v semifinále inkasovala trestnou padesátku a skončila čtrnáctá.

Čeští vodní slalomáři na mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let opět zazářili. Po včerejším triumfu kajakářů Jakuba Krejčího a Antonie Galuškové přidali dvě zlaté medaile také kanoisté Vojtěch Heger a Gabriela Satková, kterou na stupních vítězů doplnila stříbrná Tereza Kneblová. Všem českým lodím se navíc podařilo probojovat do finále a každá kategorie měla hned trojnásobné zastoupení.

Vojtěch Heger je mistrem Evropy.
Vojtěch Heger je mistrem Evropy.

Druhý titul mistra Evropy do 23 let v kariéře vybojoval Heger. „Neskutečně si to užívám. Když jsem dojel do cíle, měl jsem radost, protože čas byl perfektní. Ale do poslední chvíle jsem tomu nevěřil, proto jsem rád, že to nakonec klaplo. Letošní sezona ještě nekončí, ale ta mistrovská byla parádní – finále na dospělém mistrovství světa a dvě medaile na šampionátech do 23 let. Je to vážně úžasné.“

Adam Král bral v elitním desetičlenném finále pátou příčku, Martin Kratochvíl skončil devátý.

Obrovskou radost po projetí cílem ve finále kanoistek neskrývala úřadující vicemistryně světa do 23 let Gabriela Satková, byť ještě musela čekat na výkon vítězky semifinále. Andořanka však chybovala a čtvrtý titul pro český tým byl na světě. „Jsem opravdu nadšená, že se to povedlo. Já jsem to vůbec nečekala, i když vím, že to říkám vždycky, ale on to člověk občas vážně nečeká. Přece jen trať není jednoduchá, nervozita hraje značnou roli, tak jsem vždy potěšená, když se to podaří. Jízda byla super, myslím si, že dlouho jsem nepředvedla tak dobrou jízdu a jsem moc ráda, že můžu podium sdílet s Terkou. O to lepší ten výsledek je, když ho můžete sdílet se svou dobrou kamarádkou,“ radovala se Satková, která se svou parťačkou Terezou Kneblovou zopakovala umístění z juniorského mistrovství světa v Krakově 2019.

Gabriela Satková se raduje ze své jízdy, která přinesla zlatou medaili.
Gabriela Satková se raduje ze své jízdy, která přinesla zlatou medaili.

Jsem moc ráda, že se nám to podařilo zopakovat. Přiznám se, že to byla moje první normální jízda, kterou jsem letos zvládla zajet, protože to byl hodně hektický rok hlavně po psychické stránce,“ přiznala Kneblová, která loni závodila v juniorkách a letos je součástí reprezentace do 23 let. „Hodně jsem se toho bála, je to něco jiného, tato kategorie je o level jinde. Jsem ráda, že se mi to takhle povedlo, a navíc v Česku – o to je to lepší,“ dodala stříbrná medailistka.

Eva Říhová zaznamenala ve finále dvousekundovou penalizaci, která ji z bronzového stupínku odsunula na pátou příčku. „Mrzí mě to, medaile byla opravdu kousíček a zase se opakuje to, co na mistrovství světa v Ivree – jedna chyba a páté místo. Je to škoda, jinak ta jízda byla opravdu krásná,“ uvedla Říhová.

Velké nadšení panovalo ve finále juniorských kanoistek. Vítězka semifinále Klára Kneblová nedala soupeřkám šanci a na trati zcela dominovala – cílem projela s devítisekundovým náskokem na druhou Češku Adrianu Morenovou. „Včerejší čtvrté místo bylo sice krásné, ale jízda nebyla taková, jakou bych si přála. Dnešní výkon mi vynahradil všechny bolesti, které za ten rok byly. Jelo se mi skvěle, kromě chvilkové ztráty kontroly u branky číslo osm,“ popsala Klára Kneblová, jejíž starší sestra Tereza vybojovala medaili zhruba hodinu před ní. „Byla jsem nadšená, že má ségra medaili a přála jsem si, abychom to zažily znova, i když jsme letos už v jiné kategorii. Teď ji máme a je to úžasné,“ dodala novopečená juniorská mistryně Evropy, vedle níž stála na stupních vítězů stříbrná Adriana Morenová. „Jsem šťastná. Po kvalifikaci jsem nebyla v dobrém rozpoložení, ale jak jsem zajela semifinále, tak to ze mě opadlo a ve finále už se to podařilo,“ těšilo Morenovou.

Včerejší stříbrná medailistka Olga Samková chybovala a skončila sedmá. 

Kompletní výsledky ME hledejte na siwidata.com.
Záznamy celého šampionátu jsou na YouTube.
Podrobné reportáže na www.kanoe.cz.
Oficiálním web šampionátu www.ww-cb.cz.

Juniorští kanoisté se nevyvarovali trestných doteků, které je odsunuly ze stupňů vítězů. Nejlepším Čechem byl čtvrtý Michal Urban. „Jízdu hodnotím kladně, protože i přes to, jaký jsem měl stres na startu a po prvních bránách, kde jsem udělal velkou chybu, jsem to dokázal udržet a snažil se zrychlit v prostřední části. Dva šťouchy jsou ale moc,“ zhodnotil Urban. Pátý skončil Lukáš Kratochvíl, osmý Tomáš Větrovský.

Do bojů v extrémním slalomu postoupilo 16 závodníků v každé kategorii, český tým měl zastoupení ve finále v kategorii mužů do 23 let a juniorkách. Pro vítězství si před domácím publikem dojela Olga Samková, která na šampionátu startovala na kajaku i kánoi. K jedné individuální a dvěma hlídkovým medailím přidala i cenný triumf v extrémním slalomu. „Musím říct, že mě extrémní slalom strašně baví. Můj trenér si asi moc nepřeje, abych to jezdila, ale mě to moc baví a jsem ráda, že mi to dneska vyšlo. Lehce jsem zaškobrtla v první protivodě, tam mi to úplně nevyšlo, myslela jsem, že se převrátím, ale ustála jsem to. Je to pecka, jsem opravdu moc šťastná,“ dodala čtyřnásobná medailistka.  

Olga Samková při extrémním slalomu.
Olga Samková při extrémním slalomu.

Do finále se probojoval Vojtěch Heger, který však skončil na nepopulárním čtvrtém místě. „Výsledek je na jednu stranu skvělý, ale být čtvrtý ze čtyř je blbé a v tento moment to fakt mrzí. Jízda byla taková divoká, kolem první protivody mě soupeři úplně zastavili, mohlo se to vyvíjet jinak. Bohužel to nevyšlo,“ okomentoval český kanoista, který zároveň nastupuje i v extrémním slalomu. „Je to pro mě těžší než pro kajakáře, spoustu let jsem na kajaku nejezdil, občas nevím, co dělat s tím druhým listem. A když pak ještě přijde ten kontakt, tak mi začíná v hlavě guláš a lovím poslední vzpomínky na to, kdy jsem na kajaku jezdil,“ přiznal s úsměvem novopečený mistr Evropy v individuálním závodě.

Juniorští kajakáři neprošli přes semifinále, kajakářky do 23 let skončily ve čtvrtfinále.

Domácí tým na šampionátu v Českých Budějovicích vybojoval celkem 13 medailí – devět individuálních a čtyři v závodě hlídek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: