Technické problémy, dobrá nálada – proběhl první ICF Virtual World Cup

Technické problémy, dobrá nálada – proběhl první ICF Virtual World Cup

V sobotu 17. 12. proběhl první virtuální světový pohár v kanoistice. Český tým, který se skládal z kajakářky Anežky Paloudové, olympijského vítěze Jiřího Prskavce, parakanoisty Miroslava Šperka a dalších, se připojil z loděnice v pražské Troji. I přes technické problémy dali závodníci i závodnice do svých výkonů maximum a závod provázela dobrá nálada.

„Pocity nic moc,“ prozrazuje Prskavec. „Měl jsem to jet 9 minut, jel jsem 15 minut, a to mě zastavili před cílem, takže nejsem úplně spokojený,“ směje se Prskavec. Závod totiž provázela technická chyba, která zpomalovala skutečnou rychlost závodníků. „Myslím, že to má budoucnost, ale nějaké technické mouchy se musí vychytat. Byla to první zkouška, věřím, že do budoucna se takhle můžou v zimě poměřit třeba juniorští závodníci se svými idoly, a tak to má být,“ spokojeně ale říká Prskavec.

Jiří Prskavec / F: Iva Roháčková
Jiří Prskavec / F: Iva Roháčková

Další výhodou závodu bylo zapojení kategorie parakanoe, kde se závodníci a závodnice mohou v reálném čase porovnat s nehandicapovanými závodníky a závodnicemi. „Celá komunita, jak kanoistiky, tak parakanoistiky se v rámci tohoto závodu propojí a všichni se můžou porovnat se všemi, což je přesně to důležité. Pro rozvoj sportu je to fantastická věc,“ komentuje Prskavec.

„Byla to strašná dřina, bylo to dost dlouhé a šáhl jsem si, musím říct,“ popisuje první pocity parakanoista Miroslav Šperk. „Je to super kompenzace a trénink na zimu. Dovedu si představit, že to mám doma v garáži a každý den si dám desetiminutovku. „Je potřeba vychytat technické nedostatky, každý jel trošku jinak. Ale myslím, že to má potenciál. Že to pěkně a jednoduše propojí lidi z celého světa,“ dodává Šperk, který v minulosti získal stříbrnou medaili z paralympiády v Aténách a pokud se zadaří, budeme ho moct sledovat jako prvního českého parakanoistu na paralympiádě v Paříži.

Miroslav Šperk / F: Iva Roháčková
Miroslav Šperk / F: Iva Roháčková

Cílem testování virtuálního závodu byla také přijatá koncepce Mezinárodní kanoistické organizace (ICF) „Fit For Future“, kde se kromě jiného snaží minimalizovat uhlíkovou stopu.

„Event, na kterém se sejde plno pádlujících lidí z různých koutů světa, mi přijde hrozně hezký a jsem ráda, že něco takového vzniklo,“ komentuje závod kajakářka Anežka Paloudová, která odstartovala v kategorii Senior Women.

Anežka Paloudová / F: Iva Roháčková
Anežka Paloudová / F: Iva Roháčková

 „Musím říct, že jsem z toho byla dost nervózní. V pondělí mi bylo řečeno: ‚Hele jede se tenhle závod, nemáš v sobotu čas?‘,“ popisuje Paloudová. „Nakonec nervozita opadla a se svým výkonem jsem spokojená, ač ten výsledek je kvůli technickým problémům nic moc, těší mě, že jsem zvládla ujet něco takhle dlouhého na trenažéru,“ dodává Paloudová. Všichni závodníci i závodnice se shodují, že během zimní přípravy je takový závod dobrý nápad. Více se ale těší na závody na vodě.

Odkazy:

Závod Live: Virtuální SP: ICF Open Virtual World Cup 2022 – Clips 
Program závodu: Program virtuálního SP
Stránky závodu: Canoeicf.com
YouTube live: @PlanetCanoe
Twitter: @vodnislalom

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: