Finále Světového poháru vodních slalomářů – 5 medailí a hodně úspěchů v celkovém hodnocení.

Finále Světového poháru vodních slalomářů – 5 medailí a hodně úspěchů v celkovém hodnocení.

Na španělské trati v Seu d’Urgell 2. 9. odstartovalo Finále Světového poháru vodního slalomu 2022. Z kvalifikací postoupily všechny české lodě a čeští favorité Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Tereza Fišerová udělali první krok k tomu, aby si odvezli umístění v letošním celkovém hodnocení poháru.

V sobotním semifinále i finále zazářil olympijský vítěz Jiří Prskavec, který díky svému vítězství ovládl i celkové hodnocení Světového poháru 2022. Mistr světa Vít Přindiš ve finále dojel 3. a celkově se posunul na 2. pozici. Celkový bronz k tomu přidala na kajaku Tereza Fišerová.

„Já jsem strašně rád. Nevím proč, ale trať v Seu je prostě moje. Mám to tady rád, mám na ni krásné vzpomínky. I to město je mi sympatické, jak je menší, všichni tady žijou sportem. Tohle všechno se asi do mého dnešního výkonu promítlo. Jel jsem s radostí a čas byl skvělý. Dole jsem se jednou dotkl, ale pořád to stačilo na vítězství. Jsem strašně spokojený a doufám, že mě to nakopne do zimní přípravy,“ radoval se v cíli Prskavec.

Jiří Prskavec během finálového závodu.
Jiří Prskavec během finálového závodu.

Letošní sezónu tak Prskavec uzavřel zlatě. „Já jsem byl možná trošičku zklamaný po mistrovství světa. Já vím, že 5. místo není špatné, ale taky to není dobré. Takže jsem chtěl tu sezónu tak nějak zachránit. Chtěl jsem, aby mi to vyšlo co možná nejlépe. Tohle je krásná tečka a musím tu sezónu celkově hodnotit pozitivně, protože moje nejhorší umístění bylo právě 5. místo. To je dobrá úspěšnost a pokud by se mi takto dařilo v příštích letech, tak budu hodně spokojený,“ balancuje Prskavec.

Se svým tréninkovým parťákem Vítem Přindišem navíc celkové vítězství SP drží v České republice už 5 sezón za sebou, s covidovou pauzou od r. 2017. „Navíc letos držíme i všechny tituly na kajaku, které jdou,“ doplňuje Prskavec. „Ostatní už si nás trošku začínají dobírat, že příští rok to už bude jenom proti Čechům, protože Vítek vyhrál svět, já Evropu a světák a ještě jsme 1. a 2. v rankingu, tak to je něco neuvěřitelného. Je super, že nám to takhle klape a že nás i ten společný trénink takto posouvá dopředu,“ hodnotil Prskavec.

„Já jsem doufal, že bychom to mohli dát ve dvou. Jsem rád, že tam budem 1., 2., už jsme tam byli 1., 3. a jsem moc rád, že to takto klaplo. Potvrzuje to tu dominanci, kterou teď máme,“ souhlasil Vít Přindiš.

První a druhé místo pro český kajak v celkovém hodnocení SP.
První a druhé místo pro český kajak v celkovém hodnocení SP.

Právě mistr světa Přindiš dojel třetí, s odstupem 0,37 vteřiny na vítěze, a v celkovém hodnocení Světového poháru tak bere stříbro. „Skvělé, je to maximum, co jsem mohl předvést,“ říká Přindiš. „Mrzí mě ta jízda, že nebyla úplně tak plynulá, jako jsem doufal, jaká mohla být. Nicméně jsem to na té těžké trati sjel dobře. Je to moje první životní bronzová medaile, nikdy jsem takovou neměl. Takže je to historický úspěch,“ s úsměvem zhodnotil Přindiš. „Myslím, že to zakončení nemohlo být lepší, jsem za to hrozně rád,“ dodala na závěr světová jednička.

Tereze Fišerová sobotní semifinálová jízda nevyšla a 50vteřinová penalizace ji odsunula z bojů o medaile. Chybovaly ale i další kajakářky, a tak Fišerová slavila další úspěch – skončila 3. v celkovém hodnocení Světového poháru na kajaku.

„Pocity jsou úžasné. Já jsem to moc nečekala, ani jsem to nepropočítávala. Po semifinále jsem si říkala, že už tam není žádná šance a ono to vyšlo přesně o bodíček,“ popsala Fišerová. Po své nevydařené jízdě šla odpočívat na nedělní závod na C1, když zjistila, že je celkově na kajaku bronzová. „Byla jsem na pokoji, koukala jsem na přenos a jak to tam přepočítávali, tak jsem to zjistila a nechápala jsem to. Utíkala jsem zpátky na závodiště,“ popsala Fišerová, která letos zjistila, že se se světovou špičkou může i na kajaku slušně porovnávat. „Je potřeba na sobě makat nejen na tom kajaku, ale i na singlu,“ uzavřela Fišerová.

Tereza Fišerová skončila 3. v celkovém hodnocení Světového poháru na kajaku.
Tereza Fišerová skončila 3. v celkovém hodnocení Světového poháru na kajaku.

V neděli Tereza Fišerová ustála svou finálovou jízdu na kanoi a na španělské trati v Seu d’Urgell vylovila bronz. Díky němu obhájila vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru na kanoi a k sobotnímu celkovému bronzu na kajaku přidala další úspěch. V nedělním závodě byla o něco úspěšnější kanoistka Gabriela Satková, která po vítězství z minulého víkendu v Pau přidala stříbro.

Tereza Fišerová předváděla na kanoi v posledních týdnech nevyrovnané výkony. V neděli ale ve finálové jízdě vybojovala bronz, který ji vynesl na první příčku v celkovém hodnocení Světového poháru 2022. „Moc si to užívám. Je to neuvěřitelné obhájit světové prvenství. A tím, že jsem na to necílila, tak mě to o to víc těší,“ radovala se Fišerová z obhajoby celkového vítězství SP.

„Já jsem se vůbec nesoustředila na to celkové pořadí. Snažila jsem se zkoncentrovat tak, abych zajela finálovou jízdu trošičku podle plánu a nedělala tam žádné zbytečnosti třeba jako v Pau. Ta jízda nebyla dokonalá, ale vybojovala jsem to a o to jsem na to hrdější,“ zhodnotila Fišerová svou jízdu, která byla o 2,90 vteřin pomalejší než jízda vítězky Andrei Herzog z Německa. A ještě doddala: „Jsem moc ráda, že na konci sezóny jsem to prolomila a do další sezóny budu přicházet s čistou hlavou.“

Gabriela Satková si dopádlovala pro stříbrnou medaili.
Gabriela Satková si dopádlovala pro stříbrnou medaili.

Druhý úspěch pro české barvy přidala Gabriela Satková. Po vítězství z minulého víkendu v Pau nyní v Seu vybojovala stříbro. Od dalšího vítězství ji přitom dělilo pouhých 6 setin sekundy. „Já jsem úplně nadšená. Vůbec jsem nevěděla, že jsem jela tak rychle. Když jsem dojela do cíle a viděla jsem, že jsem druhá, tak jsem měla hroznou radost. Minulý víkend jsem vyhrála svoji první medaili ze svěťáku a teď mám další,“ popsala nadšená Satková.

Gabriela Satková naskočila na vítěznou vlnu před 4 týdny, kdy vyhrála mistrovství Evropy do 23 let, následoval titul mistryně republiky na Lipně, vítězství v Pau a nakonec přidala stříbro v Seu d’Urgell. „Mám 4 víkendy po sobě hrozně úspěšné. Já nemůžu být spokojenější. Je to úplná paráda,“ radovala se Satková. „Jsem strašně ráda, že jsem se dorovnala těm holkám. Že už s nimi můžu soupeřit, protože dřív jsem jim byla spíš za zády. Je to adrenalin, je to strašně super,“ vyprávěla Satková.

Starší sestra Gabriely – Martina Satková – se bohužel do finále neprobojovala a skončila na 14. místě. Stejně jako kanoisté Lukáš Rohan, který se nevyvaroval 50vteřinové penalizace, a Vojtěch Heger, kterého z finálové desítky odsunul dotek branky.

Václav Chaloupka byl po finálové jízdě zklamaný.
Václav Chaloupka byl po finálové jízdě zklamaný.

Do finále se velmi rychlou jízdou kvalifikoval jen mistr světa 2021 Václav Chaloupka. Ve finále ji ale nezvládl zopakovat a s 58 trestnými vteřinami skončil na 9. místě.

„Tak jsem se s tím už od začátku pral a neklouzalo to tolik, jak v tom semifinále. Letos prostě zvládnout ty dvě jízdy v těch 2 hodinách mi dělá problém. Vím, že ta příprava nebyla úplně optimální, myslím, že teď trochu fyzicky ztrácím a je samozřejmě jenom na mně, abych s tím něco udělal do příštího roku. Ale jsem zklamaný. To semifinále se mi jelo suprově, doufal jsem, že na to navážu i v tom finále a to tomu bylo na míle vzdálené. Mrzí mě to,“ smutně vyprávěl po finálovém výkonu.

V celkovém hodnocení Světového poháru se nejlépe z českých kanoistů umístil právě Chaloupka – na děleném 13. místě.

Fantastická Tereza Fišerová přidala k celkovému zlatu z kanoe a bronzu z kajaku ještě celkové stříbro z disciplíny Extreme Kayak. Zkompletovala tak svou sbírku titulů ze Světového poháru. Kanoista Vojtěch Heger přemohl všechny kajakáře, kteří v Extreme Kayaku primárně startují, a rovněž zvítězil. Zlato ho posunulo také na 1. místo v celkovém hodnocení SP. Obhájce celkového titulu Přindiš se musel spokojit se stříbrem.

Vojtěch Heger ovládl závod Extreme Kayak i celkové pořadí SP v této disciplíně.
Vojtěch Heger ovládl závod Extreme Kayak i celkové pořadí SP v této disciplíně.

Fišerová bohužel vypadla v semifinálové rozjížďce, i tak ale získala dostatečný počet bodů na celkové 2. místo ve Světovém poháru 2022. „Je to úžasný pocit. Sice mě trošku mrzí, že jsem to pokazila v tom semifinále, ale jsem opravdu ráda, že to vystačilo na to 2. místo celkově. Takhle jsem si hezky doplnila sbírku,“ komentovala Fišerová, první česká slalomářka, která ovládla všechny 3 kategorie vodního slalomu SP. „Je to jedna, dva, tři. Člověk, který se na to podívá, si musí říct, že musím jezdit všechno a nemůžu si vybírat,“ se smíchem dodala Fišerová.

Mezi muži dominoval kanoista Vojtěch Heger. Díky vítězství ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. „Je to šílené. Já si to moc užívám a ještě tomu moc nevěřím, protože jsem jel jenom 3 světové poháry a dostat se díky tomu prvnímu vítězství na celkové vítězství je šílené,“ radoval se Heger. „Ještě když jsem singlíř a porazil jsem kajakáře. To je taková třešnička na dortu,“ dodal Heger. Do závodu Extreme Kayak totiž – už jak z názvu vyplývá – nastupují většinou kajakáři.

Heger ve finálové rozjížďce startoval z nevýhodné pozice – i tak se ale dokázal probojovat do čela čtveřice. „Startoval jsem z toho nejhoršího místa, ze kterého to šlo, ale zase jsem věděl, že moje taktika je jet do protivody jako 2. Pohlídal jsem si protivodu z 2. místa. Vím, že jsme tam vyjížděli 3 lodě nějak vedle sebe a snažil jsem se stejně jako v semifinále kluky vyšťouchnout z té další povody, což se asi úplně nepovedlo. Ale i tak jsem se dostal na první místo. Pak jsem tu jízdu už jenom odkontroloval a všechno se povedlo, jak se povést mělo,“ komentoval zlaté finále Heger.

Ve finálové rozjížďce startoval také obhájce celkového titulu Vít Přindiš. Finále mu bohužel nevyšlo podle představ, skončil bez medaile na 4. pozici. Celkově se musel spokojit se stříbrem. „Loni jsem celkově dvakrát vyhrál, letos jsem v obou (disciplínách, pozn. red.) druhý. Už ve finále jsem věděl, že to bude nejspíš do trojky. Mrzí mě ta jízda, protože jsem tam měl trošku trable uprostřed. Ale užil jsem si to tentokrát. Tím, že včera byl pro mě poslední důležitý slalomový závod, tak – ne že bych se nebál zranění – ale šel jsem do toho s větším nasazením než normálně. Řekl jsem si, že se za každou cenu pokusím kohokoli přede mnou předjet,“ popsal Přindiš, který se v předchozích rozjížďkách několikrát dokázal probojovat ze 3., 4. nepostupové pozice do čela a vybojovat postup.

Užitečné odkazy
– Oficiální výsledky: SP Seo d’Urgell
– Stránky závodu: Canoeicf.com
– YouTube live: @PlanetCanoe
– Twitter: @vodni
slalom

Disciplína Extreme Kayak se představí pod olympijskými kruhy, poprvé v Paříži. Každou sezónu jde vidět, že se závodníci Extreme Kayaku začínají čím dál víc profesionalizovat. „Říkal jsem to už v průběhu sezóny, že mě mrzí, že všechny státy to trénují a celkem nám tady ujel vlak. Myslím si, že alespoň jednou týdně bychom tomu měli dát speciální trénink na těch plastových lodích, abychom se tu loď naučili líp ovládat,“ komentoval Heger.

Více času v tréninku plánuje Extreme Kayaku dát také Tereza Fišerová. „Myslím, že už je to trošku potřeba trénovat a dávat tomu čas. Ono to pak bude ještě lepší,“ předpokládá Fišerová. Letošní seriál Světového poháru přinesl českému reprezentačnímu týmu vodních slalomářů celkové 2 zlaté, 3 stříbrné a 1 bronzovou trofej a ČR se tak po právu řadí k těm nejúspěšnějším státům celého SP.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: