Šprickobunda HIKO BALLER 87 x ZEPHYR dlouhý rukáv

Šprickobunda HIKO BALLER 87 x ZEPHYR dlouhý rukáv

Tak tahle věc tady dlouho chyběla. Kombinace lehké závodní bundy a odolné špricdeky, která se nezalekne nejen drsných soubojů třeba při kayakcrossech, ale ani pádlování na divoké vodě za přívětivého počasí.

Testoval: Petr Snížek
Dodává: HIKO, www.hiko.cz

Údaje výrobce:
Materiál bundy: Carbonflex, manžety e.prene
Materiál špricky: e.prene, supratex, silikonový zátěr
Barevné varianty: černá, bíla, modrá
Infocena: 4780 Kč

Šprickobunda BALLER 87 x ZEPHYR dlouhý rukáv.

Proč taková věc vůbec vznikla? Protože v Hiku potřebovali vyrobit ideální bundu na kayakcrossové závody, které se během pár lety vyšvihly na olympijskou disciplínu a závodí v nich ti nejlepší světoví jezdci zejména z prostředí vodního slalomu. Požadavky byly jasné – odolná špricdeka, která dokáže obstát při drsných crossových soubojích „loď na loď“ a k tomu co možná nejlehčí závodní bunda, která dovolí jezdci maximální možný rozsah pohybu. Obě komponenty už Hiko v nabídce dávno má, takže stačilo je jenom spojit.

Šprickobundu na sebe člověk hodí raz dva. Pak už jen vesta a helma a může se na vodu.
Šprickobundu na sebe člověk hodí raz dva. Pak už jen vesta a helma a může se na vodu.

Zephyr je lehká závoďácká bunda vyrobená z materiálu Carbonflex, který je velmi lehký, příjemný a taky trochu pružný. Znamená to, že o bundě na sobě skoro nevíte a když už se při krkolomných crossových soubojích dostanete do nějaké krajní pozice, tak vás bunda pustí. Nicméně to je spíš taková bonusová vlastnost, protože bunda je velmi dobře střižená a umožňuje veliký rozsah pohybu právě už jenom svým střihem. Při výrobě bundy byl kladen důraz na co možná nejnižší hmotnost, protože i vodní slalom už začíná být právě o takových detailech. Toho výrobce dosáhl minimalizací počtu švů, ale samozřejmě podlepených. Bunda je konstruována jako polosuchá, což znamená, že na rukávech i u krku je jednoduchá manžeta z materiálu e.prene. Ta pochopitelně nedokáže zaručit vodotěsnost, ale o tu tady skutečně nejde. Priority jsou prostě jiné – již zmíněná nízká hmotnost a taky pohodlí jezdce. O tom, že tohle řešení funguje se už několik sezon přesvědčují vodní slalomáři na celém světě, u kterých je Zephyr velmi oblíbeným modelem ve verzi s dlouhými i krátkými rukávy. Dodávám, že obě tyto verze se dočkaly právě spojení se šprickou Baller 87.

Na zápěstích jsou jednoduché manžety z materiálu e.prene.
Na zápěstích jsou jednoduché manžety z materiálu e.prene.

Baller 87 je hodně bytelná šprickdeka vyrobená ze 4 mm silného materiálu e.prene, který je ještě na svrchní straně deklu chráněný pleteninou ze Supratexu. To zaručuje skvělou odolnost, kterou už prověřila řada kajakářů nejen při kayakcrossových soubojích, ale taky při sjezdech těch nejnáročnějších řek po celém světě. Ballera drží na límci silná obvodová guma a jako pojistka proti sklouznutí je na vnitřní straně deklu po celém obvodu silikonový zátěr s povrchovou strukturou, který dekl k límci doslova přilepí. Pro případ potřeby opuštění lodi je v přední části deklu klasické strhávací oko.

Propojení špricky a bundy je řešeno klasickým podlepeným švem.

Přelepení napojení e.prenových a carbonflexových částí (pas, krk, zápěstí).
Přelepení napojení e.prenových a carbonflexových částí (pas, krk, zápěstí).

Já jsem měl tohle kombo s dlouhým rukávem na testování po celou letošní sezonu a jsem z něj tak nadšený, že se moje ostatní vodácké bundy letos ještě nedostaly na řadu a už asi jen tak nedostanou. Důvodem je tedy i fakt, že jsem na jaře namohl ze zdravotních důvodů pádlovat, protože tohle spojení opravdu není vhodné do oblevových Jizerek a podobných akcí, ale na všechny Trnávky, Čerťáky a podobné počiny to byl naprosto perfektní parťák. Bunda je mi velice pohodlná a na vodě z ní mám skutečně pocit, jako bych na sobě nic neměl. Nemám problém si pod ní vzít jen spodní vrstvu s krátkým rukávem nebo funkční tílko, protože materiál Carbonflex je i na holou kůži velmi příjemný. Ano, uznávám, že manžety nějakou tu vodu dovnitř pustí, ale popravdě mnohem míň, než jsem očekával. Rozhodně to není žádný průtokáč a to jsem s bundou jezdil třeba ty zmíněné Čerťáky, kde už člověk tuhle vlastnost dokáže dobře posoudit. V lodi jsem měl perfektní sucho a trochu mokré zápěstí a nějaká ta vlhkost kolem krku, kdo by to řešil.

Povrch špricdeky tvoří bytelný Supratex a zdobí jej logo Hiko.
Povrch špricdeky tvoří bytelný Supratex a zdobí jej logo Hiko.

Další věc, která se mi na šprickobundě líbí, je snadnost oblékání. Prostě ji jenom převlíknu přes hlavu a je to. Jako bych na sebe házel třeba mikinu. Žádné prostrkávání hlavy a rukou skrz latexové manžety, žádné stahování v pase, kolem zápěstí nebo kolem krku, prostě nic. Nahodit a jet. A je to návykové, protože se vlastně ani moc netěším na to studené období, které nás za chvíli čeká a budu si muset tyhle oblékací dovednosti zase osvěžit.

Šprickobundu jsem využil třeba na podzimním ježdění na Trnávce.
Šprickobundu jsem využil třeba na podzimním ježdění na Trnávce.

Zkrátka musím uznat, že se tohle propojení opravdu povedlo a myslím, že si najde oblibu nejen u kayakcrossových jezdců či drtičů kanálů, případně u jezdců lehčích a středně těžkých divokých vod, ale klidně i u lidí, kteří závodí na ČPV a podobných akcích. Už jen kvůli tomu pohodlíčku!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: