Nafukovací dvoumístný kajak s drop-stitch dnem AQUADESIGN EPYX

Nafukovací dvoumístný kajak s drop-stitch dnem AQUADESIGN EPYX

K otestování jsme obdrželi nafukovací kajak od francouzského výrobce Aquadesign, který nese název Epyx. Jedná se o dvoumístný kajak jednoduché konstrukce určený zejména na rekreační účely – na klidnou vodu či příbřežní moře, ale zvládnout by měl i tekoucí terény do WW II. Tak schválně…

Dodává: Pádlujte.cz, www.padlujte.cz
Testovali: Petr a Marie Snížkovi

Údaje výrobce:
Materiál: PVC 1100 DTEX, drop-stitch dno 10 cm
Délka: 380 cm
Šířka: 96 cm
Vnitřní šířka: 42 cm
Hmotnost: 13 kg
Počet osob: 2
Nosnost: max 190 kg
Max. obtížnost: WW II
Infocena: 12 999 Kč

Vybalujeme

Kajak dorazil v transportním obalu, který má rozměry většího turistického batohu (výrobce udává cca 70 x 40 x 30 cm) a obsahuje nejen kajak, ale i další potřebné vybavení. Konkrétně to je dvojčinná pumpa s manometrem, která by dle stupnice na manometru měla zvládat tlaky až do 21 PSI, takže bude použitelná i pro foukání paddleboardů, dvě skládací pádla, dvojice sedaček, dvě plastové flosny a také opravnou sadu umístěnou v plastovém pouzdře se šroubovacím uzávěrem. A samozřejmě návod a další potřebnou dokumentaci.

Tohle všechno dostanete, když si EPYXe koupíte.
Tohle všechno dostanete, když si EPYXe koupíte.

Transportní batoh je jednoduché konstrukce a uzavírá se na obyčejný zip, který umožňuje rozepnout a vyklopit celou přední stěnu tak, aby se dalo pohodlně vložit vše potřebné. Na jednom boku a na horní straně je madlo pro nošení v ruce, na druhém boku je síťovaná kapsička a celý batoh lze stáhnout dvěma plochými kompresními popruhy. Na zadní straně jsou dva jednoduché zádové popruhy s polstrováním, a dokonce možností sepnutí přes hrudník.

Přenášení kajaku v transportním obalu.
Přenášení kajaku v transportním obalu.

Přiložená pádla jsou čtyřdílná a tvoří je duralová žerď, plastové listy bílé barvy a gumové odkapové kroužky. Díly pádel se spojují pomocí klasických kolíčků na pružině, které se zacvakávají do otvoru v žerdi. U pádel nelze nastavit délku – ta je od výrobce dána na 220 cm a pro pádlování na daném typu lodi je zvolena správně. Je ale možno nastavit si úhel a orientaci pádla a sice na 0° nebo cca 60°doprava i doleva. Jedno pádlo má hmotnost 1060 g. Pádla jsme samozřejmě vyzkoušeli a není to žádný průšvih. Přiznám se, že na pádla, která jsou „pouze“ jako součást balení mě jejich kvalita spíše překvapila.

Tím jsme probrali příslušenství, které není předmětem recenze a jdeme na to hlavní, na kajak.

Konstrukce

Kajak Epyx tvoří dvě obvodové vzduchové komory válcového tvaru, které mají v oblasti boků lodi průměr 24 cm a v oblasti špice a zádě se pochopitelně zužují. Dno tvoří jedna vrstva volného PVC, kterou vyztužuje drop-stitch „dno“ vložené do kajaku, rozepřené mezi borty a vpředu i vzadu ještě uchycené pomocí plochého popruhu s plastovou sponou, které má tloušťku 10 cm. Obvodové komory se nafukují na 3,5 PSI, drop-stitch dno na 10 PSI, což dává lodi velice slušnou tuhost.

Celkový pohled na kajak od přídě.
Celkový pohled na kajak od přídě.

Na plochém dně kajaku najdeme v přední a zadní části dva úchyty z tvrdého plastu sloužící k připevnění flosen pomocí jednoduchého nasunutí (systém slide-in) a uprostřed lodi na vnějších okrajích ještě dva kruhové otvory, které slouží pro samovylévání. Jejich otevření či uzavření je možné z vnitřní části lodě, kde je okolo plastových špuntů vybraný prostor v drop-stitchové výztuži. Ovládání těchto špuntů není problém a v případě uzavření dobře těsní, takže jimi do lodi nepronikne ani kapka. Samovylévání není nijak rychlé, ale nejsme v lodi určené na obtížnou vodu, takže bohatě dostačuje. Zároveň se ještě vrátím k onomu vybrání okolo vylévacích otvorů – to totiž neslouží jenom k tomuto účelu, ale je to také prostor pro případné opření nohou a dvě stejná vybrání jsou i v přední části lodi, aby si mohl nohy opřít i háček.

Přídavné flosny jsou poměrně dlouhé. Je tedy dávat pozor v mělčí vodě.
Přídavné flosny jsou poměrně dlouhé. Je tedy dávat pozor v mělčí vodě.

Přední i zadní špice je tvořena dvojicí nárazníků (jak tyto prvky nazývá výrobce) z tvrdého plastu. Přiznám se, že nedokážu posoudit jejich praktičnost, protože vzhledem k určení kajaku přílišné bouraní do nějakých překážek asi moc nehrozí, ale rozhodně je to elegantní způsob, jak zakončit přední a zadní část kajaku.

Na přední plaubce je křížená pruženka pro uložení drobnějších předmětů.
Na přední plaubce je křížená pruženka pro uložení drobnějších předmětů.

Příď i záď kajaku kryjí malé palubky, přičemž ta přední je o něco větší a je přes ní vedena křížená pruženka, pod kterou je možné upevnit menší předměty u nichž nevadí, že schytají nějakou tu spršku nebo ošplouchnutí od vln. Další drobná bagáž jde zastrčit pod tyto palubky. Na přídi i zádi jsou neoprenem polstrovaná madla, která jsou velmi pohodlná do ruky. Další madla jsou na bocích lodi uprostřed, rovněž polstrovaná, která hodnotím jako velice praktickou věc pro přenášení lodi jednou osobou, což vzhledem k hmotnosti kajaku není problém.

Sedačky se uchycují pomocí plochých popruhů.
Sedačky se uchycují pomocí plochých popruhů.

Na bortech jsou umístěna také kovová D očka, ke kterým se upevňují sedačky. Ty jsou vyrobeny z měkké pěny, která je z jedné strany kryta hrubou tkaninou a ze sedací strany tkaninou výrazně jemnější – je příjemná i na holou kůži. Opěrka zad je potom vyztužena tužším pružným plastem. Sedačky se pomocí plochých popruhů nastavitelné délky a kovových karabinek upevňují ke zmíněný D očkům. Všechny ploché popruhy vycházejí z opěrky zad. Podsedák sedačky se pouze volně položí na dno lodě a nijak se neuchycuje.

Nárazníky z tvrdého plastu jsou na přední i zadní špici.
Nárazníky z tvrdého plastu jsou na přední i zadní špici.

V zadní části lodi jsou umístěny push-push ventily od renomovaného výrobce Bravo. U každého ventilu je informace o tlaku, na který by mělo být foukáno a také další informace, dokonce včetně upozornění, aby si posádka nezapomněla vzít plovací vesty (viz foto). To se mi moc líbí.

Jak Epyx jezdí?

Epyx je kajak určený zejména k rekreačnímu pádlování na klidných vodách nebo klidném příbřežním moři a takovým způsobem jsme k testování taky přistoupili. U moře jsme tedy nebyli, ale projeli jsme s ním klidnou pasáž řeky Doubravy, kde bylo potřeba i trochu manévrovat v zatáčkách, a potom jsme jej testovali na přehradě Seč, kde jsme okusili i větrné podmínky.

Pádlování na EPYXu ptačím pohledem.
Pádlování na EPYXu ptačím pohledem.

První, co nás zaujalo, byl poměrně malý vnitřní prostor, který je tak akorát pro dvě osoby, přičemž zadák sedí blízko zádě, což způsobuje nerovnoměrné rozložení váhy i v případě, že v lodi jedou dva stejně těžcí jedinci. V našem případě, kdy vzadu seděl těžší pádler, se tento jev ještě umocnil. Rovněž uvedu, že do váhového limitu lodi nám chybělo asi 40 kg. Náš zadák není žádný čahoun (měří 178 cm) a i tak měl nohy jen kousek za sedačkou háčka, který měl nohy až pod přední palubou a taky to není žádný dlouhán. Pro dva dvoumetrové lidi by tu tedy bylo vyloženě těsno. Sedačky jsou pohodlné, zejména vysoké opěrky jsou moc fajn a při jízdě nedocházelo k žádnému prokluzování podsedáků po dně lodi.

EPYX je určený hlavně na klidnou vodu.
EPYX je určený hlavně na klidnou vodu.

Co se týká rychlosti, tak kajak nijak nepřekvapil ani neurazil. Není to žádný šnek, ale na nějakou rychlou přepravu také zapomeňte. Vzhledem k určení lodi k rekreačním účelům je ale rychlost spíše na dobré úrovni. Točení je díky plochému dnu velice snadné, stačí jeden silnější záběr a změna směru je hodně výrazná. Ve větru na přehradě jsme velmi ocenili nasazení flosen, které je snadné a velice rychlé (stejně jako jejich demontáž). Bez flosen nás vítr rychle snášel z požadovaného směru, s flosnami bylo držení směru bezproblémové, a když je člověk nasadí v bezvětří, tak loď jede rovně bez jakýchkoliv řídících záběrů, což je velice pohodlné a ušetří to energii. Zatočit je ale potom o to náročnější. U flosen bych ještě upozornil, že sahají 22 cm pod loď, takže je třeba dávat velký pozor v mělčích vodách (u břehu).

Dva pádleři se do lodě vejdou tak akorát.
Dva pádleři se do lodě vejdou tak akorát.

Výrobce udává, že kajak obstojí v terénech obtížnosti až WW II, což jsme samozřejmě museli také vyzkoušet. Dvojkové peřeje jsme sjeli, ani jsme nenabrali moc vody, ale kajak rozhodně není určený na časté použití v takovém terénu. Zejména tu člověku chybí nějaké pořádné nožní opěrky. Na druhou stranu kajak díky stabilitě proveze takovým terénem i méně zkušené vodáky, a i při projíždění kontinuálních vln je díky nafoukání na poměrně vysoké tlaky příjemně tuhý a „nekroutí se pod zadkem“, což není u nafukovacích lodí příliš častý jev. Tvrzení výrobce tedy můžeme prohlásit za pravdivé.

Závěrem

Epyxe bych doporučil na vyjížďky méně náročným uživatelům do nepříliš náročných podmínek a neměli byste být zklamaní. Kajak je dílensky skvěle zpracovaný, opravdu tuhý i v peřejnaté vodě a vlnách, velice dobře se ovládá a v základním setu s ním obdržíte všechno, co k pádlování budete potřebovat. Tedy až na plovací vesty. Poměr cena-výkon je tedy velice příznivý. Bon voyage!

Líbilo se nám:

  • Zpracování
  • Tuhost dna i bortů
  • Bohaté příslušenství

Mohlo být lepší:

  • Možnost opřít si nohy nebo kolena

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: