Dětská záchranná vesta HIKO BABY V.2

Dětská záchranná vesta HIKO BABY V.2

Testovat záchrannou vestu na malém dítěti je fuška, omezíme se tedy na zkušenosti rodiče a sem tam zprostředkované zkušenosti dítěte.

Testovali: Petr a Doubravka Snížkovi
Dodává: HIKO, www.hiko.cz


Údaje výrobce (testovaná velikost 1):
Materiál: polyesteru 600D Dupratex
Nosný materiál: PE pěna
Výtlak: 30 N
Max. hmotnost dítěte: 15 kg
Max. výška dítěte: 100 cm
Certifikace: ISO 12402-4
Infocena: 1720 Kč

Záchranná dětská vesta Hiko Baby V.2.
Záchranná dětská vesta Hiko Baby V.2.

Na jaře letošního roku jsem k otestování dostal záchrannou dětskou vestu Hiko Baby V.2, přičemž označení V.2 znamená, že jde o vylepšení dlouhou dobu používaného modelu Hiko Baby. Již z popisu prodejce lze rozpoznat, že si s přepracováním vesty v Hiku dali hodně práce a když vesta dorazila, bylo to viditelné na první pohled.

Přiznám se, že jsem měl trochu velké oči a myslel jsem si, že v začátku testování jeden a půl roční dcera do vesty nadšeně vklouzne a začneme prostě vyrážet na vodu. Jenže ouha. Čekalo nás nejprve několik týdnů trvající seznamování a oťukávání, než se oba hlavní aktéři testování seznámili a mohli jsme někam vyjet. Doplním, že velkou roli v tomto procesu sehrála píšťalka, která je součástí vesty. Malá testerka na ní chtěla pořád pískat, a to bez nasazené vesty (dle slov rodičů) jaksi nejde.

Zde je dobře vidět dostatečná velikost límce.
Zde je dobře vidět dostatečná velikost límce.

Konstrukce

Nejprve ale ke konstrukci vesty. Celá vesta je vyrobená z bytelného materiálu Dupratex svítivě oranžové barvy. To znamená, že dítě uvidíte i za velmi špatných podmínek (hustý déšť, mlha, …). Signální barvu ještě doplňují dva reflexní prvky na přední části vesty a další dva na límci. Vnitřní materiál vesty je černý a jemnější, protože vnější Dupratex by byl na tělo nepříjemný. Po vnějším obvodu je vesta obšitá černým lemem, který vyztužuje a chrání švy před prodřením. Otvory pro ruce obšité nejsou.

Nosný materiál je umístěn v přední části vesty a v límci. Důvod je prostý. Vesta musí dítě za jakýchkoliv podmínek nést obličejem nahoru, aby mělo přístup ke vzduchu a zároveň mu musí podpírat hlavu pro případ, že by panikařilo nebo třeba bylo v bezvědomí.

Detail tří plastových přezek, kterými dítě do vesty zapnete.
Detail tří plastových přezek, kterými dítě do vesty zapnete.

Zapínání vesty je řešeno dvěma plochými popruhy vedenými vodorovně kolem těla, které se na přední straně zapínají na plastové spony a lze je po obou stranách dotáhnout. Samozřejmostí jsou také gumová očka, kterými přebývající popruhy zajistíme proti plandání. Zapnutí i dotažení popruhů je velmi snadné, což jsem, vzhledem k počáteční neochotě dcery se do vesty oblékat, velmi ocenil. Další popruh je svislý a vede dítěti mezi nohami (kde je polstrovaný neoprenen), čímž zabraňuje možnému vypadnutí z vesty spodem. Tento popruh se zapíná rovněž na plastovou sponu, která je umístěna pod spodnějším vodorovným popruhem, ke kterému je i připevněna. Na zadní straně vesty svislý popruh pokračuje až k vrchní části límce, kde je zakončen madlem pro nouzové uchopení či vytažení dítěte z vody. V zádové části je popruh přišitý k vestě, aby nevznikala zbytečná oka, do kterých se mohou chytit třeba větve.

Na přední straně vesty je na šňůrce umístěná již zmíněná plastová píšťalka, která nám sloužila hlavně jako hračka, ale samozřejmě má i praktický a bezpečnostní význam.

Dva reflexní prvky jsou na límci vesty.
Dva reflexní prvky jsou na límci vesty.

Naše zkušenosti

Pozorný čtenář si jistě všiml, že vesta je nazvaná jako záchranná, nikoliv plovací. To z důvodu, že malé děti nejsou zdatnými plavci a vesta jim tudíž nepomáhá při plavání, ale prostě je na vodě nese, k čemuž je plně uzpůsobena, což dokazuje popis výše.

Nejoblíbenější částí vesty byla pro testerku píšťalka. Pro rodiče už tolik oblíbená nebyla :-)
Nejoblíbenější částí vesty byla pro testerku píšťalka. Pro rodiče už tolik oblíbená nebyla 🙂

U naší dcery i u větších dětí, pro které jsem měl k dispozici ještě vestu velikosti 2, jsem schválně zkoušel, jak moc je systém udržet obličej nad vodou spolehlivý a musím říct, že mě pokusy naprosto přesvědčily. I když se dítě mele, jak chce, stejně ho vesta nepustí a nezbývá mu nic jiného než zůstat na zádech. Stejně mě přesvědčil i límec, který (ačkoliv jsme to nezkoušeli) určitě díky své velikosti pochytá spoustu možných úderů od kamenů a dalších předmětů, se kterými se může dítě během nechtěného plavání v řece setkat. A samozřejmě pohodlně udrží hlavu dítěte nad vodou.

Na Dunaji pod Čunovem.
Na Dunaji pod Čunovem.

Několikrát jsem zkusil madlo na vrchní části límce. Při každém pokusu ať už na suchu, nebo ve vodě, jsem madlo bez problémů uchopil a dítě dopravil či zvednul, kam bylo potřeba. Podobně jsem zkoušel i „nouzové“ vytažení za přední popruhy, které také proběhlo vždy bez potíží.

A jak se vesta líbila samotné testerce? Jak jsem psal výše, zprvu se s ní musela trochu sblížit, ale když byl překonán počáteční ostych a přivykla si i na nutné dotažení popruhů, bylo vyhráno. Nyní už sama ví, že na vodu musí mít vestu a striktně to vyžaduje i od svých rodičů. Ve vestě vydrží bez potíží přes hodinu, což je vzhledem ke způsobu, jakým s ní zatím vodačíme, dostačující. Ve vedrech se pod vestou zapotí, ale s tím se asi nedá nic dělat. Sama si nikdy nestěžovala, že by jí vesta někde tlačila nebo dřela (což u jiných věcí, které používá, dokáže) a ani mi jsme nepozorovali, že by měla některé části těla otlačené nebo odřené. Je pravda, že ještě nezkoušela sama pádlovat, ale její aktivita s palubními hračkami to podle mě dostatečně vynahrazuje.

Za spokojeného tatínka, který má radost, že dcera vodu hned v útlém věku nezavrhla, dostává Hiko Baby V.2 zdvižený palec.

Zkušenosti čtenářů

Střelec

No – podle mého by to chtělo alespoň jednou tenkou vrstvou pěny polstrovat záda – jako ochranu proti nárazům. To se mi celkem líbí na LJ 100 od Tribordu (z Decathlonu). Jako další by neškodilo dvoubodové (symetrické) uchycení popruhu proti vypadnutí, je to sice poněkud složitější na obsluhu, ale pohodlnější. Bohužel nám tu pobíhá spousta „yntelygetůch“, podle kterých je límec na vestě proto, aby držel dítěti hlavu pod vodou., nebo co jsou schopní pozapínat popruhy různě křižmo a z dítěte pak z vody kouká kde co, jenom ne obličej a navíc se takto sešněrované nehne. Tudíž by to chtělo blbuvzdorný návod umístěný tak, aby si ho uživatel musel před použitím přečíst…
Jinak vzhledem k v průběhu času stále rostoucím rozměrům vest Hiko Baby suše předpokládám. že až dojde na novou verzi velikosti III, bude testována na manželce a lze jen doufat, že jí ta dětská vesta nebude příliš velká.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: