Vodácké centrum ve Znojmě. Místo, kde lze zažít úplně všechno!

Vodácké centrum ve Znojmě. Místo, kde lze zažít úplně všechno!

Vodácké centrum Znojmo a s ním spojenou řeku Dyji pod královským městem s půjčovnou lodí, tábořišti a se všemi nádherami, které řeka Dyje a město Znojmo nabízí, už zná skoro každý vodák.

Málokdo ale ví, co všechno dalšího lze s Vodáckým centrem Znojmo zažít. Kurzy na divoké vodě v zahraničí, kajakářské kurzy pro úplné začátečníky i pokročilé, kurzy záchrany na divoké vodě a pro ty, kteří chtějí dát vodáctví maximum, taky akreditované kurzy, které připraví na vedení skupin na klidných i divokých vodách v ČR a v zahraničí.

Na kajaku učíme začátečníky i pokročilé.
Na kajaku učíme začátečníky i pokročilé.

Ale pojďme pěkně od začátku. Vodáctví ve Znojmě vznikalo už od roku 1969 díky dodnes fungujícímu skautskému vodáckému oddílu. Jeho nynější vedoucí se zároveň podílejí i na rozvoji Vodáckého centra Znojmo. Klíčové vodácké myšlenky rozvíjejí nejen v dětech v oddíle, ale předávají je i širší vodácké veřejnosti, která má o vodácký um zájem. Vodácké centrum ve Znojmě je zároveň i akreditované zařízení pro vzdělávání v oblasti vodní turistiky a vodácké záchrany, díky čemuž se myšlenka bezpečného a správného chování na vodě promítá do všech segmentů, které vodácké centrum nabízí.

Úplně první kontakt vodáka s Vodáckým centrem Znojmo většinou bývá na řece Dyji. Zájemcům se ukáže, jak se vybavení správně používá a jaké pomůcky je potřeba mít pro bezpečnou plavbu. Pro vodácký národ vznikla základní výuková videa, jako je například vodácká instruktáž nebo navigace na řece Dyji.

Pro ty, kteří hravě zvládají jízdu na pevné kánoi na turistické řece, vedou další krůčky logicky na řeku učitelku Salzu. Proč učitelku?! Kurzy na Salze jsou pod správným vedením a dodržováním pravidel velice bezpečné, a přitom je řeka nádherná a umí nabídnout jak překrásné výhledy, tak obtížné peřeje, kde si začínající vodák na divoké řece sáhne na hranici svých schopností.

Kurz s Vodáckým centrem Znojmo na řece Salze bude nejen nezapomenutelným zážitkem z objevování krás alpských soutěsek, ale naučí i správnou techniku a taktiku jízdy v náročnějším a rychlejším terénu. Všichni si vyzkouší základní záchranu na divoké vodě a zažijí si, jak splouvat divokou řeku v organizované skupině. Všechny dovednosti, které si účastník z kurzu odveze, využije i na vlastních vodáckých výletech po českých řekách, případně se může s Vodáckým centrem Znojmo vypravit na další krásné alpské řeky, jako například slovinskou Soču nebo řeky jižního Rakouska. Každý vodák si může vybrat z termínů od poloviny května až do konce léta. Všechny pořádané akce jsou v kalendáři na stránkách www.centrumvodarna.cz/kalendar-akci.

Zvládnutí eskymáckého obratu je pro jízdu na náročnější vodě nezbytné.
Zvládnutí eskymáckého obratu je pro jízdu na náročnější vodě nezbytné.

Pro všechny, které divoká voda uchvátí nebo už uchvátila natolik, že na ní chtějí zažívat další dobrodružství, vřele doporučujeme koncept kajakářských kurzů, který je jak pro úplné začátečníky, tak pro zkušené kajakáře. Začíná se od úplných základů na klidné vodě, pokračuje přes eskymácké obraty a první záběry na tekoucí řece či na umělých kanálech, až po obtížnější řeky a úseky v zahraničí. Vše hezky postupně od kajakářského kurzu 1 a 2 až po řeky např. v jižním Rakousku, Slovinsku, Itálii nebo ve Švýcarsku.

Všechny kajakářské aktivity vedou zkušení lektoři, kteří na sobě neustále pracují, sledují nové trendy a záleží jim na každém účastníkovi, který se chce naučit jezdit na kajaku.

K vodě neodmyslitelně patří i letní pohodička.
K vodě neodmyslitelně patří i letní pohodička.

Každý, kdo začne s Vodáckým centrem Znojmo jezdit na kajaku, má možnost se zdokonalovat a růst. Postupně se všichni dostávají na rychlejší a obtížnější řeky, kdy ruku v ruce s pokročilejšími terény musí přijít i pokročilejší dovednosti vodácké záchrany.

Pokročilejší vodáci vyrážejí na divoké řeky v Alpách.
Pokročilejší vodáci vyrážejí na divoké řeky v Alpách.

Proto všem, kdo to myslí s vodou vážně, doporučujeme absolvovat kurzy zaměřené na záchranu na tekoucí vodě a první pomoc, a protože vodácká záchrana je dovednost jako každá jiná, vše zkoušíme na vlastní kůži a vlastníma rukama. Trénovat vodáckou záchranu je potřeba neustále, nejlépe tak, aby byla v těle co nejvíce zafixovaná a co nejméně se musela používat. Většina kurzů zaměřených na vodáckou záchranu je akreditovaných, tedy účastníci mají možnost získat certifikaci MŠMT v daném rozsahu dle toho, jaký kurz absolvují.

Ve Vodáckém centru Znojmo je zkrátka možnost okusit vodu a vodáctví z mnoha úhlů. Důležité je být pozitivně naladěn a otevřen novým věcem.

Vždyť řeky neustále vodáky učí zodpovědnosti, učí umění přijímat svoje rozhodnutí, učí překonávat i přijímat strach, překonávat sám sebe, učí rozhodovat se na základě zkušeností, učí nás ohleduplnosti k druhým a k přírodě, učí nás spokojit se s málem a být lepšími bytostmi.

Díky všem těm, kteří k vodáctví přistupují odpovědně! Rádi se s vámi potkáme při jakékoli aktivitě v našem Vodáckém centru Znojmo!

Vodácké centrum Znojmo – Stará Vodárna

U Obří hlavy 7, 669 02 Znojmo

www.centrumvodarna.cz
pujcovna.vodaci.org
tel.: 727 841 363
e-mail: in**@ce************.cz
www.facebook.com/PujcovnaLodiDyje
www.instagram.com/vodacke_centrum_znojmo

Autoři článku

Petra a David Grosovi
Voda je jejich koníčkem i prací. Většinu času tráví ve vodáckém centru, kde společně organizují nejrůznější vodácké aktivity, rádi vymýšlí nové kurzy a akce pro vodáky všech úrovní. Podílí se na vedení jednoho ze skautských vodáckých oddílů při přístavu Neptun Znojmo. Ve volném čase cestují po světě, kde sbírají inspiraci pro své vodácké nápady.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: