Svatojánské slavnosti Navalis

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody.

Datum
15. 5. 2023
Čas začátku
14:00:00
Typ
Kulturní akce
Místo konání Praha
Kraj Praha
Organizátor Svatojánský spolek, z.s.

Konají se vždy v předvečer jeho svátku – 15. května. Staňte se součástí Svatojánských slavnosti v historické Praze a odnesete si nezapomenutelný duchovní a kulturní zážitek.

Od r. 2009 mají slavnosti každý rok již svůj pevný scénář – slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem. Každý ročník pak bývá doplněn o další speciální akce – koncerty, nešpory, gondoliéry, regaty dračích lodí a mnohé další.

Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou nápodobou původního barokního vodního představení, které se v Praze na Vltavě konalo od počátku 18. století. Novodobými slavnostmi, kterými od roku 2009 navazujeme na tradici jedné z mála pražských oslav, chceme obnovit jejich slávu a především uctít kult života a mučednické smrti právě Jana Nepomuckého. Nedílnou součástí oslav vždy byly a jsou alegoricky ozdobené lodě. Městem, které je vzorem nádherných výpravných vodních oslav, jsou italské Benátky. Proto každý rok zveme do Prahy benátské, vídeňské a bavorské gondoliéry, kteří se stávají neodmyslitelnou složkou těchto velkolepých slavností. Toto propojení není ovšem náhodné nebo samoúčelné. Svatý Jan Nepomucký je jedním z patronů města Benátek a především služebníků vodních – gondoliérů.

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: