Zamykání Dyje

Od roku 1994 pořádáme podzimní „Zamykání Dyje“. Jedná se o symbolické uzamknutí plavby na řece Dyji. V praxi to znamená sjetí řeky od loděnice k jezu v Krhovicích.

11. 12. 2023
Typ

Zamykání se každoročně uskutečňuje poslední sobotu v září nebo první sobotu v říjnu. Sraz účastníků je v areálu Centra Vodárna na levém břehu těsně pod znojemskou přehradou v 8:45 hod. Následně v 9:00 proběhne nástup všech účastníků a slavnostní zamknutí nejmladším účastníkem za oslavné poezie některého z významných umělců vodního lidu.

Poté se všichni nalodí a vyráží na první část plavby k jezu v Tasovicích. Cestou všechny čekají tři znojemské jezy. Dva z nich bývají pravidelně sjízdné, ale jeden je nutné stahovat. V Tasovicích všechny čeká asi 3 m vysoký kolmý jez. Lze ho překonat několika způsoby. Buď ho lze obtížně přenést po levém břehu, nebo ho lze sjet (dle přísloví „vše jde sjet, něco jedenkrát a naposledy“). Jde samozřejmě o vtip, protože už několik vodáků dokázalo, že ho lze sjet i vícekrát.

Druhá část plavby končí u jezu v obci Krhovice, kde je hlavní občerstvovací zastávka s ohněm, buřty, čajem nebo v případě teplého počasí chladným nápojem. Zde pak na všechny účastníky čeká autobus a nákladní auto, které dopraví vše zpět na místo startu. Konec celé akce je okolo 17:00 hod.

Startovné je v současné době stanoveno na 70 Kč za osobu (v ceně je občerstvení a zajištění dopravy účastníků a materiálu zpět na místo startu); startovné neplatí děti do 10 let.

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: