Berounka – horní tok z Plzně do Zvíkovce

Berounka – horní tok z Plzně do Zvíkovce

Berounka vzniká soutokem Mže a Radbuzy u plzeňského pivovaru Prazdroj. Za městem je páteří Přírodního parku Horní Berounka, poté protéká Chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátsko. Celý tok řeky je klidný a přehledný.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Plzeňský kraj
Název řeky
Berounka
Délka plavby
5 dní
Délka úseku v km
58
Obtížnost
ZW
Sjízdné
celoročně
Název vodočtu
Plzeň - Bílá hora
Nízká voda
90 cm
Střední voda
160 cm
Vysoká voda
240 cm
Úsek
Plzeň – Zvíkovec

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Největším nebezpečím jsou jezy, které se za vyššího stavu vody mohou stát pastí. Z válce pod jezem nemusí být úniku, zvláště sjíždíte-li jej uprostřed. Proto je nutné každý jez předem prohlédnout a zejména za vyššího stavu zvážit přenášení. Že ani velký raft nemusí být bezpečným plavidlem jasně prokázala nehoda, která se tu stala v létě roku 2002 před velkou povodní. Tehdy se čtyřčlenný tým pustil do sjezdu za zvýšeného stavu a zůstal viset ve válci pod jedním jezem. Z obou břehů k postiženým bylo daleko, neboť sjížděli středem. Mladá žena nepřežila, ostatní vývar naštěstí vyplivl.

Jezy přináší vzrušení do jinak poklidné plavby
Jezy přináší vzrušení do jinak poklidné plavby

Splutí můžete začít poblíž soutoku buď na Radbuze, nebo na Mži, k řekám se dá sjet autem až na vzdálenost 50 metrů. Pod mostem u pivovaru se startoval řadu let maraton a vedle je jak parkoviště, tak parkovací dům.

První desetikilometrový úsek je vlastně příměstskou vodní turistikou, ale řeka pod Plzní už není vyhnívací stokou. Proto přibyli i zimující kormoráni. Můžete začít i u mostu Dolany – Chrást. Dalším mostem je až silniční v Liblíně a poté ve Zvíkovci. Přechodů přes řeku tu mnoho není, a tato nouze se řešila přívozy. Na jejich provoz, a zejména lana nad i pod vodou, je nutné dát pozor. Jedná se o přívozy v Nadrybech (ř. km 118,0) a v Darové (114,3).

Pro sportsmeny je plavba doZvíkovce záležitostí jednoho víkendu. Lenoši jsou ale mimo sezonu bez vlastních zásob ohroženi smrtí hladem. Malá dopravní obslužnost a fakt, že se jedná o krajinu využívanou zemědělsky bez existence velkých sídelních celků, dává i dnes horní Berounce nádech romantiky.

Za nižšího vodního stavu je nutné některá místa přetáhnout
Za nižšího vodního stavu je nutné některá místa přetáhnout

Protože si řeka vyhloubila hluboké údolí, udržela se tu mnohá původní rostlinná a živočišná společenství. Ta jsou dnes chráněna v rezervacích Zábělský les, Háj, Třímanské skály, Krašov a Chlumská stráň. Na milovníky historie čekají pozůstatky ze středověku jako jsou hrady Věžka, Libštejn, Krašov a gotický kostel sv. Petra a Pavla u rekreační osady Dolany (na levém břehu proti konci rezervace Chlumská stráň). V Kaceřově můžete okouknout renesanční zámek.

Nákupy a občerstvení Kromě Nadryb, Darové, Liblína a Zvíkovce se na dně říčního údolí nenachází žádná obec. To znamená, že za nákupem potravin musíte vystoupat z říčního údolí do výše položené obce, kde nemusí být každodenně otevřený obchod. I autobusová doprava v okolí jezdí řídce a pouze v pracovní dny. Pokud budete po řece pádlovat v létě, nedostatek základních potravin mnohým drsňákům nahradí občerstvení na vodáckých tábořištích. Na cestě do Liblína jsem napočítal nejméně čtyři taková místa a do Zvíkovce rozhodně budou další dvě.

Berounka je romantická řeka s krásným okolím
Berounka je romantická řeka s krásným okolím

První pomoc

Chválím romantičnost údolí s „nádechem divočiny“, kdy „civilizace je daleko“, ale na druhé straně tu při náhlých zdravotních problémech není dostupná rychlá lékařská péče. Pohotovost hledejte v Plzni, Kralovicích, Radnici nebo Rokycanech. Se zubní pohotovostí je to horší. Před voláním záchranné služby doporučuju nejdříve se dobře zorientovat, abyste dokázali popsat místo, kde se nacházíte. Počítejte i s omezením signálu mobilního operátora.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: